بیماری ها

آنچه در مورد سکته قلبی آمبولیک باید بدانید

آنچه در مورد سکته قلبی آمبولیک باید بدانید

آنچه در مورد سکته قلبی آمبولیک باید بدانید. سکته قلبی آمبولیک نوعی سکته است که شامل لخته شدن خون در مغز می شود. دانستن علائم سکته بسیار مهم است زیرا درمان زودهنگام شانس بقای فرد را افزایش می دهد.

۲۶  میلیون نفر از مردم سالانه سکته مغزی را تجربه می کنند. انواع مختلفی از سکته مغزی وجود دارد و سکته قلبی آمبولیک تقریباً ۲۰٪ از سکته های مغزی را تشکیل می دهد.

سکته قلبی آمبولیک زمانی اتفاق می افتد که قلب مواد دفع شده مانند زباله یا لخته خون را به مغز پمپ می کند. این می تواند باعث انسداد رگ های خونی شود که ممکن است منجر به سکته شود.

در این مقاله به سکته قلبی آمبولیک می پردازیم. ما علائم، علل، عوامل خطر، تشخیص، درمان، پیشگیری و جزئیات مربوط به انواع دیگر سکته‌های مغزی را بیان می‌کنیم.

علائم سکته قلبی آمبولیک

سکته قلبی آمبولیک نوعی سکته مغزی ایسکمیک است. سکته مغزی ایسکمیک شامل انسداد عروق خونی در مغز است و سکته های مغزی ایسکمیک ۸۷% همه سکته ها را تشکیل می دهند.

علائم سکته مغزی می تواند بسیار ناگهانی ایجاد شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بی حسی یا ضعف در بازو، پا یا صورت که اغلب یک طرف بدن را درگیر می کند

گیجی

اختلال در صحبت کردن یا مشکل در درک گفتار

اشکال بینایی در یک یا هر دو چشم

مشکلات راه رفتن، هماهنگی، تعادل و سرگیجه

سردرد شدید

اگر فردی فکر می کند که شخص دیگری دچار سکته مغزی شده است، باید آزمایش FAST را انجام دهد:

صورت: آیا وقتی از فرد می خواهند لبخند بزند، یک طرف صورت آویزان می شود؟

بازوها: آیا وقتی از فرد می‌خواهند هر دو دست خود را بالا بیاورد، یک دست به سمت پایین حرکت می‌کند؟

گفتار: اگر از فرد بخواهند یک عبارت ساده را تکرار کند، آیا گفتار او نامفهوم است یا عجیب؟

زمان: در صورت وجود هر یک از علائم فوق، فرد باید با تماس با ۹۱۱ فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

علل سکته قلبی آمبولیک

هنگامی که زباله‌هایی مانند لخته‌های خون از قلب به مغز حرکت می‌کنند، می‌تواند باعث سکته قلبی، نوعی سکته ایسکمیک، شود.

سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می دهد که رگ های خونی مسدود شود. این جریان خون به مغز را متوقف می کند و در نتیجه سکته مغزی ایجاد می شود.

سکته قلبی آمبولیک می تواند به دلیل بیماری قلبی یا پس از جراحی قلب رخ دهد. آنها همچنین می توانند با علائم هشدار دهنده کم یا بدون ایجاد شوند.

شواهد نشان می دهد که افراد بیشتری سکته های قلبی آمبولیک را تجربه می کنند و این تعداد ممکن است در چند دهه آینده افزایش یابد.

عوامل خطر سکته قلبی آمبولیک

بیماری های مختلف قلبی ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته قلبی-آمبولیک قرار دهد، از جمله:

فیبریلاسیون دهلیزی: این جایی است که فرد ضربان قلب کمی نامنظم و سریع دارد. تقریباً ۳۳ میلیون نفر از افراد در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین علت سکته قلبی است.

نارسایی سیستولیک قلب: در اینجاست که بطن چپ قلب ضعیف می شود و به درستی منقبض نمی شود. افراد مبتلا به نارسایی سیستولیک قلب ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی باشند.

بیماری قلبی: فرد مبتلا به بیماری قلبی مانند بیماری عروق کرونر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته قلبی آمبولیک قرار دارد.

فورامن اوال ثبت شده: که به عنوان سوراخ در قلب نیز شناخته می‌شود، ممکن است در حدود ۴۰ درصد از افرادی که بدون علت شناخته شده دچار سکته مغزی می‌شوند، وجود داشته باشد.

سایر بیماری های قلبی یا جراحی های قبلی قلب نیز ممکن است فرد را در معرض خطر ابتلا به سکته قلبی قرار دهد.

عوامل خطر برای انواع سکته مغزی عبارتند از:

فشار خون بالا

دیابت

کلسترول بالا

سیگار کشیدن

عفونت های ویروسی

شرایط التهابی

تشخیص سکته قلبی آمبولیک

به احتمال زیاد پزشک در اسرع وقت سکته مغزی را در بیمارستان تشخیص خواهد داد. به منظور دریافت درمان صحیح، پزشکان باید نوع سکته مغزی را که فرد دچار آن شده است، شناسایی کنند.

پزشکان ممکن است در مورد سابقه پزشکی و علائم اخیر فرد بپرسند و یک معاینه فیزیکی انجام دهند.

پزشکان همچنین ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای مشاهده رگ های خونی در مغز انجام دهند. این آزمایشات ممکن است شامل توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

آنها همچنین ممکن است آزمایش خون را تجویز کنند.

اگر آنها مشکوک باشند که سکته ممکن است قلبی آمبولیک باشد، ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی دقیق قلب انجام دهند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است تحت الکتروکاردیوگرام (EKG) یا آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری کرونر (CCTA) قرار گیرد.

درمان سکته قلبی آمبولیک

بهترین درمان‌ها برای سکته مغزی تنها در صورتی در دسترس هستند که بیماری فرد در ۳ ساعت اول شروع علائم تشخیص داده شود .

فرد مبتلا به سکته قلبی آمبولیک احتمالاً یک فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) دریافت خواهد کرد. این دارو می تواند به شکستن لخته خونی که باعث سکته می شود کمک کند.

هر چه فرد زودتر این دارو را دریافت کند، احتمال بهبودی او بیشتر است.

اگر فردی به هر دلیلی نتواند از tPA استفاده کند، پزشکان ممکن است داروهای رقیق کننده خون را تجویز کنند. این می تواند از تشکیل لخته های خون بیشتر جلوگیری کند و از بزرگ شدن لخته های خون فعلی جلوگیری کند.

برخی از روش های پزشکی نیز می توانند به درمان سکته مغزی کمک کنند، مانند ترومبکتومی. یک جراح لوله ای را در بدن وارد می کند تا شریان مسدود شده را باز کند.

پیشگیری از سکته قلبی آمبولیک

پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی یا بیماری قلبی می‌تواند به منبع مورد اعتماد در جلوگیری از وقوع سکته کمک کند.

فردی که مشکلات قلبی دارد ممکن است بخواهد در مورد احتمال ابتلا به سکته قلبی آمبولیک با پزشک خود صحبت کند.

سایر راهکارهای پیشگیری از سکته مغزی عبارتند از:

یک رژیم غذایی سالم

شرکت در فعالیت بدنی منظم

سیگار نکشیدن

کاهش مصرف الکل

عوامل کنترل کننده مانند کلسترول، فشار خون و دیابت

چشم انداز

سکته قلبی آمبولیک ممکن است بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است نیاز به یادگیری مجدد مهارت هایی مانند راه رفتن یا صحبت کردن داشته باشند. درمان توانبخشی می تواند کمک کننده باشد.

اثرات سکته مغزی به میزان آسیب وارده به مغز بستگی دارد.

علاوه بر این، احتمال عود مجدد سکته های قلبی آمبولیک زیاد است.

انواع دیگر سکته مغزی

سکته آمبولیک اصطلاحی برای سکته مغزی است که در اثر لخته شدن خون در هر نقطه از بدن به غیر از مغز ایجاد می شود. این لخته خون سپس به نوبه خود به مغز می رود و باعث انسداد می شود.

نوع دیگری از سکته مغزی ایسکمیک، سکته ترومبوتیک است. شبیه سکته های آمبولیک است. با این حال، لخته خون در یک رگ خونی واقع در مغز شروع می شود.

نوع دیگر سکته مغزی هموراژیک است. این جایی است که یک رگ خونی در مغز پاره می شود و منجر به خونریزی می شود. هنگامی که در مغز خونریزی وجود دارد، نمی تواند مواد مغذی و اکسیژن کافی برای عملکرد صحیح دریافت کند، که می تواند منجر به آسیب مغزی شود.

برخلاف سکته های مغزی ایسکمیک، هموراژیک نتیجه لخته خون نیست.

خلاصه

سکته های قلبی آمبولیک زمانی اتفاق می افتد که لخته های خون یا زباله های پمپ شده از قلب، عروق خونی مغز را مسدود می کنند.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی ممکن است بیشتر در معرض سکته قلبی آمبولیک باشند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که برای کاهش این خطر، درمان مناسب را دریافت می کنند.

برای فرد ضروری است که پس از سکته مغزی در اسرع وقت درمان را دریافت کند، به طور ایده آل ظرف ۳ ساعت پس از بروز علائم اولیه. اگر فرد به اندازه کافی سریع درمان نشود، سکته مغزی می تواند کشنده باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *