دارو, سبک زندگی, عوارض دارویی

آیا اکستازی می تواند افسردگی را درمان کند؟

آیا اکستازی می تواند افسردگی را درمان کند؟

آیا اکستازی می تواند افسردگی را درمان کند؟ متیلن دی اکسی مت آمفتامین (۳،۴-متیلن دی اکسی مت آمفتامین)  یا MDMA  یک داروی غیرقانونی است که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. نام های دیگر متیلن دی اکسی مت آمفتامین تفریحی شامل اکستازی، ایکس و مولی است.

متیلن دی اکسی مت آمفتامین دارویی است که با تغییر انتشار مواد شیمیایی در بدن که بر خلق و خو و رفتار تأثیر می گذارد، خلق و خوی فرد را تغییر می دهد.

محققان در حال حاضر در حال بررسی اثرات متیلن دی اکسی مت آمفتامین خالص بر روی مغز هستند تا تعیین کنند که آیا می تواند به درمان افسردگی کمک کند یا خیر.

در اینجا، ما به اثرات متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر افسردگی و همچنین مزایای درمانی بالقوه سایر داروهای تفریحی نگاه می کنیم. ما همچنین در مورد خطرات استفاده از این داروها به عنوان درمان برای شرایط سلامت روان صحبت می کنیم.

آیا متیلن دی اکسی مت آمفتامین علائم را بهبود می بخشد؟

تحقیقات بیشتری برای درک اثرات طولانی مدت متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر مغز ضروری است.

محققان به دنبال استفاده بالقوه از متیلن دی اکسی مت آمفتامین در یک محیط بالینی برای بهبود خلق و خو و درمان افسردگی هستند.

اثرات متیلن دی اکسی مت آمفتامین

متیلن دی اکسی مت آمفتامین باعث افزایش انتقال دهنده های عصبی دوپامین، نوراپی نفرین و به ویژه سروتونین می شود. افزایش سروتونین باعث افزایش خلق و خو می شود.

یکی از مزایای بالقوه متیلن دی اکسی مت آمفتامین به عنوان یک درمان ضد افسردگی، سرعت عمل آن برای تغییر خلق و خوی است.

داروهای سنتی افسردگی، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، می‌توانند حدود ۶ هفته طول بکشند تا تسکین قابل توجهی ارائه کنند.

در مقابل، متیلن دی اکسی مت آمفتامین ممکن است تسکین فوری علائم افسردگی را فراهم کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ به بررسی اثرات فوری متیلن دی اکسی مت آمفتامین در افراد با و بدون استعداد افسردگی پرداخت.

این مطالعه شامل ۴۰ شرکت‌کننده بود که ۲۰ نفر در گروه متیلن دی اکسی مت آمفتامین و ۲۰ نفر در گروه کنترل بودند. در افرادی که مستعد افسردگی بودند، مصرف متیلن دی اکسی مت آمفتامین باعث کاهش قابل توجه علائم افسردگی شد.

با این حال، محققان برای تایید فعالیت طولانی مدت ضد افسردگی متیلن دی اکسی مت آمفتامین به شواهد بیشتری نیاز دارند.

سایر بیماری های سلامت روان

یک منبع معتبر تحقیقاتی دریافته است که در کنار روان درمانی، متیلن دی اکسی مت آمفتامین می تواند در درمان سایر بیماری های روانی موثر باشد، مانند:

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

اضطراب همراه با یک بیماری تهدید کننده زندگی

اضطراب اجتماعی در بزرگسالان اوتیستیک

بنابراین، متیلن دی اکسی مت آمفتامین ممکن است برای درمان بیماری های روانی ، از جمله افسردگی، نیز کار کند. ممکن است در افرادی که از روان درمانی به عنوان یک درمان استفاده می کنند، فوایدی ایجاد کند.

در حال حاضر، محققان به شواهد بیشتری نیاز دارند تا تعیین کنند که آیا متیلن دی اکسی مت آمفتامین می تواند یک درمان ایمن و موثر برای افسردگی باشد یا خیر.

توجه به این نکته نیز ضروری است که متیلن دی اکسی مت آمفتامین که محققان در محیط‌های بالینی استفاده می‌کنند، عاری از افزودنی‌های بالقوه مضر در داروهایی است که مردم به‌طور غیرقانونی خریداری می‌کنند.

بدترش میکند؟

متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر سطوح سروتونین بدن تأثیر می گذارد، ماده ای شیمیایی که بر خلق و خو و رفتار تأثیر می گذارد. تحقیقات سطوح بالاتر سروتونین را با احساس شادی و سطوح پایین تر را با خلق و خوی افسرده مرتبط دانسته است.

در طول مسمومیت با متیلن دی اکسی مت آمفتامین، سطح سروتونین افزایش می یابد ، که می تواند باعث شود افراد احساس باز بودن، رفاه و شادی بیشتری داشته باشند.

با این حال، پس از این افزایش اولیه، سطح سروتونین کاهش می یابد. این کاهش سطح سروتونین می تواند باعث ایجاد خلق و خوی افسرده در برخی افراد شود.

خطر خودکشی

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۱ از ۱۹۳۰۱ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ ساله در ایالات متحده نشان داد که بین استفاده از اکستازی و اقدام به خودکشی ارتباط وجود دارد.

محققان از داده های بررسی ملی خانوارها در سال ۲۰۰۰ در مورد سوء مصرف مواد استفاده کردند. آنها دریافتند که میزان اقدام به خودکشی در میان نوجوانانی که در طول زندگی خود متیلن دی اکسی مت آمفتامین مصرف کرده بودند، تقریباً دو برابر افرادی بود که داروهایی غیر از متیلن دی اکسی مت آمفتامین مصرف کرده بودند.

میزان اقدام به خودکشی در میان نوجوانانی که متیلن دی اکسی مت آمفتامین مصرف کرده بودند نیز ۹ برابر بیشتر از نوجوانانی بود که هرگز مواد غیرقانونی مصرف نکرده بودند.

پیشگیری از خودکشی

اگر فردی را می شناسید که در معرض خطر فوری آسیب رساندن به خود، خودکشی یا آسیب رساندن به شخص دیگری است:

سوال سخت را بپرسید: “آیا به خودکشی فکر می کنید؟”

بدون قضاوت به حرف فرد گوش دهید.

با ۱۱۵ یا شماره اضطراری محلی تماس بگیرید.

تا رسیدن کمک حرفه ای در کنار فرد بمانید.

سعی کنید هر گونه سلاح، دارو یا سایر اشیاء بالقوه مضر را بردارید.

سمیت سروتونین

متیلن دی اکسی مت آمفتامین ممکن است احساس پریشانی را در افراد با سابقه بیماری روانی افزایش دهد. مصرف متیلن دی اکسی مت آمفتامین در کنار داروهای ضد افسردگی نیز می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

به عنوان مثال، ترکیب متیلن دی اکسی مت آمفتامین با برخی از داروهای ضد افسردگی ممکن است خطر مسمومیت ناشی از بیش از حد سروتونین را افزایش دهد. علائم عبارتند از:

گیجی

تحریک

دمای بسیار بالا

کما و مرگ احتمالی

در برخی موارد، سمیت سروتونین حتی می تواند منجر به کما یا مرگ شود.

محققان هنوز در حال بررسی اثرات طولانی مدت استفاده از متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر مغز هستند.
سایر خطرات

به گفته مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، استفاده طولانی مدت از متیلن دی اکسی مت آمفتامین ممکن است باعث مشکلات یادگیری و حافظه شود.

دوزهای زیاد متیلن دی اکسی مت آمفتامین ممکن است باعث آسیب به مغز و سیستم عصبی در حیوانات شود. محققان باید مطالعات انسانی را در مقیاس بزرگ انجام دهند تا تعیین کنند آیا دوزهای کوچکتر متیلن دی اکسی مت آمفتامین در انسان بی خطر است یا خیر.

کارآزمایی‌های کنترل‌شده با متیلن دی اکسی مت آمفتامین خالص نیز برای رد سایر عواملی که می‌توانند بر خلق و خو تأثیر بگذارند، مهم هستند. محیطی که در آن افراد متیلن دی اکسی مت آمفتامین و سایر موادی که ممکن است حاوی دارو باشد مصرف می کنند ممکن است بر نحوه واکنش افراد به آن تأثیر بگذارد.

سایر داروهای تفریحی برای افسردگی

تحقیقات در حال انجام همچنین به پتانسیل سایر داروهای تفریحی مانند روانگردان ها برای درمان افسردگی می پردازد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ به بررسی اثرات سیلوسایبین، یک ماده توهم زا در برخی از انواع قارچ ها پرداخت. در مجموع ۱۲ شرکت کننده با افسردگی متوسط ​​تا شدید در این مطالعه شرکت کردند.

محققان به هر شرکت کننده یک دوز خوراکی ۱۰ میلی گرم (میلی گرم) و ۲۵ میلی گرم سیلوسایبین به فاصله ۷ روز دادند.

کاهش در نمرات افسردگی اولیه در ۱ هفته و ۳ ماه پس از درمان مشاهده شد که بیشترین کاهش در هفته دوم کارآزمایی رخ داد.

هشت نفر از ۱۲ شرکت کننده در هفته اول بهبودی کامل داشتند و هفت نفر از این افراد ۳ ماه بعد بهبودی را ادامه دادند. هیچ یک از شرکت کنندگان عوارض جانبی غیرمنتظره یا جدی را تجربه نکردند.

اگرچه این شواهد نشان می‌دهد که سیلوسایبین به عنوان یک درمان افسردگی بالقوه است، این یک مطالعه کوچک بدون گروه کنترل بود. محققان برای حمایت از این یافته ها به شواهد بیشتری نیاز دارند.

میکرودوزینگ

میکرودوز مصرف منظم مقادیر بسیار کمی از روانگردان ها، مانند اسید لیسرژیک دی اتیل آمید (LSD) و سیلوسایبین است. افرادی که میکرودوز می کنند اغلب هر ۳ روز یک دوز مصرف می کنند.

گزارش ها نشان می دهد که میکرودوز می تواند خلق و خوی، توانایی اجتماعی و رفاه کلی را بهبود بخشد. شرکت‌کنندگان در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹، تأثیرات میکرودوز را بر خلق و خوی خود گزارش کردند و احساس شادی و رفاه خود را ارزیابی کردند.

در طیف وسیعی از مواد و دوزها، این مطالعه نشان داد که مصرف میکرودوز به مدت ۶ هفته سلامت روان را بهبود می بخشد اما روان رنجوری را نیز افزایش می دهد.

هیچ تحقیق خاصی در مورد ایمنی میکرودوز وجود ندارد. تحقیقات در مورد ایمنی دوزهای بزرگتر روانگردان نشان می دهد که آنها نسبتاً ایمن هستند و معمولاً اعتیاد آور نیستند.

با این حال، این داروها در بیشتر مناطق غیرقانونی هستند. در حالی که موادی که محققان استفاده می کنند خالص هستند، موادی که برای خرید غیرقانونی در دسترس هستند ممکن است حاوی مواد مضر باشند.

درمان سنتی

افراد می توانند به پزشک خود مراجعه کنند تا درمان افسردگی را پیدا کنند که برای آنها مفید باشد. درمان های سنتی افسردگی عبارتند از:

روان درمانی، مانند درمان شناختی رفتاری (CBT)

داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی و تثبیت کننده های خلق و خو

تمرین منظم

ذهن آگاهی و مدیتیشن

خواب با کیفیت بالا

تکنیک ها و شیوه های کاهش استرس

درمان های تحریک مغز، مانند درمان تشنج الکتریکی

نور درمانی برای تنظیم تولید ملاتونین

ترکیبی از درمان‌ها ممکن است در درمان افسردگی مؤثرتر باشد.

افراد می توانند در کنار یک متخصص مراقبت های پزشکی برای ایجاد یک برنامه درمانی شخصی که برای آنها ایمن و موثر باشد، کار کنند.

خلاصه

متیلن دی اکسی مت آمفتامین یک داروی غیرقانونی است که افراد ممکن است برای بهبود خلق و خوی خود و ایجاد حس خوب و شادی مصرف کنند.

تحقیقات در حال انجام در حال بررسی اثرات متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر مغز برای تعیین اینکه آیا می تواند درمانی برای افسردگی باشد یا خیر.

متیلن دی اکسی مت آمفتامین باعث افزایش ترشح سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی می شود که خلق و خو را بالا می برند. پس از مصرف متیلن دی اکسی مت آمفتامین، این مواد شیمیایی که احساس خوبی دارند کاهش می‌یابد که می‌تواند باعث احساس افسردگی شود.

دوزهای کنترل شده متیلن دی اکسی مت آمفتامین خالص با نظارت حرفه ای ممکن است تسکین فوری افسردگی را فراهم کند.

با این حال، محققان هنوز از اثرات طولانی مدت متیلن دی اکسی مت آمفتامین بر مغز مطمئن نیستند. متیلن دی اکسی مت آمفتامین می تواند عوارض جانبی مضری در افراد ایجاد کند و ممکن است بر سلامت روان تأثیر منفی بگذارد و افسردگی موجود را بدتر کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *