خواص مواد غذایی, دارو-غذا

آیا برای کلسترول باید روغن ماهی مصرف کرد؟

آیا برای کلسترول باید روغن ماهی مصرف کرد؟

آیا برای کلسترول باید روغن ماهی مصرف کرد؟ هیچ مدرکی مبنی بر اینکه روغن ماهی برای کاهش سطح کلسترول بالا مفید است وجود ندارد. در واقع، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که روغن ماهی می‌تواند لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول «بد» را افزایش دهد.

این یافته از یک بررسی در Pharmacy and Therapeutics Trusted Source به دست آمده است.

رابطه بین رژیم غذایی، کلسترول و بیماری پیچیده است. در حالی که روغن ماهی ممکن است برای برخی افراد برای سلامت قلب مفید باشد، فردی که کلسترول LDL بالا دارد ممکن است نیاز به انتخاب سایر اشکال امگا ۳ داشته باشد.

در این مقاله، ما با دقت بیشتری به این موضوع می پردازیم که آیا مردم باید روغن ماهی را برای کلسترول مصرف کنند یا خیر، و  راه های دیگر برای بهره مندی از امگا ۳ و سایر روش های کاهش کلسترول را ارائه می کنیم.

روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی نوعی چربی است که از ماهی های روغنی مانند شاه ماهی، ماهی خال مخالی و سالمون به دست می آید. به صورت مایع یا کپسول موجود است. افراد همچنین می توانند آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنند.

بسیاری از مردم روغن ماهی را به دلیل داشتن امگا ۳ به عنوان مکمل مصرف می کنند. اسیدهای چرب امگا ۳ با تعدادی از فواید سلامتی مرتبط هستند، از جمله:

کاهش احتمال بیماری قلبی

بهبود خفیف علائم آرتریت روماتوئید

کمک به رشد جنین در دوران بارداری

سه نوع اصلی منبع معتبر امگا ۳ وجود دارد. هر کدام تأثیر متفاوتی روی بدن دارند. آن ها عبارتند از:

ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)

دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

آلفا لینولنیک اسید (ALA)

روغن ماهی در درجه اول حاوی EPA و DHA است، اگرچه دوزهای دقیق بسته به نوع ماهی که روغن از آن تهیه شده است و همچنین برند یا سازنده آن می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد.

آیا روغن ماهی برای کلسترول مفید است؟

به نظر نمی رسد مکمل های روغن ماهی سطح کلسترول بالا را کاهش دهند.

دو نوع کلسترول وجود دارد:  LDL یا کلسترول “بد” و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب”.

در یک متاآنالیز قدیمی تر از ۲۱ مطالعه، محققان دریافتند که مکمل روغن ماهی به کلسترول LDL بالا کمک نمی کند. در واقع، در یک مطالعه، روغن ماهی سطح کلسترول LDL را افزایش داد.

هنگامی که محققان اسیدهای چرب امگا ۳ خاص موجود در روغن ماهی را به صورت جداگانه آزمایش کردند، دریافتند که در حالی که EPA بر سطح کلسترول تأثیر نمی گذارد، DHA آنها را افزایش می دهد.

این امر نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است برای کسانی که کلسترول بالا دارند مفید نباشد.

با این حال، روغن ماهی همچنین سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب” را در بدن افزایش می دهد و اندازه ذرات LDL را افزایش می دهد. این امر مفید است، زیرا ذرات کوچکتر LDL با خطر بیشتر تصلب شرایین مرتبط است، که می تواند به آنژین صدری و حملات قلبی کمک کند.

به دلیل شواهد متناقض، ممکن است بهتر باشد افرادی که نگران سطح کلسترول LDL خود هستند، به دنبال راه‌های دیگری برای کاهش آن باشند.

راه های دیگر برای کاهش کلسترول

چندین راه موثر برای کاهش کلسترول وجود دارد. از جمله:

تغییرات رژیم غذایی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که رژیم غذایی یکی از عواملی است که در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد نقش دارد.

افراد مبتلا به کلسترول بالا ممکن است نیاز به اجتناب از چربی های اشباع داشته باشند. منابع متداول عبارتند از :

روغن نخل

برش های چرب گوشت

محصولات لبنی مانند پنیرمردم می توانند اقداماتی را برای اجتناب از این محصولات انجام دهند و جایگزین های سالم را در اولویت قرار دهند:

میوه ها و سبزیجات

غلات کامل، مانند جو

لوبیا و حبوبات

گوشت بدون چربی، مانند مرغ

ماهی و غذای دریایی

لبنیات کم چرب

چربی های اشباع نشده، مانند روغن زیتون یا روغن آووکادو

تغییر سبک زندگی

فرد همچنین می تواند کلسترول خود را با تعدادی تغییر سبک زندگی کاهش دهد. از جمله:

ورزش منظم

ترک سیگار

محدود کردن الکل

رسیدن یا حفظ وزن متوسط

اینها می توانند تغییرات بزرگی باشند، اما شروع کوچک و تلاش برای رسیدن به این اهداف به تدریج می تواند کمک کند. در صورت امکان، ورزش با خانواده، گنجاندن حرکات در برنامه روزانه خود و همکاری با پزشک برای ایجاد یک برنامه غذایی و تناسب اندام انجام شود.

دارو

افراد مبتلا به کلسترول بالا ممکن است به دارو نیاز داشته باشند. رایج ترین داروها استاتین ها هستند.

برخی از افراد نسبت به مصرف استاتین ها بی میل هستند. با این حال، نتایج یک بررسی معتبر در سال ۲۰۱۸ بیان می‌کند که اکثر مردم آن‌ها را به خوبی تحمل می‌کنند و به طور موثر سطح کلسترول را کاهش می‌دهند و خطر مرگ را کاهش می‌دهند.

راه های دیگر برای دریافت امگا ۳

در حالی که مکمل های روغن ماهی ممکن است به افراد مبتلا به کلسترول بالا کمکی نکند، اشکال دیگری از امگا ۳ وجود دارد که ممکن است از آنها بهره مند شوند. این شامل:

EPA

EPA  می تواند سطح تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. تری گلیسیرید نوعی چربی است. سطوح بالای تری گلیسیرید یا هیپرتری گلیسیریدمی با تعدادی از بیماری ها مرتبط است، از جمله:

بیماری قلب و عروقی

پانکراتیت

دیابت نوع ۲

محصولات EPA می توانند به افرادی با سطح تری گلیسیرید بالا کمک کنند، خواه آنها کلسترول بالایی داشته باشند یا نه.

سازمان غذا و دارو (FDA) چندین محصول امگا ۳ را برای مصارف پزشکی تایید کرده است که برخی از آنها فقط حاوی EPA هستند. این محصولات با نسخه در دسترس هستند. مردم می توانند آنها را در کنار استاتین ها، دارویی که سطح کلسترول را کاهش می دهد، مصرف کنند.

از طرف دیگر، افراد می توانند مکمل های EPA را خریداری کنند. با این حال، بهتر است در این مورد با پزشک صحبت کنید، زیرا کیفیت و قدرت این مکمل ها می تواند متفاوت باشد.

ALA

ALA  نوعی امگا ۳ است که از غذاهای گیاهی به دست می آید، مانند:

آجیل، مانند گردو

دانه هایی مانند کتان، چیا و کنف

روغن‌های گیاهی، مانند روغن‌هایی که از کلزا، سویا و کتان تهیه می‌شوند

محققان نسبت به سایر انواع امگا ۳ در مورد فواید ALA اطلاعات کمتری دارند. با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۳ بیان می کند که افراد باید آن را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل بگنجانند.

آیا افراد مبتلا به کلسترول بالا باید ماهی و غذاهای دریایی بخورند؟

برای اکثر مردم، مصرف ماهی روغنی مفید است. دستورالعمل رژیم غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده برای آمریکایی ها ۲۰۲۰-۲۰۲۵ توصیه می کند که اکثر بزرگسالان حداقل ۸ اونس ماهی و غذاهای دریایی با جیوه کم در هفته بخورند.

این مقدار به طور متوسط ​​روزانه ۲۵۰ میلی گرم DHA و EPA به فرد می دهد، اگرچه مقدار دقیق آن به نوع ماهی بستگی دارد.

با این حال، از آنجایی که برخی از ماهی ها و غذاهای دریایی حاوی کلسترول رژیمی هستند، افرادی که برای کنترل سطح کلسترول خود تلاش می کنند ممکن است نیاز به احتیاط بیشتری داشته باشند.

خلاصه

روغن ماهی درمان موثری برای کلسترول بالا نیست. در برخی موارد، DHA  موجود در روغن ماهی باعث افزایش کلسترول LDL می شود. در نتیجه، افرادی که نگران کلسترول بالا هستند نباید به آن اعتماد کنند.

با این حال، بسیاری از مردم هنوز هم می‌توانند ماهی و غذاهای دریایی را در مقادیر متوسط ​​مصرف کنند یا از سایر اشکال امگا ۳، مانند EPA یا ALA، مزایای سلامتی دیگری کسب کنند.

افرادی که می خواهند کلسترول خود را کاهش دهند، می توانند با پزشک در مورد ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی یا در مورد آزمایش دارو صحبت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *