بیماری ها

ارتباط آرتریت روماتوئید و کمردرد / چگونه آرتریت روماتوئید  باعث کمردرد می شود؟

ارتباط آرتریت روماتوئید و کمردرد

اختصاصی فارمافوری: ارتباط آرتریت روماتوئید و کمردرد چیست؟ آرتریت روماتوئید می تواند باعث التهاب و درد در مفاصل از جمله ستون فقرات و باسن شود. این عارضه می تواند منجر به کمردرد و سفتی شود.

آرتریت روماتوئید (RA) می تواند باعث التهاب در هر مفصلی شود. برای برخی از افراد، آرتریت روماتوئید  مفاصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث سفتی و درد می شود. آرتریت روماتوئید  همچنین ممکن است با سیاتیک مرتبط باشد.

برخی درمان‌های خانگی و پزشکی وجود دارد که می‌تواند به کمردرد آرتریت روماتوئید  کمک کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند تا از فشار بیش از حد مهره های آسیب دیده بر روی اعصاب پشت جلوگیری شود.

در این مقاله به بررسی علت ایجاد کمردرد و راه های تسکین آن می پردازیم.

چگونه آرتریت روماتوئید  باعث کمردرد می شود؟

آرتریت روماتوئید  یک بیماری خود ایمنی است که باعث تورم و درد در مفاصل با بافت سینوویال در سراسر بدن می شود.

در بیشتر موارد، درد ستون فقرات در نتیجه بی ثباتی بین مهره های C1 و C2 رخ می دهد. این بی ثباتی می تواند باعث شود که فشار روی نخاع یا مهره از جای خود خارج شود، که معمولاً به این معنی است که مهره بالایی روی مهره پایینی می لغزد. پزشکان به این بیماری اسپوندیلولیستزیس می گویند.

اگر لغزش مهره ها به عصب سیاتیک در ناحیه کمر فشار بیاورد، می تواند باعث سیاتیک شود.

سیاتیک می تواند منجر به مشکل در راه رفتن و از دست دادن هماهنگی شود. با این حال، مهره‌هایی که ناپایدار هستند یا آسیب شدیدی دارند می‌توانند به سایر قسمت‌های حیاتی بدن فشار وارد کنند. اگر فردی تحت درمان قرار نگیرد، آرتریت روماتوئید  ستون فقرات گردنی می تواند عواقب شدیدی از جمله سکته داشته باشد.

اگرچه کمتر شایع است، اما آرتریت روماتوئید  ممکن است مفاصل فاست ستون فقرات را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مفاصل فاست جفت شده در تمام طول ستون فقرات قرار دارند. آنها با برجستگی های استخوانی ارتباط برقرار می کنند که وقتی فرد دست های خود را به سمت پایین می برد، احساس می کند. مفاصل فاست از حرکت و انعطاف پذیری در ستون فقرات پشتیبانی می کنند.

التهاب مرتبط با آرتریت روماتوئید  در مفاصل فاست می تواند باعث کمردرد شود. در برخی موارد، التهاب طولانی مدت می تواند مفاصل فاست را از بین ببرد. در نتیجه، مهره ها از ثبات کمتری برخوردار می شوند.

هر فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید باید به دنبال درمان برای کمردرد خود باشد تا از بروز آسیب بیشتر جلوگیری شود.

ژل ضد درد لموریا برای کاهش دردهای عضلانی ، مفصلی ، کشیدگی تاندون ها ، کمر درد، گرفتگی گردن و دردهای رماتیسم و آتروز بسیارموثر است. موجود در فارمافوری بررسی کنید

درمان های کمردرد آرتریت روماتوئید

درمان کمردرد ناشی از آرتریت روماتوئید  بر تسکین درد و جلوگیری از آسیب بیشتر تمرکز دارد:

درمان های خانگی

افراد می توانند با استفاده از درمان های زیر درد کمر مربوط به آرتریت روماتوئید  را در خانه تسکین دهند:

کمپرس یخ

سرد کردن ناحیه با کیسه های یخ پوشیده از پارچه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه هر بار در ۴۸ ساعت اول پس از احساس درد ممکن است به کاهش آن کمک کند. برای دردی که بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد، فرد باید از گرما استفاده کند تا به آرامش عضلات کمک کند.

ضد التهاب

مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (OTC) ممکن است سفتی را کاهش دهد و به کمردردی که آرتریت روماتوئید  ایجاد می کند کمک کند.

کپسول اینفلامید نوتراکس فرآورده طبیعی برگرفته از سه گیاه شناخته شده زردچوبه، آناناس و کندر بوده و دارای خواص ضد التهابی بسیار موثری است.موجود در فارمافوری بررسی کنید

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید باید همیشه قبل از مصرف داروهای جدید با پزشک خود مشورت کنند.

کشش های ملایم

فرد باید تمرینات کششی ملایم انجام دهد و تا حد امکان تحرک داشته باشد. در حالی که استراحت در اولین نشانه درد ممکن است مفید باشد، حرکت می تواند به جلوگیری از سفتی و ناراحتی بیش از حد در پشت کمک کند.

ورزش ها و کشش های مبتنی بر آب ممکن است مفید باشند زیرا آب به حمایت از مفاصل کمک می کند و حرکت آنها را آسان تر می کند.

کاهش استرس

افراد می توانند برای آرامش و تسکین اضطراب قدم هایی بردارند. استرس می تواند درد را بدتر کرده و منجر به تنش عضلانی شود.

کپسول کالم انرژی نچرال ورلد حاوی گیاهی آشواگاندا است. این گیاه تاثیرات ناشی از استرس مزمن بر کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.موجود در فارمافوری بررسی کنید

فعالیت های زیر می تواند به کاهش استرس و تنش کمک کند:

مراقبه

روزانه نگاری

گوش دادن به موسیقی آرام

تماشای یک فیلم یا برنامه مورد علاقه

صحبت کردن با دوستان

سبک زندگی

انجام اقدامات برای دستیابی به سلامت کلی بهتر می تواند به افراد مبتلا به درد آرتریت روماتوئید  کمک کند. پزشکان تقریباً همیشه ترک سیگار را توصیه می‌کنند. طبق تحقیقات، ترک سیگار یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر تشدید آرتریت روماتوئید  یا آرتریت روماتوئید  است.

انتخاب های دیگر سبک زندگی مانند رسیدن به وزن متوسط ​​یا حفظ آن نیز ممکن است کیفیت زندگی افراد را در صورت ابتلا به آرتریت روماتوئید  و کمردرد افزایش دهد. پیروی از یک رژیم غذایی ضد التهابی نیز می تواند کمک کننده باشد.

درمان های جایگزین

برخی از افراد از ماساژ درمانی و فیزیوتراپی نیز سود می برند.

درمان های پزشکی

پزشک ممکن است کمردرد فرد را ارزیابی کند تا تشخیص دهد که آیا علل مربوط به آرتریت روماتوئید  هستند یا خیر.

آنها ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای تشخیص اینکه آیا مفاصل خاصی در ستون فقرات دارای التهاب یا آسیب هستند توصیه می کنند، که می تواند نشان دهنده این باشد که آرتریت روماتوئید  باعث کمردرد می شود.

دارو

اگر فردی کمردرد قابل توجه ناشی از آرتریت روماتوئید  را تجربه کند، پزشک ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) یا عوامل بیولوژیک را تجویز کند.

این داروها آرتریت روماتوئید  را درمان نمی کنند، اما می توانند پیشرفتآن را کاهش دهند. این امر می تواند به جلوگیری از آسیب شدید به مفاصل ستون فقرات کمک کند.

جراحی

در برخی موارد، کمردرد یک فرد نشان دهنده مشکلات شدید مفاصل کمر است. برخی از افراد ممکن است برای کاهش درد و جلوگیری از ناتوانی بیشتر به جراحی نیاز داشته باشند.

جراحی به علائم فرد و محل احساس درد بستگی دارد. نمونه هایی از جراحی ها شامل لامینکتومی یا فیوژن ستون فقرات است. با این حال، پزشکان به ندرت جراحی ستون فقرات را برای آرتریت روماتوئید  توصیه می کنند. معمولاً داروهایی مانند DMARDs می‌توانند به فرد در حفظ یا افزایش عملکرد مفصل کمک کنند.

علائم کمردرد آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید  در پشت معمولاً ستون فقرات گردنی را تحت تأثیر قرار می دهد که به هفت مهره بالایی از جمله گردن اشاره دارد.

با این حال، آرتریت روماتوئید  همچنین می تواند سایر نواحی ستون فقرات، مانند ناحیه کمر در قسمت پایین کمر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کپسول اینفلامید باخواص ضد التهابی، در بهبود علائم آرتریت، کاهش التهاب، درد و تورم مفاصل، تسریع بهبود زخم‌های جراحی، اسکار، جای زخم و سوختگی، رفع خونمردگی و کبودی پوست موثر است.

ژل ضد درد لموریا | کرم خشخاش برای کاهش دردهای عضلانی ، مفصلی ، کشیدگی تاندون ها ، کمر درد، گرفتگی گردن و دردهای رماتیسم و آتروز بسیارموثر است.موجود در فامافوری بررسی کنید

برخی از علائم مرتبط با آرتریت روماتوئید  و کمردرد عبارتند از:

سردرد

تورم مفاصل، اما نه معمولاً در باسن یا گردن

از دست دادن عملکرد و حرکت مفاصل

درد، به ویژه در پایه جمجمه

سفتی در پشت

گرما در اطراف مفاصل آسیب دیدهشیوع کمردرد مرتبط با آرتریت روماتوئید

با پیشرفت آرتریت روماتوئید ، احتمال اینکه افراد علائم را در ستون فقرات خود تجربه کنند، بیشتر می شود.

نتایج یک مطالعه تخمین می زند که تقریباً ۳۳٪ از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید  ممکن است کمردرد را تجربه کنند. برآوردهای دیگر حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید  مشکلات ستون فقرات را تجربه می کنند، برخی از آنها حدودا ۲ سال پس از تشخیص.

یافته های تحقیق در این مورد ممکن است متناقض باشد. یک بررسی جدیدتر در سال ۲۰۲۱ نشان داد که احتمال بروز کمردرد به طور کلی تقریباً ۳۴٪ است.

پرسش و پاسخ

آرتریت روماتوئید چگونه بر میانه کمر تأثیر می گذارد؟

آرتریت روماتوئید  می تواند باعث التهاب در مفاصل فاست شود که می تواند منجر به درد در قسمت میانی یا بالای کمر شود.

اگر فردی تحت درمان قرار نگیرد، این امر همچنین می تواند باعث اسپوندیلولیستزیس شود، این عارضه زمانی رخ می دهد که مهره از موقعیت خود خارج شود. اگرچه اسپوندیلولیستزیس معمولاً کمر را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند باعث درد در قسمت میانی یا بالای کمر نیز شود.

آیا آرتریت روماتوئید  می تواند بر ستون فقرات قفسه سینه تأثیر بگذارد؟

آرتریت روماتوئید  معمولاً ستون فقرات گردنی را که در بالای طناب نخاعی قرار دارد، تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، همچنین می تواند باعث التهاب در مفاصل فاست ستون فقرات قفسه سینه شود که ممکن است کمردرد را بدتر کند.

اگرچه غیرمعمول است، اما گزارش‌های علمی از تنگی کانال نخاعی یا باریک شدن فضاهای ستون فقرات در ستون فقرات قفسه سینه در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید منتشر شده است.

تمرینات خوب کمردرد آرتریت روماتوئید  چیست؟

فرد می تواند از تمرینات زیادی برای کمک به تسکین کمردرد مرتبط با آرتریت روماتوئید  استفاده کند.

به عنوان مثال، یوگا یا تای چی می تواند انعطاف پذیری، تعادل و ثبات را افزایش دهد و در عین حال سطح استرس را نیز کاهش دهد. ورزش‌های آبی مانند شنا یا ایروبیک نیز ممکن است سفتی و درد را کاهش داده و دامنه حرکتی را بهبود بخشد.

چشم انداز

با آن که هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید  وجود ندارد، پزشکان می توانند داروهایی را برای کند کردن پیشرفت آن تجویز کنند و جراحی هایی را توصیه کنند که می تواند از عوارض شدید ناشی از آسیب ستون فقرات مرتبط با آرتریت روماتوئید  جلوگیری کند.

هر فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید  که کمردرد را تجربه می کند باید با پزشک یا روماتولوژیست خود صحبت کند زیرا درد ممکن است مربوط به آرتریت روماتوئید  باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *