خواص مواد غذایی, رژیم غذایی

آیا توت فرنگی برای شما مفید است؟ فواید، تغذیه و موارد دیگر

آیا توت فرنگی برای شما مفید است؟ فواید، تغذیه و موارد دیگر

آیا توت فرنگی برای شما مفید است؟ فواید، تغذیه و موارد دیگر. توت فرنگی مانند سایر انواع توت ها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی، آنها می توانند به پیشگیری از شرایط مختلف کمک کنند.

یکی از این بیماری ها دیابت نوع ۲ است. شواهد نشان می دهد که این میوه افزایش قند خون بعد از غذا را در برخی از افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن کاهش می دهد.

علاوه بر این، مواد موجود در توت فرنگی ممکن است به محافظت در برابر بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان، فشار خون بالا و یبوست کمک کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد محتوای غذایی و فواید سلامتی توت فرنگی و راه های افزودن آن به رژیم غذایی بیشتر بدانید.

تغذیه

وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) گزارش می دهد که ۱ فنجان توت فرنگی تازه، ورقه شده یا ۱۶۶ گرم حاوی مواد مغذی زیر است:

کالری: ۵۳ کالری

پروتئین: ۱.۱۱ گرم

کربوهیدرات: ۱۲.۷ گرم

فیبر غذایی: ۳.۳۰ گرم

کلسیم: ۲۷ میلی گرم (میلی گرم)

آهن: ۰.۶۸ میلی گرم

منیزیم: ۲۲ میلی گرم

فسفر: ۴۰ میلی گرم

پتاسیم: ۲۵۴ میلی گرم

ویتامین C: 97.60 میلی گرم

فولات: ۴۰ میکروگرم

جدا از ویتامین ها و مواد معدنی، توت فرنگی همچنین سرشار از فیتوکمیکال ها است که ترکیبات گیاهی هستند که سلامتی را افزایش می دهند. طبق اطلاعات یک پایگاه داده قدیمی وزارت کشاورزی ایالات متحده در سال ۲۰۱۱، این ترکیبات شامل اسید الاژیک و انواع فلاونوئیدها مانند آنتوسیانین ها، کوئرستین، کامفرول و کاتچین است.

فواید

مواد مغذی موجود در توت فرنگی به دفاع از بدن در برابر بیماری های زیر کمک می کند.

بیماری قلبی

توت فرنگی به دلیل محتوای آنتوسیانین و کورستین ممکن است به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ گزارش داد که آنتوسیانین با کاهش خطر حملات قلبی ارتباط دارد. علاوه بر این، طبق تحقیقات سال ۲۰۱۶، کورستین دارای خواص ضد التهابی است که به نظر می رسد خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد.

پتاسیم موجود در توت فرنگی از سلامت قلب نیز حمایت می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می کند که رابطه معکوس بین مصرف پتاسیم و خطر بیماری قلبی وجود دارد.

سکته مغزی

یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۶، ۱۱ کارآزمایی بالینی را برای ارزیابی ارتباط بین مصرف فلاونوئیدهای غذایی و سکته مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که مصرف این ترکیبات ممکن است ارتباط معکوس با احتمال این بیماری داشته باشد. پس از تنظیم نتایج برای عوامل خطر قلبی عروقی، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی حاوی فلاونوئیدهای بالاتر ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد.

سرطان

بر اساس بررسی یک منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۱۶، ترکیبات مغذی موجود در توت فرنگی و سایر انواع توت ها ممکن است به محافظت در برابر برخی سرطان ها کمک کند. آنها در درجه اول در پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش و سینه مفید هستند، اما به میزان کمتری ممکن است به پیشگیری از سرطان های ریه، پروستات، کبد و پانکراس کمک کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مطالعات ذکر شده، مطالعات حیوانی بودند، که به طور خاص نه توت فرنگی، بلکه به طور کلی توت ها را بررسی کردند.

به جای شناسایی یک ترکیب مسئول این محافظت، نویسندگان حدس زدند که این مزیت احتمالاً ناشی از اثر ترکیبی همه ترکیبات موجود در توت فرنگی است که با هم کار می کنند. در نتیجه، مصرف توت فرنگی ممکن است در برابر سرطان های دهان، سینه، ریه و مری محافظت کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

فشار خون بالا

پتاسیم موجود در توت فرنگی ممکن است برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید باشد. این به دلیل این است که این ماده به جبران اثرات منفی سدیم در بدن کمک می کند، محققان دریافتند که افزایش مصرف غذاهای غنی از پتاسیم می تواند فشار خون را کاهش دهد که به جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی کمک می کند.

یبوست

خوردن غذاهای با فیبر بالا، مانند توت فرنگی، به حفظ حرکات منظم روده کمک می کند. فیبر باعث افزایش حرکت مدفوع از طریق دستگاه روده می شود که به جلوگیری از یبوست کمک می کند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند مصرف آب را افزایش دهید تا منظم باشد. اگرچه نوشیدن مقدار زیادی مایعات مهم است، اما خوردن غذاهای حاوی آب، مانند میوه، نیز مفید است، زیرا میوه ها حاوی ۸۰ تا ۹۰ درصد آب هستند.

رژیم غذایی

توت فرنگی به صورت تازه، منجمد و خشک شده و همچنین در ژله و مربا موجود است. افرادی که به دنبال خوردن این میوه هستند باید برچسب توت فرنگی های یخ زده و خشک را از نظر قند اضافه شده بررسی کنند. و هنگام خرید ژله یا مربا، افراد می توانند اسپری های تمام میوه ای را انتخاب کنند که حاوی شیرین کننده ها و پرکننده های اضافه نشده باشند.

به جای تمرکز بر توت فرنگی، بهتر است آنها را به یک رژیم غذایی مغذی اضافه کنید که شامل موارد زیر است:

میوه های دیگر

سبزیجات

غلات کامل

پروتئین بدون چربی مانند لوبیا، ماهی و مرغ بدون پوست

غذاهای لبنی کم چرب

در زیر نکاتی برای گنجاندن بیشتر توت فرنگی در رژیم غذایی وجود دارد:

توت فرنگی ها را خرد کرده و به سالاد مرغ اضافه کنید.

آنها را برش دهید و روی ماست ساده بپاشید یا با لایه های متناوب توت فرنگی، خلال بادام و میوه، پارفی درست کنید.

توت فرنگی را به سالاد میوه اضافه کنید.

آن را روی بلغور جو دوسر یا یک غلات کامل بپاشید.

توت فرنگی های خرد شده را با میوه های دیگر مخلوط کنید تا یک سالسا برای سرو مرغ درست کنید.

این میوه را با یک موز و ماست مخلوط کنید تا اسموتی درست شود.

توت فرنگی ورقه شده را روی پنکیک غلات کامل و وافل سرو کنید.

این میوه را با اسفناج، گردو و پنیر بز مخلوط کنید تا یک سالاد خوشمزه درست کنید.

سوال:

آیا توت فرنگی کتو است؟

جواب:

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ شامل توت فرنگی در یک رژیم غذایی کتو نمونه است، بنابراین احتمالاً در مصرف متوسط ​​مناسب هستند. با این حال، یک منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۲۱ اشاره می کند که رژیم های غذایی محدود کننده کربوهیدرات شدید، مانند رژیم کتو، ممکن است فاقد ویتامین ها، مواد معدنی، مواد شیمیایی گیاهی و فیبر باشند. به همین دلیل، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که خطرات سلامتی کتو ممکن است بیشتر از فواید آن باشد.

پاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.

سوال:

آیا توت فرنگی برای افراد دیابتی مفید است؟

جواب:

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، توت ها، از جمله توت فرنگی، منبع غنی از مواد مغذی هستند که به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند. مواد مغذی افزایش قند خون و انسولین بعد از غذا را در بزرگسالان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن که مقاومت به انسولین یا سندرم متابولیک دارند، کاهش می‌دهند.

مقاومت به انسولین بیماری است که در آن سلول ها به خوبی به انسولین، هورمونی که آنها را قادر به دریافت گلوکز از خون می کند، پاسخ نمی دهند. سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط است که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

پاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.

خطرات و اقدامات احتیاطی

عیب توت فرنگی این است که ممکن است حاوی باقی مانده آفت کش باشد. هر سال، گروه کاری محیط زیست (EWG) فهرستی از میوه ها و سبزیجات با بالاترین سطح باقیمانده آفت کش ها را تهیه می کند که به “دوجین کثیف” معروف است.

توت فرنگی اغلب در این لیست در رتبه های بالایی قرار دارد.

خلاصه

توت فرنگی سرشار از مواد مغذی از جمله ویتامین C، فیبر، پتاسیم و آنتی اکسیدان است که طیف وسیعی از فواید سلامتی را افزایش می دهد.

تنها عیب آن وجود آفت‌کش‌ها در توت‌فرنگی‌های معمولی است، اما در صورت خرید انواع ارگانیک، می‌توان از آن اجتناب کرد.

به راحتی می توان این میوه را به روش های مختلف در رژیم غذایی مغذی قرار داد، مانند پاشیدن آنها روی ماست یا اضافه کردن آنها به سالاد اسفناج.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *