بیماری ها, تناسب اندام

آیا کمردرد می تواند از علائم سرطان پروستات باشد؟

آیا کمردرد می تواند از علائم سرطان پروستات باشد

اختصاصی فارمافوری: آیا کمردرد می تواند از علائم سرطان پروستات باشد؟ کمردرد مزمن گاهی اوقات می تواند از علائم سرطان پیشرفته پروستات باشد. با این حال، بسیاری از دلایل احتمالی دیگر برای کمردرد وجود دارد.

غده ای به اندازه گردو است که در زیر مثانه قرار دارد و اطراف مجرای ادرار می پیچد. این غده بخشی از دستگاه تناسلی مردانه است و در تولید مایع منی نقش دارد.

با توجه به اطلاعات انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان پروستات دومین نوع سرطان شایع در میان مردان آمریکایی است که از هر ۹ نفر ۱ نفر در طول زندگی به آن مبتلا می شود.

چشم انداز افراد مبتلا به سرطان پروستات دلگرم کننده است، به ویژه زمانی که پزشکان آن را زود تشخیص دهند. برای تمام مراحل سرطان پروستات، نرخ بقای نسبی ۵ و ۱۰ ساله را به ترتیب ۹۹ درصد و ۹۸ درصد گزارش می کند.

با این حال، سرطان پروستات هنوز یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است، بنابراین غربالگری منظم و توجه فوری به علائم احتمالی بسیار مهم است.

در این مقاله به ارتباط بین کمردرد و سرطان پروستات می پردازیم. ما همچنین علل دیگر کمردرد را شرح می دهیم و سرطان پروستات را با جزئیات بررسی می کنیم، از جمله علائم آن، عوامل خطر، تشخیص، آزمایش و درمان.

آیا کمردرد می تواند از علائم سرطان پروستات باشد؟

سلول های سرطانی پروستات ممکن است به استخوان های فرد گسترش یابد.

ممکن است بین کمردرد و سرطان پروستات ارتباطی وجود داشته باشد، اما کمردرد به تنهایی لزوماً نشانه این بیماری نیست.

در سرطان پیشرفته پروستات، سلول های سرطانی فراتر از پروستات به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند. این سلول‌ها معمولاً ابتدا به استخوان‌ها گسترش می‌یابند و پزشکان از آن به عنوان متاستاز استخوان یاد می‌کنند.

اگر سرطان پروستات به استخوان ها گسترش یابد، اغلب به ستون فقرات، دنده ها و باسن می رسد. این امر در مرحله ۴ سرطان پروستات رخ می دهد و می تواند باعث درد شودمتاستازهای استخوانی بیش از ۶۰ درصد از مردان مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته را تحت تأثیر قرار می دهند.

افراد مبتلا به کمردرد مزمن که علت مشخصی ندارد باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنند.

سایر علل کمردرد

کمردرد، به ویژه در کوتاه مدت، یک بیماری پزشکی بسیار رایج است. علل احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

کشیدگی، رگ به رگ شدن و فعالیت بیش از حد

صدمات

دیسک های آسیب دیده، پارگی یا خراب شدن ستون فقرات

تنگی کانال نخاعی

فشار روی اعصاب نخاعی

سیاتیک

ناهنجاری های ستون فقرات، مانند اسکولیوز

آرتریت و سایر بیماری های التهابی

سنگ کلیه

عفونت ها

آنوریسم آئورت شکمی

سایر علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات معمولاً علائم هشدار دهنده اولیه ندارد. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان و مقامات بهداشتی غربالگری مردان در معرض خطر را توصیه می کنند.

هنگامی که سرطان پروستات علائمی ایجاد می کند، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نیاز مکرر و فوری به ادرار کردن

شب ادراری یا نیاز به ادرار مکرر در طول شب

کاهش جریان ادرار

مشکل در شروع یا توقف جریان ادرار

درد همراه با ادرار یا انزال

خون در ادرار یا منی

با این حال، این علائم همچنین می توانند علائم بیماری های دیگر باشند، از جمله:

هیپرپلازی خوش خیم پروستات، که بزرگ شدن پروستات است و در مردان مسن بسیار شایع است.

پروستاتیت که التهاب پروستات است

هیچ یک از این بیماریها سرطان نیستند ، اما همچنان مهم است که برای ارزیابی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر سرطان پروستات

یک رژیم غذایی ناسالم ممکن است یک عامل خطر برای سرطان پروستات باشد.

یکی از مهم ترین عوامل خطر، افزایش سن است. این نوع سرطان در بین مردان زیر ۴۰ سال کمیاب است. میانگین سنی در هنگام تشخیص حدود ۶۶ سال است.

عامل خطر دیگر قومیت است، اما پزشکان دلیل آن را نمی دانند. سرطان پروستات در مردان آفریقایی-آمریکایی و در آنهایی که از کارائیب و دارای نوادگان آفریقایی هستند شایع تر است.

این بیماری در مردان آسیایی-آمریکایی و اسپانیایی تبار یا لاتین تبار کمتر از سفیدپوستان غیر اسپانیایی است.

ابتلای یکی از اعضای خانواده نیز ممکن است شانس ابتلای فرد به آن را افزایش دهد.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

رژیم غذایی ناسالم

چاقی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سرطان پروستات اغلب در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی کند. بر اساس داده های موسسه ملی سرطان، غربالگری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) رایج ترین روش تشخیص این سرطان در ایالات متحده است.

سازمان خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه می کند که مردان ۵۵ تا ۶۹ ساله در مورد خطرات و مزایای غربالگری سرطان پروستات با پزشک خود صحبت کنند.

افرادی که به طور منظم کمردرد دارند و نگران خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند نیز باید با پزشک خود صحبت کنند.

هر کسی که قبلاً دارای سرطان پروستات تشخیص داده شده و شروع به تجربه کمردرد مزمن می کند باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. کمردرد غیرقابل توضیح می تواند نشان دهنده گسترش سرطان باشد.

چه زمانی باید آزمایش PSA انجام داد

غده پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند. هنگامی که پروستات با تحریک، تورم یا رشد سلول های سرطانی مواجه می شود، سطح این پروتئین افزایش می یابد.

سطوح بالای PSA در خون لزوماً به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان پروستات است، اما می‌تواند نشان دهد که آزمایش‌های بیشتری لازم است.

موسسه تحقیقات سرطان پروستات (PCRI) توصیه می کند که اکثر مردان آزمایش PSA را از سن ۴۵ سالگی شروع کنند.

مردانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به این بیماری هستند، از جمله آنهایی که آفریقایی-آمریکایی هستند یا دارای سابقه خانوادگی سرطان پروستات هستند، باید این آزمایشات را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند.

تشخیص

اگر آزمایشات PSA نشان دهنده سرطان پروستات باشد، پزشک معمولا آزمایش های بیشتری را تجویز می کند.

موسسه تحقیقات سرطان پروستات پیشنهاد می کند که افرادی که سطح PSA بالایی دارند باید اسکن MRI چند پارامتری ۳T را در نظر بگیرند. این کار تصاویری از پروستات ایجاد می کند و می تواند به پزشکان در شناسایی مناطق بالقوه فعالیت سرطان کمک کند.

مرحله بعدی معمولاً بیوپسی سوزنی است که در آن متخصص مراقبت های بهداشتی نمونه ای از پروستات را برای بررسی در آزمایشگاه می گیرد.

پزشکان می توانند متاستاز استخوان را با استفاده از اسکن استخوان یا سایر آزمایشات تصویربرداری تشخیص دهند.

اسکن استخوان شامل تزریق مقدار کمی رنگ رادیواکتیو به داخل سیاهرگ فرد است. سپس متخصص مراقبت های بهداشتی بدن را با دوربین مخصوص اسکن می کند و رنگ به آشکار شدن آسیب استخوانی که ممکن است در اثر سرطان باشد کمک می کند.

درمان

فرد می تواند از داروهای بدون نسخه برای کمک به تسکین علائم کمردرد استفاده کند.

گزینه های درمانی مختلفی برای افراد مبتلا به سرطان پروستات و کمردرد وجود دارد.

پزشکان اغلب انتظار مراقبه یا عدم درمان را در مراحل اولیه بیماری پیشنهاد می کنند. برای افراد دیگر، ممکن است پروستاتکتومی را توصیه کنند که شامل برداشتن پروستات و برخی از بافت های اطراف آن است.

یکی دیگر از گزینه های درمانی پرتودرمانی است که شامل استفاده از پرتوهای پرتوی هدفمند برای از بین بردن سلول های سرطانی است.

برای افراد مبتلا به متاستاز استخوان، پزشک ممکن است داروهای رادیواکتیو به نام رادیوداروها را تزریق کند. این داروها به طور خاص سلول های سرطانی را در استخوان ها هدف قرار داده و از بین می برند. رادیوداروها می توانند درد استخوان را تسکین دهند و به فرد کمک کنند عمر طولانی تری داشته باشند.

پزشکان همچنین ممکن است داروهایی را برای جلوگیری از عوارض متاستاز استخوان تجویز کنند.

برای کمک به قوی نگه داشتن استخوان ها، ممکن است فرد نیاز به مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین داشته باشد.

درمان های رایج برای علائم کمردرد عبارتند از:

استفاده از بسته های حرارتی یا بسته های سرد

کشش ملایم و فعالیت های کم تاثیر

تمرینات تقویتی

فیزیوتراپی

داروهای مسکن بدون نسخه یا نسخه ای

حرف آخر

سرطان پروستات در بین مردان در ایالات متحده شایع است و معمولاً به کندی پیشرفت می کند و به خوبی به درمان پاسخ می دهد. اکثر افرادی که تشخیص سرطان پروستات را دریافت می کنند در اثر آن نمی میرند.

کمردرد گاهی ممکن است با سرطان پیشرفته پروستات رخ دهد. با این حال، کمردرد به خودی خود لزوماً نشان دهنده ابتلای فرد به این بیماری نیست. کمردرد یک عارضه پزشکی رایج است و دلایل احتمالی زیادی وجود دارد.

هر کسی که کمردرد را تجربه می کند و خطر ابتلا به سرطان پروستات را دارد باید با پزشک مشورت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

4 نظر برای “آیا کمردرد می تواند از علائم سرطان پروستات باشد؟

 1. محمد گفت:

  کمر درد بعد ار نعوظ نشانه چیه حتی بدون ارضا شدن کمی کجی آلت دارم ولی زیاد نیس میشه به دلیل اون باشه

  1. فارمافوری گفت:

   سلام. ممکنه دلایل مختلفی مثل واریکسل و … داشته باشه. بهتره در این رابطه با متخصص اورولوژی مشورت کنید.

   1. محمد گفت:

    من ۵۸ ساله و مقیم امریکا هستم . Psa من چندین سال است که از ۳ الی ۴ است و free psa من هم چندین سال است که از ٪۷ الی ٪۸ می‌باشد چند روز پیش که ازمایش ۶ ماهه خون رادانجام دادم دکتر عمومی من‌ گفت که پیش یک ارولژیست بروم که مطمن بشوم در اینترنت که سرچ میکنم میگویند باید بیوسی بدهم ، من ضمنا فتق هم دارم البته درد ندارم فقط سنگینی احساس میکنم و از عمل و بیوسی خیلی خیلی ترس دارم لطفا بفرمایید اکر MRI کنند می‌توانم امید داشته باشم که دیگر بیوسی پروستات انجام ندهند ؟ خیلی سپاسگزارم

    1. فارمافوری گفت:

     سلام. تشخیص نیاز به بیوپسی با پزشک متخصص هست. آزمایش ها و توصیه ها رو سر زمان و زیر نظر متخصص دنبال کنید . نگران نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *