بهداشت فردی, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه باید در مورد رابطه جنسی پس از وازکتومی بدانید

آنچه باید در مورد رابطه جنسی پس از وازکتومی بدانید

آنچه باید در مورد رابطه جنسی پس از وازکتومی بدانید. وازکتومی نباید بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد، اگرچه، مهم است که اجازه دهید بدن برای چند هفته قبل از رابطه جنسی بهبود یابد. همچنین، ممکن است ۳ ماه دیگر طول بکشد تا تعداد اسپرم به صفر برسد.

وازکتومی عملی است که مانع از رسیدن اسپرم به آلت تناسلی می شود. بدون اسپرم، منی که مرد انزال می کند نمی تواند باعث بارداری شود. از این رو، وازکتومی یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری است.

این مقاله به بحث می‌پردازد که آیا وازکتومی می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد و چه مدت باید قبل از انجام رابطه جنسی بعد از عمل صبر کرد.

چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟

اولین مرحله بهبودی، اجازه دادن به محل جراحی برای بهبودی است. وازکتومی با استفاده از چاقوی جراحی معمولاً شامل دو برش در کیسه بیضه است. سپس پزشکان ممکن است از بخیه برای بستن ناحیه استفاده کنند.

برای وازکتومی بدون چاقوی جراحی، پزشکان از طریق یک سوراخ کوچک در کیسه بیضه عمل می کنند. این روش ممکن است زمان بهبودی و خطر عوارض را کاهش دهد.

با هر دو روش، ضروری است که اجازه دهید زخم قبل از رابطه جنسی دوباره بهبود یابد. احتمالا کمتر از ۲ هفته طول بکشد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

همچنین ممکن است درد و تورم در ناحیه ای وجود داشته باشد که بعد از بهبودی زخم، رابطه جنسی را مختل کند. بهتر است تا زمانی که همه این علائم از بین بروند از رابطه جنسی خودداری کنید. داشتن رابطه جنسی قبل از تکمیل روند بهبودی می تواند باعث صدمات بیشتر و تاخیر در بهبودی شود.

خودارضایی بدون فشار بر زخم ممکن است. اما انزال باعث انقباض عضلات ناحیه می شود که می تواند دردناک باشد و باعث تورم شود.

چقدر تا عقیم شدن طول می کشد؟

ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد تا یک فرد پس از وازکتومی کاملاً عقیم شود. زمانی که تعداد اسپرم فرد به صفر برسد، عقیم می شود. امکان انزال مانند قبل وجود دارد، اما منی حاوی اسپرمی نخواهد بود که می تواند باعث بارداری شود.

در طول این دوره ۳ ماهه اولیه پس از عمل، تعداد اسپرم ممکن است همچنان به اندازه کافی بالا باشد که باعث بارداری شود. حتی پس از بهبود زخم، استفاده از محافظ در هنگام رابطه جنسی ضروری است. این کار از هر گونه اسپرم باقی مانده باعث بارداری جلوگیری می کند.

پزشکان ۶ تا ۱۲ هفته پس از وازکتومی معاینه را انجام خواهند داد. آنها ارزیابی خواهند کرد که آیا زخم بهبود یافته است یا خیر و تعداد اسپرم را سازماندهی می کنند. بهتر است قبل از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده دوباره تا این معاینه صبر کنید.

وازکتومی بسیار موثر است. یک مطالعه تخمین می‌زند که بین ۹۸ تا ۹۹ درصد موارد ، با خطر کم عوارض، موفقیت‌آمیز هستند.

تاثیر بر جنسیت و عملکرد جنسی

پس از بهبودی کامل از وازکتومی، هیچ تاثیری روی عملکرد جنسی وجود ندارد. صفر بودن تعداد اسپرم بر عملکرد اندام های جنسی تاثیری ندارد.

هیچ تغییری در لذت جنسی یا کاهش میل جنسی نباید ایجاد شود. چند انزال اول پس از بهبودی ممکن است ناراحت کننده باشد، اما به مرور زمان کاهش می یابد. اگر درد ادامه یابد، فرد می تواند برای مشاوره با پزشک خود مشورت کند.

بعید است که وازکتومی منجر به عوارض پایدار شود. با وجود نگرانی های اولیه، یک بررسی جامع در JAMA Internal Medicine  نشان داد که وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد.

در موارد نادر، برخی از مردان سندرم درد پس از وازکتومی را تجربه می‌کنند. این عارضه باعث درد مزمن ناشی از آسیب عصبی یا تجمع اسپرم می شود که پس از وازکتومی رخ می دهد.

نکات دوران نقاهت

نکاتی برای کمک به بهبودی وازکتومی عبارتند از:

استفاده از کمپرس یخ: قرار دادن کیسه یخ روی زخم به مدت ۲۰ دقیقه می تواند تورم و درد را کاهش دهد. کیسه یخ را بپیچید تا از تماس مستقیم با پوست جلوگیری کنید.

دراز کشیدن: در چند روز اول پس از وازکتومی، توصیه می شود تا حد امکان دراز بکشید. این اقدام احتیاطی فشار روی زخم را کاهش می دهد.

پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین: این کار می تواند عضلات اطراف کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد و باعث آسیب بیشتر شود.

پوشیدن لباس زیر حمایتی: پوشیدن شورت که بیضه ها را جمع می کند می تواند فشار روی زخم را کاهش دهد.

تمیز کردن منظم: ضروری است که هر روز زخم را به آرامی تمیز کنید. این روتین به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

اجتناب از خودارضایی: در طول دوران نقاهت، اجتناب از خودارضایی معقول است تا از آسیب به ماهیچه ها یا بافت های ناحیه جلوگیری شود.

چشم انداز

وازکتومی یک روش بسیار موثر با خطر کم عوارض است. بهتر است از رابطه جنسی خودداری کنید زیرا زخم بهبود می یابد، معمولاً در چند هفته اول. پس از این دوره نقاهت، افراد باید به رابطه جنسی محافظت شده پایبند باشند تا زمانی که پزشک خلاف آن را توصیه کند. این می تواند تا ۳ ماه طول بکشد.

وازکتومی بر عملکرد جنسی تأثیر نمی گذارد یا میل جنسی را کاهش نمی دهد. بعد از وازکتومی همچنان امکان نعوظ و انزال مانند قبل وجود خواهد داشت. اسپرم فقط بخش کوچکی از مایع منی را تشکیل می دهد، بنابراین وازکتومی نباید تغییر محسوسی در مقدار انزال ایجاد کند.

انجام وازکتومی می تواند تصمیم بزرگی باشد که باعث اضطراب می شود. قبل از انجام این کار می تواند به بحث در مورد عواقب وازکتومی با عزیزان کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *