تقویت سیستم ایمنی

آیا آنزیم های گوارشی به سندرم روده تحریک پذیر کمک می کنند؟

آیا آنزیم های گوارشی به سندرم روده تحریک پذیر کمک می کنند؟

آیا آنزیم های گوارشی به سندرم روده تحریک پذیر کمک می کنند؟ علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می تواند ناراحت کننده باشد و با کیفیت زندگی فرد تداخل داشته باشد. محققان باید مطالعات بیشتری بر روی آنزیم های گوارشی انجام دهند تا ثابت کنند که آیا آنها برای این بیماری مفید هستند یا خیر.

آنزیم های گوارشی پروتئین هایی هستند که واکنش های شیمیایی بدن را برای هضم غذا تنظیم می کنند. آنزیمها غذا را به قطعات مغذی تجزیه می کنند تا زمانی که به اندازه کافی کوچک شوند تا جریان خون جذب آنها شود و آنها را در سراسر بدن حمل کند.

این آنزیم ها به بدن کمک می کنند تا چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها را تجزیه کند. برخی از مردم بر این باورند که مکمل‌سازی این آنزیم‌ها در بدن باعث هضم سالم و تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر  می‌شود.

چرا از آنزیم های گوارشی استفاده کنیم؟

از هر ۵ آمریکایی یک نفر سندرم روده تحریک پذیر  دارد، و باید گفت داروهای رایج همیشه تسکین دهنده نیستند.

در نتیجه، پزشکان اغلب به عنوان اولین شکل درمان، تغییر سبک زندگی را توصیه می کنند. تغییرات سبک زندگی شامل ورزش منظم، کاهش استرس، و اصلاح رژیم غذایی برای حذف غذاهای محرک است. یک پزشک ممکن است برای درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر  داروهایی برای اسهال، یبوست و درد معده تجویز کند.

گاهی اوقات، هیچ یک از این درمان ها موثر نیست. در نتیجه، پزشکان ممکن است گزینه های درمانی دیگری را امتحان کنند.

انواع آنزیم ها

آنزیم‌های گوارشی خاص نامشان را بر اساس آنچه تجزیه می‌کنند، می‌گیرند. به عنوان مثال، آنزیم لاکتاز به بدن کمک می کند لاکتوز، قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی را تجزیه کند.

گروه های مختلفی از آنزیم ها وجود دارد که پزشکان بر اساس فرآیند شیمیایی که استفاده می کنند گروه بندی می کنند. به عنوان مثال، پزشکان تمام آنزیم‌های گوارشی را هیدرولاز در نظر می‌گیرند، زیرا از مولکول‌های آب برای تجزیه غذا به بلوک‌های ساختمانی اصلی آن استفاده می‌کنند.

اگرچه دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند، اما نتایج امیدوارکننده‌ای را گزارش کرده‌اند.

نتایج یک مطالعه قدیمی نشان داد که افرادی که اغلب بعد از غذا از اسهال رنج می‌بردند،  با مصرف آنزیم پانکرلیپاز (PEZ) قبل از غذا ، کاهش علائم خود را گزارش کردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ روی ۵۰ فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  اثرات مکمل بیونتول – ترکیبی از آنزیم های گوارشی، فیبر و قند را آزمایش کرد. محققان این بیماران را با یک گروه کنترل متشکل از ۴۰ نفر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  که مکمل مصرف نمی کردند مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که بیونتول در گروه ۵۰ نفره علائمی مانند نفخ، گاز و درد شکم را در مقایسه با گروه کنترل کاهش داد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷، اثرات آساکول، یک داروی ضد التهابی را که پزشکان اغلب به عنوان درمانی برای بیماری التهابی روده (IBD) استفاده می‌کنند، و بیونتول مقایسه کرد. در این مطالعه، محققان آساکول را به گروهی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و آساکول و بیونتول را به گروه دوم دادند.

پس از چهار هفته، گروهی که این ترکیب را مصرف کردند، علائم کمتری مانند نفخ و گاز را نسبت به گروهی که فقط آساکول مصرف کردند، گزارش کردند.

مکمل

از آنجایی که بسیاری از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  در هضم غذاهای خاص مشکل دارند، ممکن است مصرف مکمل های آنزیمی گوارشی که به بدن در هضم این غذاها کمک می کند، علائم را کاهش دهد.

تحقیقات نشان داده است که هنگامی که محصولات لبنی باعث ایجاد علائم سندرم روده تحریک پذیر  می شوند، مصرف آنزیم گوارشی لاکتاز قبل از مصرف لبنیات باعث افزایش تحمل بدن نسبت به این غذاها می شود.

PEZ  که می تواند به بدن در هضم چربی ها، قندها و پروتئین ها کمک کند، نام تجاری Creon دارد. ترکیبی از لیپاز، پروتئاز و آمیلاز که آنزیم هایی هستند که پانکراس تولید می کند. پزشکان ممکن است PEZ را برای افرادی که لوزالمعده ضعیف یا آسیب دیده دارند تجویز کنند.

ایمن هستند؟

بسیاری از انواع مکمل‌های آنزیمی گوارشی به‌طور گسترده بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند، و متخصصان اکثراً آن‌ها را بی‌خطر می‌دانند .

تحقیقات قدیمی‌تر نشان می‌دهد که توجه به این نکته مهم است که آیا مکمل‌های آنزیم گوارشی از منابع حیوانی یا میکروبی ساخته شده‌اند، زیرا می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر قدرت دارو تأثیر بگذارد.

برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند. فرد باید همیشه قبل از مصرف مکمل جدید با یک پزشک صحبت کند.

توانایی بدن برای ساخت آنزیم ها به عنوان بخشی از فرآیند پیری کاهش می یابد. همچنین، ژنتیک، ویروس های معده و استرس همگی می توانند در ذخیره آنزیم های گوارشی بدن از بین بروند.

همیشه بهتر است آنزیم های گوارشی یا هر مکملی را فقط پس از مشورت با پزشک مصرف کنید. ممکن است پزشک یک آنزیم قوی تجویز کند.

آنزیم های تجویزی

آنزیم های تجویزی بسیار متفاوت از مکمل های بدون نسخه هستند. همچنین ایده خوبی است که ابتدا با یک پزشک صحبت کنید. آنزیم های گوارشی برای سندرم روده تحریک پذیر  یا دیگر اهداف سلامت عمومی، می توانند حاوی ترکیبی از آنزیم های مختلف مانند آمیلاز، لیپاز، لاکتاز، بروملین و غیره باشند.

اقدامات احتیاطی هنگام انتخاب مکمل

قبل از خرید یا مصرف هر گونه مکمل، فرد باید مواد اضافی موجود در هر کپسول را بررسی کند، به خصوص اگر حساسیت غذایی مشکلی باشد. مگر اینکه روی مکملی نوشته باشد حاوی سویا، لبنیات یا گلوتن نیست.

قیمت و کیفیت آنزیم های گوارشی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. فرد باید دوزها و واحدهای اندازه گیری را با پزشک بررسی کند تا مطمئن شود که محصول ارزش آن قیمت را دارد و سطح آنزیم های مورد نیاز خود را ارائه می دهد.

افراد باید این مکمل ها را همیشه همراه با غذا مصرف کنند.

کپسول کلپرمین ضد اسپاسم روده و بهبود دهنده علائم سندروم روده تحریک پذیر , در فارمافوری بررسی کنید
کپسول کلگارد جهت درمان نفخ، سوءهاضمه و دردهای شکمی و همچنین بهبود اسپاسم های روده در بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر .در فارمافوری بررسی کنید
آیا عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی بالقوه استفاده از آنزیم‌های گوارشی برای علائم سندرم روده تحریک پذیر  می‌تواند از موارد نادر و جدی‌تر تا شایع‌تر و کمتر جدی باشد.

عوارض جانبی رایج تر عبارتند از:

گاز

نفخ

مدفوع شل یا اسهال

یبوست

حالت تهوع

ناراحتی معده

مدفوع چرب

سردرد

سرگیجه

کاهش وزن

عوارض جانبی شدیدتر عبارتند از:

واکنش های آلرژیک: این واکنش ها می تواند شامل کهیر، مشکل در تنفس و تورم در اطراف صورت باشد و نیاز به درمان فوری فوری داشته باشد.

معده درد شدید: هر کسی که دردهای شدید معده را تجربه می کند باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کند.

جمع بندی

اتفاق نظر بر این است که هنوز هیچ مدرک علمی واضحی مبنی بر موثر بودن مصرف آنزیم های گوارشی برای سندرم روده تحریک پذیر  وجود ندارد.

با این حال، پس از صحبت با یک پزشک، بسیاری از افراد ممکن است از گنجاندن آنها در بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای سندرم روده تحریک پذیر  بهره مند شوند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *