بیماری ها, خواص مواد غذایی

آیا روغن ماهی می تواند خشکی چشم را درمان کند؟

آیا روغن ماهی می تواند خشکی چشم را درمان کند؟

آیا روغن ماهی می تواند خشکی چشم را درمان کند؟ بسیاری از افراد سعی می کنند علائم خشکی چشم را با مصرف روغن ماهی، چه به عنوان مکمل یا با خوردن ماهی چرب، درمان کنند. روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که تحقیقات نشان داده است فواید کلی برای سلامتی دارد. با این حال، تعیین اینکه آیا امگا ۳ می تواند به طور خاص به درمان خشکی چشم کمک کند، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

شواهدی وجود دارد که روغن ماهی ممکن است برای مدیریت خشکی چشم مفید باشد. افراد ممکن است روغن ماهی را به عنوان مکمل، چه به صورت کپسول یا مایع مصرف کنند. مردم همچنین می توانند با خوردن ماهی های روغنی مانند سالمون، قزل آلا و تن، روغن ماهی دریافت کنند.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا روغن ماهی یک درمان موثر و ایمن برای خشکی چشم است و همچنین توصیه های دوز مصرفی.

روغن ماهی چگونه می تواند به خشکی چشم کمک کند؟

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است.

به گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، دوکوزاهگزانوئیک اسید برای عملکرد مناسب مغز و چشم مهم است. محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که آیا اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به درمان بیماری هایی که بر مغز و چشم تأثیر می گذارند کمک کند یا خیر.

طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO)، روغن های امگا ۳ ممکن است عملکرد غدد میبومین را بهبود بخشند. غدد میبومین لایه روغنی را در اشک تولید می کنند.

مشکلات مربوط به لایه روغنی اشک می تواند منجر به خشکی چشم شود، زیرا لایه روغنی از تبخیر لایه آب اشک جلوگیری می کند و چشم را هیدراته نگه می دارد.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا همچنین بیان می کند که امگا ۳ موجود در روغن ماهی ممکن است التهاب را کاهش دهد. التهاب پلک ها یا سطح جلوی چشم می تواند خشکی چشم را بدتر کند، بنابراین روغن ماهی ممکن است علائم را بهبود بخشد.

بهترین روغن ماهی برای خشکی چشم

افراد ممکن است روغن ماهی را به عنوان مکمل، چه به صورت کپسول یا به صورت مایع مصرف کنند.

مردم همچنین می توانند روغن ماهی را از طریق خوردن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف کنند، مانند:

ماهی سالمون

ساردین

شاه ماهی

ماهی تن آلباکور

ماهی خال مخالی

قزل آلای دریاچه

فواید روغن ماهی

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ به بررسی اثرات EPA و DHA بر روی خشکی چشم در ۱۰۵ نفر در طول ۱۲ هفته پرداخت. این مطالعه نشان داد که مکمل EPA و DHA در مقایسه با دارونما اسید لینولئیک منجر به بهبود قابل توجهی در علائم خشکی چشم می شود.

تحقیقات دیگری که در این مطالعه به آنها اشاره شده است نیز نشان می دهد که امگا ۳ موجود در ماهی ممکن است به تسکین خشکی چشم کمک کند. در مطالعه‌ای بر روی ۳۲۴۷۰ زن، محققان دریافتند که زنانی که ۵ تا ۶ وعده ماهی تن در هفته مصرف می‌کردند نسبت به زنانی که ۲ وعده در هفته یا کمتر مصرف می‌کردند، ۶۶ درصد کاهش در بیماری خشکی چشم داشتند.

امگا ۳ همچنین ممکن است به کاهش خطر رشد غیرطبیعی عروق خونی کمک کند، که در شرایط شبکیه مانند دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن رخ می دهد.

با این حال، یک مطالعه NIH در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مکمل‌های امگا ۳ برای درمان علائم خشکی مزمن چشم مؤثرتر از دارونما نیستند. این مطالعه شامل ۵۳۵ شرکت کننده بود که حداقل به مدت ۶ ماه خشکی چشم متوسط ​​تا شدید را تجربه کرده بودند.

در گروه امگا ۳، ۳۴۹ شرکت کننده ۲۰۰۰ میلی گرم EPA و ۱۰۰۰ میلی گرم DHA دریافت کردند. طبق این مطالعه، این دوز بالاترین مقداری بود که محققان در آزمایشی برای درمان بیماری خشکی چشم استفاده کردند. در گروه دارونما، ۱۸۶ نفر روغن زیتون را در کپسول های مشابه امگا ۳ دریافت کردند.

این مطالعه هیچ تفاوت قابل توجهی در بهبود علائم خشکی چشم بین دو گروه پیدا نکرد.

خطرات

روغن ماهی ممکن است برای افراد خاصی خطراتی داشته باشد. اگر افراد وارفارین یا سایر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید قبل از مصرف مکمل های امگا ۳ با پزشک مشورت کنند. به این دلیل که روغن ماهی می تواند با این داروها تداخل داشته باشد و ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

کودکان و هر کسی که باردار، یا شیرده است، بهتر است قبل از مصرف روغن ماهی یا خوردن انواع خاصی از ماهی، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کند. به این دلیل که برخی از ماهی ها حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند.

ماهی هایی که حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند عبارتند از:

کوسه

اره ماهی

شاه ماهی خال مخالی

کاشی ماهی

ماهی و صدف با سطوح پایین جیوه عبارتند از:

میگو

کنسرو ماهی تن سبک

ماهی سالمون

پولاک

گربه ماهی

دوز

افراد حداقل ۲ وعده ماهی چرب در هفته بخورند. یک وعده ۳.۵ اونس ماهی پخته یا ¾ فنجان ماهی پرک است.

مصرف طولانی مدت تا ۵ گرم در روز ترکیبی EPA و DHA بی خطر به نظر می رسد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مصرف بیش از ۳ گرم در روز از EPA و DHA ترکیبی و تا ۲ گرم از مکمل ها را توصیه نمی کند.

اگر افراد دوزهای بالایی مانند ۹۰۰ میلی گرم EPA و ۶۰۰ میلی گرم DHA در روز برای چند هفته مصرف کنند، ممکن است پاسخ های التهابی در بدن را سرکوب کرده و عملکرد سیستم ایمنی را کاهش دهد.

چشم انداز

تاکنون، تحقیقات در مورد اینکه آیا روغن ماهی می تواند به درمان یا پیشگیری از علائم خشکی چشم کمک کند، قطعی نیست.

برخی تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف امگا ۳ می تواند به بهبود علائم خشکی چشم کمک کند. تحقیقات دیگر هیچ تفاوت معناداری بین روغن ماهی و دارونما در بهبود علائم خشکی چشم نشان نداد.

محققان هنوز باید مطالعات بیشتری را برای یافتن شواهد ثابتی مبنی بر اینکه آیا روغن ماهی می‌تواند به درمان خشکی چشم کمک کند، انجام دهند.

خلاصه

روغن ماهی حاوی امگا ۳ EPA و DHA است. برخی تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف این امگا ۳ می تواند به کاهش خشکی چشم کمک کند. اگرچه در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

افراد می توانند از مصرف کافی EPA و DHA از طریق منابع غذایی اطمینان حاصل کنند یا در مورد مصرف مکمل های غذایی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *