خواص مواد غذایی

آیا روغن پونه کوهی می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند؟

آیا روغن پونه کوهی می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند

اختصاصی فارمافوری: روغن پونه کوهی چیست؟آیا روغن پونه کوهی می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند؟ چندین ماده شیمیایی موجود در پونه کوهی به طور بالقوه می تواند به درمان علائم سرماخوردگی کمک کند.

پونه کوهی گیاهی است متعلق به خانواده نعناع یا نعناع. بومی غرب و جنوب غربی اوراسیا و مدیترانه است.

مردم ممکن است از اصطلاح روغن پونه کوهی برای اشاره به اسانس پونه کوهی استفاده کنند. این دو چیز بسیار متفاوت هستند.

توجه به تفاوت بین اسانس پونه کوهی و روغن پونه کوهی مهم است.

روغن پونه کوهی روغنی است که مردم از برگ های گیاه پونه کوهی استخراج می کنند. به صورت کپسول مصرفی یا مایع موجود است.

اسانس پونه کوهی ماده ای بسیار غلیظ تر از روغن پونه کوهی است.

تولیدکنندگان معمولاً از گرما برای استخراج روغن از برگ ها، ساقه ها یا گل های گیاه استفاده می کنند. بر خلاف روغن پونه کوهی، مصرف اسانس پونه کوهی بی خطر نیست.

مردم فقط باید از اسانس پونه کوهی در رایحه درمانی یا استفاده موضعی با روغن حامل استفاده کنند.

محققان چندین ماده شیمیایی مختلف را در پونه کوهی شناسایی کرده‌اند که ممکن است به مبارزه با عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی کمک کند یا در غیر این صورت سلامت را ارتقا دهد. از جمله:

کارواکرول

تیمول

ترپنین

سیامین

برخی تحقیقات نشان می دهد که انواع مختلف پونه کوهی ممکن است غلظت بیشتری از مواد شیمیایی خاص داشته باشند. به عنوان مثال، پونه کوهی وحشی تمایل به داشتن کارواکرول و تیمول بیشتری دارد.

تا به امروز، تحقیقات بسیار کمی در مورد پونه کوهی انجام شده است، و مطالعات مختلف در مورد انواع مختلف این گیاه مورد بررسی قرار گرفته است. به این ترتیب، شواهد کافی برای نشان دادن اینکه آیا یک تنوع مزایای بیشتری نسبت به دیگری دارد وجود ندارد.

 

آیا روغن پونه کوهی می تواند با سرماخوردگی مقابله کند؟

تعداد کمی از مطالعات بررسی کرده اند که آیا اسانس پونه کوهی به عنوان درمانی برای سرماخوردگی مفید است یا خیر. یافته‌ها محدود هستند و از استفاده از اسانس پونه کوهی در درمان سرماخوردگی پشتیبانی نمی‌کنند.

چند مطالعه خواص ضد ویروسی اسانس پونه کوهی را در یک محیط آزمایشگاهی بررسی کردند. یک مطالعه جداگانه بررسی کرد که آیا اسانس پونه کوهی علائم عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (URTIs) را در افراد کاهش می دهد یا خیر. این مقاله یافته های کلیدی این مطالعات را در زیر بیان می کند.

مطالعات همچنین اسانس پونه کوهی را به جای روغن پونه کوهی مورد بررسی قرار می دهد. در نتیجه، یافته ها لزوماً در مورد این شکل متفاوت از روغن پونه کوهی صدق نمی کند.

خواص ضد ویروسی

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۹ خواص ضد ویروسی ترکیب اسانس پونه کوهی، آویشن و مریم گلی را بررسی کرد. محققان اثربخشی ترکیب روغن را در برابر ویروس‌های دستگاه تنفسی زیر آزمایش کردند:

راینوویروس که باعث سرماخوردگی می شود

آنفولانزا یا ویروس آنفولانزا

ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)

آدنوویروس ۵

ترکیب اسانس در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی یا آدنوویروس ۵ موثر نبود. با این حال، فعالیت ضد ویروسی قوی در برابر راینوویروس و دو گونه از سه سویه آنفولانزا نشان داد.

با این حال، این مطالعه روغن‌های موجود در یک ظرف آزمایشی و نه بدن انسان را بررسی کرد. به این ترتیب، مشخص نیست که آیا این ترکیب می تواند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا را در یک فرد از بین ببرد.

در حالی که مطالعه سال ۲۰۱۹ نشان داد که روغن پونه کوهی در یک ترکیب در برابر آدنوویروس ۵ موثر نیست، نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۶ اشاره می کند که ممکن است در برابر آدنوویروس ۳ موثر باشد.

آدنوویروس ها باعث ایجاد طیفی از بیماری ها از جمله گلودرد و سایر علائم سرماخوردگی می شوند.

تسکین علائم

یک مطالعه قدیمی و کوچک در سال ۲۰۱۱، اثربخشی یک اسپری اسانس معطر را به عنوان درمانی برای URTI مورد بررسی قرار داد. اسپری آروماتراپی حاوی ترکیبی از روغن های زیر است:

دو نوع اکالیپتوس

نعناع تند

پونه کوهی

رزماری

یک گروه ۲۶ نفره از این اسپری پنج بار در روز به مدت ۳ روز استفاده کردند. یک گروه جداگانه متشکل از ۳۴ شرکت کننده از اسپری دارونما استفاده کردند.

۲۰  دقیقه پس از درمان، شرکت کنندگانی که از اسپری استفاده کردند نسبت به کسانی که از دارونما استفاده می کردند، تسکین علائم بیشتری را گزارش کردند. پس از ۳ روز، تفاوت معنی داری در علائم بین دو گروه مشاهده نشد.

یافته‌ها نشان می‌دهد که ترکیب اسانس ممکن است علائم را تسکین دهد، اما لزوماً باعث تسریع بهبود یا درمان عفونت ویروسی نمی‌شود.

نحوه استفاده

روش های استفاده از اسانس پونه کوهی و روغن پونه کوهی بسیار متفاوت است.

اسانس پونه کوهی

افرادی که مایل به استفاده از اسانس پونه کوهی هستند می توانند از آن در رایحه درمانی استفاده کنند یا آن را به صورت موضعی با روغن حامل استفاده کنند.

قبل از استفاده از آن برای اولین بار، فرد باید چند قطره روغن رقیق شده را روی قسمتی از پوست ساعد خود بچکاند و یک بانداژ را به مدت ۲۴ ساعت روی آن بمالد. اگر در این مدت هیچ گونه تحریک یا ناراحتی وجود نداشت، استفاده از نوع رقیق شده روغن باید بی خطر باشد.

مردم هرگز نباید اسانس ها را قورت دهند و یا آنها را به روش دیگری مصرف کنند.

روغن پونه کوهی

یکی از راه های استفاده از روغن پونه کوهی این است که ۲ تا ۳ قطره به آب یا آب میوه اضافه کنید و مخلوط را بنوشید. اما مردم باید مراقب باشند که از روغن پونه کوهی استفاده کنند نه اسانس پونه کوهی. دومی بسیار قوی تر است و مصرف آن ایمن نیست.

از طرف دیگر، ممکن است افراد بخواهند مکمل‌های روغن پونه کوهی را امتحان کنند.

هنگام استفاده از مکمل های گیاهی، افراد باید دستورالعمل های روی بسته بندی را به دقت رعایت کنند.

خطرات

روغن پونه کوهی و اسانس پونه کوهی ممکن است برای همه مناسب نباشد. برخی از خطرات و عوارض جانبی احتمالی در زیر بیان شده است.

آلرژی

افرادی که به گیاهان خانواده Lamiaceae حساسیت دارند نباید از روغن پونه کوهی استفاده کنند. سایر گیاهان متعلق به این خانواده عبارتند از:

ریحان

اسطوخودوس

حکیم

آویشن

رزماری

مرزنجوش

خون ریزی

با توجه به روماتولوژی آلبرتا، روغن پونه کوهی ممکن است توانایی پلاکت های خون را برای جمع شدن کاهش دهد و در نتیجه خطر خونریزی را افزایش دهد.

افرادی که در انتظار عمل جراحی هستند باید مصرف روغن پونه کوهی را ۲ هفته قبل از عمل قطع کنند. این امر خطر خونریزی در حین یا بعد از جراحی را کاهش می دهد.

مردم همچنین باید بدانند که روغن پونه کوهی ممکن است اثر داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضد انعقاد را افزایش دهد. بنابراین، افرادی که وارفارین، هپارین یا سایر داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند باید از مصرف روغن پونه کوهی خودداری کنند.

تغییرات در متابولیسم لیتیوم

روغن پونه کوهی ممکن است نحوه متابولیسم لیتیوم را در بدن تغییر دهد. افرادی که لیتیوم مصرف می کنند باید از مصرف روغن پونه کوهی خودداری کنند.

فردی که می خواهد هر دو محصول را مصرف کند باید ابتدا با پزشک خود صحبت کند، زیرا به نظارت منظم سلامت نیاز دارد.

تغییرات قند خون

روغن پونه کوهی ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.

اگر فرد قند خون پایینی دارد یا برای کنترل سطح قند خون خود از داروهای دیابت استفاده می کند، قبل از استفاده از روغن پونه کوهی باید با پزشک مشورت کند.

سایر اسانس های گیاهی برای علائم سرماخوردگی

چندین اسانس گیاهی دیگر برای تسکین علائم ویروسی مانند سرماخوردگی مفید هستند.

کارواکرول شیمیایی موجود در پونه کوهی در آویشن، فلفل و ترنج نیز وجود دارد. این گیاهان ممکن است برخی از اثرات ضد ویروسی و ضد میکروبی مشابه اسانس پونه کوهی را داشته باشند.

همچنین ممکن است افراد علاقه مند به استفاده از اسانس های گیاهی برای کاهش علائم سرماخوردگی باشند.

فهرست زیر اسانس‌های گیاهی را که دانشمندان نشان داده‌اند در ترکیب با اسانس پونه کوهی مؤثر هستند، نشان می‌دهد:

آویشن

مریم گلی

رزماری

اکالیپتوس

نعناع تند

اسانس نعناع و اکالیپتوس به ویژه برای کاهش احتقان مفید هستند.

شربت پروپولیس پلاس ساپلاس مدز حاوی عصاره و ترکیبات گیاهی مانند مریم گلی و آویشن است که به درمان التهابات دستگاه تنفسی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.موجود در فارمافوری بررسی کنید

خلاصه

مطالعات بسیار کمی وجود دارد که اثربخشی اسانس پونه کوهی را به عنوان درمانی برای سرماخوردگی مورد بررسی قرار دهد.

چند مطالعه نشان داده است که اسانس پونه کوهی ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا را در محیط آزمایشگاهی از بین می برد. یک مطالعه جداگانه نشان داده است که ممکن است علائم سرماخوردگی را در افراد کاهش دهد.

در کل، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد پونه کوهی می تواند سرماخوردگی را درمان کند. با این حال، فرد می تواند از آن در ترکیب با سایر درمان ها برای کمک به کاهش علائم استفاده کند.

مردم باید در انتخاب محصولات پونه کوهی دقت کنند. روغن پونه کوهی معمولاً برای مصرف بی خطر است، در حالی که اسانس پونه کوهی قوی تر است و مصرف آن ایمن نیست.

افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کنند باید قبل از مصرف روغن پونه کوهی یا هر نوع مکمل گیاهی دیگر با پزشک مشورت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *