بیماری ها, خانواده سالم

ارتباط بین اسپوندیلیت آنکیلوزان و سلامت چشم

ارتباط بین اسپوندیلیت آنکیلوزان و سلامت چشم

ارتباط بین اسپوندیلیت آنکیلوزان و سلامت چشم. اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) شکل نادری از آرتریت سیستمیک التهابی است که عمدتاً کمر را تحت تأثیر قرار می دهد. از آنجایی که اسپوندیلیت آنکیلوزان  یک بیماری سیستمیک است، التهاب همراه با آن می‌تواند نواحی دیگر از جمله چشم‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مانند سایر انواع آرتریت، هیچ درمانی برای اسپوندیلیت آنکیلوزان  وجود ندارد. درمان بر تسکین علائم، کند کردن پیشرفت بیماری و حفظ کیفیت زندگی متمرکز است.

فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان  باید از نحوه تاثیر آن بر چشمان خود آگاه باشد و در صورت داشتن هر گونه مشکل چشمی با پزشک خود صحبت کند.

در این مقاله در مورد برخی از شرایط رایجی که ممکن است فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان تجربه کند و چند نکته کلی برای حمایت از سلامت چشم بیاموزید.

یووئیت قدامی

این مورد التهاب بخشی از چشم به نام یووئا است که در سمت وسط چشم قرار دارد.

یووئیت قدامی یکی از چهار نوع یووئیت است . این عارضه در جلوی یووه رخ می دهد و عنبیه، بافت رنگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، ۴۰ درصد از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان  به یووئیت حاد قدامی مبتلا می شوند.

ژن HLA-B27 یک منبع مطمئن در ایجاد اسپوندیلیت آنکیلوزان  ایفا می کند و همین ژن با یووئیت مرتبط است.

بدون درمان، یووئیت قدامی ممکن است منجر به آسیب دائمی و احتمالاً نابینایی شود. اما با درمان زودهنگام، پیش آگهی فرد به طور کلی خوب است.

علائم

یووئیت قدامی باعث تورم یا التهاب در چشم می شود. همانطور که انجمن اسپوندیلیت آمریکا اشاره می کند، یووئیت قدامی باعث:

درد

سرخی

حساسیت به نور

مسائل مربوط به بینایی

علائم معمولاً یک چشم را در یک زمان تحت تأثیر قرار می دهند و ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد تا ایجاد شوند. یک دوره یووئیت می تواند تا ۶ هفته طول بکشد.

درمان

درمان ها می تواند بر اساس شدت بیماری متفاوت باشد. یووئیت قدامی معمولاً با قطره های کورتیکواستروئیدی و سایر قطره ها برای گشاد کردن چشم درمان می شود.

اگر قطره ها موثر نباشند، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید را تجویز کند.

درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان  زمینه ای با داروهای بیولوژیکی به نام مهارکننده های فاکتور نکروز تومور می تواند به پیشگیری از یووئیت قدامی کمک کند.

در مورد علائم یووئیت قدامی با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است به یک اپتومتریست یا چشم پزشک ارجاع دهند، که می تواند سایر شرایط احتمالی را رد کرده و درمان را انجام دهد. اگر علائمی بهبود نیافت، به پزشک اطلاع دهید.

گلوکوم

گلوکوم در واقع گروهی از شرایط است که بر عصب بینایی فشار وارد می کند. این می تواند باعث آسیب شود که منجر به مشکلات بینایی و به طور بالقوه از دست دادن بینایی می شود.

بنیاد آرتریت خاطرنشان می کند که هر فردی که دارای یک نوع التهابی آرتریت، مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان  است، خطر ابتلا به گلوکوم را افزایش می دهد. کسانی که از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری های چشمی هستند.

علائم

یک فرد معمولاً هیچ علامتی در مراحل اولیه گلوکوم ندارد.

در مراحل بعدی، این وضعیت باعث از دست دادن آهسته دید محیطی می شود.

بدون درمان، در نهایت می تواند باعث نابینایی شود. دریافت زودهنگام درمان می تواند به جلوگیری از آسیب و حفظ بینایی کمک کند.

درمان
سه نوع درمان اصلی برای گلوکوم وجود دارد:

داروها: اینها اغلب قطره های چشمی هستند و می توانند به کاهش فشار در چشم و جلوگیری از آسیب به عصب بینایی کمک کنند.

لیزر درمانی: پزشکان معمولا از این روش برای کمک به تخلیه مایع از چشم و کاهش فشار استفاده می کنند.

جراحی: اگر قطره های چشمی یا لیزر درمانی موثر نباشد، این می تواند با تخلیه مایع از چشم به کاهش فشار کمک کند.

فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان  باید هر گونه تغییر در بینایی را به پزشک خود اطلاع دهد. در حالی که درمان گلوکوم نمی تواند بینایی از دست رفته را بازگرداند، درمان زودهنگام می تواند به جلوگیری از بدتر شدن مشکل کمک کند.

آب مروارید

آب مروارید در اثر التهاب و فشار باعث کدر شدن عدسی چشم می شود.

افرادی که دارای تغییرات ژنتیکی مرتبط با بیماری های التهابی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان  هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستند. علاوه بر این، مصرف استروئیدها برای درمان بیماری ها می تواند خطر ابتلا به این مشکل چشمی را افزایش دهد.

علائم

ممکن است علائم در مراحل اولیه آب مروارید ظاهر نشود. با پیشرفت مشکل، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دید ابری یا تاری

دوبینی

دید در شب کم

رنگ ها محو شده اند

حساسیت به نور، از خورشید، لامپ ها یا چراغ های جلو

به نظر می رسد چراغ ها هاله دارند

نیاز به تغییرات مکرر در نسخه عینک

با گذشت زمان، آب مروارید می تواند منجر به کاهش بینایی شود.

درمان

فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان  باید در مورد هرگونه تغییر بینایی که ممکن است در اثر آب مروارید ایجاد شود، به پزشک خود اطلاع دهد.

یک اپتومتریست یا چشم‌پزشک می‌تواند مشکل را تشخیص دهد، درمان ارائه دهد و تکنیک‌های مدیریتی را توصیه کند. این طرح ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عینک یا کنتاکت جدید

تغییرات کوچک در خانه، مانند داشتن چراغ های روشن تر یا استفاده از دستگاه های ذره بین هنگام مطالعه یا کار

جراحی برای برداشتن لنز کدر و جایگزینی آن با یک لنز مصنوعی

هر فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان  باید با پزشک خود در مورد خطر آب مروارید صحبت کند. چشم پزشک می تواند این مشکل را در معاینات معمول چشم با گشاد کردن چشم ها بررسی کند.

نکاتی برای ارتقای سلامت چشم

برای افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان ، انجام معاینات منظم چشم مهم است. می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری های چشمی مرتبط و جلوگیری از آسیب یا از دست دادن بینایی کمک کند.

در مورد هرگونه تغییر در بینایی، از جمله حساسیت به نور، تاری یا درد چشم، به پزشک اطلاع دهید. اینها می توانند علائم بیماری چشم باشند.

دریافت زودهنگام درمان می تواند به بهبود پیش آگهی یووئیت قدامی و گلوکوم کمک کند.

حرف آخر

اسپوندیلیت آنکیلوزان  یک نوع سیستمیک آرتریت است که در درجه اول کمر را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند باعث مشکلاتی در سایر نواحی از جمله چشم ها شود.

شایع ترین بیماری چشمی مرتبط با اسپوندیلیت آنکیلوزان  یووئیت قدامی است، اما آب سیاه و آب مروارید نیز با این شکل از آرتریت مرتبط هستند. تشخیص و درمان به موقع می تواند به حفظ بینایی کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *