بیماری ها

آیا هومیوپاتی می تواند به آسم کمک کند ؟ / درمان آسم توسط هومیوپاتی

آیا هومیوپاتی می تواند به آسم کمک کند

اختصاصی فارمافوری: آیا هومیوپاتی می تواند به آسم کمک کند؟ بسیاری از پزشکان ادعا می کنند که داروهای هومیوپاتی می تواند به آسم کمک کند. آیا هومیوپاتی واقعا کمک می کند و آیا استفاده از آن برای آسم بی خطر است؟

آسم یک بیماری مزمن است که می تواند باعث التهاب و باریک شدن راه های هوایی در ریه ها شود. این امر نفس کشیدن را برای فرد سخت می کند. آسم می تواند علائمی مانند تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه ایجاد کند.

تا به امروز، هیچ مطالعه ای ثابت نکرده است که داروهای هومیوپاتی برای آسم موثر هستند. با این وجود، در صورتی تایید پزشک امتحان هومیوپاتی ممکن است در ترکیب با درمان سنتی آسم بی خطر باشد.

افراد نباید از داروهای هومیوپاتی برای درمان حملات آسم استفاده کنند. هیچ مدرکی دال بر کارکرد آنها وجود ندارد و این مساله می تواند منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی شود.

در این مقاله به انواع هومیوپاتی هایی که افراد برای آسم استفاده می کنند، اثربخشی و خطرات احتمالی آن ها می پردازیم.

هومیوپاتی و آسم

درمان های هومیوپاتی ممکن است به مدیریت علائم آسم کمک کند.

انجمن ریه آمریکا می گوید بیش از ۲۶ میلیون نفر در ایالات متحده به آسم مبتلا هستند، از جمله بیش از ۶ میلیون کودک.

در شرایطی که هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد، زمانی که فرد تحت مراقبت یک پزشک واجد شرایط باشد درمان سنتی برای مدیریت علائم موثر است.

برخی از افراد به درمان های طبیعی مانند داروهای هومیوپاتی برای کمک به مدیریت و درمان علائم آسم علاقه مند هستند.

هومیوپاتی که به آن طب هومیوپاتی نیز گفته می شود، یک درمان جامع یا طبیعی است که افراد برای انواع بیماری ها و شرایط از آن استفاده می کنند.

مواد فعال در داروهای هومیوپاتی معمولاً مواد طبیعی مانند گل ها، گیاهان دارویی یا مواد معدنی هستند.

هومیوپاتی یک ماده رقیق‌شده است که وقتی در دوز بالاتر مصرف شود، به طور بالقوه می‌تواند علائمی مشابه بیماری فرد یا علائم دیگر ایجاد کند.

مقدار ماده فعال در یک داروی هومیوپاتی بسیار کم است.

داروهای هومیوپاتی با رقیق کردن مقدار ماده فعال چندین بار تا زمانی که کوچک یا غیرقابل تشخیص باشد ساخته می شوند.

در درمان هومیوپاتی آسم، فرد مقدار کمی از ماده ای را مصرف می کند که علائمی شبیه آسم ایجاد می کند.

پژوهش ها چه می گویند؟

بسیاری از مطالعات به تأثیر هومیوپاتی برای علائم آسم پرداخته اند و نتایج متفاوت است.

در سال ۲۰۰۴ پس از تحقیقات در مورد هومیوپاتی و آسم، محققان به این نتیجه رسیدند که “شواهد کافی برای ارزیابی قابل اعتماد نقش احتمالی هومیوپاتی در آسم وجود ندارد.”

با این حال، مطالعات فردی نشان داده اند که هومیوپاتی می تواند فوایدی داشته باشد.

یک مطالعه دوسوکور در سال ۲۰۱۸ روی ۱۴۰ بزرگسال مبتلا به آسم برونش نشان داد که افزودن داروهای هومیوپاتی به درمان معمول آسم نسبت به درمان معمول با دارونما مؤثرتر است.

در بررسی مطالعاتی که محققان در هند انجام دادند، شرکت‌کنندگان از یک یا چند مورد از داروهای هومیوپاتی یا عصاره‌های گیاهی زیر استفاده کرده بودند:

آلبوم آرسنیکوم

گوگرد

پولساتیلا

فسفر

لیکوپودیوم

کالی کربنیکوم

تحقیقات دیگر در مورد اینکه آیا هومیوپاتی می تواند به آسم کمک کند یا خیر، نتایج نامشخص یا غیرقطعی را نشان می دهد.

 

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که مطالعات روی درمان هومیوپاتی آسم دارای سوگیری، گزارش ناقص و حجم نمونه کوچک است.

با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۵ بیان کرد که ظاهرا هومیوپاتی به کاهش دفعات و شدت حملات آسم کمک می کند، اما نویسندگان نتوانستند نتیجه گیری قطعی کنند.

نویسندگان بیان کردند که این نتایج از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده به دست نیامده‌، بلکه از مطالعات مشاهده‌ای که علائم افراد را بررسی می‌کنند، به دست آمده‌اند.

بسیاری از متخصصان پزشکی معتقدند که هومیوپاتی موثر نیست. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) بیان می کند که شواهد کمی برای حمایت از داروهای هومیوپاتی به عنوان درمان های موثر برای مشکلات مربوط به سلامتی بدن وجود دارد.

با این وجود، مردم از داروهای هومیوپاتی استفاده می کنند، در یک نظرسنجی ملی در سال ۲۰۱۲ ، ۲.۱٪ از جمعیت ایالات متحده مصرف هومیوپاتی را گزارش کردند. بیماری‌های تنفسی، مانند آسم، یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی بود که مردم برای آن از داروهای هومیوپاتی استفاده می‌کردند.

خطرات هومیوپاتی

سازمان غذا و دارو (FDA) به مردم هشدار داده است که «به محصولات آسمی که دارای برچسب هومیوپاتی هستند و بدون نسخه (OTC) به فروش می‌رسند اعتماد نکنند. ”

بسیاری از محصولاتی که برچسب هومیوپاتی دارند، بسیار رقیق شده اند، اما برخی دیگر می توانند حاوی مقادیر زیادی از مواد فعال باشند. برخی از این مواد می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند یا با داروهایی که فرد برای شرایط پزشکی مصرف می کند تداخل داشته باشد.

به این دلایل، افراد همیشه باید قبل از مصرف هر گونه داروهای هومیوپاتی با پزشک صحبت کنند.

درمان سنتی آسم

به عنوان بخشی از درمان، فرد باید بفهمد که چه چیزی باعث شعله ور شدن آسم می شود.

درمان سنتی آسم ممکن است شامل مصرف برخی داروها و اجتناب از محرک‌های آسم باشد. یک فرد و پزشک او می توانند تصمیم بگیرند که کدام درمان بهترین کار را انجام می دهد.

شاید فرد نیاز داشته باشد علائم و محرک‌های آسم را با استفاده از یک مجله پزشکی پیگیری کند. یافتن علت عودهای آسم بخش مهمی از درمان است.

محرک های رایج آسم عبارتند از:

آلرژن ها، مانند گرده، کنه های گرد و غبار، کپک، سوسک، یا شوره حیوانات

محرک های موجود در هوا، مانند دود، عطرها، عطرها یا مواد شیمیایی

بیماری ها، از جمله آنفولانزا، سرماخوردگی یا عفونت سینوسی

تمرین های ورزشی دشوار

هوای شدید، به ویژه هوای بسیار سرد و خشک

سطوح بالای استرس یا احساسات شدید که منجر به تهویه هوا با تنفس سریع می شود

برخی از افراد مبتلا به آسم ممکن است نیاز به مصرف داروهایی داشته باشند که می تواند به کنترل آسم و جلوگیری از حملات آسم کمک کند. فرد حتی اگر علائم آسم نداشته باشد، باید این داروها را به طور منظم مصرف کند،. اینها به عنوان داروهای کنترل طولانی مدت شناخته می شوند.

بخش دیگری از درمان آسم شامل داروهای نجات است که به عنوان داروهای تسکین دهنده سریع نیز شناخته می شود. فرد در طول حمله آسم از داروهای تسکین دهنده سریع استفاده می کند. این داروها معمولاً به شکل یک استنشاق یا محلول نبولیزه هستند.

گاهی اوقات، ممکن است فرد برای درمان حمله آسم به درمان خوراکی یا تزریقی کورتیکواستروئید یا سایر داروها نیز نیاز داشته باشد. اگر شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری شدن باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فردی نتواند به سرعت حمله آسم خود را کنترل کند، باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد. در طول حمله آسم، داروهای تسکین دهنده سریع احتمالا باعث می شود تا در عرض ۱۵ دقیقه یا کمتر آزادانه نفس بکشند.

اگر فرد داروی تسکین سریع ندارد و دچار حمله آسم می‌شود، باید با اورژانس تماس بگیرد یا به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کند. همچنین این علائم نیز هشدار دهنده است :

فرد لب یا ناخن آبی دارد

فرد سی بار یا بیشتر در دقیقه نفس می کشد که یک کرونومتر می تواند آن را بشمارد

فرد نمی تواند به طور معمول صحبت کند یا راه برودهنگام تنفس سوراخ های بینی باز شده است

قفسه سینه ای دارد که هنگام تنفس بین دنده ها به داخل می کشد

علاوه بر این، انجمن ریه آمریکا می‌گوید که در این شرایط فرد باید با پزشک خود تماس بگیرد:

احساس سرگیجه یا ضعف

فرد نمی تواند فعالیت های روزانه را انجام دهد زیرا به طور طبیعی نفس نمی کشد

فرد سرفه ای داشته باشد که از بین نمی رود

خس خس سینه یا تغییراتی در تنفس

فرد پس از مصرف داروی تسکین دهنده سریع باز هم به خس خس سینه ادامه دهد

افرادی که آسم دارند باید به طور منظم و حداقل سالی یک بار به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند علائم آنها تحت کنترل است. آنها نباید سعی کنند از داروهای هومیوپاتی یا سایر درمان ها به تنهایی و بدون مراقبت پزشک استفاده کنند.

به عنوان مثال، افرادی که حملات مکرر آسم دارند، ممکن است نیاز داشته باشند که یک رژیم دارویی کنترل طولانی مدت متفاوت را با راهنمایی پزشک خود امتحان کنند. همچنین ممکن است نیاز به بررسی محرک‌ها داشته باشند .

چشم انداز

بسیاری از افراد مبتلا به آسم با مدیریت صحیح آسم زندگی سالمی دارند. پیروی از برنامه پزشک با دارو و اجتناب از محرک ها به این معنی است که افراد مبتلا به آسم می توانند به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهند.

بیشتر فعالیت ها، از جمله ورزش ، برای افرادی که آسم دارند امکان پذیر است. در واقع، انجمن ریه آمریکا ورزش را برای مبتلایان به آسم توصیه می کند، به شرطی که با پزشک همکاری کنند تا وضعیت خود را به خوبی کنترل کنند. ورزش سلامت کلی ریه ها را بهبود می بخشد، که برای افراد مبتلا به این بیماری مفید است.

اگر فردی بخواهد داروهای هومیوپاتی یا سایر درمان های طبیعی را امتحان کند، باید با پزشک مشورت کند.

اگرچه شواهد محدود است، اما هومیوپاتی در ترکیب با مراقبت های سنتی آسم احتمالا برای برخی افراد بی خطر است. این دارو نباید جایگزین داروهای سنتی و اثبات شده یا توصیه های یک پزشک شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *