بهداشت فردی, پوست و زیبایی, خانواده سالم, عوارض دارویی

آنچه در مورد حساسیت به ضد آفتاب باید بدانید

آنچه در مورد حساسیت به ضد آفتاب باید بدانید

آنچه در مورد حساسیت به ضد آفتاب باید بدانید. برخی از ترکیبات ضد آفتاب می توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی در برخی افراد شوند. این آلرژی ها ممکن است علائمی مانند قرمزی پوست، خارش و تورم ایجاد کنند.

کرم ضد آفتاب به محافظت از بدن در برابر اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک می کند. این اثرات شامل پیری زودرس پوست و سرطان پوست است.

در این مقاله علل و علائم آلرژی به کرم ضد آفتاب را بیان می کنیم. ما همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه آزمایش و درمان حساسیت به ضد آفتاب در کودکان و بزرگسالان ارائه می دهیم.

علل حساسیت به ضد آفتاب

درماتیت تماسی یا سایر واکنش ها ممکن است در نتیجه واکنش آلرژیک به ضد آفتاب ایجاد شود.

برخی از ترکیبات ضدآفتاب می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی افراد شوند.

با توجه به کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، ماده ضدآفتابی که بیشترین احتمال ایجاد واکنش آلرژیک را دارد، اکسی بنزون ​​یا بنزوفنون-۳ است.

سایر ترکیبات ضد آفتاب که مستعد تحریک واکنش هستند عبارتند از:

بنزوفنون ها

دی بنزوئیل متان ها

برخی از افراد نیز ممکن است نسبت به عطرها و مواد نگهدارنده ای که تولید کنندگان معمولاً به ضدآفتاب ها اضافه می کنند حساسیت یا حساسیت داشته باشند.

انواع ضد آفتاب

دو نوع اصلی ضد آفتاب وجود دارد: شیمیایی و فیزیکی. ضد آفتاب های شیمیایی اشعه UV را جذب می کنند، در حالی که ضد آفتاب های فیزیکی حاوی مواد معدنی هستند که اشعه UV را منحرف می کنند.

ضدآفتاب های شیمیایی: این ضدآفتاب ها حاوی ترکیباتی هستند که پرتوهای فرابنفش پر انرژی را جذب کرده و به صورت کم انرژی آزاد می کنند. این کار از رسیدن اشعه UV به پوست جلوگیری می کند.

ضد آفتاب های فیزیکی: این ضد آفتاب ها حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند که پرتوهای فرابنفش را منعکس یا پراکنده می کنند. ضد آفتاب های مانع فیزیکی نسبت به ضد آفتاب های شیمیایی کمتر تحریک کننده هستند. با این حال، آنها همچنین از محبوبیت کمتری برخوردار هستند زیرا تمایل به باقی ماندن باقی مانده سفید روی پوست دارند.

انواع واکنش های پوستی

درماتیت تماسی (CD) شایع ترین واکنش نامطلوب پوستی به ضد آفتاب است. سه نوع سی دی وجود دارد که ممکن است افراد دارای حساسیت و آلرژی به ضد آفتاب را تحت تاثیر قرار دهد. آن ها عبارتند از:

تحریک کننده: این نوع در افرادی که پوست حساس یا بیماری هایی مانند اگزما دارند بیشتر رخ می دهد.

آلرژیک: این نوع درماتیت تماسی آلرژیک زمانی رخ می دهد که فرد به یک ماده خاص محصول حساسیت داشته باشد.

فوتو آلرژیک: این نوعی از آلرژی است که در تماس کرم ضد آفتاب با نور UV ایجاد می شود. واکنش های فوتوالرژیک گاهی شبیه آفتاب سوختگی به نظر می رسد.

علائم

آلرژی به ضد آفتاب ممکن است بلافاصله پس از استفاده از ضد آفتاب ایجاد شود، اگرچه در برخی موارد ممکن است ایجاد آن زمان ببرد.

علائم حساسیت به ضد آفتاب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قرمزی یا تورم پوست

خارش یا سوزش

برآمدگی ها یا کهیرها

پوسته پوسته شدن یا خونریزی

بثورات، یا تاول های پر از مایع

افرادی که از قبل بیماری هایی مانند اگزما و پسوریازیس دارند، در معرض افزایش خطر ابتلا به آلرژی به ضد آفتاب هستند.

سایر افرادی که در معرض خطر هستند عبارتند از کسانی که در فضای باز کار می کنند و افرادی که قبلاً پوست آسیب دیده از نور خورشید دارند.

کودکان و حساسیت به ضد آفتاب

غیرممکن است که بدانیم یک کودک به یک ضد آفتاب چه واکنشی نشان می دهد. هنگام استفاده از یک کرم ضد آفتاب خاص برای اولین بار، انجام آزمایش پچ برای بررسی علائم واکنش معقول است.

آزمایش پچ شامل استفاده از مقدار کمی کرم ضد آفتاب در قسمت داخلی ساعد کودک است.

اگر پچ تست نشان دهنده واکنش آلرژیک نباشد، فرد می تواند یک تست پچ جداگانه روی صورت کودک انجام دهد. پوست صورت حساس تر است و بیشتر مستعد واکنش های آلرژیک است. فرد باید دو بار در روز به مدت یک هفته از ضد آفتاب استفاده کند تا علائم واکنش را بررسی کند.

والدین و مراقبان باید قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکانی که پوست حساسی دارند یا بیماری های پوستی قبلی دارند، با پزشک مشورت کنند. آنها همچنین باید در مورد نحوه محافظت از کودک در برابر اشعه ماوراء بنفش مشاوره بگیرند.

در زیر چند توصیه کلی برای محافظت از کودکان در برابر نور خورشید آورده شده است:

از یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع بر پایه مواد معدنی با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بالاتر استفاده کنید.

مراقب ضد آفتاب های اسپری که کنترل آن ها دشوار است و قابل استنشاق هستند، مخصوصاً توسط نوزادان باشید.

به کودک شلوار بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه لبه پهن بپوشید.

کودکان کمتر از ۶ ماه را از نور خورشید دور نگه دارید.

درمان ها و راه حل ها

درمان آلرژی به ضد آفتاب مانند سایر واکنش های پوستی آلرژیک است.

فردی که واکنش آلرژیک خفیف به ضد آفتاب را تجربه می کند، باید با شستشوی پوست با آب خنک، ضد آفتاب را پاک کند. سپس آنها باید تا زمانی که پوست به طور کامل بهبود یابد، از نور خورشید دور بمانند.

اگر کودک یک واکنش آلرژیک خفیف ایجاد کند، والدین یا مراقب او می توانند لایه نازکی از ژل نفتی را روی ناحیه آسیب دیده بمالند تا پوست را مرطوب کند.

برای آلرژی های پوستی متوسط ​​تا شدید، پزشک ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب

مرطوب کننده های پوست، مانند ژل نفتی یا لوسیون کالامین

آنتی هیستامین ها برای کاهش خارش

کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش التهاب پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

فردی که واکنش آلرژیک شدید یا مکرر به ضد آفتاب نشان می دهد باید با پزشک خود قرار ملاقات بگذارد. پزشک ممکن است آنها را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد، که برای تشخیص عنصر ایجاد کننده واکنش کار خواهد کرد.

یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۸ اشاره می کند که ماده ضد آفتاب بنزوفنون-۳ پتانسیل ایجاد واکنش آلرژیک شدید آنافیلاکسی را دارد.

با این حال، آنافیلاکسی ناشی از ضد آفتاب نادر است.

اگر فردی با هر یک از علائم آنافیلاکسی زیر دچار واکنش آلرژیک پوستی شد، باید با اورژانس تماس بگیرد:

سفتی در قفسه سینه

مشکل در تنفس

خس خس سینه

تورم گلو یا سایر قسمت های بدن

صدای خشن

مشکل در بلع

گرفتگی معده

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

رنگ پریدگی یا قرمزی صورت و بدن

خلاصه

کرم های ضد آفتاب به محافظت از افراد در برابر اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش مانند پیری زودرس پوست و سرطان پوست کمک می کنند. به همین دلیل، مزایای استفاده از ضد آفتاب بسیار بیشتر از خطرات آن است.

با این حال، برخی از ترکیبات ضد آفتاب می‌توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی در برخی افراد شوند. این خطر به ویژه برای کسانی که پوست حساس یا بیماری های پوستی قبلی مانند اگزما یا پسوریازیس دارند، زیاد است.

فرد می‌تواند با انجام تست پچ روی پوست ساعد داخلی، آلرژی را آزمایش کند. افرادی که واکنش نشان می دهند باید از استفاده از محصول خودداری کنند. آنها همچنین باید تا زمانی که یک ضد آفتاب جایگزین مناسب پیدا کنند، از نور خورشید دور بمانند.

افرادی که حساسیت شدید یا مکرر به ضد آفتاب دارند باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک ممکن است آنها را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد که برای تشخیص مواد تشکیل دهنده آلرژی کار کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *