بیماری ها

آیا سندروم روده تحریک پذیر با سرطان روده بزرگ در ارتباط است ؟

آیا سندروم روده تحریک پذیر با سرطان روده بزرگ در ارتباط است ؟

آیا سندروم روده تحریک پذیر با سرطان روده بزرگ در ارتباط است ؟ سندرم روده تحریک پذیر (IBS ) و سرطان روده بزرگ می توانند چندین علامت مشترک داشته باشند، اما فردی که با سندرم روده تحریک پذیر  زندگی می کند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ندارد.


آیا سندروم روده تحریک پذیر با سرطان روده بزرگ در ارتباط است ؟

آنچه در مورد رابطه بین سندرم روده تحریک پذیر  و سرطان روده بزرگ باید بدانید؟

اختصاصی فارمافوری: سندرم روده تحریک پذیر (IBS ) و سرطان روده بزرگ می توانند چندین علامت مشترک داشته باشند، اما فردی که با سندرم روده تحریک پذیر  زندگی می کند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ندارد.

سندرم روده تحریک پذیر  یک بیماری مزمن است که باعث درد شکم و سایر علائم می شود. در این عارضه روده بزرگ که به آن کولون نیز می‌گویند، مبتلا می‌شود.

سرطان روده بزرگ همان ناحیه ای را تحت تأثیر قرار می دهد که سندرم روده تحریک پذیر  می تواند چندین علامت مشابه را در برخی افراد ایجاد کند.

این مقاله شباهت ها و تفاوت های بین علائم سندرم روده تحریک پذیر  و سرطان روده بزرگ را بررسی می کند.

علائم سندرم روده تحریک پذیر

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  ممکن است یک یا چند علامت را تجربه کنند. برخی از رایج ترین علائم سندرم روده تحریک پذیر  عبارتند از:

درد شکمی که اغلب مربوط به حرکات روده است

تغییرات در حرکات روده، که می تواند شامل یبوست، اسهال، یا احتمالا هر دو باشد.

سایر علائم رایج سندرم روده تحریک پذیر  می تواند شامل موارد زیر باشد:

مخاط سفید رنگ در مدفوع

احساس می کنید که اجابت مزاج تمام نشده است

نفخ

اگرچه سندرم روده تحریک پذیر  می تواند دردناک باشد، اما منجر به سایر عوارض دستگاه گوارش (GI) نمی شود.

علائم سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ اغلب بلافاصله علائمی ایجاد نمی کند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا علائم ایجاد شود. انجمن سرطان آمریکا اشاره می کند که چندین بیماری می توانند علائم مشابه سرطان روده بزرگ را ایجاد کنند و باید در طول تشخیص رد شوند.

این انجمن بیان می کند که علائم رایج سرطان روده بزرگ می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا گرفتگی شکم

تغییر در عادات روده، از جمله باریک شدن مدفوع، اسهال، یا یبوست که بیش از چند روز طول بکشد.

خونریزی مقعدی خون قرمز روشن

خون قهوه ای تیره یا سیاه در مدفوع

احساس نیاز به دفع مدفوع بدون تسکین

کاهش وزن غیر قابل توضیح

ضعف یا خستگی

سندرم روده تحریک پذیر  و سرطان روده بزرگ علائم مشترکی دارند، اما برخی از تمایزات مهم وجود دارد که باید در نظر داشت.

آیا بین سندرم روده تحریک پذیر  و سرطان روده بزرگ ارتباطی وجود دارد؟

سندرم روده تحریک پذیر  می تواند باعث ناراحتی و درد در شکم شود. با این حال، از آنجایی که باعث التهاب یا آسیب دیگری به دستگاه گوارش نمی شود، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در فرد افزایش نمی دهد.

در یک مطالعه آزمایشی در سال ۲۰۱۰ روی بیش از ۹۰۰ نفر، محققان به نتایج مشابهی اشاره کردند. آنها دریافتند افرادی که مشکوک به سندرم روده تحریک پذیر هستند همان خطر ابتلا به سرطان را دارند که کسانی که با روده سالم زندگی می کنند.

تشخیص سرطان روده بزرگ وسندرون روده تحریک پذیر

پزشک اغلب نیازی به انجام آزمایشات تشخیصی برای تشخیص سندرم روده تحریک پذیر  ندارد. با این حال، در صورت مشکوک شدن به موارد جدی تر، مانند سرطان روده بزرگ، ممکن است آزمایشاتی را درخواست کنند.

پزشک یک فرد احتمالاً یک عمل فیزیکی انجام می دهد و همچنین چندین سؤال در مورد یک فرد می پرسد:

علائم فعلی

داروها

سابقه خانوادگی مشکلات روده

تاریخچه پزشکی

با توجه به اطلاعات موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK)، برای تشخیص سندرم روده تحریک پذیر ، پزشک معمولاً باید علائم فرد را بررسی کند. اگر فردی دو یا چند مورد از علائم زیر را همراه با درد شکم داشته باشد، پزشک ممکن است سندرم روده تحریک پذیر  را تشخیص دهد:

درد مربوط به حرکات روده

تغییر در ظاهر مدفوع

فرکانس حرکات روده تغییر می کند

پزشک همچنین ممکن است به مدت زمان وجود علائم نگاه کند. اگر علائم حداقل ۶ ماه قبل شروع شده باشد و حداقل یک بار در هفته به مدت ۳ ماه یا بیشتر رخ دهد، پزشک ممکن است سندرم روده تحریک پذیر  را تشخیص دهد.

در طول معاینه و پرسش اولیه، پزشک احتمالاً در مورد علائم بالقوه دیگر نیز سؤال خواهد کرد. وجود خون در مدفوع، خونریزی مقعدی، کاهش وزن یا کم خونی ممکن است نشان دهنده بیماری دیگری باشد که می تواند باعث علائم شود.

اگر پزشک مشکوک باشد که بیماری دیگری ممکن است باعث علائم شود، احتمالاً آزمایش های تشخیصی بیشتری را تجویز می کند. برخی از آزمایش‌هایی که ممکن است درخواست کنند عبارتند از:

کولونوسکوپی

سی تی اسکن

بیوپسی

آزمایش پروتئین و ژن

سونوگرافی

تماس با پزشک

درد گاه به گاه، یبوست یا سایر علائم اغلب نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. با این حال، اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، بهتر است فرد با یک متخصص پزشکی صحبت کند.

پزشک احتمالاً سن، سلامت کلی، سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ و سایر عوامل خطر سرطان را بررسی می کند. اگر تشخیص دهند که علائم فرد ممکن است نشان دهنده سرطان باشد، ممکن است سی تی اسکن یا کولونوسکوپی را درخواست کنند.

از آنجایی که علائم سندرم روده تحریک پذیر  می تواند مشابه بیماری التهابی روده (IBD) باشد، پزشک احتمالاً آی بی دی که را رد می کند، آی بی دی یک بیماری خودایمنی است که باعث دوره های طولانی التهاب می شود که می تواند فرد را در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دهد.

خلاصه

سندرم روده تحریک پذیر  و سرطان روده بزرگ علائم مشابهی دارند. با این حال، با سرطان روده بزرگ، فرد ممکن است کاهش وزن غیرقابل توضیح، خون در مدفوع یا خونریزی از رکتوم را تجربه کند که در سندرم روده تحریک پذیر  رخ نمی دهد.

با وجود علائم مشابه، سندرم روده تحریک پذیر  فرد را در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار نمی دهد. ممکن است فردی بخواهد در صورت داشتن علائم مداوم سندرم روده تحریک پذیر  با پزشک خود صحبت کند تا به تعیین علت دقیق علائم کمک کند و درمان را توصیه کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *