بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آب مروارید و دیابت: یک راهنما

آب مروارید و دیابت: یک راهنما

آب مروارید و دیابت: یک راهنما. احتمال ابتلا به آب مروارید در افراد مبتلا به دیابت دو برابر افراد بدون دیابت است. آب مروارید نواحی ابری در عدسی قرنیه است که دید را تار می کند.

دیابت حدود ۹.۴ درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

فرد مبتلا به دیابت که به آب مروارید مبتلا می شود ممکن است در ابتدا متوجه علائم خود نشود.

افراد می توانند چندین گزینه درمانی را برای کاهش شدت آب مروارید امتحان کنند. تنها درمانی که می تواند آنها را به طور کامل از بین ببرد، جراحی است.

این مقاله ارتباط بین آب مروارید و دیابت و اینکه چگونه جراحی آب مروارید می تواند به بهبود بینایی کمک کند را بررسی می کند.

آیا آب مروارید و دیابت مرتبط هستند؟

دیابت به دلایل مختلفی می تواند باعث آب مروارید شود.

افراد مبتلا به دیابت ممکن است به دلیل قند خون بالا و تورم مایع بین کره چشم و عدسی قرنیه آسیب به رگ های خونی چشم را تجربه کنند.

آسیب رگ های خونی

در افراد مبتلا به دیابت، بدن کمتر از نیاز خود انسولین تولید می کند یا نمی تواند به درستی از انسولین استفاده کند. انسولین قند یا گلوکز را از خون به سلول ها منتقل می کند، جایی که بدن از آن به عنوان انرژی استفاده می کند.

بدون انسولین کافی، گلوکز نمی تواند وارد سلول ها شود. سپس در جریان خون تجمع می یابد و در نتیجه قند خون بالا می رود.

هنگامی که یک فرد برای مدت طولانی قند خون بالایی داشته باشد، می تواند به رگ های خونی او از جمله رگ های چشم آسیب برساند. این می تواند احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

تورم زلالیه

یکی دیگر از عوامل دخیل در آب مروارید شامل زلالیه است که مایعی است که فضای بین کره چشم و عدسی قرنیه را پر می کند.

هنگامی که سطح گلوکز در زلالیه بالا باشد، عدسی می تواند متورم شود و به تاری دید کمک کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ بر روی ۳۷ فرد مبتلا به دیابت و آب مروارید نشان داد که سطح گلوکز بالایی در زلالیه انجام شده است. افرادی که بیشترین مشکل را در کنترل قند خون داشتند، بالاترین سطح گلوکز را در زلالیه داشتند.

هنگامی که قند خون برای مدت طولانی بالا باشد، آنزیم های موجود در عدسی قرنیه، گلوکز را به سوربیتول تبدیل می کند که می تواند عدسی را متورم کند و به تاری دید کمک کند.

عوامل خطر آب مروارید در افراد مبتلا به دیابت

عوامل خطر اصلی برای مبتلایان به دیابت که به آب مروارید مبتلا می شوند، سن بالاتر، طولانی مدت دیابت و کاهش کنترل متابولیک است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ۳۲ درصد از بزرگسالان ۴۵ ساله و بالاتر که دیابت دارند، آب مروارید نیز دارند.

احتمال ابتلا به آب مروارید در افراد بالای ۶۵ سال مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افراد همسن بدون دیابت است. احتمال ابتلا به آب مروارید در افراد زیر ۶۵ سال مبتلا به دیابت سه تا چهار برابر بیشتر از افراد هم سن و سالی است که این بیماری را ندارند.

علائم آب مروارید

آب مروارید بسیار آهسته شکل می گیرد. فرد می تواند در مراحل اولیه آب مروارید بدون نشان دادن هیچ علامتی مبتلا شود.

علائم و نشانه های اصلی آب مروارید عبارتند از:

دید ابری یا تاری

لکه ها یا شناورها در دید یک فرد

کاهش شدت رنگ

حساسیت به تابش خیره کننده نور، که می تواند رانندگی در شب را دشوار کند

دیدن هاله ای از نور در اطراف چراغ ها

زرد شدن دید یک فرد

تغییرات بینایی که نیاز به تغییر در نسخه عینک دارد

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اکثر افراد مبتلا به دیابت باید سالی یک بار برای معاینه اتساع چشم به پزشک مراجعه کنند. ممکن است فرد بسته به نوع دیابت مورد نظر و مدت زمانی که آن را داشته است به معاینات منظم بیشتری نیاز داشته باشد.

در طول معاینه چشم، پزشک قطره‌هایی را در چشمان فرد می‌ریزد تا مردمک‌های او را باز کند. با استفاده از یک لنز ذره بین، پزشک ناحیه بزرگ پشت چشم را بررسی می کند. آنها همچنین بینایی فرد و فشار چشم او را آزمایش خواهند کرد. افراد معمولاً تا چند ساعت پس از معاینه اتساع تاری دید دارند.

اگر فردی متوجه تغییرات ناگهانی بینایی، از جمله فلاش نور، شناور، یا دید مبهم شود، باید فوراً با پزشک تماس بگیرد.

پیشگیری از آب مروارید

هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد آب مروارید وجود ندارد، اما افراد مبتلا به دیابت ممکن است با کنترل قند خون، خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهند.

اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:

کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول

اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید

حفظ یک رژیم غذایی متعادل که شامل سبزیجات و میوه های غنی از آنتی اکسیدان است

در صورت امکان در ورزش منظم شرکت کنید

انجام معاینات گشاد شده چشم طبق توصیه پزشک

درمان آب مروارید

جراحی تنها راه درمان آب مروارید است. با این حال، برای آب مروارید کمتر شدید، ممکن است به این موارد کمک کند:

یک نسخه عینک تغییر یافته دریافت کنید

از نور روشن تری برای کارهایی مانند خواندن استفاده کنید

به لنزهای عینک پوشش های ضد تابش نور اضافه کنید

افراد مبتلا به آب مروارید شدیدتر باید تغییرات بینایی خود را تحت نظر داشته باشند و از برنامه منظم معاینه چشم پیروی کنند.

عمل جراحی

هنگامی که آب مروارید مانع انجام کارهای روزانه می شود، پزشک معمولاً جراحی را توصیه می کند.

جراحی آب مروارید یک روش نسبتاً ایمن است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. ممکن است حدود ۱ ساعت طول بکشد. مردم معمولا می توانند در همان روز به خانه بروند.

در طول جراحی، پزشک عدسی کدر را برمی دارد و آن را با یک لنز شفاف و مصنوعی جایگزین می کند. لنز مصنوعی یا لنز داخل چشمی نیازی به مراقبت ندارد و می تواند توانایی تمرکز چشم را به میزان قابل توجهی بازیابی کند. زمانی که پزشک آب مروارید را برداشت، دیگر رشد نخواهد کرد.

پزشک می تواند دو نوع عمل جراحی برای برداشتن آب مروارید انجام دهد.

پزشک یک برش کوچک در کنار قرنیه ایجاد می‌کند و یک پروب کوچک به ضخامت موی انسان وارد می‌کند. این کاوشگر امواج اولتراسوند را ساطع می کند که عدسی را می شکند تا پزشک بتواند آن را ساکشن کند.

جراحی خارج کپسولی

پزشک یک برش کمی بزرگتر در قرنیه ایجاد می کند تا هسته عدسی را به صورت یک تکه خارج کند. سپس لنز مصنوعی را در جای خود قرار دادند.

بهبود

پس از جراحی آب مروارید، ممکن است چند روز طول بکشد تا بینایی فرد به طور کامل بازگردد. آنها احتمالا باید یک یا دو روز پس از جراحی از چسب چشم استفاده کنند. همچنین ممکن است مجبور شوند از قطره های چشمی برای کاهش التهاب و احتمال عفونت استفاده کنند.

وجود سایر بیماری های چشمی مانند گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی ممکن است بر شانس فرد برای بهبود بینایی کامل پس از جراحی تأثیر بگذارد.

پس از جراحی، فرد ممکن است علائم موقت و معمولی را تجربه کند، مانند:

تاری دید

دوبینی

چشم قرمز یا خون آلود

سنگ ریزه

اشک

پس از ۴-۶ هفته، این عوارض جانبی باید ناپدید شوند.

با توجه به داده های موسسه ملی چشم، ۹۰ درصد از افراد پس از انجام عمل جراحی آب مروارید می توانند بهتر ببینند.

خلاصه

قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت، احتمال ایجاد آب مروارید را افزایش می دهد. افراد مسن، کسانی که در کنترل قند خون مشکل دارند و افرادی که به مدت طولانی دیابت داشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به آب مروارید هستند.

جراحی برای جایگزینی عدسی آب مروارید ابری با لنز مصنوعی ساده است، میزان موفقیت بالایی دارد و بینایی را برای اکثر افراد به طور چشمگیری بهبود می بخشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *