بیماری ها

ارتباط  هپاتیت سی و  اچ آی وی چیست؟

ارتباط  هپاتیت سی و  اچ آی وی

اختصاصی فارمافوری: ارتباط  هپاتیت سی و  اچ آی وی چیست؟ هپاتیت سی یک عفونت ویروسی مسری است که کبد را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هپاتیت سی باشند زیرا این دو بیماری مکانیسم های انتقال مشابهی دارند.

هپاتیت سی و اچ آی وی هر دو ویروس های منتقله از خون هستند. این بدان معنی است که افراد می توانند این ویروس ها را در خون خود حمل کنند و ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض خون یا سایر مایعات بدن حاوی ویروس، دچار عفونت شوند. هپاتیت سی یک بیماری کبدی است که می تواند منجر به مشکلات شدید کبدی شود. اچ‌آی‌وی ویروسی است که سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت‌ها ضعیف می‌کند.

در بیماری های کبد معولا” فرد بیمار از کمبود پتاسیم در بدن رنج می برد و چون اسپیرولینا حاوی پتاسیم مناسبی می باشد می تواند یک اثر افزایشی در بهبود بیماری های کبدی داشته باشد.قرص جلبک اسپیرولینا پلاتنسیس حاوی جلبک اسپیرولینا موجود در فامافوری, بررسی کنید

از آنجایی که اچ آی وی افراد را مستعد ابتلا به عفونت‌ها می‌کند و افراد می‌توانند ویروس هپاتیت سی (HسیV) و اچ آی وی را از راه‌های مشابهی دریافت کنند، ابتلای افراد به عفونت همزمان، جایی که هر دو عفونت همزمان فعال هستند، غیرعادی نیست. در صورت عدم درمان، ویروس هپاتیت می تواند عوارض شدیدی در افراد مبتلا به اچ آی وی ایجاد کند. با این حال، گزینه‌های درمانی مؤثر برای هر دو بیماری در دسترس است و افراد مبتلا به اچ آی وی می‌توانند نرخ درماِن ویروس هپاتیتِ مشابهی با افراد اچ آی وی منفی داشته باشند.

قرص جلبک اسپیرولینا پلاتنسیس حاوی جلبک اسپیرولینا مکملی مناسب برای ارتقا سلامت عمومی و تقویت سیستم ایمنی بدن است.در فارمافوری بررسی کنید

در این مقاله به ارتباط بین هپاتیت سی و اچ آی وی می پردازیم. همچنین علائم، پیشگیری و درمان هپاتیت سی را پوشش می دهیم.

هپاتیت سی چیست؟

هپاتیت ناشی از عفونت از طریق ویروس هیپاتیت سی است و باعث التهاب کبد می شود. بسیاری از افراد ممکن است با استفاده از سوزن‌ یا سایر تجهیزات مشترک برای تهیه و تزریق دارو به هپتاتیت سی مبتلا شوند.

شواهد تخمین می‌زند طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، تقریباً ۲.۴ میلیون نفر در ایالات متحده با هپاتیت سی زندگی می‌کردند. گزارش نظارت بر هپاتیت ویروسی تخمین می‌زند که تقریباً ۵۷۵۰۰ مورد هپاتیت سی حاد در سال ۲۰۱۹ رخ داده است.

برای برخی افراد، هپاتیت سی می تواند یک بیماری کوتاه مدت باشد، اما در بیشتر موارد به یک عفونت مزمن تبدیل می شود. هپاتیت سی حاد معمولاً در عرض ۶ ماه پس از ابتلا به ویروس ایجاد می شود. بیش از ۵۰٪ موارد عفونت به شکل مزمن پیشرفت می کنند. اگر هپاتیت سی مزمن درمان نشود، می‌تواند منجر به مشکلات جدی و حتی تهدیدکننده سلامتی شود، مانند سیروز کبدی، فیبروز کبدی یا کارسینوم سلول‌های کبدی که نوعی سرطان کبد است.

اچ آی وی چیست؟

اچ آی ویروسی است که با از بین بردن سلول های مهمی که از بیماری و عفونت جلوگیری می کند، سیستم ایمنی را تضعیف می کند.

رایج‌ترین راه‌هایی که افراد در ایالات متحده به اچ آی وی مبتلا می‌شوند، از طریق تماس جنسی یا استفاده مشترک از تجهیزات تزریقی مواد مخدر است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تقریباً ۱۱۸۹۷۰۰ نفر در ایالات متحده در پایان سال ۲۰۱۹ با اچ آی وی زندگی می‌کردند. داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که تقریباً ۳۶۸۰۱ نفر در ایالات متحده در آن سال تشخیص اچ آی وی را دریافت کردند.

بدون درمان، عفونت اچ آی وی معمولاً از طریق سه مرحله پیشرفت می‌کند: عفونت حاد، عفونت مزمن، و عفونت مرحله ۳، همچنین به عنوان ایدز شناخته می‌شود. از آنجایی که اچ آی وی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند، احتمال ابتلای افراد به عوارضی مانند عفونت‌های فرصت‌طلب و عفونت‌های همزمان بیشتر می‌شود.

 

ارتباط  هپاتیت سی و  اچ آی وی چیست؟

هر دو ویروس‌هایی هستند که از طریق خون منتقل می‌شوند و افراد می‌توانند با استفاده از تجهیزات تزریقی مشترک به آن‌ها آلوده شوند. اگر چه انتقال جنسی هپاتیت کمتر از انتقال جنسی اچ آی وی است، اما در صورت مواجهه مستقیم با خون حاوی ویروس هپاتیت سی ممکن است اتفاق بیفتد.

یکی از عوارض احتمالی اچ آی وی، عفونت همزمان است. این توصیف زمانی است که بیش از یک عفونت به طور همزمان فعال است. شواهد نشان می دهد که تقریباً ۲۱ درصد از افراد مبتلا به اچ آی وی در ایالات متحده به ویروس هپاتیت سی نیز مبتلا هستند. داده‌های دیگر نشان می‌دهد که تقریباً ۴٪ افراد مبتلا به ویروس هپاتیت سی به اچ آی وی مبتلا هستند. در سراسر جهان، نزدیک به ۲.۳ میلیون نفر با عفونت همزمان اچ آی و و -ویروس هپاتیت سی زندگی می کنند.

با این حال، این نرخ ها بسته به عوامل خطر یک فرد می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. نتایج یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که احتمال ابتلا به هپاتیت سی در افراد مبتلا به اچ آی وی شش برابر بیشتر از افراد بدون اچ آی وی است. علاوه بر این، سی دی سی خاطرنشان می کند که عفونت همزمان اچ آی وی-ویروس هپاتیت سی در ۶۲ تا ۸۰٪ از افراد مبتلا به اچ آی وی که از داروهای تزریقی استفاده می کنند، رخ می دهد.

خطر ابتلا به عفونت همزمان چیست؟

افراد مبتلا به اچ آی وی در معرض خطر ابتلا به عفونت های همزمان مانند هپاتیت سی هستند زیرا اچ آی وی سیستم ایمنی را ضعیف می کند و بدن را مستعد ابتلا به سایر عفونت ها و بیماری ها می کند. در نتیجه، بدن نیز کمتر

قادر به مبارزه با ویروس هپاتیت سی است. این بدان معنی است که عوارض ممکن است زودتر رخ دهد و در سنین پایین‌تر در افراد مبتلا به عفونت همزمان اچ آی وی-ویروس هپاتیت سی ایجاد شود.

عفونت های هپاتیت سی در افراد مبتلا به اچ آی وی جدی تر است و می تواند منجر به آسیب شدیدتر به کبد شود. عفونت همزمان اچ آی وی و ویروس هپاتیت سی می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

فیبروز و سیروز کبد که تجمع بافت اسکار در کبد است

مرحله نهایی بیماری کبد

دیابت

بیماری قلب و عروقی

بیماری کلیوی

به این ترتیب، بسیار توصیه می‌شود که افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند، غربالگری عفونت ویروس هپاتیت سی را انجام دهند، به خصوص اگر در معرض خطر بالا هستند یا مشکوک به عفونت ویروس هپاتیت سی هستند.

علائم هپاتیت سی

اکثر افرادی که هپاتیت سی حاد دارند علائمی را تجربه نمی کنند. اگر علائم ظاهر شوند، شامل موارد زیر است:

تب

خستگی

ادرار تیره

درد شکم

حالت تهوع

استفراغ

از دست دادن اشتها

درد مفاصل

یرقان که زردی پوست و چشم است

اکثر افراد مبتلا به هپاتیت سی مزمن یا علائمی ندارند یا علائمی شبیه علائم سایر بیماری ها دارند. افراد مبتلا به هپاتیت سی مزمن ممکن است دچار آسیب کبدی شوند که از خفیف تا شدید متغیر است. با این حال، این بیماری اغلب به کندی پیشرفت می کند و علائم آسیب کبدی می تواند به تدریج در طی سال ها یا حتی دهه ها ایجاد شود.

علائم هپاتیت سی مزمن می تواند شامل سیروز، خستگی و افسردگی باشد. سیروز زخم کبد است و می تواند منجر به موارد زیر شود:

زردی

از دست دادن اشتها

درد شکم

کاهش وزن

کبودی

انتقال ویروس هپاتیت سی

فرد می تواند از طریق تماس مستقیم با خون یا سایر مایعات بدن حاوی ویروس به ویروس هپاتیت سی مبتلا شود. حالت های احتمالی انتقال شامل موارد زیر است:

استفاده از سوزن یا سرنگ غیراستریل

استفاده از تجهیزات خالکوبی غیراستریل یا سوراخ کردن بدن

آسیب های ناشی از سوزن در محیط های مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاهی

استفاده از مسواک، تیغ یا هر چیز دیگری که ممکن است روی آنها خون باشد

داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، اگرچه این نوع انتقال بسیار نادر است

همچنین خطر کمی وجود دارد که افراد در دوران بارداری ویروس هپاتیت سی را به جنین منتقل کنند. طبق گزارش کالج آمریکایی زنان و زایمان، حدود ۴ درصد از افراد باردار مبتلا به هپاتیت سی عفونت را به جنین منتقل می کنند. وجود مقادیر بیشتر ویروس هپاتیت سی در خون یا عفونت همزمان اچ آی وی خطر انتقال را افزایش می دهد.

پیشگیری از هپاتیت سی

در حال حاضر، هیچ واکسنی برای هپاتیت سی در دسترس نیست. به این ترتیب، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس هپاتیت سی اجتناب از رفتارهایی است که می‌تواند ویروس را منتقل کند، مانند تزریق دارو.

افراد مبتلا به اچ آی وی ممکن است آزمایش‌های منظم هپاتیت سی را انجام دهند. اغلب، هپاتیت سی تا زمانی که ویروس آسیب جدی به کبد وارد نکرده باشد، منجر به علائم نمی‌شود. تشخیص این بیماری در مرحله حاد دشوار است، بنابراین آزمایش مهم است.

راه های پیشگیری از هپاتیت سی شامل موارد زیر است:

اجتناب از سوزن مشترک

اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایل بهداشت شخصی، مانند مسواک و تیغ اصلاح

خالکوبی و پیرسینگ فقط با استفاده از متخصصان واجد شرایط و معتبر

استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی

درمان هپاتیت سی

برخلاف هپاتیت A و B، در حال حاضر هیچ واکسنی برای هپاتیت سی در دسترس نیست. با این حال، هر دو عفونت هپاتیت سی حاد و مزمن قابل درمان هستند.

درمان های فعلی هپاتیت سی شامل مصرف دو یا چند دارو است که به عنوان عوامل ضد ویروسی با اثر مستقیم (DAAs) شناخته می شوند. این ترکیب از داروها تا زمانی که ویروس دیگر در بدن وجود نداشته باشد از تکثیر ویروس هپاتیت سی جلوگیری می کند. درمان معمولاً ۸ تا ۲۴ هفته طول می کشد اما ممکن است بیشتر طول بکشد.

با این حال، افرادی که هم اچ آی وی و هم ویروس هپاتیت سی دارند به درمان های فردی نیاز دارند زیرا داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت های ویروس هپاتیت سی می توانند با درمان های اچ آی وی تداخل داشته باشند.

پزشک یک برنامه درمانی را بر اساس عوامل مختلف توصیه می کند، مانند عوامل زیر:

ژنوتیپ هپاتیت سی

میزان و میزان آسیب کبدی

داروهای فعلی

چشم انداز

بدون درمان، عفونت همزمان اچ آی وی-ویروس هپاتیت سی می تواند نتایج مثبت کمتری را در مقایسه با تک عفونت اچ آی وی داشته باشد. با این حال، استفاده از DAAs برای ویروس هپاتیت سی و درمان ضد رتروویروسی برای اچ آی وی می تواند به ترتیب به درمان و کنترل شرایط کمک کند. یافته های یک مطالعه در سال ۲۰۲۰نشان می‌دهد که ۹۴ درصد از افراد مبتلا به عفونت همزمان اچ آی وی-ویروس هپاتیت سی که درمان DAA را دریافت کرده‌اند، به سطوح غیرقابل شناسایی ویروس هپاتیت سی در خون خود دست یافته‌اند.

جمع بندی

افراد مبتلا به اچ آی وی نسبت به افراد بدون اچ آی وی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هپاتیت سی هستند. از آنجایی که اچ آی وی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد، افراد در برابر عوارضی مانند عفونت همزمان اچ آی وی و هپاتیت سی آسیب پذیر هستند.

فرد می تواند از طریق تماس مستقیم با خون حاوی ویروس هپاتیت سی به هپاتیت سی مبتلا شود. عوامل خطر هپاتیت سی شامل استفاده مشترک از سوزن یا وسایل بهداشت شخصی و خطر کم ابتلا به ویروس هپاتیت سی از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم است.

هپاتیت سی می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند و علائم اغلب سال ها طول می کشد تا ایجاد شوند. به این ترتیب، برای افراد مبتلا به اچ آی وی بسیار توصیه می شود که به طور منظم از نظر ویروس هپاتیت سی غربالگری کنند تا امکان تشخیص و درمان زودهنگام فراهم شود. هپاتیت سی قابل درمان است، اما درمان در افراد مبتلا به اچ آی وی پیچیده تر است، زیرا داروهای ویروس هپاتیت سی می توانند با درمان اچ آی وی تداخل داشته باشند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *