بیماری ها

همه چیز در مورد کلسیفیکاسیون پستان

کلسیفیکاسیون سینه: آیا باید نگران باشم؟

همه چیز در مورد کلسیفیکاسیون پستان : اختصاصی فارمافوری: کلسیفیکاسیون پستان رسوبات کوچکی از کلسیم در بافت پستان است. اغلب در ماموگرافی ظاهر می شوند و بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال دیده می شوند. کلسیفیکاسیون پستان معمولاً غیر سرطانی یا خوش خیم است. با این حال، برخی از اشکال گاهی اوقات می تواند نشان دهنده سرطان سینه باشد.

این مقاله به علل کلسیفیکاسیون پستان می پردازد و در مورد آنچه ممکن است در یک آزمایش غربالگری ظاهر شود صحبت می کنیم.

کلسیفیکاسیون سینه چیست؟ آیا باید نگران باشم؟

کلسیفیکاسیون ها رسوبات کوچکی از کلسیم هستند که در سینه ها ایجاد می شوند. علائمی ایجاد نمی کنند و پزشک نمی تواند آنها را از طریق معاینه معمول پستان تشخیص دهد.

در عوض، معمولاً به صورت نقاط سفید در ماموگرافی ظاهر می‌شوند، که عکس‌برداری با اشعه ایکس از سینه‌ها است. سایر اسکن های سینه، مانند سونوگرافی یا اسکن MRI، کلسیفیکاسیون را نشان نمی دهند.

احتمال ایجاد کلسیفیکاسیون بعد از یائسگی بیشتر است.

اکثر کلسیفیکاسیون های سینه خوش خیم هستند. با این حال، مجموعه‌ای از رسوبات کلسیم می‌توانند سرطان پستان اولیه را نشان دهند. برخی تحقیقات نشان می دهد که ۱۲.۷ تا ۴۱.۲ درصد از زنان در برنامه های غربالگری دارای کلسیفیکاسیون پستان برای ارزیابی بالینی اضافی به عنوان تنها علامت هشدار دهنده سرطان بازگردانده می شوند.

در حالی که کلسیفیکاسیون ها به سرطان تبدیل نمی شوند، می توانند فرآیند زمینه ای را نشان دهند که با سرطان سینه مرتبط است.

انواع کلسیفیکاسیون پستان|همه چیز در مورد کلسیفیکاسیون پستان

دو نوع کلسیفیکاسیون پستان می تواند در ماموگرافی ظاهر شود – ماکروکلسیفیکاسیون و میکروکلسیفیکاسیون. برخی از زنان ترکیبی از هر دو را دارند.

ماکروکلسیفیکاسیون ها

ماکروکلسیفیکاسیون ها به صورت نقاط سفید بزرگی ظاهر می شوند که به طور تصادفی در سراسر بافت سینه رخ می دهند. قطر آنها بیش از ۰.۵ میلی متر است.

ماکروکلسیفیکاسیون ها بسیار شایع هستند و پزشکان معمولا آنها را خوش خیم می دانند. در نتیجه، افراد مبتلا به ماکروکلسیفیکاسیون در پستان معمولاً نیازی به آزمایشات بعدی ندارند.

میکروکلسیفیکاسیون ها

میکروکلسیفیکاسیون ها به صورت لکه ها یا دانه های سفید ریز ظاهر می شوند. بسیاری از موارد میکروکلسیفیکاسیون خوش خیم هستند. با این حال، اگر ویژگی های خاصی داشته باشند، ممکن است نشان دهنده یک فرآیند سرطانی زمینه ای باشند.

پزشکان معمولاً میکروکلسیفیکاسیون ها را مشکوک می دانند و در صورت داشتن ویژگی های زیر نیاز به بررسی بیشتر دارند:

قطر آنها کمتر از ۰.۵ میلی متر است.

به صورت خوشه ای در یک ناحیه از پستان رخ می دهند.

در اندازه و شکل متفاوت هستند.

اگرچه این عدد قطعی نیست، یک خوشه معمولاً از حداقل ۳-۵ کلسیفیکاسیون تشکیل شده است. خوشه های شل بیشتر از خوشه های فشرده خوش خیم هستند.

کلسیفیکاسیون خارج از بافت اصلی پستان

گاهی اوقات، ماموگرافی ممکن است کلسیفیکاسیون را در خارج از بافت اصلی پستان نشان دهد. ممکن است روی پوست یا داخل رگ های خونی ظاهر شوند.

موارد روی پوست ممکن است به دلیل دئودورانت، لوسیون یا پودر باقی مانده باشد که باعث می شود نقاط سفید در نتایج اشعه ایکس ظاهر شود. به همین دلیل، افراد باید قبل از غربالگری از استفاده از هرگونه محصول پوستی خودداری کنند.

هنگامی که رادیولوژیست مکان را به عنوان خارج از بافت پستان تأیید کرد، این نوع کلسیفیکاسیون ها نیازی به آزمایش بیشتری ندارند.

علل و عوامل خطر برای کلسیفیکاسیون پستان

کلسیفیکاسیون می تواند در بافت پستان در نتیجه موارد زیر ایجاد شود:

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)، سرطان سلول‌هایی که مجاری شیر را می‌پوشانند

ضربه ناشی از جراحت یا جراحی

عفونت

تجمع کلسیم در پستان، مشابه تصلب شرایین در عروق خونی

کیست ها، کیسه های پر از مایع در سینه

اکتازی مجرای پستانی یا گرفتگی مجاری شیر

نکروز چربی یا سلول های چربی مرده

فیبروآدنوم، یک تومور خوش خیم پستان

پرتودرمانی برای سرطان سینه

سرطان سینه مهاجم

هر یک از عوامل فوق می تواند باعث ایجاد کلسیفیکاسیون پستان شود.

DCISشایع ترین نوع سرطان است که در افراد مبتلا به کلسیفیکاسیون پستان تشخیص داده می شود.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ ارتباط بین طول عمر شیردهی و وجود خوشه های میکروکلسیفیکاسیون را نشان داد. این گزارش ارتباط خوشه‌های میکروکلسیفیکاسیون را با عوامل خطر متعدد سرطان سینه ارزیابی کرد.

عوامل دیگری که خطر را افزایش می دهند عبارتند از:

سابقه شخصی سرطان سینه

سابقه خانوادگی سرطان سینه

یک استعداد ژنتیکی برای سرطان سینه، مانند داشتن جهش BRCA1 و BRCA2خوردن غذاهای غنی از کلسیم باعث ایجاد کلسیفیکاسیون سینه نمی شود.

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

اگر کلسیفیکاسیون در ماموگرافی ظاهر شود، رادیولوژیست تصمیم خواهد گرفت که آیا تحقیقات بیشتری لازم است یا خیر. عموماً ماکروکلسیفیکاسیون ها را مشکوک نمی دانند. اندازه و شکل استاندارد کلسیفیکاسیون ها نیز کمتر به پیگیری نیاز دارند.

با این حال، اگر کلسیفیکاسیون های بزرگ به صورت خوشه ای یا در کنار میکروکلسیفیکاسیون ها رخ دهد، رادیولوژیست ممکن است آزمایش های بیشتری را توصیه کند.

اگر کلسیفیکاسیون ها را مشکوک بدانند، ممکن است این موارد انجام شود:

برای مشاهده دقیق تر کلسیفیکاسیون ها، ماموگرافی دیگری انجام دهید

تصاویر ماموگرافی قبلی را بررسی کنید تا تغییرات در خصوصیات کلسیفیکاسیون را بررسی کنید

پرونده را به پزشک ارجاع دهید

پزشک ممکن است این موارد را توصیه کند:

تصاویر اشعه ایکس و گزارش رادیولوژی را بررسی کنید

بیوپسی را برای آزمایش بافت پستان از نظر علائم سرطان انجام دهید

اسکن ام آر آی سینه را توصیه کنید

توصیه می شود هر ۶ ماه یکبار غربالگری را انجام دهید تا تغییرات کلسیفیکاسیون را بررسی کنیدافرادی که سابقه سرطان سینه دارند یا در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان هستند، در صورت مشاهده کلسیفیکاسیون در ماموگرافی باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک این عوامل خطر را هنگام تصمیم گیری در مورد آزمایش بیشتر در نظر می گیرد.

انواع بیوپسی پستان

بیوپسی سینه شامل برداشتن یک قطعه کوچک از بافت پستان برای بررسی دقیق آن است. دو نوع بیوپسی برای آزمایش کلسیفیکاسیون پستان وجود دارد.

بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک زمانی است که پزشک با استفاده از تصویربرداری کامپیوتری، سوزنی را به سینه وارد می کند تا تکه ای از بافت کلسیفیکاسیون را تحت بی حسی موضعی خارج کند. بیوپسی جراحی زمانی است که جراح نمونه بافت غیرطبیعی را تحت بیهوشی موضعی یا عمومی برمی دارد و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

پزشکان معمولاً فقط در صورتی بیوپسی جراحی را انجام می دهند که بیوپسی با سوزن مرکزی ناموفق باشد یا نتایج قطعی نباشد.

قبل از انجام بیوپسی جراحی، افراد باید در مورد اسکار، بیهوشی یا بهبودی با جراح خود صحبت کنند.

درمان کلسیفیکاسیون سینهکلسیفیکاسیون های خوش خیم نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر کلسیفیکاسیون ها با عوارض پزشکی دیگری مانند اکتازی مجرای پستانی همراه باشد، پزشک اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و درمان های موجود در اختیار فرد قرار می دهد.

اگر کلسیفیکاسیون ها نشان دهنده سرطان سینه باشد، فرد برای جلوگیری از گسترش سرطان و از بین بردن سلول های سرطانی نیاز به درمان دارد. نوع درمانی که فرد نیاز دارد به نوع سرطان سینه، اندازه و مرحله آن و سایر عوامل بستگی دارد.

درمان های بالقوه سرطان سینه عبارتند از:

عمل جراحی

شیمی درمانی

تابش – تشعشع

هورمون درمانی

خلاصه

کلسیفیکاسیون سینه می‌تواند نشان‌دهنده سرطان پستان اولیه باشد، که اهمیت انجام منظم ماموگرافی غربالگری را نشان می‌دهد. با این حال، بیشتر کلسیفیکاسیون ها خوش خیم هستند و نیازی به بررسی های بعدی یا درمان ندارند.

اگر رادیولوژیست کلسیفیکاسیون ها را مشکوک بداند، ماموگرافی دیگری انجام می دهد و ممکن است بیوپسی را توصیه کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط