بیماری ها

آزمایش آر پی آر چیست؟ / تشخیص عفونت مراقبتی چطور انجام می شود؟

آزمایش آر پی آر چیست؟

 

اختصاصی فارمافوری: آزمایش آر پی آر چیست؟ آزمایش واکنش سریع پلاسمایی (RPR) یکی از آزمایشهای مختلفی است که برای تشخیص عفونت مقاربتی (STI)  به نام سفلیس بررسی می شود. یک آزمایش خون ساده است که آنتی بادی های سفلیس منحصر به فرد را بررسی می کند. آزمایش RPR می تواند به تنهایی نتیجه ای نداشته باشد. معمولاً با آزمایش های دیگر نتیجه اش مشخص می شود.

سیفلیس

سیفلیس یک بیماری مقاربتی است که معمولاً از طریق تماس با زخم های آلوده در طول رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می شود. باکتری سفلیس treponema pallidum نامیده می شود. از طریق غشای مخاطی یا بریدگی یا سایش روی پوست وارد بدن شما می شود.

سفلیس چهار مرحله دارد. هر کدام علائم خاص خود را دارند. در صورت عدم درمان ، سفلیس می تواند کشنده باشد. درمان زودهنگام می تواند سیفلیس را قبل از تشدید علائم به طور کامل درمان کند.

 

علائم.

اگر بعد از رابطه جنسی با فردی مبتلا به سفلیس علائم آن را نشان دادید ، پزشک شما احتمالا آزمایش RPR  را توصیه می کند. علائم عبارتند از:

زخم هایی در محل عفونت که به آن شانکر می گویند

راش پوستی

تب

تورم غدد لنفاوی

سردرد

دردهای عضلانی

خستگی

 

علائم در مراحل پایانی سفلیس شامل از دست دادن احساس ، فلج ، کوری ، زوال عقل و مرگ است.

 

درمان.

اگر به پنی سیلین حساسیت دارید ، سفلیس را می توان در مرحله اولیه با سایر آنتی بیوتیک ها درمان کرد. مراحل بعدی سفلیس نیاز به درمان طولانی مدت آنتی بیوتیک دارد.

مقدمات

آزمایش RPR به سادگی نیاز به نمونه خون دارد.

اگر احتمال آن هست که به سیفلیس مبتلا شده باشید ، تا زمانی که تأییدی مبنی بر نداشتن آن دریافت نکرده اید ، با هیچکس رابطه جنسی نداشته باشید. اگر نتایج شما مثبت باشد ، می توانید ناخودآگاه دیگران را در معرض خطر عفونت قرار دهید.

 

آمادگی برای آزمایش خون.

برخی از آزمایشات خون ممکن است شما را ملزم به ناشتا بودن چند ساعته یا قطع مصرف برخی داروها کند. پزشک دستورالعمل هایی را در مورد نحوه آماده شدن برای آزمایش RPR ارائه می دهد. اکثر آزمایشات نیازی به آمادگی ندارند.

روش. خون از پشت دست یا داخل آرنج گرفته می شود. برای جلوگیری از ورود آلودگی ها و باکتری ها به سوراخ ، محل با مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود.

پزشک ممکن است یک نوار الاستیک روی بازوی شما بپیچد تا باعث تورم رگ های شما با خون شود. سپس یک سوزن وارد می کنند تا مقدار لازم خون خارج شود. یک باند روی محل تزریق قرار داده می شود تا خونریزی متوقف شود.

نتایج آزمایش شما معمولاً ظرف ۷ تا ۱۰ روز پس از گرفتن خون آماده می شود. در این مدت باید احتیاط کنید تا عفونت های احتمالی را به حداقل برسانید.

 

خطرات

هنگام آزمایش خون خطرات کمی وجود دارد. از جمله:

 

خونریزی زیاد در محل تزریق

سبکی سر یا غش کردن

هماتوم (تجمع خون در زیر پوست)

عفونت

سوراخ های متعدد برای تعیین محل ورید

نتایج

نتایج منفی: نتیجه منفی ممکن است به این معنا باشد که شما سیفلیس ندارید یا اگر قبلاً آن را تجربه کرده اید بهبود یافته اید. بسته به مرحله سفلیس ، آزمایش RPR ممکن است نتایج منفی کاذب ایجاد کند.

 

 

نتایج مثبت. اگر نتایج آزمایش RPR مثبت باشد ممکن است به سیفلیس مبتلا باشید. اغلب آزمایشات بیشتری برای تأیید تشخیص مثبت مورد نیاز است.

 

نتایج غیر طبیعی : منفی کاذب. برخی از عوامل ممکن است باعث شود نتایج منفی کاذب در آزمایش RPR دریافت کنید:

در مراحل اولیه یا دیررس سفلیس هستید.

کمتر از ۱۴ روز از عفونت می گذرد.

بیش از ۲۱ روز از عفونت می گذرد.

شما ۲۴ ساعت پیش از آزمایش RPR الکل مصرف کرده اید.

اگر نتایج شما مشکوک باشد یا علائم همچنان ادامه داشته باشد ، آزمایش اضافی برای رد سیفلیس لازم است.

 

نتایج غیر طبیعی: مثبت کاذب. شرایط زیر می تواند باعث شود که آزمایش RPR برای سفلیس مثبت به نظر برسد:

 

بارداری

مصرف داخل وریدی مواد مخدر

بیماری سل

بیماری مزمن کبدی

واکسیناسیون در روزهای قبل

التهاب دیواره یا دریچه های قلب

عفونت های ریکتسیال (تیفوس ، تب خال دار کوه راکی)

آزمایشات مرتبط

آزمایش های دیگری نیز برای غربالگری سفلیس وجود دارد که برای تأیید تشخیص استفاده می شود.

آزمایش آزمایشگاه تحقیقات بیماریهای جنسی (VDRL). این آزمایش غربالگری خون یا مایع نخاعی شما را از نظر وجود آنتی بادی های سفلیس بررسی می کند. مشابه آزمایشات RPR ، آزمون VDRL می تواند نادرست باشد.

 

آزمایش سریع ایمونوکروماتوگرافی. این آزمایش نیز غربالگری آنتی بادی های سفلیس را بررسی می کند. نمونه خون را می توان به طور منظم گرفته و تجزیه و تحلیل کرد.

 

آزمایش هایی که برای تایید عفونت سفلیس انجام می شوند عبارتند از:

 

تست ایمونواسی آنزیمی (EIA) : این آزمایش اغلب با آزمایش RPR یا VDRL همراه می شود.

آزمایش جذب آنتی بادی فلورسنت ترپونمال (FTA-ABS) : این آزمایش پس از ۳ تا ۴ هفته اول عفونت ، آنتی بادی ها را بررسی می کند.

روش تجمع ذرات Treponema pallidum (TPPA) : این آزمایش آنتی بادی ها را بررسی می کند و اغلب با غربالگری اولیه همراه می شود.

میکروسکوپ دارک فیلد: این آزمایش به بررسی میکروب سفلیس در نمونه ای از مایع یا بافت زیر میکروسکوپ می پردازد. معمولاً در مراحل اولیه استفاده می شود.

Microhemagglutination (MHA-TP)  : این آزمایش اغلب پس از مثبت شدن آزمایش دیگری انجام می شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *