تقویت سیستم ایمنی, تناسب اندام, خانواده سالم, خواص مواد غذایی

آیا زنجبیل برای کاهش وزن موثر است؟

آیا زنجبیل برای کاهش وزن موثر است؟

آیا زنجبیل برای کاهش وزن موثر است؟ برخی شواهد نشان می دهد که زنجبیل ممکن است به کاهش وزن کمک کند. استفاده از زنجبیل به طور کلی بی خطر است و افراد می توانند آن را در نوشیدنی ها و دستور العمل ها بگنجانند یا به عنوان مکمل مصرف کنند.

این مقاله شواهد، راه های استفاده از زنجبیل برای کاهش وزن، اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی احتمالی را مورد بحث قرار می دهد. همچنین نکات دیگری برای کاهش وزن ارائه می دهد.

زنجبیل چیست؟

زنجبیل یا Zingiber officinale یک گیاه گلدار بومی آسیای جنوب شرقی است. مردم صدها سال است که از ریشه خوراکی این گیاه به عنوان یک ادویه آشپزی و یک داروی گیاهی استفاده می کنند.

مردم می توانند از ریشه تازه یا پودر خشک شده استفاده کنند.

برخی شواهد نشان می دهد که ترکیبات موجود در زنجبیل ممکن است دارای خواص دارویی از جمله اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باشد. اینها ممکن است به طرق مختلف برای بدن مفید باشند.

برخی افراد معتقدند زنجبیل می تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

آیا برای کاهش وزن مفید است؟

ترکیباتی به نام زینگرون و شوگاول در زنجبیل ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. این ترکیبات ممکن است در فرآیندهای پیچیده بدن که چربی را می سوزانند و ذخیره می کنند مفید باشند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ از زنان مبتلا به چاقی دو قرص ۱ گرمی پودر زنجبیل در روز به مدت ۱۲ هفته دریافت کرد. این گروه در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف کردند، کاهش قابل توجهی اشتها و اندازه گیری بدن را تجربه کردند.

این اثر در افرادی که دارای مجموعه خاصی از ژن ها بودند، بارزتر بود. این ممکن است سرنخی باشد که زنجبیل ممکن است در کاهش وزن در برخی افراد بهتر از سایرین عمل کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای بررسی این موضوع انجام دهند.

یک مطالعه مطمئن نشان داد که مصرف زنجبیل در مقایسه با دارونما اثر مفید کمی دارد، شاخص توده بدنی (BMI) را کاهش می‌دهد و نشانگرهای کنترل قند خون را در زنان چاق افزایش می‌دهد.

سایر توضیحات

یک مطالعه کوچک دیگر از ۱۰ مرد خواست که ۲ گرم پودر زنجبیل را در یک نوشیدنی گرم در وعده صبحانه مصرف کنند. شرکت کنندگان کاهش احساس گرسنگی و افزایش ترموژنز یا تولید گرما از سوزاندن کالری را تجربه کردند.

این مطالعه بر نقش بالقوه زنجبیل در مدیریت وزن تاکید کرد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ شواهد مربوط به اثرات زنجبیل بر کاهش وزن و سایر نشانگرهای مرتبط با چاقی را ارزیابی کرد. نویسندگان ۱۴ مطالعه با کیفیت بالا را در تجزیه و تحلیل سیستماتیک وارد کردند.

به طور کلی، دریافت زنجبیل باعث کاهش وزن، نسبت دور کمر به باسن و برخی از نشانگرهایی می شود که متابولیسم گلوکز خون را منعکس می کنند. زنجبیل بر سایر نشانگرها مانند BMI و کلسترول تام تأثیری نداشت.

شواهد کنونی در مورد اثرات زنجبیل بر برخی از نشانگرهای کاهش وزن امیدوارکننده اما متفاوت است. دانشمندان قبل از اینکه بتوانند نتیجه گیری قطعی کنند، باید تحقیقات بیشتری در مورد این موضوعات انجام دهند.

نحوه استفاده از زنجبیل برای کاهش وزن

حتی با وجود اینکه شواهد علمی که از اثرات زنجبیل بر کاهش وزن حمایت می‌کنند ضعیف و مختلط هستند، مقامات عموماً زنجبیل را در رژیم غذایی گنجانده اند.

مردم می توانند ریشه زنجبیل تازه را به دستور العمل های خود اضافه کنند یا از آن برای تهیه چای استفاده کنند.

چای زنجبیل ساده

در اینجا طرز تهیه دمنوش زنجبیل ساده آورده شده است.

یک تکه زنجبیل به اندازه انگشت کوچک یک فرد خرد کنید.

زنجبیل خرد شده را در ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش بریزید.

۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید، سپس قبل از نوشیدن صاف کنید.

فروشگاه های مواد غذایی نیز چای زنجبیل را در کیسه های چای می فروشند.

بر اساس برخی تحقیقات علمی و گزارشات حکایتی، داروهای دیگری مانند سرکه سیب، چای سبز و لیمو ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

توجه به این نکته مهم است که شواهد زیادی وجود ندارد که از اثرات کاهش وزن این غذاها، بسته به نوع غذا، پشتیبانی کند. مانند زنجبیل، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای بررسی بیشتر اثرات آن انجام دهند.

افراد می توانند زنجبیل و لیمو را با چای سبز ترکیب کنند یا یک سس تند با سرکه سیب، روغن زیتون و زنجبیل تازه درست کنند.

همچنین شایان ذکر است که مقدار زنجبیل موجود در چای زنجبیل احتمالاً بسیار کمتر از مقادیر مذکور در مطالعات ذکر شده در اینجا است.

مصرف آبجو زنجبیل یا زنجبیل برای کاهش وزن توصیه نمی شود. این نوشیدنی ها معمولا حاوی مقادیر زیادی قند افزوده هستند.

با این حال، مصرف یا ساخت کامبوچا یا کفیر زنجبیل بدون قند اضافی ممکن است مفید باشد. این نوشیدنی ها حاوی باکتری های طبیعی پروبیوتیک هستند.

بر اساس اطلاعات برخی از منابع مورد اعتماد، پروبیوتیک ها ممکن است برای کاهش وزن مفید باشند.

افرادی که راحتی مکمل ها را ترجیح می دهند یا طعم زنجبیل را دوست ندارند نیز می توانند مکمل های زنجبیل را به صورت کپسول مصرف کنند.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۷، اثرات نامطلوب زنجبیل با دوزهای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نادر است. به نظر می رسد عارضه جانبی اصلی ناراحتی گوارشی باشد.

دوز روزانه زنجبیل نباید بیشتر از ۱ گرم برای افراد باردار و ۴ گرم برای عموم مردم باشد.

مصرف زنجبیل به صورت پودر ممکن است باعث سوزش سر دل در برخی افراد شود. در این موارد، افراد ممکن است ترجیح دهند از قرص های زنجبیل کپسول دار استفاده کنند.

زنجبیل همچنین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد، بنابراین افراد باید ۱ تا ۲ هفته قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، مصرف زنجبیل را متوقف کنند.

افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین مصرف می کنند، باید قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود صحبت کنند.

شواهد محدود نشان می دهد که زنجبیل ممکن است با افزایش تولید اسید معده با برخی داروها تداخل داشته باشد. افرادی که آنتی اسیدها، آنتاگونیست های H2 و مهارکننده های پمپ پروتون مصرف می کنند باید قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنند.

برخی از افراد نسبت به گیاهان خانواده Zingiberaceae که زنجبیل به آن تعلق دارد، آلرژی یا حساسیت دارند. این افراد ممکن است علائمی مانند درماتیت را هنگام استفاده از زنجبیل تجربه کنند.

سایر نکات کاهش وزن

فرد می تواند با استفاده از روش های مختلف وزن کم کند. در اینجا چند نکته اساسی و علمی وجود دارد که یک فرد می تواند برای کاهش وزن سالم دنبال کند:

اهداف کوچک، مشخص و واقع بینانه در مورد میزان کاهش وزن تعیین کنید.

رژیم غذایی کامل داشته باشید و غذاهای حاضری را محدود کنید.

روزانه مقداری فعالیت بدنی یا ورزش انجام دهید.

مصرف آگاهانه را تمرین کنید.

به اندازه کافی خوابیدن.

آب کافی بنوشید.

یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید.

از یک دوست یا گروه کاهش وزن حمایت کنید.

خلاصه

برخی از مطالعات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد. ترکیبات موجود در زنجبیل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. آنها ممکن است به فرد کمک کنند چربی بسوزانند و قند خون خود را تنظیم کنند.

با این حال، پشتیبانی تحقیقاتی برای اثر کاهش وزن زنجبیل محدود است و بنابراین تحقیقات بیشتری در مورد خواص آن مورد نیاز است.

زنجبیل به راحتی به عنوان چای یا در دستور العمل ها در رژیم غذایی گنجانده می شود. همچنین ممکن است فرد زنجبیل را به صورت کپسول مصرف کند. این ممکن است به محافظت در برابر عوارض جانبی گوارشی بالقوه آن، مانند سوزش سر دل کمک کند.

اگر فردی برای بیماری خاصی دارو مصرف می کند یا قصد جراحی دارد، باید قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *