بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه در مورد ام اس (MS) و الکل باید بدانید

آنچه در مورد ام اس (MS) و الکل باید بدانید

آنچه در مورد ام اس (MS) و الکل باید بدانید. دانشمندان به طور کامل رابطه بین مولتیپل اسکلروزیس (MS) و الکل را درک نمی کنند. اگرچه الکل ممکن است به طور موقت برخی از علائم این بیماری را بدتر کند، اما ممکن است سیستم ایمنی بیش فعال را نیز آرام کند.

ام اس وضعیتی است که ارتباط بین مغز و سایر قسمت های بدن را مختل می کند. علائم می تواند از ناتوانی خفیف تا شدید متغیر باشد.

این مقاله به بررسی انواع نوشیدنی های الکلی و اثراتی که الکل می تواند بر علائم ام اس داشته باشد می پردازد.

همچنین بررسی می کند که الکل چگونه ممکن است با داروهای ام اس تداخل داشته باشد و اثرات احتمالی سایر نوشیدنی ها، از جمله قهوه و آب، بر علائم این بیماری را مورد بحث قرار می دهد.

ارتباط بین ام اس و الکل

محققان تأثیر الکل بر علائم ام اس را به طور گسترده مطالعه نکرده اند.

نتایج مطالعات محدود نه قطعی و نه سازگار است، زیرا آنها هم ارتباط مثبت و هم منفی را نشان می‌دهند. این نتیجه بررسی ۳۰ مقاله منتشر شده بین سال های ۱۹۸۳ و ۲۰۱۶ بود.

نویسندگان خاطرنشان کردند که برخی از دانشمندان الکل را یک عامل خطر برای ام اس می دانند، اما برخی دیگر معتقدند که مصرف مقادیر کم، محافظت در برابر ابتلا به این بیماری را ارائه می دهد.

این بررسی با ذکر این نکته نتیجه گرفت که مطالعات بیشتری برای تأیید رابطه بین ام اس و الکل و تعیین اینکه آیا هر مقدار الکل توصیه می شود یا خیر، ضروری است.

الکل چیست؟

الکل یک ماده مسکر کننده است که در آبجو، الکل و شراب وجود دارد. همچنین از طریق تعامل با مغز، افسرده کننده است.

محتوای الکل در بین انواع نوشیدنی متفاوت است. با این حال، مقدار مایع موجود در یک لیوان، میزان الکل موجود در آن را نشان نمی دهد.

جدول زیر نشان می دهد که چگونه موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکل (NIAAA) منبع مورد اعتماد انواع نوشیدنی ها و محتوای الکل آنها را فهرست می کند:

مقدار نوشیدنی نوع نوشیدنی درصد الکل

۱۲ آبجو معمولی حدود ۵٪

۱۲  اونس مقداری آبجو سبک حدود ۴.۲ درصد

۵  اونس شراب حدود ۱۲٪

۸  تا ۹ اونس مشروب مالت حدود ۷ درصد

۱.۵  اونس ارواح مقطر، مانند براندی، ودکا یا رام حدود ۴۰٪

الکل و ام اس: منفی بالقوه

الکل ممکن است افراد مبتلا به ام اس و بدون ام اس را متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. بخش های زیر به برخی از اثرات بالقوه منفی الکل بر ام اس می پردازد.

تشدید علائم ام اس

یک وعده مصرف الکل ممکن است منجر به بدتر شدن موقت مشکلات هماهنگی و تعادل در فرد مبتلا به ام اس شود.

بر اساس یک منبع مورد اعتماد، الکل همچنین ممکن است فوریت و تکرر ادرار را افزایش دهد، که شکایتی مکرر در افراد مبتلا به ام اس است.

افسردگی

یکی دیگر از اثرات منفی، تأثیر افسردگی الکل بر مغز و نخاع است. طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، افسردگی در ام اس شایع است.

تداخلات با دارو

به گفته منبع معتبر NIAAAT، بسیاری از داروها می توانند با الکل تداخل نامطلوب داشته باشند. چند نمونه از تداخلات نامطلوب عبارتند از:

اثرات آرام بخش الکل می تواند تأثیر آرام بخش ها، مواد افیونی و شل کننده های عضلانی را افزایش دهد.

الکل می تواند منجر به خواب آلودگی، سرگیجه، مشکل در تنفس و افزایش خطر مصرف بیش از حد شود.

الکل می تواند خطر خونریزی از معده و روده را در ارتباط با استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) افزایش دهد.

هنگامی که فردی از الکل در کنار داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین (دیلانتین) استفاده می کند، ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد و باعث تغییرات غیرعادی در سلامت روان شود.

الکل می تواند خطر آسیب کبدی ناشی از استامینوفن (تیلنول) را افزایش دهد.

هنگامی که فرد از الکل در کنار داروهای ضد افسردگی استفاده می کند، ممکن است احساس افسردگی و ناامیدی را افزایش دهد.

داروهای بدون نسخه و مکمل های غذایی می توانند با الکل تداخل منفی داشته باشند. به عنوان مثال، الکل می تواند اثر خواب آلودگی بابونه و سنبل الطیب را افزایش دهد.

برخی از داروها برای درمان برخی از علائم ام اس عبارتند از:

شل کننده های عضلانی

داروهای ضد افسردگی

عوامل ضد التهابی مانند NSAID ها

داروهای ضد درد غیر مخدر

مواد افیونی

الکل و ام اس: موارد مثبت نامشخص

بخش های زیر به برخی از اثرات مثبت بالقوه الکل بر ام اس می پردازد.

پاسخ ایمنی سرکوب شده

ام اس یک بیماری التهابی مزمن است. دانشمندان بر این باورند که سیستم ایمنی بیش فعال عامل ایجاد این بیماری است. به همین دلیل، درمان های ام اس اغلب با هدف سرکوب پاسخ ایمنی انجام می شود.

برخی از تحقیقات معتبر بررسی کردند که آیا الکل می تواند پاسخ ایمنی را برای تسکین علائم ام اس سرکوب کند یا خیر. نویسندگان دریافتند که اگرچه مصرف منظم الکل یک جنبه از ایمنی را سرکوب می کند، اما جنبه دیگری را افزایش می دهد.

به دلیل فقدان شواهد قطعی، آنها به این نتیجه رسیدند که نمی توان دوز درمانی یا دفعات مصرف الکل را برای مصرف در ام اس توصیه کرد.

محافظت عصبی

برخی از تحقیقات مورد اعتماد اثرات محافظت کننده عصبی الکل بر ام اس را بررسی کردند. در این مثال، محافظت عصبی به ظرفیت الکل برای کاهش علائم ام اس به دلیل سرکوب سیستم ایمنی اشاره دارد.

نویسندگان دریافتند افرادی که الکل و شراب بیشتری مصرف می‌کنند، نمرات ناتوانی ام‌اس کمتری دارند که نشان‌دهنده ناتوانی عصبی کمتری است.

از سوی دیگر، آنها اشاره کردند که این افراد تجمع بیشتری از یک ماده مضر در مغز داشتند که ممکن است با پیشرفت ام اس مرتبط باشد.

کاهش اثرات سیگار

یک مطالعه معتبر نشان داد که مصرف الکل ممکن است اثرات مضر سیگار را کاهش دهد. به دلیل این اقدام، نویسندگان گفتند که یافته های آنها از توصیه به افراد مبتلا به ام اس برای اجتناب از مصرف الکل حمایت نمی کند.

نوشیدنی های جایگزین

به جای نوشیدن آبجو یا سایر نوشیدنی های الکلی، فرد مبتلا به ام اس ممکن است بخواهد از نوشیدنی های دیگری استفاده کند که ممکن است سالم تر باشند. بخش های زیر به برخی از این موارد با جزئیات بیشتری نگاه می کنند.

آب

طبق گفته بنیاد مولتیپل اسکلروزیس (MSF)، برای افراد مبتلا به ام اس مهم است که هیدراته بمانند.

اگر فردی مایعات کافی برای نیازهای بدن خود بنوشد، ادرار او به طور کلی زرد کم رنگ یا بی رنگ خواهد بود. ادرار تیره‌تر از نشانه‌های دریافت ناکافی مایعات است.

آب یک نوشیدنی سالم است و فواید مختلفی برای افراد مبتلا به ام اس دارد، از جمله:

کاهش برخی علائم مثانه و روده

کم شدن عوارض جانبی داروها

کاهش واکنش های محل تزریق

جلوگیری از اثرات کم آبی بر ام اس، مانند خستگی و زوال ذهنی

قهوه

یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به ام اس نیازی به اجتناب از قهوه ندارند. پس از بررسی مجموعه تحقیقات در مورد این موضوع، نویسندگان دریافتند که به نظر می رسد مصرف بیشتر قهوه و کافئین اثر محافظتی در برابر ام اس دارد.

MSF  خاطرنشان می کند که قهوه دارای خواصی است که با التهاب مبارزه می کند و سیستم عصبی را تحریک می کند. این اثرات ممکن است در شرایط مربوط به سیستم عصبی مانند ام اس مفید باشد.

چای سبز

چای سبز می تواند برای افراد مبتلا به ام اس مفید باشد.

سازمان بین المللی مدیریت مولتیپل اسکلروزیس توضیح می دهد که چای سبز حاوی یک آنتی اکسیدان قوی است. این نوشیدنی همچنین دارای ترکیباتی با خواصی است که از سیستم عصبی محافظت می کند و سیستم ایمنی بیش فعال را آرام می کند.

خلاصه

تحقیقات کافی برای تایید مثبت و منفی مصرف الکل در ام اس وجود ندارد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل ممکن است به طور موقت علائم ام اس مانند مشکلات تعادلی و فوریت های ادراری را بدتر کند. به دلیل تأثیر الکل بر روی مغز و سیستم عصبی، ممکن است افسردگی را که بسیاری از افراد مبتلا به ام اس تجربه می کنند، بدتر کند.

اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مقادیر کمتر الکل می‌تواند با ام‌اس شدیدتر همراه باشد، اما هنوز مشخص نیست که آیا یک رابطه علّی وجود دارد یا خیر.

به همین دلیل، فرد مبتلا به این عارضه ممکن است بخواهد روی نوشیدن نوشیدنی‌های سالم‌تر مانند آب، قهوه و چای سبز تمرکز کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *