خانواده سالم

آیا ارتباطی بین خودارضایی و افسردگی وجود دارد؟

آیا ارتباطی بین خودارضایی و افسردگی

اختصاصی فارمافوری:  آیا ارتباطی بین خودارضایی و افسردگی وجود دارد؟ برخی از مردم بر این باورند که خودارضایی می تواند باعث مشکلات سلامت روان شود. اما این یک ایده قدیمی است که محققان مدت هاست آن را رد کرده اند. از سوی دیگر، افسردگی می تواند بر احساس فرد نسبت به خودارضایی و رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

ادامه مطلب را بخوانید تا همه آنچه را که باید در مورد خودارضایی و افسردگی بدانید بیاموزید.

 

آیا ارتباطی بین خودارضایی و افسردگی وجود دارد؟

افسردگی ممکن است بر میل جنسی افراد تأثیر بگذارد، اما خودارضایی باعث افسردگی نمی شود.

گفته می شود، برخی از افرادی که خودارضایی می کنند نسبت به آن احساس گناه یا اضطراب می کنند. از لحاظ تاریخی، خودارضایی یک تابو اجتماعی بوده است.

خودارضایی یک فعالیت متداول است اما برخی از فرهنگ ها همچنان آن را ممنوع می کنند.

اگرچه خودارضایی باعث افسردگی نمی‌شود، اما دیدگاه‌های مذهبی، فرهنگی یا اجتماعی فرد ممکن است باعث شود که او نسبت به آن احساس بدی داشته باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۶۲.۵ درصد از شرکت کنندگان مرد مبتلا به افسردگی، برخی از اختلالات جنسی را تجربه می کنند. افسانه های مربوط به خودارضایی نیز در بین افراد مبتلا به افسردگی شایع تر بود.

خودارضایی هیچ تاثیری بر ابتلای فرد به افسردگی نخواهد داشت، اما افسردگی می تواند میل جنسی یا میل جنسی فرد را کاهش دهد و ممکن است باعث شود که او علاقه خود را به خودارضایی از دست بدهد.

 

چگونه افسردگی بر میل جنسی تأثیر می گذارد

افسردگی ممکن است باعث شود فرد علاقه خود را به فعالیت هایی که معمولاً از آنها لذت می برد، از جمله رابطه جنسی، از دست بدهد. معمولاً افراد مبتلا به افسردگی نسبت به قبل کمتر به رابطه جنسی علاقه دارند.

اگر یک یا هر دو طرف به دلیل افسردگی، میل جنسی پایینی دارند، می توانند راه های دیگری برای حفظ صمیمیت پیدا کنند، مانند در آغوش گرفتن و ماساژ دادن.

خودارضایی نیز ممکن است کمک کند. فردی که افسردگی را تجربه می کند ممکن است متوجه شود که خودارضایی به او کمک می کند دوباره احساس جنسی کند، اما این مساله کاملا شخصی است. بسیاری از افراد کم و بیش مراحلی از خودارضایی را تجربه می کنند که ممکن است هیچ تاثیری بر سلامت روان آنها نداشته باشد.

 

داروهای ضدافسردگی و میل جنسی

برخی از داروهای افسردگی نیز ممکن است میل جنسی افراد را کاهش دهد. همه درمان‌ها این تأثیر را ندارند، بنابراین اگر یک داروی خاص میل جنسی را کاهش می‌دهد و آزاردهنده می‌شود، باید در مورد گزینه‌های جایگزین احتمالی با پزشک صحبت شود.

فردی که همسرش افسردگی دارد در می یابد تا زمانی که شریک زندگی او تمایل به برقراری ارتباط مجدد داشته باشد می تواند برای تامین نیازهای جنسی به خودارضایی رو بیاورد.

 

مدیریت افسردگی

ورزش منظم می تواند به مدیریت افسردگی کمک کند.

افسردگی علاوه بر کاهش میل جنسی، احتمالا این احساسات را نیز در فرد ایجاد می کند:

غم

گناهکار بودن

نومیدی

بی ارزش بودن

خستگی

افسردگی همچنین ممکن است علائم فیزیکی مانند دردهای غیرقابل توضیح ایجاد کند.

هر کسی که علائم افسردگی را تجربه می کند باید با پزشک خود صحبت کند.

 

افراد می توانند از ترکیبی از گفتار درمانی و دارو برای مدیریت افسردگی استفاده کنند. تغییرات سبک زندگی و فعالیت های کاهش استرس زیر نیز ممکن است کمک کند. مثلا موارد زیر:

ورزش منظم

خواب کافی

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل

کاهش مصرف الکل

تمرین یوگا، تمرکز حواس یا مدیتیشن

نگارش وقایع روزانه

وقت گذرانی با دوستان

شیوه درمان موثر و راهبردهای خود مدیریتی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

فواید خودارضایی

تعداد فزاینده ای از مطالعات ارتباط بین خودارضایی و سلامت روان را نشان می دهد. اگرچه خودارضایی مضر نیست، برخی از افراد هرگز خودارضایی نمی کنند یا به ندرت این کار را انجام می دهند – این نیز سالم و طبیعی است.

 

مزایای احتمالی خودارضایی عبارتند از:

بهبود خواب

خودارضایی برای رسیدن به ارگاسم ممکن است به فرد کمک کند خواب شبانه خوبی داشته باشد. در طول و بعد از ارگاسم، هورمون های احساس خوب به مغز سرازیر می شوند. این هورمون ها عبارتند از:

اکسی توسین

دوپامین

اندورفین ها

پرولاکتین

این هورمون ها به فرد کمک می کند تا آرام شود و ممکن است خواب او را بهبود بخشد.

 

ارگاسم را آسان می کند

زمانی که فردی از طریق خودارضایی حس خوب را یاد می گیرد، احتمالا در حین رابطه جنسی با شریک زندگی اش راحت تر به ارگاسم برسد.

یک مطالعه علمی در سال ۲۰۱۵ به بررسی ارتباط بین خودارضایی زنان و رضایت جنسی پرداخت. محققان تجربیات دو گروه از زنان متاهل را مقایسه کردند. زنان یک گروه از طریق خودارضایی ارگاسم را تجربه کرده بودند، در حالی که زنان گروه دیگر این تجربه را نداشتند.

نتایج این مطالعه نشان داد زنانی که هنگام خودارضایی به ارگاسم رسیده بودند، ارگاسم بیشتری داشتند و رضایت جنسی بیشتری داشتند.

 

افزایش میل جنسی

همچنین ممکن است بین خودارضایی و میل جنسی فرد ارتباطی وجود داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان متاهلی که خودارضایی می‌کنند، میل جنسی بالاتری نسبت به زنانی که این کار را انجام نمی‌دهند، دارند.

 

یک مطالعه قدیمی تر در سال ۲۰۰۹ روی ۳۸۰۰ زن انجام شد و نشان داد که ۵۲.۵ درصد از آنها با ویبره خودارضایی می کردند. نتایج نشان داد که استفاده از ویبراتور عملکرد جنسی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد، از جمله برانگیختگی، میل، روانکاری و ارگاسم.

 

عزت نفس را افزایش می دهد

خودارضایی همچنین ممکن است اعتماد به نفس و عزت نفس فرد را بهبود بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که زنان متاهلی که خودارضایی می کنند، عزت نفس بالاتری نسبت به زنانی که این کار را انجام نمی دهند، دارند.

 

ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد

تحقیقات اولیه نشان می دهد که انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان کاهش دهد، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است.

مطالعه‌ای علمی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مردانی که انزال مکرر را گزارش کرده‌اند، کمتر احتمال دارد در آینده به سرطان پروستات مبتلا شوند.

 

چه زمانی باید به دنبال کمک بود

اگر فردی در مورد خودارضایی احساس گناه یا اضطراب می کند، باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک می تواند یک درمانگر که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارد را توصیه کند و می تواند به فرد کمک کند تا رابطه خود را با خودارضایی بهبود بخشد.

هر فردی که علائم افسردگی را تجربه می کند باید با یک متخصص نیز صحبت کند، متخصص می تواند درمان هایی را برای کمک به مدیریت این بیماری به او توصیه کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *