بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه باید در مورد پیش دیابت بدانید

آنچه باید در مورد پیش دیابت بدانید

آنچه باید در مورد پیش دیابت بدانید. هنگامی که فرد مبتلا به پیش دیابت است، سطح گلوکز خون او به طور مداوم بالا است اما هنوز آنقدر بالا نیست که به دیابت نوع ۲ تبدیل شود.

پیش دیابت یک بیماری شایع در ایالات متحده است. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) حدود ۳۳.۹ درصد از افراد بالای ۱۸ سال و تقریبا ۵۰ درصد از افراد بالای ۶۵ سال پیش دیابت دارند.

ورزش کافی، خوردن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن سالم می تواند پیش دیابت را معکوس کرده و از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کند.

در این مقاله به پیش دیابت، راه های آزمایش آن و نحوه معکوس کردن این بیماری می پردازیم.

پیش دیابت چیست؟

پیش دیابت زمانی است که سطح قند خون فردی به طور مداوم بالا باشد که هنوز به مرحله دیابت نوع ۲ نرسیده است.

زمانی که فردی مبتلا به پیش دیابت است، بدن او نمی تواند به طور موثر از انسولین استفاده کند. انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال قند را از جریان خون به سلول‌ها برای مصرف انرژی دارد.

گاهی اوقات، ناتوانی در استفاده صحیح از انسولین باعث می شود سلول ها قند کافی دریافت نکنند. در نتیجه قند زیادی در جریان خون باقی می ماند.

سطح بالای قند خون می تواند عوارض جدی برای سلامتی، به ویژه آسیب به عروق خونی، قلب و کلیه ایجاد کند.

طبق گزارش CDC، بیش از ۸۴ میلیون بزرگسال در ایالات متحده به پیش دیابت مبتلا هستند، اما بسیاری از آنها نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند، زیرا کاملاً بدون علامت است.

در زمانی که اکثر افراد علائم را تجربه می کنند، این وضعیت معمولاً به دیابت نوع ۲ پیشرفت می کند.

تشخیص

انجمن دیابت آمریکا (ADA) پیشنهاد می کند که افراد باید آزمایش های غربالگری خون برای دیابت را در سن ۴۵ سالگی در نظر بگیرند.

با این حال، آزمایش گلوکز باید زودتر برای افرادی که عوامل خطر ابتلا به دیابت را دارند، مانند اضافه وزن یا داشتن سابقه خانوادگی دیابت، شروع شود.

چندین آزمایش قند خون می تواند تشخیص پیش دیابت را تأیید کند. پزشکان قبل از تایید تشخیص، آزمایشات را دو یا سه بار تکرار می کنند.

آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله

متخصصان بهداشت، آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله را آزمایش A1C می نامند. آنها از آن برای بررسی میانگین سطح قند خون فرد در ۳ ماه گذشته استفاده می کنند.

نمره آزمایش خون A1C بین ۵.۷ تا ۶.۴ درصد به این معنی است که فرد احتمالاً به پیش دیابت مبتلا است.

برخی از شرایط، مانند بارداری، می تواند بر سطح قند خون فرد تأثیر بگذارد و ممکن است با نتایج A1C تداخل داشته باشد.

علاوه بر این، نتایج برای برخی افراد ممکن است عدم دقت در تست A1C را نشان دهد. شا مل نتایج افراد از قومیت‌های خاص با صفت سلول داسی شکل ژنتیکی، از جمله افراد آفریقایی، مدیترانه‌ای، یا آسیای جنوب شرقی است.

این نادرستی ها می تواند منجر به تشخیص اشتباه بیماری یا مدیریت ضعیف قند خون شود.

آزمایش قند خون ناشتا

آزمایش قند خون ناشتا (FBGT) سطح قند را در زمان اندازه گیری اندازه گیری می کند. پزشکان نتیجه ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) را نشانه پیش دیابت می دانند.

افرادی که FBGT مصرف می کنند نمی توانند حداقل ۸ ساعت قبل از دادن نمونه خون غذا بخورند یا بنوشند. بسیاری آزمایش را برای صبح زود ترتیب می دهند، زیرا اکثر افراد قبلاً یک شب ناشتا بوده اند.

تست تحمل گلوکز خوراکی

OGTT می تواند به تشخیص پیش دیابت کمک کند.

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) نیز به ۸ ساعت ناشتایی نیاز دارد. به طور معمول، سطح قند خون قبل و ۲ ساعت پس از نوشیدن یک نوشیدنی گلوکز بررسی می شود.

پروتکل های دیگر شامل آزمایش سطح قند خون هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف نوشیدنی گلوکز است.

پزشکان مقدار ۲ ساعته ۱۴۰-۱۹۹ mg/dl را نشانه اختلال تحمل گلوکز می دانند. پیش دیابت این اثر را روی خون ایجاد می کند.

پزشکان اغلب از OGTT برای کمک به تشخیص افرادی که نباید آزمایش A1C را انجام دهند، مانند زنانی که ممکن است دیابت حاملگی داشته باشند یا مبتلایان به بیماری های خونی، استفاده می کنند.

آزمایش پیش دیابت در کودکان

طبق گزارش ADA، در سال ۲۰۱۲، تعداد نوجوانان ۱۹-۱۲ ساله مبتلا به پیش دیابت از ۹ درصد این گروه سنی به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

ADA  غربالگری سالانه دیابت را برای کودکان دارای اضافه وزن یا ترکیبی از عوامل خطر برای پیش دیابت توصیه می کند. به طور معمول، متخصصان پزشکی نتایج آزمایش را برای کودکان به همان شیوه برای بزرگسالان تفسیر می کنند.

عوامل خطر برای پیش دیابت و دیابت در کودکان عبارتند از:
اضافه وزن

کودکانی که چاق هستند یا سطح چربی بالایی در ناحیه میانی ران دارند بیشتر از کودکانی که چاق نیستند در معرض خطر ابتلا به پیش دیابت هستند.

سن

بیشتر تشخیص های دیابت نوع ۲ در کودکان در اوایل نوجوانی رخ می دهد.

خانواده

کودکانی که اعضای خانواده آنها مبتلا به دیابت نوع ۲ یا مادری که دیابت بارداری داشته است، بیشتر با کنترل قند خون مواجه می شوند.

نژاد یا قومیت

کودکان آفریقایی-آمریکایی، بومی آمریکایی و اسپانیایی تبار در مقایسه با سایر نژادها و قومیت ها به احتمال زیاد به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

هنگامی که پزشک پیش دیابت را تشخیص داد، افراد باید آزمایشات منظمی را انجام دهند. این امر درک بهتری از تغییرات قند خون و پیشرفت بیماری را فراهم می کند.

نظارت بر سطح قند خون در طول زمان همچنین به فرد کمک می کند تا تأثیر هر گونه تغییری را که در سبک زندگی یا رژیم غذایی خود ایجاد می کند، کنترل کند. معکوس کردن پیش دیابت با اقدامات صحیح سبک زندگی امکان پذیر است.

افراد مبتلا به پیش دیابت، بسته به عوامل خطر، باید حداقل یک بار در سال یا بیشتر آزمایش های قند خون انجام دهند.

عوامل خطر

عوامل زیادی می توانند در ایجاد پیش دیابت نقش داشته باشند.

تحقیقات به طور فزاینده ای ارتباط بین سابقه خانوادگی و پیش دیابت را شناسایی کرده است. با این حال، سبک زندگی کم تحرک و چربی اضافی شکم از شایع ترین و تأثیرگذارترین علل پیش دیابت و دیابت نوع ۲ هستند.

عوامل خطر برای پیش دیابت و دیابت نوع ۲ عبارتند از:

اضافه وزن یا چاقی: افزایش حضور بافت چربی حساسیت سلول ها را به گلوکز کاهش می دهد.

سن

پیش دیابت می تواند در هر سنی ایجاد شود، اما کارشناسان بهداشت معتقدند که این خطر پس از ۴۵ سالگی افزایش می یابد. این ممکن است به دلیل عدم تحرک، رژیم غذایی نامناسب و نابودی توده عضلانی باشد که معمولاً با افزایش سن کاهش می یابد.

رژیم غذایی

مصرف منظم کربوهیدرات های اضافی، به ویژه غذاها یا نوشیدنی های شیرین، می تواند به مرور زمان حساسیت به انسولین را مختل کند. رژیم‌های غذایی که سرشار از گوشت‌های قرمز هستند نیز با ایجاد پیش دیابت ارتباط دارند.

الگوهای خواب

طبق این مطالعه سال ۲۰۱۸، افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب در معرض خطر ابتلا به پیش دیابت هستند.

سابقه خانوادگی

داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به دیابت نوع ۲ به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

استرس

تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ روی مردان در محل کار نشان داد افرادی که استرس طولانی مدت را تجربه می کنند ممکن است با خطر ابتلا به دیابت بالاتر از حد معمول روبرو شوند. در طول دوره های استرس، بدن هورمون کورتیزول را در جریان خون ترشح می کند و سطح گلوکز خون را افزایش می دهد.

دیابت بارداری

زنانی که نوزادانی با وزن ۹ پوند یا بیشتر به دنیا می آورند ممکن است خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش دهند. افرادی که در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا می شوند و فرزندانشان نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

زنان مبتلا به PCOS بیشتر مستعد مقاومت به انسولین هستند که می تواند منجر به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ شود. زنان مبتلا به دیابت نوع ۱ در مقایسه با زنانی که این بیماری را ندارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به PCOS هستند.

قومیت

خطر ابتلا به پیش دیابت برای آمریکایی های آفریقایی تبار، بومیان آمریکا، اسپانیایی ها، جزایر اقیانوس آرام و آمریکایی های آسیایی بیشتر است دلیل آن همچنان نامشخص است.سندرم متابولیک: ترکیبی از تأثیر چاقی، فشار خون بالا، سطوح بالای تری گلیسیرید، یا چربی‌های «بد» و سطوح پایین لیپوپروتئین با چگالی بالا، HDL یا چربی‌های «خوب» می‌تواند مقاومت به انسولین را در طول زمان افزایش دهد. سندرم متابولیک وجود سه یا بیشتر شرایط است که بر متابولیسم فرد تأثیر می گذارد.

درمان های طبیعی

ورزش و رژیم غذایی می تواند به فرد کمک کند تا پیش دیابت را معکوس کند، اگرچه هر توصیه ای برای همه افراد کارساز نیست.

برخی از افراد برای مدیریت رژیم غذایی خود از گیاهان و مکمل ها استفاده می کنند. با این حال، مؤسسه ملی دیابت و اختلالات گوارشی و کلیوی (NIDDK) توصیه می کند که هیچ منبع مطمئنی از استفاده از ادویه ها، گیاهان، ویتامین ها و مواد معدنی خاص برای درمان دیابت پشتیبانی نمی کند.

زردچوبه که یک ادویه با رنگ روشن است، ممکن است اثراتی بر پیشرفت دیابت داشته باشد. در اینجا درباره زردچوبه و دیابت بیشتر بدانید.

تغییر سبک زندگی

افزایش سطح فعالیت بدنی ممکن است به پیشگیری یا معکوس کردن پیش دیابت کمک کند.

تغییرات سبک زندگی سالم می تواند شانس ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. این تغییرات عبارتند از:

کاهش وزن

کاهش حدود ۷ درصد از وزن کل بدن، به ویژه کاهش چربی شکم، ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۵۸ درصد کاهش دهد.

انجام فعالیت های متوسط ​​و مداوم: افراد مبتلا به دیابت باید ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط ​​در هفته انجام دهند. حتی اگر افراد برای یک تمرین سخت احساس آمادگی نمی کنند، پیاده روی یا باغبانی می تواند تفاوت ایجاد کند.

افزایش توده عضلانی

عضله با سرعت بیشتری نسبت به چربی کالری می سوزاند، بنابراین افزایش توده عضلانی می تواند به دستیابی به وزن سالم کمک کند. این به نوبه خود ممکن است به تثبیت سطح گلوکز خون کمک کند.

افزایش انعطاف پذیری

حرکات کششی نوعی ورزش است. انعطاف‌پذیری همچنین می‌تواند به کاهش تأثیر آسیب‌ها و بهبود بهبودی کمک کند و در نتیجه یک رژیم ورزشی قابل اعتمادتر را به همراه داشته باشد.

کاهش استرس

از آنجایی که استرس ممکن است یک عامل خطر برای پیش دیابت باشد، مدیریت سطوح استرس می تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم

رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر، پروتئین‌های بدون چربی و کربوهیدرات‌های پیچیده اما قندهای ساده کم، به ثبات سطح گلوکز خون کمک می‌کنند.

پایبندی به برنامه غذایی دقیق

مصرف وعده های غذایی کوچکتر به طور منظم در طول روز به جلوگیری از افزایش و کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند. حتماً هر روز در ساعات مشابهی غذا بخورید و از مصرف میان وعده های بیش از حد بین وعده های غذایی خودداری کنید.

ترک سیگار

نیکوتین یک محرک است که سطح گلوکز خون را افزایش می دهد منبع مورد اعتماد. مصرف سیگار می تواند باعث مقاومت به انسولین شود و یک عامل خطر برای دیابت است.

اجتناب از قندهای اضافی

غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند افزوده می‌توانند باعث تغییرات شدید در گلوکز خون شوند و به افزایش وزن کمک کنند.

مصرف متوسط ​​قهوه

کافئین محرک دیگری است که سطح گلوکز خون را افزایش می دهد. با این حال، برخی از مطالعات قهوه را با افزایش حساسیت به انسولین مرتبط می دانند.

خواب کافی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که افرادی که کیفیت خواب پایینی دارند با خطر بیشتری برای پیش دیابت روبرو هستند.

افراد مبتلا به عوامل خطر پیش دیابت یا سطوح بالای گلوکز خون ممکن است نیاز داشته باشند که سطوح خود را در خانه کنترل کنند و برای کاهش گلوکز خون دارو مصرف کنند.

پزشک ممکن است برای برخی افراد مبتلا به پیش دیابت، داروهای پیش دیابت مانند متفورمین را برای مدیریت علائم تجویز کند.

پیشرفت به دیابت نوع ۲

علائمی که نشان می دهد پیش دیابت به دیابت نوع ۲ پیشرفت کرده است عبارتند از:

افزایش یا تشنگی بی امان

خستگی یا احساس ضعف

احساس ضعف یا سرگیجه

تاری دید

هر کسی که این علائم را تجربه می کند ممکن است بخواهد برای نظر پزشکی به پزشک خود مراجعه کند. افرادی که تشخیص پیش دیابت دارند نباید نگران باشند. در عوض، آنها می توانند از این فرصت به عنوان فرصتی برای تمرکز بر رژیم غذایی و یک رژیم ورزشی برای معکوس کردن بالقوه پیشرفت بیماری استفاده کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *