پوست و زیبایی

ارتباط شوره سر و ریزش مو

ارتباط شوره سر و ریزش مو

ارتباط شوره سر و ریزش مو. شوره سر خود باعث ریزش مو نمی شود، اما ممکن است این دو با هم مرتبط باشند. به این دلیل که برخی از عفونت ها و بیماری های پزشکی می توانند باعث شوره سر و ریزش مو شوند.

شوره سر بسیار شایع است. افرادی که دارای شوره سر و علائم شبیه شوره سر هستند ممکن است موهای خود را از دست بدهند، به خصوص اگر شوره سر شدید باشد.

علت ریزش مو خود شوره سر نیست. در عوض، علت شوره سر است که منجر به ریزش مو نیز می شود.

گفته می شود، شوره سر شدید ممکن است به پوست سر یا فولیکول های مو آسیب برساند و باعث نازک شدن یا توقف رشد مو شود.

هر کسی که مشکوک است که شوره سر باعث ریزش مو می شود باید به متخصص پوست مراجعه کند تا مطمئن شود که مشکل چیز دیگری نیست.

این مقاله به ارتباط بین شوره سر و ریزش مو، پیشگیری و زمان مراجعه به پزشک می پردازد.

آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

برخی از بیماری های پزشکی می توانند باعث شوره سر و ریزش مو شوند.

شوره سر به پوسته های خشک و خارش دار پوست اشاره دارد که روی پوست سر ایجاد می شود. این یک علامت است، نه یک تشخیص خاص.

عوامل زیادی مانند خشکی پوست، رژیم غذایی، استرس و برخی شامپوها و محصولات مو می توانند باعث ایجاد شوره سر شوند.

شوره سر خود باعث ریزش مو نمی شود. با این حال، شوره سر شدید می تواند باعث شود که فرد پوست سر خود را آنقدر خراش دهد که به آن آسیب برساند.

التهاب مکرر در فولیکول های مو می تواند باعث آسیب و زخم، کند شدن یا توقف رشد مو شود. این می تواند باعث ضعیف یا نازک شدن موها شود. پیچاندن مو، برس زدن شدید آن، یا خاراندن پوست سر ممکن است این نوع ریزش مو را بدتر کند.

برخی از بیماری های پزشکی نیز می توانند باعث ایجاد شوره سر یا پوسته پوسته شدن پوست در پوست سر شوند، از جمله درماتیت سبورئیک، اگزما، پسوریازیس پوست سر و کرم حلقوی پوست سر. برخی از این شرایط با ریزش مو نیز همراه است.

چه چیزی می تواند باعث شوره سر و ریزش مو شود؟

هر بیماری که باعث پوسته پوسته شدن پوست شود یا باعث شود لایه بیرونی پوست با سرعت غیرعادی سریع ریزش کند، ممکن است باعث شوره سر شود.

اگر فردی به دنبال درمان نباشد، این شرایط ممکن است به پوست سر آسیب برساند و باعث ریزش مو شود.

بیماری های زیر می تواند باعث شوره سر و ریزش مو شود:

عفونت های قارچی: کچلی، یا کرم حلقوی، می تواند باعث خارش شدید در پوست سر شود. برخی افراد نیز متوجه پوسته پوسته یا تاول های خشک می شوند و ممکن است موها به صورت دسته ای بریزند. برخی دیگر از عفونت های قارچی نیز می توانند علائم شوره سر را ایجاد کرده و منجر به ریزش مو شوند. درمان های ضد قارچ می تواند به درمان این شرایط کمک کند.

پسوریازیس پوست سر: پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی است که می تواند پوست سر را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد لکه های خارش دار و پوسته پوسته شود. اگرچه شوره سر نیست، اما علائمی شبیه شوره سر ایجاد می کند. فرد ممکن است متوجه نقاط طاس شود که در آن لکه های پوسته پوسته ایجاد می شوند.

فولیکولیت دکالوان: این بیماری نادر التهابی فولیکول های مو را از بین می برد. همچنین باعث ایجاد لکه های قرمز خارش دار روی پوست سر می شود. ممکن است فردی به دلیل خارش ناشی از این بیماری فکر کند که شوره دارد.

لیکن پلانوپیلاریس: لیکن پلانوپیلاریس در زنان شایع‌تر است که باعث ایجاد بثورات پوستی و خشک در پوست سر می‌شود. همچنین می تواند باعث ریزش مو به صورت دسته ای شود. درمان های شوره سر این بیماری را درمان نمی کنند، اما علائم مشابه شوره سر است.

درماتیت سبورئیک: درماتیت سبورئیک می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. معمولاً پوست سر را درگیر می‌کند، جایی که ممکن است باعث ایجاد بثورات پوسته‌دار قرمز یا خاکستری شود که باعث خارش و همچنین لکه‌های چرب شود. در صورت عدم درمان، ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند. خاراندن شدید ناحیه ممکن است آسیب را تشدید کند.

هر شرایطی که باعث خارش یا سوزش پوست سر شود، ممکن است زمانی که فرد پوست سر خود را می‌خراشد یا موهای خود را می‌پیچد، باعث ریزش مو شود. به ویژه کودکان ممکن است با کشیدن مو به درد پوست سر پاسخ دهند.

شامپو ضد شوره کلیمبازول۵۰ هگو عامل تکثیر قارچ مالاسزیا، شوره های خفیف سر را از بین می برند و به رفع خارش، التهاب و قرمزی پوست سر کمک میکند.برای بررسی کیلیک کنید
علل دیگر

در افرادی که هم شوره سر و هم ریزش مو دارند، هیچ تضمینی برای ارتباط این دو وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است به دلیل خشکی پوست و همچنین بیماری که باعث ریزش مو می شود، شوره سر داشته باشند، مانند:

طاسی با الگوی مردانه، نوعی ریزش موی هورمونی است که هم مردان و هم زنان ممکن است دچار آن شوند

تلوژن افلوویوم، نوعی ریزش موی ناشی از عفونت، آسیب یا استرس

آلوپسی آره آتا، یک بیماری خود ایمنی

التهاب یا اسکار پوست سر

عفونت های پوست سر

نکات پیشگیری

افرادی که سابقه شوره سر دارند ممکن است حتی پس از درمان موفقیت آمیز شوره سر، گاه به گاه شعله ور شدن شوره سر را تجربه کنند.

راهکارهای زیر می توانند از ریزش موی ناشی از شوره سر جلوگیری کنند:

برای شوره سر که به شامپو شوره سر یا سایر درمان ها پاسخ نمی دهد، به متخصص پوست یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

اگر موها به صورت توده ای می ریزند، به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه دیگری از مشکل پوست سر یا مو باشد.

به طور مرتب موها را شامپو بزنید. شستشوی مکرر ممکن است خطر شوره سر را افزایش دهد. آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که افراد قفقازی و آسیایی موهای خود را روزانه بشویند و آمریکایی های آفریقایی تبار موهای خود را هر هفته بشویند.

دستورالعمل های روی بطری شامپو شوره سر را با دقت دنبال کنید. برخی از شامپوها ممکن است لازم باشد برای چند دقیقه روی پوست سر باقی بمانند تا موثر باشند.

از برس زدن یا چرخاندن شدید موها و ماساژ دادن یا خاراندن پوست سر خودداری کنید. اگر خارش غیر قابل تحمل است، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد دارو برای کمک به خارش بپرسید.

از مدل موهای خیلی تنگ خودداری کنید. این مدل ها ممکن است به پوست سر و فولیکول های مو آسیب برساند و رشد مو را کندتر کند. مدل موی تنگ نیز ممکن است موها را بشکند.

درمان شوره سر را به تاخیر نیندازید. در اولین نشانه شوره سر از شامپوی شوره سر استفاده کنید و اگر علائم در طی یک یا دو هفته بهبود نیافت از پزشک مشورت کنید.

برخی افراد ممکن است متوجه شوند که شامپوی شوره سرشان موها را کدر یا خشک می کند. موهای خشک و آسیب دیده راحت تر می شکنند و ممکن است ریزش کنند. بعد از درمان شوره سر از یک نرم کننده با کیفیت بالا استفاده کنید.

اگر آسیب ادامه داشت، شامپوی شوره سر را با شامپوی دیگری جایگزین کنید.

خلاصه

شوره سر بسیار شایع است و بیشتر افراد می توانند علائم را با درمان خانگی مدیریت کنند.

افراد مبتلا به شوره سر بعید است که موهای خود را از دست بدهند. با این حال، شوره سر درمان نشده ممکن است عامل ریزش مو باشد. حتی زمانی که شوره سر علت اصلی آن نباشد، ممکن است به دلایل دیگر به پوست سر آسیب برساند و ریزش مو را تسریع کند.

بیماری متعددی می توانند علائم شوره سر را تقلید کنند. اگر شوره سر با درمان خانگی بهبود نیافت، اگر خارش غیرقابل تحمل شد، یا اگر مو همچنان به ریزش خود ادامه داد، به متخصص پوست مراجعه کنید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *