بیماری ها, خانواده سالم

آرتریت پسوریاتیک چگونه روی چشم ها تأثیر می گذارد؟

آرتریت پسوریاتیک چگونه روی چشم ها تأثیر می گذارد؟

آرتریت پسوریاتیک چگونه روی چشم ها تأثیر می گذارد؟ این بیماری شکلی از آرتریت مرتبط با پسوریازیس است.  آرتریت پسوریاتیک  بر مفاصل و نواحی از بدن که تاندون ها و رباط ها به استخوان ها متصل می شوند تأثیر می گذارد.

بنیاد ملی پسوریازیس بیان می کند که حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس در طول زندگی خود به آرتریت پسوریازیس مبتلا می شوند.

گاهی اوقات، افرادی که با آرتریت پسوریاتیک  زندگی می کنند ممکن است دچار بیماری های چشمی شوند که می تواند از تحریک تا کاهش بینایی متغیر باشد.

این مقاله نحوه تاثیر آرتریت پسوریاتیک بر چشم ها و نحوه درمان و پیشگیری از این عوارض را توضیح می دهد.

خشکی مزمن چشم

یکی از بیماری های چشمی که ممکن است افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک  تجربه کنند، خشکی مزمن چشم یا کراتوکونژونکتیویت سیکا است. کارشناسان بر این باورند که حدود ۲.۷ درصد از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک  به این عارضه مبتلا هستند. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که این تعداد ممکن است به ۱۸.۷۵٪ برسد.

در فرد مبتلا به این عارضه، مجاری اشک توانایی تولید اشک را از دست می دهند که برای روان سازی مناسب چشم ها حیاتی است. عدم روانکاری کافی خطر عفونت چشم را افزایش می دهد و می تواند به قرنیه آسیب برساند.

در مواردی که اشک مصنوعی بدون نسخه بی‌اثر است، قطره‌های چشمی تجویزی ممکن است به افزایش تولید اشک و کاهش التهاب کمک کنند. برای برخی افراد، قطره های چشمی استروئیدی ممکن است تسکین کوتاه مدتی را برای کنترل التهاب ارائه دهد.

یووئیت

یووئیت نوعی التهاب چشم است که لایه میانی بافت داخل کره چشم به نام uvea را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم یووئیت شامل قرمزی در قسمت های سفید چشم، تاری دید، حساسیت به نور، درد و شناور است.

چهار نوع یووئیت وجود دارد:

قدامی: این نوع جلوی چشم را درگیر می کند و می تواند باعث التهاب عنبیه شود.

میانی: این نوع در وسط یووه رخ می دهد و شامل التهاب زجاجیه می شود.

خلفی: یووئیت خلفی پشت یووآ را درگیر می کند و می تواند شبکیه را درگیر کند.

پانووئیت: در افراد مبتلا به این نوع، التهاب تمام قسمت های چشم را درگیر می کند.

درمان یووئیت معمولاً با قطره های کورتیکواستروئیدی برای کاهش التهاب شروع می شود. اگر اینها جواب ندهند، چشم پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید را به چشم توصیه کند. در موارد عفونت، متخصص چشم ممکن است آنتی بیوتیک را توصیه کند.

آب مروارید

آب مروارید در نتیجه لایه های کدر روی عدسی چشم ایجاد می شود که منجر به اختلال در بینایی می شود. بنیاد آرتریت خاطرنشان می کند که شرایط التهابی مانند آرتریت پسوریاتیک  ممکن است باعث ایجاد آب مروارید شود.

علائم عبارتند از:

دید ابری

مشکل در دیدن رنگ ها

افزایش تابش نورهای مصنوعی و نور خورشید

دوبینی

کاهش دید در شب

افراد مبتلا به آب مروارید برای برداشتن عدسی کدر و جایگزینی آن با یک عدسی مصنوعی نیاز به جراحی دارند.

گلوکوم

گلوکوم اصطلاحی برای گروهی از اختلالات چشمی است که به عصب بینایی آسیب می رساند. می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.

التهاب مزمن ناشی از شرایط آرتریت، از جمله آرتریت پسوریاتیک ، می‌تواند با افزایش فشار در چشم‌ها به گلوکوم کمک کند.

این عارضه چشمی در مراحل اولیه که قابل درمان ترین است، هیچ علامتی ندارد. با این حال، یک چشم پزشک ممکن است آن را زمانی که معاینه منظم چشم انجام می دهد، تشخیص دهد.

علائمی که ممکن است فرد تجربه کند شامل درد، تاری دید و دیدن نقاط خالی یا هاله در اطراف نور است. پزشک ممکن است قطره های چشمی را برای کاهش فشار در چشم تجویز کند. برخی از افراد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

کراتیت اولسراتیو محیطی

کراتیت اولسراتیو محیطی باعث می شود قرنیه، که لایه بیرونی شفاف جلوی چشم است، ملتهب شود، که آن را مستعد نازک شدن می کند.

علائم کراتیت اولسراتیو محیطی عبارتند از:

درد

سرخی

کاهش دید

حساسیت به نور

پاره شدن

اشک مصنوعی و قطره های آنتی بیوتیک می توانند باعث بهبودی شوند و از عفونت جلوگیری کنند.

مدیریت و پیشگیری

فرد می تواند خطر ابتلا به مشکلات چشمی مرتبط با آرتریت پسوریاتیک  را با کاهش التهاب در بدن کاهش دهد.

از آنجایی که آرتریت پسوریاتیک  یک بیماری التهابی است، پزشک ممکن است دارویی را برای کنترل التهاب در بدن تجویز کند و شرایط چشم مرتبط با آرتریت پسوریاتیک  را بهبود بخشد.

چه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کرد

هر فرد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک  باید معاینه چشمی سالانه و بازدید منظم از پزشک را برای بحث در مورد علائم جدید یا موجود مرتبط با چشم در نظر بگیرد.

برخی از بیماری های چشمی در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل، انجام معاینات منظم چشم برای تشخیص هر گونه مشکل در اسرع وقت ضروری است.

غذای آماده

زندگی با آرتریت پسوریاتیک  می تواند چالش برانگیز باشد. علاوه بر درد مفاصل که آرتریت پسوریاتیک  می تواند ایجاد کند، بسیاری از افراد ممکن است دچار مشکلات چشمی مرتبط شوند.

خبر خوب این است که بسیاری از بیماری های چشمی مرتبط با آرتریت پسوریاتیک  به شدت قابل درمان هستند.

از آنجایی که برخی از بیماری ها علائم هشدار دهنده اولیه ندارند، معاینه چشم بهترین راه برای تشخیص هر گونه ناهنجاری است. پزشک می تواند به فرد کمک کند تا علائم مربوط به آرتریت پسوریاتیک  و سلامت چشم را مدیریت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *