بیماری ها, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه در مورد افسردگی پس از سکته باید بدانید

آنچه در مورد افسردگی پس از سکته باید بدانید

آنچه در مورد افسردگی پس از سکته باید بدانید. حدود یک سوم افرادی که سکته کرده اند افسردگی را تجربه می کنند. این اختلال می تواند به دلیل انزوای اجتماعی یا عوامل بیولوژیکی ایجاد شود. با این حال، درمان هایی مانند روان درمانی، داروهای ضد افسردگی و نور درمانی می توانند کمک کننده باشند.

افسردگی پس از سکته ممکن است به دلیل تغییرات بیوشیمیایی در مغز ناشی از آسیب ناشی از سکته مغزی رخ دهد.

این مقاله در مورد چیستی سکته مغزی و افسردگی، چگونگی ارتباط این دو و درمان افسردگی پس از سکته صحبت می کند. همچنین به برخی از سوالات رایج در مورد افسردگی پس از سکته پاسخ می دهد.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی، که برخی از افراد ممکن است آن را یک حمله مغزی بنامند، زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز می ترکد. همچنین ممکن است زمانی ایجاد شود که چیزی جریان خون بخشی از مغز را مسدود کند. متخصصان مراقبت های بهداشتی نوع اول را سکته هموراژیک و دومی را سکته ایسکمیک می نامند.

سکته مغزی ممکن است به قسمت هایی از مغز آسیب جدی وارد کند و باعث ناتوانی طولانی مدت یا مرگ شود.

علائم

علائم سکته مغزی شامل این موارد است:

ضعف و بی حسی ناگهانی، به ویژه در یک طرف بدن

مشکل دید ناگهانی از یک یا هر دو چشم

سردرگمی ناگهانی

مشکل ناگهانی در صحبت کردن یا درک گفتار

سردرد شدید ناگهانی بدون دلیل واضح

دشواری ناگهانی در راه رفتن و عدم هماهنگی و تعادل

علل

علل سکته مغزی بسته به نوع آن که فرد تجربه می کند متفاوت است. موارد زیر علل شایع سکته مغزی است.

سکته هموراژیک

در سکته هموراژیک، یک رگ خونی ضعیف در مغز می ترکد و به بافت مغز اطراف خونریزی می کند و باعث فشار در مغز می شود. نقاط ضعف رگ های خونی در مغز می تواند شامل ناهنجاری شریانی وریدی (AVM) و آنوریسم باشد.

ناهنجاری شریانی وریدی یک بیماری ژنتیکی است که بر عروق تاثیر می گذارد و می تواند باعث خونریزی در مغز شود.

آنوریسم ناحیه ای ضعیف در رگ خونی است که برآمده می شود. آنوریسم‌ها با بزرگ شدن ضعیف‌تر می‌شوند، که خطر ترکیدن آنها و ایجاد خونریزی در مغز را افزایش می‌دهد.

سکته مغزی ایسکمیک

سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون عروقی را که خون مغز را تامین می‌کند مسدود می‌کند. لخته می تواند به روش های مختلفی تشکیل شود، اما آترواسکلروز علت اصلی لخته شدن خون است که منجر به سکته ایسکمیک می شود.

ممکن است یک لخته در یک پلاک چربی در یک رگ خونی باریک در مغز ایجاد شود – پزشکان از آن به عنوان ترومبوز مغزی یاد می کنند. از طرف دیگر، لخته ممکن است از رگ های خونی در ناحیه دیگری از بدن جدا شود و به مغز برود، جایی که نمی تواند از یک رگ خونی باریک عبور کند. متخصصان بهداشت این را آمبولی مغزی می نامند.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال خلقی جدی است که می تواند علائم شدیدی ایجاد کند. این می تواند بر نحوه تفکر، احساس و برخورد فرد با جنبه های زندگی روزمره مانند خوردن، خوابیدن و کار کردن تأثیر بگذارد. پزشک می تواند افسردگی را تشخیص دهد اگر فردی علائم را برای ۲ هفته یا بیشتر تجربه کرده باشد.

علائم افسردگی ممکن است بین افراد متفاوت باشد، اما علائم رایج عبارتند از:

ناامیدی

افکار گناهکار

انرژی کم

تغییر در الگوهای خواب

تغییرات در اشتها

از دست دادن علاقه به فعالیت ها

عدم تمرکز

بدن درد و درد

افسردگی پس از سکته مغزی

حدود یک سوم افرادی که از سکته جان سالم به در برده اند افسردگی را تجربه می کنند. اکثر افرادی که افسردگی پس از سکته مغزی را تجربه می کنند، در سال اول پس از سکته به این اختلال مبتلا می شوند.

کارشناسان بهداشت فرآیندهای فیزیولوژیکی مربوط به افسردگی پس از سکته را کاملاً درک نمی کنند. با این حال، آنها پیشنهاد می کنند که پیوندهایی با پاسخ های روانی به انزوای اجتماعی و مقابله با ناتوانی و همچنین عوامل بیولوژیکی وجود دارد که عبارتند از:

التهاب

ژنتیک

اختلال در مسیرهای عصبی

مختل شدن عوامل نوروتروفیک، پروتئین هایی که از رشد و توسعه نورون ها پشتیبانی می کنند

اختلال در مسیرهای سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین که انتقال دهنده های عصبی هستند

عوامل خطری که به افسردگی پس از سکته کمک می کنند عبارتند از:

بله، ممکن است یک فرد به دلیل آسیب در مغز یا سازگاری با چالش ها و ناتوانی های اجتماعی جدید، تغییرات احساسی را تجربه کند.

خلاصه

افسردگی پس از سکته شایع است و حدود یک سوم افرادی که از سکته جان سالم به در می برند، آن را تجربه می کنند. افسردگی پس از سکته ممکن است به دلیل پاسخ های روانی به ناتوانی یا انزوای اجتماعی، عوامل بیولوژیکی مانند التهاب، ژنتیک یا اختلال در مسیرهای عصبی و مواد شیمیایی رخ دهد.

درمان افسردگی، مانند روان درمانی و داروهای ضد افسردگی، ممکن است برای مدیریت افسردگی پس از سکته موثر باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *