بهداشت فردی, خانواده سالم

آنچه در مورد تجزیه و تحلیل اسپرم باید بدانید

آنچه در مورد تجزیه و تحلیل اسپرم باید بدانید

آنچه در مورد تجزیه و تحلیل اسپرم باید بدانید. تجزیه و تحلیل اسپرم شامل بررسی یک نمونه از مایع منی برای سلامت کلی اسپرم است.

این فرآیند می تواند به پزشکان کمک کند تا علت اصلی ناتوانی فرد در باردار شدن را تعیین کنند، یا ممکن است نتیجه وازکتومی را تایید کند

تجزیه و تحلیل اسپرم چندین نشانگر سلامت اسپرم را آزمایش می کند، از جمله:

تعداد اسپرم در ۱ میلی لیتر (ml) مایع منی

اندازه و شکل اسپرم

توانایی اسپرم برای حرکت صحیح

در این مقاله، هدف و روش مربوط به تجزیه و تحلیل اسپرم را شرح می‌دهیم و توضیح می‌دهیم که نتایج ممکن است چه معنایی داشته باشند.

چرا آنالیز اسپرم انجام می شود؟

تجزیه و تحلیل اسپرم می تواند به پزشک در تشخیص مشکلات باروری کمک کند.

افراد ممکن است به دلایل مختلف نیاز به تجزیه و تحلیل اسپرم داشته باشند. برخی از افراد یا زوج ها در صورتی که برای باردار شدن مشکل داشته باشند، درخواست آنالیز اسپرم می کنند.

در زوج‌هایی که قادر به باردار شدن نبوده‌اند، برخی تخمین‌ها حاکی از وجود یک عامل مردانه در ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد است.

تا ۲ درصد مردان مشکلات اسپرم را نشان می دهند که ناشی از یکی یا ترکیبی از موارد زیر است:

تعداد کم اسپرم در نمونه مایع منی

حرکت ضعیف اسپرم که به عنوان تحرک شناخته می شود

اندازه و شکل غیر طبیعی اسپرم که به عنوان مورفولوژی شناخته می شود

همچنین ممکن است افراد برای بررسی موفقیت آمیز بودن وازکتومی، تجزیه و تحلیل اسپرم انجام دهند. وازکتومی یک روش جراحی است که پزشکان برای عقیم سازی دائمی مردان انجام می دهند.

پس از وازکتومی، پزشکان معمولاً آنالیز منظم اسپرم را برای چندین ماه توصیه می کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ اسپرمی در مایع منی باقی نمانده است.

نحوه گرفتن نمونه اسپرم

معمولاً، یک پزشک در حالی که در مطب است، از فرد می خواهد که نمونه مایع منی ارائه دهد.

رایج ترین روش برای جمع آوری نمونه این است که فرد خودارضایی کند و در یک فنجان استریل انزال کند. پزشک یک اتاق خصوصی برای انجام این کار در اختیار فرد قرار می دهد.

در برخی موارد، فرد می تواند نمونه منی را در خانه جمع آوری کند. پزشک می‌تواند کاندوم مخصوصی تهیه کند که به فرد اجازه می‌دهد در حین فعالیت جنسی نمونه منی جمع‌آوری کند.

در غیر این صورت، پزشک ممکن است توصیه کند که فرد در حالی که در خانه است در یک فنجان جمع آوری انزال کند.

هنگام جمع آوری نمونه در خانه، افراد باید به خاطر داشته باشند که آن را در دمای اتاق نگه دارند و در مدت زمان کوتاهی پس از جمع آوری به آزمایشگاه بیاورند.

برای اطمینان از قابل استفاده بودن نمونه، پزشک ممکن است از فرد این موارد را بخواهد:

چند روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی یا خودارضایی خودداری کند

بیش از ۱۴ روز قبل از آزمایش از انزال جلوگیری نکند

قبل از تجزیه و تحلیل اسپرم از الکل، کافئین و ماری جوانا اجتناب کند

هنگام جمع آوری نمونه از روان کننده استفاده نکند

قبل از دادن نمونه، پزشک را از هر گونه دارو یا داروهای گیاهی که مصرف می کنند مطلع کند

در صورت ناخوشی یا استرس از ارائه نمونه اجتناب می کند

انجمن آمریکایی شیمی بالینی توصیه می کند که متخصصان پزشکی ۲ یا چند تجزیه و تحلیل اسپرم جداگانه را در فواصل ۲ تا ۳ هفته انجام دهند.

از آنجایی که نمایه‌های اسپرم می‌تواند از روز به روز متفاوت باشد، میانگین این نتایج ممکن است دقیق‌ترین تصویر را از سلامت اسپرم ارائه دهد.

نتایج آنالیز اسپرم باید ظرف چند روز آماده شود.

تجزیه و تحلیل اسپرم هنگام در نظر گرفتن سلامت اسپرم به چندین عامل توجه می کند. در زیر به این عوامل و نتایج آنها می پردازیم.

تعداد یا غلظت اسپرم

تعداد اسپرم به تعداد اسپرم هایی که در ۱ میلی لیتر مایع منی وجود دارد اشاره دارد. دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می‌دهد که تعداد طبیعی اسپرم حداقل ۱۵ میلیون در هر میلی‌لیتر یا کمتر از ۳۹ میلیون اسپرم در هر نمونه است.

داشتن کمتر از این عدد نشان دهنده تعداد کم اسپرم است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که تا ۹۰ درصد از مشکلات ناباروری مردانه ناشی از تعداد غیر طبیعی اسپرم است.

کیت های آنالیز اسپرم خانگی معمولاً فقط تعداد اسپرم را آزمایش می کنند. از آنجایی که این تنها یک جنبه از باروری مردان است، مهم است که افراد به پزشک خود مراجعه کنند و تجزیه و تحلیل جامع اسپرم را دریافت کنند تا سایر عوامل موثر بر اسپرم آنها را بررسی کنند.

تحرک اسپرم

توانایی اسپرم برای حرکت موثر را تحرک اسپرم مینامند. تحرک کم می تواند ظرفیت اسپرم را برای حرکت در سیستم تناسلی زن برای بارور کردن تخمک کاهش دهد.

در یک نمونه معمولی، حداقل ۵۰ درصد اسپرم، تحرک طبیعی را نشان می دهد.

مورفولوژی اسپرم

مورفولوژی به اندازه و شکل هر اسپرم اشاره دارد. اسپرم های طبیعی دارای دم بلند و سر بیضی شکل هستند. اسپرم با اندازه یا شکل غیر طبیعی ممکن است در رسیدن، نفوذ و بارور کردن تخمک مشکل داشته باشد.

منی طبیعی حاوی حداقل ۴ درصد اسپرم با فرم استاندارد است.

عوامل دیگر

اگرچه تعداد اسپرم، تحرک و مورفولوژی سه عامل اصلی هستند که متخصصان پزشکی هنگام ارزیابی باروری مردان بررسی می‌کنند، اما تنها این عوامل نیستند.

عوامل دیگری که پزشکان هنگام انجام آنالیز اسپرم در نظر می گیرند عبارتند از:

حجم نمونه منی. این به معنای مقدار مایع منی یک فرد در نمونه خود است. به طور معمول، یک نمونه حداقل نصف قاشق چای خوری است. کمتر از این می تواند نشان دهد که ممکن است انسدادی در عروقی که اسپرم از طریق آنها حرکت می کند وجود داشته باشد.

تبدیل به مایع. مایع منی به طور معمول بدن را در حالت غلیظ ترک می کند. زمان مایع سازی مدت زمان مایع شدن مایع منی را ارزیابی می کند. مایع نشدن یا مایع شدن آهسته ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد.

سطح PH داشتن pH بسیار بالا (قلیایی) یا خیلی پایین (اسیدی) ممکن است بر سلامت اسپرم و توانایی آنها برای حرکت در دستگاه تناسلی زنان تأثیر بگذارد.

سطوح فروکتوز سمینال نمونه های منی که حاوی اسپرم نیستند ممکن است سطوح پایین فروکتوز را نشان دهند. این نشان دهنده مشکل در عملکرد غدد منی است.

نتایج غیر طبیعی به چه معناست؟

پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را برای شناسایی علت نتایج غیرطبیعی توصیه کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که تجزیه و تحلیل کمی غیر طبیعی اسپرم به این معنی نیست که فرد به طور دائم نابارور است. در عوض، پزشکان می توانند از نتایج به عنوان ابزاری برای کمک به شناسایی عواملی که باعث مشکلات باروری می شوند استفاده کنند.

افرادی که نتایج غیرطبیعی از تجزیه و تحلیل مایع منی دریافت می‌کنند، معمولاً تحت آزمایش‌های بیشتری قرار می‌گیرند تا به شناسایی دقیق مشکل کمک کنند. در بسیاری از موارد، مشکلات باروری فرد با درمان مناسب برطرف می شود.

تجزیه و تحلیل مایع منی بعد از وازکتومی

پس از وازکتومی، پزشکان مایع منی فرد را برای وجود اسپرم بررسی می کنند.

اگر نمونه منی حاوی هیچ اسپرمی نباشد، افراد ممکن است بتوانند استفاده از کاندوم و سایر اشکال پیشگیری از بارداری را متوقف کنند، زیرا احتمال بارداری وجود ندارد.

با این حال، اگر هنوز اسپرم وجود داشته باشد، افراد باید برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از داروهای ضد بارداری استفاده کنند. آنها ممکن است به آزمایشات آنالیز اسپرم بیشتری نیاز داشته باشند تا زمانی که مایع منی آنها دیگر وجود اسپرم را نشان ندهد.

چشم انداز

تجزیه و تحلیل اسپرم یکی از اولین آزمایشاتی است که مردان برای جستجوی دلایل مشکل در باردار شدن انجام می دهند. افراد همچنین برای بررسی موفقیت آمیز وازکتومی به تجزیه و تحلیل اسپرم نیاز دارند.

اگر نتایج آنالیز اسپرم غیرطبیعی باشد، پزشک معمولاً آزمایشات بیشتری را برای کمک به یافتن علت زمینه‌ای و تدوین یک برنامه درمانی توصیه می‌کند.

بسیاری از موارد ناباروری مردان با تغییر سبک زندگی، داروها، جراحی و سایر مداخلات قابل درمان است. اگر درمان ها ناموفق باشند، یک پزشک یا مشاور باروری می تواند به افراد کمک کند تا گزینه های دیگر، مانند اسپرم اهداکننده یا فرزندخواندگی را بررسی کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *