بیماری ها, سبک زندگی

آنچه در مورد اضطراب و افسردگی نوجوانان باید بدانید

آنچه در مورد اضطراب و افسردگی نوجوانان باید بدانید

آنچه در مورد اضطراب و افسردگی نوجوانان باید بدانید. اضطراب و افسردگی نوجوانان از نظر پزشکی با اضطراب و افسردگی بزرگسالان تفاوتی ندارند. با این حال، علائم این شرایط ممکن است در نوجوانان متفاوت از بزرگسالان ظاهر شود.

این امر ممکن است به دلیل چالش‌های رشدی و اجتماعی متفاوتی باشد که نوجوانان معمولاً با آن مواجه هستند، مانند تغییرات هورمونی، رشد مغز و بدن و فشار همسالان.

اضطراب و افسردگی در نوجوانان با سطوح بالای استرس، کیفیت پایین زندگی و در موارد شدید خودکشی مرتبط است.

طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان، حدود ۳.۲ میلیون نفر از افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله در ایالات متحده حداقل یک دوره افسردگی اساسی را در سال ۲۰۱۷ داشته اند. این نشان دهنده ۱۳.۳٪ از کل نوجوانان در ایالات متحده است که مبتلا به افسردگی اغلب دارای اضطراب هستند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد علل افسردگی و اضطراب در نوجوانان، برخی علائم احتمالی، توصیه هایی برای مراقبان و غیره بیشتر بدانید.

علل

دلایل زیادی برای اضطراب و افسردگی در نوجوانان وجود دارد. از جمله :

ژنتیک: نوجوانان با سابقه خانوادگی اختلالات خلقی یا اضطرابی ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این اختلالات باشند.

تروما: نوجوانان با سابقه تروما – مانند سوء استفاده جنسی، خشونت یا درگیری در تصادف – ممکن است بیشتر دچار اضطراب و افسردگی شوند.

محیط: محیط اجتماعی، مدرسه و خانه یک نوجوان می تواند بر سلامت روان آنها تأثیر بگذارد. مشکلاتی مانند بدرفتاری و بی توجهی، طلاق در خانواده، مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، فقر، ناتوانی های یادگیری و تلاش برای سازگاری، همگی ممکن است به افسردگی و اضطراب کمک کنند.

تفاوت در مغز: مغز نوجوانان از نظر ساختاری با مغز بزرگسالان متفاوت است. تغییرات در مدارهای مغزی نوجوانان که در واکنش به خطرات و پاداش‌ها نقش دارند، می‌توانند سطح استرس را افزایش دهند. نوجوانان مبتلا به افسردگی و اضطراب ممکن است سطوح مختلفی از انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین را در مغز خود داشته باشند. اینها بر تنظیم خلق و خو و رفتار تأثیر می گذارد.

سوء مصرف مواد: سوء مصرف مواد مخدر و الکل ممکن است بر خلق و خوی نوجوانان تأثیر بگذارد و منجر به افسردگی شود. آنها ممکن است برای خوددرمانی احساسات خود به این مواد روی آورند.

استرس های دوران بلوغ: نوجوانانی که بلوغ را تجربه می کنند ممکن است دچار تغییرات هورمونی شوند که بر خلق و خوی آنها تأثیر می گذارد و با استرس های بدن در حال تغییر مقابله می کند که می تواند باعث شود آنها احساس متفاوتی نسبت به همسالان خود داشته باشند.

الگوهای افکار منفی: افسردگی و اضطراب در نوجوانان ممکن است با الگوهای افکار منفی مرتبط باشد. اگر نوجوانان مرتباً در معرض افکار منفی – اغلب از طرف والدینشان – قرار بگیرند، ممکن است یک جهان بینی منفی نیز ایجاد کنند.

علائم

تمایز بین رفتاری که بخش طبیعی دوران رشد است و رفتاری که ممکن است نشان دهنده وضعیت سلامت روانی باشد برای والدین یا مراقب دشوار باشد.

اگر تغییرات رفتاری هفته ها یا ماه ها طول بکشد و اگر در زندگی روزمره نوجوان تداخل ایجاد کند، ممکن است علائم افسردگی، اضطراب یا هر دو باشد.

اگر نوجوانی برخی از علائم زیر را نشان دهد، ممکن است افسردگی یا اضطراب را تجربه کند:

انرژی کمی دارند.

آنها علاقه خود را به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست داده اند.

آنها خیلی یا خیلی کم می خوابند یا دائما خسته به نظر می رسند.

آنها در تمرکز مشکل دارند.

آنها بیشتر و بیشتر زمان خود را به تنهایی می گذرانند و از فعالیت های اجتماعی اجتناب می کنند.

بیش از حد رژیم می گیرند.

آنها رفتارهای خودآزاری مانند بریدن یا سوزاندن پوست خود را انجام می دهند.

الکل می نوشند، مواد مخدر مصرف می کنند یا سیگار می کشند.

آنها احساس غم و اندوه عمیق یا ناامیدی می کنند.

آنها اضطراب و وحشت را تجربه می کنند.

آنها اغلب تحریک پذیر هستند و به شدت عصبانی می شوند.

آنها چه به تنهایی و چه با دوستان خود دست به رفتارهای مخاطره آمیز یا مخرب می زنند.

آنها افکار خودکشی دارند.

تشخیص

یک نوجوان می تواند تشخیص بالینی کامل را از یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند پزشک، روانشناس یا روانپزشک دریافت کند.

برخی از نگرانی های پزشکی می توانند اضطراب و افسردگی را تقلید کنند. از جمله اختلالات تیروئید و اختلالات مصرف مواد. به همین دلیل، لازم است مواردی که برای تشخیص مناسب وجود دارند را رد کرد.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) یک دستورالعمل جهانی غربالگری افسردگی را برای افراد ۱۲ سال و بالاتر تایید می کند. متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است از دستورالعمل های آکادمی اطفال آمریکا یا دستورالعمل های بزرگسالان برای نوجوانان بزرگتر استفاده کنند.

پزشک، روانشناس یا روانپزشک با پرسیدن یک سری سوالات در مورد رفتارها، خلق و خوی و افکار نوجوان، ارزیابی روانشناختی او را انجام می دهد. آنها همچنین تاریخچه خانوادگی نوجوان، روابط با همسالان و عملکرد مدرسه را در نظر خواهند گرفت.یک نوجوان برای دریافت تشخیص اضطراب یا افسردگی باید معیارهای ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم را داشته باشد.

درمان

یک متخصص مراقبت های پزشکی مربوط به افسردگی، اضطراب یا هر دو می تواند نوجوان را بر اساس شدت بیماری درمان کند. پزشکان ممکن است روان درمانی (گفتار درمانی)، دارو درمانی یا هر دو را پیشنهاد کنند.

معمولاً ترکیبی از این دو موثرترین درمان است. یک داروی ضد افسردگی یا ترکیبی از داروهای ضد افسردگی می تواند به اصلاح عدم تعادل شیمیایی در مغز نوجوان کمک کند. در همین حال، گفتار درمانی ممکن است به مبارزه با الگوهای فکری و رفتارهای منفی کمک کند.

منبع معتبر سازمان غذا و دارو (FDA) هشداری صادر کرده است که داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد افکار خودکشی در برخی از کودکان و نوجوانان شود. دو دارو را برای درمان افسردگی در کودکان تأیید کرده است: فلوکستین (پروزاک)، برای کودکان ۸ سال و بالاتر، و اسیتالوپرام (Lexapro)، برای کودکان ۱۲ سال و بالاتر.

کارشناسان بیان می کنند که آنها به مطالعات بیشتر در کودکان نیاز دارند، زیرا بسیاری از داروهای ضد افسردگی با تأیید بزرگسالان در کودکان ثابت نشده اند.

قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا  ایجاب می کند که همه داروهای ضد افسردگی هشداری در مورد افزایش خطر افکار و رفتارهای خودکشی در کودکان، نوجوانان و جوانان تا سن ۲۴ سال داشته باشند.

راه حل ها

جدای از درمان های دارویی و گفتار درمانی، نوجوانانی که افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند ممکن است برخی از موارد زیر را تسکین دهند:

ورزش کردن و فعال ماندن، حتی اگر فقط شامل یک پیاده روی کوتاه روزانه باشد

گذراندن وقت با دوستان و خانواده

تقسیم وظایف بزرگ به کارهای کوچکتر، ساده تر و قابل مدیریت تر

تلاش برای حفظ یک برنامه خواب منظم

خوردن یک رژیم غذایی سالم

درخواست کمک

صحبت کردن با یک گروه حمایتی همچنین ممکن است به نوجوانان در مدیریت افسردگی یا اضطراب کمک کند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلای نوجوانان به افسردگی یا اضطراب را افزایش دهد عبارتند از:

داشتن مشکل در سازگاری اجتماعی

داشتن سابقه خانوادگی افسردگی و اضطراب

نداشتن حمایت عاطفی

مورد آزار و اذیت حضوری یا آنلاین

زندگی در یک خانه خشونت آمیز یا خشونت آمیز

تجربه یک بحران، مانند مرگ یا طلاق در خانواده

تجربه ترومای گذشته

داشتن یک بیماری مزمن

در جهت گیری جنسی یا هویت جنسی خود مشکل دارند

توصیه هایی برای مراقبین و والدین

والدین یا مراقبان نوجوانانی که افسردگی، اضطراب یا هر دو دارند می توانند با در نظر گرفتن این وضعیت به عنوان یک موضوع جدی که نیاز به توجه حرفه ای دارد به آنها کمک کنند.

آنها باید به نوجوانان خود کمک کنند تا درمانگری را پیدا کنند که با او راحت صحبت کنند و در مورد برنامه درمانی با یک متخصص پزشکی صحبت کنند.

والدین و مراقبان نیز می‌توانند سعی کنند نوجوانان خود را تشویق به ورزش ، اجتماعی بودن، برنامه‌ریزی فعالیت‌های آن‌ها در بخش‌های قابل کنترل و یافتن راهی برای احساساتشان، مانند یک مجله یا گروه حمایتی کنند.

خلاصه

علل بالقوه زیادی برای افسردگی و اضطراب در نوجوانان وجود دارد. شامل ژنتیک، تروما، محیط آنها، تفاوت در مغز، سوء مصرف مواد، استرس بلوغ، و الگوهای فکری منفی است.

علائم افسردگی و اضطراب در نوجوانان ممکن است شامل انرژی کم، عدم علاقه به چیزهایی باشد که قبلاً از آنها لذت می بردند، اختلال در خواب و احساس ناامیدی.

مؤثرترین درمان برای افسردگی و اضطراب معمولاً ترکیبی از گفتار درمانی و دارو است.

جدای از درمان پزشکی، نوجوانان ممکن است بتوانند علائم خود را با ورزش کردن، انجام کارهای بزرگ قابل کنترل تر، معاشرت، حفظ برنامه خواب منظم و درخواست کمک، بهبود بخشند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *