بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه در مورد دیابت و یبوست باید بدانید

آنچه در مورد دیابت و یبوست باید بدانید.

آنچه در مورد دیابت و یبوست باید بدانید. یبوست یک شکایت نسبتاً رایج در میان افراد مبتلا به دیابت است. دیابت می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم باعث یبوست شود.

دیابت می تواند منجر به افزایش مداوم قند خون شود که ممکن است باعث آسیب عصبی شود که می تواند منجر به یبوست شود. در برخی موارد، رژیم غذایی یا داروی فرد نیز ممکن است باعث یبوست شود.

علائم یبوست می تواند ناراحت کننده باشد، اما اقداماتی وجود دارد که افراد می توانند برای تسکین آنها انجام دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل، علائم و درمان یبوست مرتبط با دیابت، ادامه مطلب را بخوانید.

چه ارتباطی بین دیابت و یبوست وجود دارد؟

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر یبوست هستند.

در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۷ که به بررسی ارتباط بین دیابت و یبوست می‌پردازد، نویسندگان اشاره می‌کنند که برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تا ۶۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت، یبوست را تجربه می‌کنند.

با این حال، آنها اشاره می کنند که سایر محققان تخمین می زنند که این وضعیت ۱۱ تا ۵۶ درصد از افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ نسبت به جمعیت عمومی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یبوست مزمن هستند.

نوروپاتی دیابتی و گاستروپارزی

افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار نوروپاتی دیابتی شوند. نوروپاتی دیابتی آسیب عصبی است که می تواند قسمت های مختلف بدن از جمله دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

آسیب عصبی مرتبط با دیابت ممکن است بر عصب واگ تأثیر بگذارد که حرکت غذا را از طریق دستگاه گوارش کنترل می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، روده فرد نمی تواند مواد زائد جامد را به طور موثر پردازش کند. در نتیجه ممکن است فرد دچار یبوست شود. آسیب به عصب واگ همچنین می تواند باعث ایجاد وضعیتی به نام گاستروپارزی شود که گاهی اوقات افراد از آن به عنوان تاخیر در تخلیه معده یاد می کنند.

دیابت و یبوست مرتبط با رژیم غذایی

فرد مبتلا به دیابت ممکن است به دلیل رژیم غذایی خود دچار یبوست شود.

مهم است که افراد مبتلا به دیابت از یک رژیم غذایی متعادل برای جلوگیری از افزایش قند خون و حفظ وزن بدن سالم استفاده کنند. یک رژیم غذایی سالم و متنوع که حاوی مقدار زیادی فیبر است نیز می تواند به افراد مبتلا به این بیماری در پیشگیری از یبوست کمک کند.

داروی دیابت و یبوست

برخی از داروها برای دیابت و شرایط مرتبط ممکن است باعث یبوست شوند.

اگر فردی مشکوک باشد که داروی خاصی باعث یبوست او شده است باید با پزشک صحبت کند. پزشک می تواند تأیید کند که آیا علت دارو بوده است یا خیر، و در صورت لزوم می تواند درمان یا دوزهای جایگزین را پیشنهاد کند.

علائم

علائم یبوست مرتبط با دیابت شامل نفخ، مشکل در دفع مدفوع و مدفوع سفت یا توده ای است.

فرد مبتلا به یبوست مرتبط با دیابت ممکن است دچار یبوست و اسهال متناوب شود.

آسیب عصبی می‌تواند باعث شود روده‌ها غذا را خیلی سریع جابه‌جا کنند، که می‌تواند منجر به اسهال شود، یا خیلی کند، که می‌تواند منجر به یبوست شود.

علائم شایع یبوست عبارتند از:

مدفوع سفت یا توده ای

مشکل در دفع مدفوع

احساس خالی نبودن روده

نفخ

حرکات نادر روده

اگر فردی هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد:

خون در مدفوع

خونریزی از راست روده

درد مداوم در شکم

تب

استفراغ

عدم توانایی در عبور گاز

کاهش وزن غیر قابل توضیح

درد در قسمت پایین کمر

آیا ملین ها برای افراد دیابتی بی خطر هستند؟

ملین ها یک گزینه درمانی بالقوه برای افراد مبتلا به یبوست مرتبط با دیابت هستند. با این حال، برخی از ملین ها ممکن است باعث افزایش قند خون شوند که ممکن است آنها را برای افراد مبتلا به دیابت نامناسب کند.

همچنین، تولیدکنندگان لزوماً ملین‌ها را برای استفاده طولانی‌مدت تولید نمی‌کنند، بنابراین ممکن است استفاده طولانی‌مدت از آنها بی‌خطر یا مؤثر نباشد.

اگر فردی مایل به استفاده از ملین ها است، باید از پزشک خود بپرسد که کدام نوع برای استفاده منظم بی خطر است.

ملین هایی که برای اکثر افراد بی خطر هستند عبارتند از:

ملین های حجیم ساز

روان کننده ها

ملین های اسمزی

نرم کننده های مدفوع

فرد مبتلا به دیابت باید همیشه قبل از مصرف ملین ها با پزشک خود صحبت کند.

درمان های خانگی

ممکن است فرد مبتلا به دیابت در مورد یبوست نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد. آنها می توانند ابتدا چندین قدم برای درمان یبوست خود در خانه بردارند. این شامل:

نوشیدن آب بیشتر

خوردن فیبر بیشتر

انجام ورزش بیشتر

به تدریج، این مراحل ممکن است به طور طبیعی حرکات روده را تشویق کرده و به دفع مدفوع کمک کند.

علاوه بر این، برای افراد مبتلا به دیابت مهم است که سطح قند خون خود را مدیریت کنند. اگر فرد مبتلا به دیابت بتواند سطح قند خون خود را به طور موثر و مداوم مدیریت کند، کمتر به یبوست مبتلا خواهد شد. با انجام این کار، خطر ابتلا به سایر علائم و عوارض از جمله آسیب عصبی را نیز کاهش خواهند داد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده خون در مدفوع، فرد باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

یبوست گاه به گاه به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست. فردی که در دفع مدفوع مشکل دارد، می تواند قبل از مراجعه به پزشک، برخی از داروهای طبیعی و بدون نسخه را امتحان کند.

اگر درمان های خانگی موثر نبود یا یبوست بیش از چند روز طول کشید، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند.

اگر فردی در مدفوع خود خون داشته باشد یا علائم مرتبط دیگری را تجربه کند، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

پزشک ممکن است ملین های قوی تر یا سایر روش های درمانی را تجویز کند. در موارد شدیدتر، ممکن است روش‌ها و درمان‌هایی را برای رفع هرگونه انسداد توصیه کنند.

خلاصه

با گذشت زمان، سطوح بالای قند خون به دلیل دیابت می تواند به اعصاب فرد آسیب برساند. آسیب عصبی که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد ممکن است باعث اسهال، یبوست یا هر دو در فرد شود.

آسیب عصبی مرتبط با دیابت و یبوست متعاقب آن ممکن است از طریق مدیریت موثر سطح قند خون قابل پیشگیری باشد. انتخاب های سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم و پر فیبر و ورزش منظم نیز می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *