بیماری ها, خانواده سالم, سبک زندگی, سلامت مادر و نوزاد

آنچه در مورد ماستکتومی دوبل باید بدانید

آنچه در مورد ماستکتومی دوبل باید بدانید

آنچه در مورد ماستکتومی دوبل باید بدانید. ماستکتومی دوبل برداشتن هر دو سینه با جراحی است. این عمل معمولاً در افراد مبتلا به سرطان سینه یا افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام می شود.

تصمیم گیری برای ماستکتومی دوبل تصمیم آسانی نیست. افراد ممکن است به دنبال تشخیص سرطان سینه یا به دلیل داشتن سابقه خانوادگی قابل توجهی از این بیماری، نیاز به برداشتن یک یا هر دو سینه داشته باشند.

در این مقاله به روش ماستکتومی دوبل می پردازیم. ما همچنین انواع مختلف ماستکتومی و نکاتی را برای بهبودی بررسی می کنیم.

ماستکتومی دوبل چیست؟

ماستکتومی دوبل برداشتن هر دو سینه با جراحی است. انواع مختلفی از ماستکتومی وجود دارد. مناسب ترین آن به وضعیت سرطان فرد و اندازه تومور و سایر عوامل بستگی دارد.

انواع ماستکتومی عبارتند از:

کامل: این عمل سینه، پوست روی آن و احتمالاً غدد لنفاوی زیر بازو را از بین می برد.

رادیکال اصلاح شده: این عمل سینه، برخی از غدد لنفاوی زیر بازو و پوششی که ماهیچه های قفسه سینه را پوشانده است، برداشته می شود.

رادیکال: این عمل سینه، پوست، غدد لنفاوی و ماهیچه های قفسه سینه را از بین می برد.

محافظ پوست: این عمل سینه، نوک سینه و هاله را از بین می برد، اما جراح بیشتر پوست پوشاننده را نجات می دهد تا بتواند بازسازی سینه را انجام دهد.

زیر جلدی: جراح برشی در سینه ایجاد می کند و بافت سینه را خارج می کند و پوست و نوک پستان را در جای خود باقی می گذارد. سپس سینه را بازسازی می کنند.

نگهدارنده نوک پستان: این روش شبیه روش حفظ پوست است. با این حال، جراح بافت زیر نوک پستان و آرئول را برمی دارد و آن را برای آزمایش پاتولوژی می فرستد.

آماده سازی

قبل از اینکه فردی جراحی ماستکتومی دوبل انجام دهد، باید ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشد.

یک جراح سینه ها را علامت گذاری می کند تا نشان دهد کجا باید برش ایجاد کند. فرد روی تخت می نشیند تا جراح بتواند ببیند چین طبیعی سینه در کجا قرار دارد.

سپس یک پرستار فرد را به اتاق بیهوشی می برد، یک خط انفوزیون داخل وریدی (IV) را در دست یا بازوی او وارد می کند و داروی آرامش بخش تجویز می کند. پس از ورود به اتاق عمل، متخصص بیهوشی به بیمار یک بیهوشی عمومی می دهد.

در حین جراحی

اگر جراح سینه ها را نیز بازسازی کند، جراحی ماستکتومی ممکن است ۲ تا ۳ ساعت یا بیشتر طول بکشد.

معمولاً جراح برش هایی را در اطراف نوک پستان و در عرض سینه ایجاد می کند. اگر فرد در حال انجام ماستکتومی محافظ پوست باشد، برش کوچکتر خواهد بود.

هنگامی که جراح برش را انجام داد، بافت سینه را از پوست در بالا و عضله دیواره قفسه سینه در زیر جدا می کند. سپس تمام بافت سینه را برمی دارند و اگر بخشی از طرح جراحی باشد، غدد لنفاوی را تشریح می کنند.

اگر فردی در حال انجام بازسازی سینه باشد، جراح این مرحله را تکمیل می کند.

برای اتمام جراحی، جراح خونریزی را بررسی می کند و درن های جراحی را وارد می کند. درن ها لوله هایی هستند که اجازه می دهند مایع اضافی از محل جراحی خارج شود. جراح درن ها را با بخیه محکم می کند و سپس کل ناحیه را با بانداژهایی که دور قفسه سینه می پیچند می پوشاند.

پس از جراحی، یک تیم پزشکی به دقت بیمار را زیر نظر می گیرد و می تواند برای کمک به درد و تهوع ناشی از بیهوشی، دارو تجویز کند.

افراد معمولاً ۳ روز یا کمتر در بیمارستان می مانند، اگرچه اگر جراحی شامل بازسازی سینه نیز باشد، این مدت ممکن است طولانی تر باشد.

روز بعد از جراحی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی تمریناتی را نشان می دهد که فرد می تواند برای جلوگیری از سفتی بازو و شانه و تشکیل بافت اسکار انجام دهد. ممکن است لازم باشد افراد تا زمانی که پزشک لوله‌های فاضلاب را خارج نکند، از برخی اشکال ورزش اجتناب کنند.

اغلب، بیمارستان دستورالعمل های زیر را در مورد بهبودی پس از ماستکتومی دوبل در خانه ارائه می دهد:

داروی ضد درد مصرف کنید: جراح نسخه ای برای داروهای مسکن ارائه می دهد که فرد باید طبق دستور پزشک مصرف کند.

مراقبت از پانسمان: یک پرستار به فرد نشان می دهد که چگونه از بانداژ خود به درستی مراقبت کند. ممکن است لازم باشد پانسمان را تا زمان ویزیت بعدی در جای خود بگذارند.

مراقبت از درن جراحی: اگر فرد درن در ناحیه سینه یا زیر بغل خود دارد، پرستار ممکن است قبل از خروج از بیمارستان آن را خارج کند. روش دیگر، درن ممکن است تا اولین ویزیت بعدی، معمولا بین ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی، در موقعیت خود باقی بماند. در این حالت، فرد باید هر روز چند بار مایع را از ظرف جمع آوری تخلیه تخلیه کند.

علائم عفونت را بشناسید: بسیار مهم است که فرد محل جراحی و احساس خود را به طور کلی برای هرگونه علائم عفونت زیر نظر داشته باشد. در صورت قرمز شدن زخم، داغ شدن یا ترشح چرک یا علائم عمومی عفونت مانند تب، لرز، تهوع یا استفراغ، فرد باید به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

اکثر جراحان از بخیه‌هایی استفاده می‌کنند که حل می‌شوند، به این معنی که فرد نیازی به برداشتن آن‌ها توسط متخصص مراقبت‌های بهداشتی ندارد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است فردی متوجه شود که انتهای بخیه بیرون از برش جراحی ظاهر می شود. در این مورد، فرد باید با جراح خود تماس بگیرد.

به غیر از اجازه دادن به محل جراحی برای بهبودی، افراد باید اقدامات دیگری را برای بهبودی پس از ماستکتومی دوبل انجام دهند، از جمله:

تا حد امکان استراحت و آرامش داشته باشید

حمام اسفنجی تا زمانی که پزشک مجاری فاضلاب را خارج کند

انجام تمرینات روزانه بازو برای جلوگیری از سفتی

درخواست حمایت دوستان و خانواده

به دنبال گروه های پشتیبانی محلی

شرکت در فعالیت های لذت بخش

بسته به نوع عمل ماستکتومی، بهبودی فرد ممکن است چند هفته طول بکشد. بهبودی کامل ممکن است چند ماه طول بکشد.

بازسازی

پس از ماستکتومی، فرد ممکن است بازسازی سینه را برای بازسازی سینه در نظر بگیرد. بازسازی می تواند در طی همان جراحی مانند برداشتن سینه یا بعد از آن، پس از بهبودی فرد از عمل اولیه اتفاق بیفتد.

افراد باید گزینه های خود را با تیم جراحی خود قبل از ماستکتومی در میان بگذارند تا بتوانند بهترین درمان را برنامه ریزی کنند. این همچنین به بیمار فرصت می دهد تا در مورد جراحی با شرکت بیمه خود صحبت کند، بنابراین خیالشان راحت است که بیمه نامه آنها را پوشش می دهد.

برخی از افراد استفاده از پروتز سینه را انتخاب می‌کنند که بدون جراحی خطوط سینه زیر لباس را فراهم می‌کند.

اثرات جانبی

اگر فردی ماستکتومی دوبل انجام دهد، ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

خستگی: بسیاری از افراد برای چند روز پس از جراحی احساس خستگی می‌کنند و خواب آرام برایشان مشکل است. مردم باید تا حد امکان در روز چرت بزنند.

درد فانتوم سینه: برخی از افراد در قفسه سینه و زیر بغل احساس خارش یا گزگز دارند. این احساسات طبیعی است.

مشکل در بازوها: افراد می توانند از کشش و ورزش برای مدیریت درد و سفتی بازوها و شانه های خود پس از ماستکتومی استفاده کنند.

لنف ادم: اگر فردی غدد لنفاوی خود را در طول ماستکتومی برداشته باشد، ممکن است در بازوها دچار تورم شود. هر کسی که در بازوها ورم دارد باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

احساسات

پس از انجام ماستکتومی دوتایی یا تک، کاملا طبیعی است که فرد سیل احساسات را احساس کند.

قبل از جراحی، افراد ممکن است نگران باشند اگر تصمیم درستی بگیرند و احساس اضطراب داشته باشند. از دست دادن یک یا هر دو سینه می تواند تغییر قابل توجهی در زندگی باشد و معمولاً افراد تا حدی احساس افسردگی می کنند.

افرادی که برای ماستکتومی آماده می شوند باید از دوستان و خانواده خود یا از مشاوران حرفه ای که می توانند در طول این فرآیند به آنها کمک کنند، کمک بگیرند.

پس از ماستکتومی، افراد ممکن است نسبت به تصویر بدن خود احساس از دست دادن، سوگواری و نگرانی کنند. اگر سرطان و درمان نیز نگران کننده باشد، این می تواند بر احساس فرد تأثیر بیشتری بگذارد.

مهم نیست که یک فرد چه احساسی دارد، باید احساس کند که می تواند تصدیق کند که دوران سختی را سپری می کند و برای بهبودی از ماستکتومی خود به حمایت اخلاقی و فیزیکی نیاز دارد.

خلاصه

ماستکتومی دوبل برداشتن هر دو سینه با جراحی برای پیشگیری یا برداشتن سرطان سینه است.

اگرچه افراد معمولاً کمتر از ۳ روز را پس از ماستکتومی مضاعف در بیمارستان می گذرانند، بهبودی ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *