بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه در مورد بیماری عروق مغزی باید بدانید

آنچه در مورد بیماری عروق مغزی باید بدانید

آنچه در مورد بیماری عروق مغزی باید بدانید. بیماری عروق مغزی به گروهی از شرایط، بیماری ها و اختلالاتی اطلاق می شود که بر رگ های خونی و خون رسانی به مغز تأثیر می گذارد.

اگر انسداد، ناهنجاری یا خونریزی مانع از دریافت اکسیژن کافی به سلول های مغز شود، آسیب مغزی می تواند ایجاد شود.

بیماری عروق مغزی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

آترواسکلروز، که در آن شریان ها باریک می شوند

ترومبوز، جایی که یک لخته خون باعث انسداد یک رگ خونی می شود

لخته خون شریانی آمبولیک، که یک لخته خون در یک سرخرگ مغز است

ترومبوز ورید مغزی، که یک لخته خون در ورید مغز است

بیماری های عروق مغزی شامل سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، آنوریسم و ​​ناهنجاری عروقی است.

در این مقاله آمار، علائم، انواع و درمان این مشکلات جدی سلامتی و نحوه پیشگیری از آنها را توضیح می دهیم.

آمار بیماری های عروق مغزی

در ایالات متحده، بیماری عروق مغزی پنجمین علت شایع مرگ و میر است. در سال ۲۰۲۰، ۴۸.۶ مورد مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر یا در مجموع ۱۶۰،۲۶۴ مرگ و میر ایجاد شد.

حدود ۸۷% سکته مغزی، سکته مغزی ایسکمیک است. سکته مغزی ایسکمیک بر خلاف سکته های هموراژیک که در نتیجه خونریزی ایجاد می شود، ناشی از کمبود جریان خون به بخشی از مغز است.

سکته مغزی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما بیشتر افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می کند. در سال ۲۰۰۹، ۶۶% افراد بستری شده در بیمارستان به دلیل سکته مغزی بالای ۶۵ سال سن داشتند.

افراد سیاهپوست بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته مغزی هستند و خطر اولین سکته مغزی آنها تقریباً دو برابر افراد سفیدپوست است. بر اساس داده های انجمن سکته مغزی آمریکا (ASA)، بیش از ۲ نفر از هر ۳ سیاهپوست آمریکایی حداقل یکی از عوامل خطر زیر را برای سکته دارند:

کلسترول بالا

فشار خون بالا

دیابت

وزن بیشتر یا چاقی

کم خونی داسی شکل

مصرف بیش از حد نمک

سیگار کشیدن

فشار

با این حال، انجمن سکته مغزی آمریکا همچنین بیان می کند که همه دلایل برای افزایش خطر سکته مغزی مشخص نیست.

میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در میان مردم اسپانیایی تبار از سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است، در حالی که برای سایر گروه های نژادی یا قومیتی، میزان مرگ و میر کاهش یافته است. طبق اطلاعات انجمن سکته مغزی آمریکا ، عوامل خطر تعیین کننده اجتماعی اضافی عبارتند از:

موانع زبان

دسترسی به مراقبت های بهداشتی

سطوح تحصیلی

سطوح درآمد

دسترسی به حمل و نقل

فرد می تواند برای کمک به جلوگیری از خطر سکته مغزی تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کند و برای مشاوره بیشتر با پزشک خود مشورت کند.

علائم

علائم بیماری عروق مغزی به محل انسداد و تاثیر آن بر بافت مغز بستگی دارد.

رویدادهای مختلف ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشند، اما علائم رایج عبارتند از:

سردرد شدید و ناگهانی

فلج یک طرف بدن یا همی پلژی

ضعف در یک طرف، همچنین به عنوان همی پارزی شناخته می شود

گیجی

مشکل در برقراری ارتباط، از جمله گفتار نامفهوم

از دست دادن بینایی در یک طرف

از دست دادن تعادل

بیهوش شدن

پاسخ اضطرار ی

انجمن سکته مغزی آمریکا دانش عمومی را از مخفف منبع مورد اعتماد F.A.S.T. به عنوان کمکی برای تشخیص علائم هشدار دهنده سکته مغزی و اقدام سریع بر روی آنها تشویق می کند:

افتادگی صورت

ضعف بازو

مشکل گفتاری

زمان تماس با ۱۱۵ است

اگر کسی علائم حمله عروق مغزی را نشان دهد، مراقبت فوری پزشکی ضروری است زیرا می تواند اثرات طولانی مدتی مانند اختلال شناختی و فلج داشته باشد.

انواع بیماری های عروق مغزی

سکته مغزی، TIA و خونریزی زیر عنکبوتیه از انواع بیماری عروق مغزی هستند.

آنوریسم و ​​خونریزی ممکن است باعث مشکلات سلامتی شدید شود. لخته های خون می توانند در مغز ایجاد شوند یا از سایر قسمت های بدن به آنجا بروند و باعث انسداد شوند.

انواع مختلف بیماری عروق مغزی عبارتند از:

سکته مغزی ایسکمیک

زمانی اتفاق می‌افتند که یک لخته خون یا پلاک آترواسکلروتیک، رگ خونی را که خون را به مغز می‌رساند مسدود می‌کند. ممکن است یک لخته یا ترومبوز در شریانی که قبلاً باریک است تشکیل شود.

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که کمبود خون منجر به مرگ سلول های مغز شود.

تشریح

پارگی در دیواره شریان کاروتید، که در گردن است، می تواند منجر به سکته مغزی ایسکمیک شود. پارگی اجازه می دهد تا خون بین لایه های شریان کاروتید جریان یابد، آن را باریک کرده و خون رسانی به مغز را کاهش می دهد.

تشریح شریان کاروتید یا مهره اغلب به تروما مرتبط است. با این حال، آنها گاهی اوقات می توانند خود به خود رخ دهند.

آمبولی

سکته آمبولیک شایع ترین نوع سکته مغزی ایسکمیک است. آمبولی زمانی اتفاق می‌افتد که لخته‌ای از جای دیگری در بدن جدا می‌شود و به مغز می‌رود تا شریان کوچک‌تری را مسدود کند.

افرادی که آریتمی دارند، که بیماری که باعث نامنظم شدن ریتم قلب می شود، بیشتر مستعد ابتلا به آمبولی هستند.

آنوریسم مغزی

این بیماری می تواند ناشی از مشکلات ساختاری در رگ های خونی مغز باشد. آنوریسم برآمدگی در دیواره شریان است که می تواند پاره شود و خونریزی کند.

نشت خون می تواند به سلول های مغز آسیب برساند.

سکته هموراژیک

زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در بخشی از مغز ضعیف شده و باز می شود و باعث نشت خون به مغز می شود.

نشت خون به بافت مغز فشار وارد می کند و منجر به ادم می شود که به بافت مغز آسیب می رساند. این خونریزی همچنین می تواند باعث شود که قسمت های مجاور مغز منبع خون غنی از اکسیژن خود را از دست بدهند.

دو نوع سکته مغزی هموراژیک وجود دارد:

خونریزی داخل مغزی: زمانی که یک شریان در مغز پاره می شود و به بافت اطراف خونریزی می کند.

خونریزی زیر عنکبوتیه: زمانی که یک رگ خونی بین دو غشای اطراف مغز پاره می شود و خونریزی می کند.

علل

بیماری عروق مغزی به دلایل مختلفی ایجاد می شود.

اگر به یک رگ خونی در مغز آسیب وارد شود، نمی‌تواند خون کافی یا هیچ خونی را به ناحیه‌ای از مغز که به آن خدمات می‌دهد برساند. کمبود خون در رساندن اکسیژن کافی اختلال ایجاد می کند و بدون اکسیژن، سلول های مغز شروع به مردن می کنند.

آسیب مغزی برگشت ناپذیر است. کمک اضطراری برای کاهش خطر آسیب طولانی مدت مغزی افراد و افزایش شانس زنده ماندن آنها حیاتی است.

آترواسکلروز علت اصلی بیماری عروق مغزی است. این زمانی اتفاق می‌افتد که سطح کلسترول بالا، همراه با التهاب در شریان‌های مغز، باعث ایجاد کلسترول به صورت پلاک ضخیم و مومی شکل می‌شود که می‌تواند جریان خون در رگ‌ها را باریک یا مسدود کند.

این پلاک می تواند جریان خون به مغز را محدود یا به طور کامل مسدود کند و باعث حمله عروق مغزی مانند سکته مغزی یا TIA شود.

عوامل خطر

سکته مغزی شایع ترین نوع رویداد عروق مغزی است.

خطر سکته مغزی با افزایش سن افزایش می یابد، به خصوص اگر یک فرد یا یکی از بستگان نزدیک قبلا حمله عروق مغزی داشته باشد. این خطر هر ۱۰ سال، بین ۵۵ تا ۸۵ سال، دو برابر می شود.

با این حال، سکته مغزی می تواند در هر سنی، حتی در دوران نوزادی رخ دهد.

عواملی که خطر سکته مغزی و سایر انواع بیماری های عروق مغزی را افزایش می دهند عبارتند از:

فشار خون (فشار خون ۸۰/۱۳۰ میلی متر جیوه یا بالاتر)

سیگار کشیدن

چاقی

رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن

دیابت

سطح کلسترول خون ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) یا بالاتر

همین عوامل احتمال ابتلا به آنوریسم مغزی را در افراد افزایش می دهد. با این حال، افرادی که دارای ناهنجاری مادرزادی هستند یا ضربه به سر را تجربه کرده‌اند نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به آنوریسم مغزی باشند.

بارداری همچنین می تواند احتمال ترومبوز ورید مغزی را افزایش دهد، که یک لخته خون است که بر ورید مغز تأثیر می گذارد.

سایر عوامل خطر بیماری عروق مغزی عبارتند از:

بیماری مویامویا – یک وضعیت پیشرونده که می تواند منجر به انسداد شریان های مغزی و شاخه های اصلی آنها شود.

آنژیوم وریدی که حدود ۲ درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد و به ندرت خونریزی می کند یا علائم ایجاد می کند.

ورید ناهنجاری جالینوس – یک اختلال شریانی که در دوران بارداری در جنین ایجاد می شود

برخی داروها و اختلالات پزشکی می توانند احتمال لخته شدن خون را افزایش دهند و خطر سکته مغزی ایسکمیک را افزایش دهند.

درمان جایگزینی هورمونی (HRT) ممکن است خطر حمله را در فردی که قبلاً آترواسکلروز یا بیماری شریان کاروتید دارد افزایش دهد.

درمان

یک رویداد عروقی مغز نیاز به درمان اورژانسی دارد. ارزیابی و درمان سریع بسیار مهم است زیرا فرد باید داروهای سکته مغزی را در مدت زمان مشخصی از شروع علائم دریافت کند.

در مورد سکته حاد، تیم اورژانس ممکن است دارویی به نام فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) را تجویز کند که لخته خون را می شکند.

ترومبکتومی مکانیکی با هدایت کاتتر یک درمان اضطراری سکته مغزی است که در مراکز اختصاصی سکته مغزی به طور گسترده در دسترس است. این روش شامل قرار دادن کاتتر توسط پزشک در شریان است. سپس، جراح یک دستگاه کوچک برای برداشتن لخته را از طریق کاتتر وارد می‌کند تا لخته را بمکد.

یک جراح مغز و اعصاب باید فردی را که خونریزی مغزی دارد ارزیابی کند. آنها ممکن است برای کاهش فشار افزایش یافته ناشی از خونریزی، جراحی انجام دهند. پزشکان معمولاً اقدامات جراحی از جمله اندارترکتومی کاروتید، آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری را برای جلوگیری از سکته مغزی دیگر انجام می دهند.

اندارترکتومی کاروتید شامل ایجاد یک برش در شریان کاروتید و برداشتن پلاک است. این امر اجازه می دهد تا خون دوباره جریان یابد. سپس جراح شریان را با بخیه یا پیوند ترمیم می کند.

برخی از افراد ممکن است به آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری نیاز داشته باشند، که در آن جراح یک کاتتر با نوک بالون را در شریان قرار می دهد. سپس بالون را باد می کنند تا رگ دوباره باز شود.

پس از آن، جراح یک لوله باریک و مشبک فلزی یا استنت را در داخل شریان کاروتید قرار می دهد تا جریان خون را در شریان مسدود شده قبلی بهبود بخشد. استنت به جلوگیری از فروپاشی یا بسته شدن شریان بعد از عمل کمک می کند.

توانبخشی

از آنجایی که یک رویداد عروقی مغز می تواند باعث آسیب دائمی مغز شود، افراد ممکن است به دنبال آن دچار ناتوانی موقت یا دائمی شوند.

به همین دلیل، آنها ممکن است به طیف وسیعی از درمان های حمایتی و توانبخشی نیاز داشته باشند تا بتوانند تا حد امکان عملکرد خود را حفظ کنند.

ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی: این درمان با هدف بازیابی تحرک، انعطاف پذیری و عملکرد اندام انجام می شود.

گفتار درمانی: ممکن است به افراد کمک کند تا با وضوح بیشتری ارتباط برقرار کنند و پس از سکته مغزی یا حمله عروق مغزی، گفتار را به دست آورند.

کاردرمانی: این می تواند به فرد کمک کند تا به امکاناتی دسترسی پیدا کند که از بازگشت به کار و زندگی روزمره پشتیبانی می کند.

درمان روانشناختی: ناتوانی جسمی می‌تواند خواسته‌های هیجانی غیرمنتظره‌ای ایجاد کند و نیاز به سازگاری مجدد دارد. در صورتی که فرد احساس غمگینی کند ممکن است پس از یک رویداد عروقی مغزی از مراجعه به روانپزشک، روانشناس یا مشاور بهره مند شود.

کاهش خطر سکته مغزی

مصرف مهارکننده های پلاکت خون، از جمله کلوپیدوگرل و پلاویکس، می تواند خطر سکته مغزی را قبل از وقوع کاهش دهد. اینها می توانند به پیشگیری از سکته مغزی در افرادی با سابقه یا احتمال بالای حمله عروق مغزی کمک کنند.

از نظر تاریخی، پزشکان توصیه می‌کردند که افراد برای کاهش خطر حمله قلبی یا سکته، دوز روزانه آسپرین مصرف کنند. با این حال، دستورالعمل‌های فعلی منبع معتبر از مردم می‌خواهد قبل از مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین با پزشک خود صحبت کنند. زیرا آسپرین خطر خونریزی را افزایش می دهد.

پزشکان برای کاهش و مدیریت سطوح کلسترول بالا و کاهش خطر سکته مغزی ایسکمیک و حمله قلبی، استاتین ها را تجویز می کنند.

تشخیص

هر رویداد عروقی مغز یک اورژانس پزشکی است و فردی که علائم را تشخیص می دهد باید برای ارزیابی و پشتیبانی با ۱۱۵ تماس بگیرد. تشخیص زودهنگام کلید کاهش آسیب مغزی است.

در بیمارستان، پزشک در مورد سابقه پزشکی فرد می پرسد و مشکلات عصبی، حرکتی و حسی خاص را بررسی می کند، از جمله:

تغییرات در بینایی یا میدان های بینایی

کاهش یا تغییر رفلکس

حرکات غیر طبیعی چشم

ضعف عضلانی

کاهش حس

پزشک ممکن است از این تصویر برداری ها و امکانات استفاده کند:

آنژیوگرافی مغزی: پزشک از این روش برای شناسایی یک ناهنجاری عروقی مانند لخته خون یا نقص رگ خونی استفاده می کند. این شامل تزریق رنگ به داخل شریان ها برای آشکار کردن لخته ها و نمایش اندازه و شکل آنها در توموگرافی محوری کامپیوتری (CAT)، سی تی اسکن یا تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) است.

اسکن ام آر آی: این اسکن حتی می تواند سکته های اولیه را تشخیص دهد.

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA) : این روش در MRI انجام می شود. MRA رگ های خونی گردن و مغز را نشان می دهد. ممکن است به تشخیص آنوریسم و ​​انسداد کمک کند.

اسکن CAT : این روش می تواند به پزشک در تشخیص و تشخیص سکته های هموراژیک کمک کند زیرا می تواند بین خون، استخوان و بافت مغز تمایز قائل شود. با این حال، همیشه آسیب ناشی از سکته مغزی ایسکمیک را آشکار نمی کند، به خصوص در مراحل اولیه.

سی تی آنژیوگرافی (CTA) : این اسکن به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا عروق خونی سر و گردن فرد را ببینند.

الکتروکاردیوگرام: می تواند آریتمی قلبی را که یک عامل خطر برای سکته های آمبولیک است، تشخیص دهد.

سوراخ کمری (تپ ستون فقرات): ممکن است به تشخیص خونریزی ناشی از خونریزی مغزی کمک کند. این روش شامل برداشتن مایع مغزی نخاعی با سوزن است.

پیشگیری

افراد می توانند اقداماتی را برای کاهش شانس ابتلا به بیماری عروق مغزی انجام دهند.

روش هایی که خطر ابتلا به بیماری عروق مغزی را کاهش می دهند عبارتند از:

سیگار نکشید و از نیکوتین و تنباکو پرهیز کنید

دریافت حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش بدنی متوسط ​​تا شدید هر هفته

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که از سلامت عروق حمایت می کند، مانند رژیم غذایی DASH، که موسسه ملی قلب، ریه و خون توصیه می کند.

حفظ وزن بدن سالم

مدیریت کلسترول خون و فشار خون با رژیم غذایی و در صورت لزوم داروها

افراد مبتلا به آریتمی قلبی باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید برای جلوگیری از سکته از رقیق کننده خون استفاده کنند صحبت کنند.

سکته مغزی و سایر حوادث عروق مغزی می تواند باعث مرگ شود، اما با توجه به پیشرفت سریع پزشکی، بهبودی کامل یا نسبی امکان پذیر است. افراد مبتلا به بیماری عروق مغزی باید نکات مربوط به شیوه زندگی سالم و دستورات پزشک خود را برای کاهش احتمال حمله رعایت کنند.

دورنما

دورنما به نوع رویداد، شدت آن و سرعت دریافت درمان توسط فرد بستگی دارد.

بیماری عروق مغزی می تواند باعث مرگ شود یا ممکن است منجر به ناتوانی طولانی مدت شود. با این حال، برخی از افراد بهبودی کامل خواهند داشت.

درمان سریع و سبک زندگی که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد، بهترین راه برای بهبود چشم انداز فرد مبتلا به بیماری عروق مغزی است.

سکته مغزی مشکوک یک اورژانس پزشکی است. اگر فردی معتقد است که علائم سکته مغزی را تجربه می کند، باید با ۱۱۵ تماس بگیرد یا فورا به اورژانس مراجعه کند.

سوال:

آیا بیماری های قلبی عروقی و عروق مغزی مرتبط هستند؟

جواب:

بیماری قلبی عروقی بیماری عروق خونی قلب است و بیماری عروق مغزی بیماری عروق خونی در مغز است. همان عوامل خطر باعث ایجاد آنها می شود.

علاوه بر این، بیماری قلبی عروقی می تواند فرد را مستعد لخته شدن خون در رگ های قلب کند، که می تواند حرکت کند و باعث سکته آمبولیک در مغز شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *