بهترین مکمل ها, بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی

ارتباط ویتامین دی و بیماری های خود ایمنی : تاثیر ویتامین دی بر بیماری خود ایمنی

ارتباط ویتامین دی و بیماری های خود ایمنی

اختصاصی فارمافوری: ارتباط ویتامین دی و بیماری های خود ایمنی چیست ؟ تحقیقات قبلی به ارتباط بین ویتامین دی، اسیدهای چرب امگا ۳ و بیماری خود ایمنی اشاره کرده است.

به گفته نویسندگان یک مطالعه جدید، هیچ کارآزمایی تصادفی کنترل شده در مقیاس بزرگ برای بررسی ارتباط احتمالی وجود نداشته است.

اکنون نتایج یک مطالعه بالینی جدید و طولانی مدت نشان می دهد که ویتامین دی، اسیدهای چرب امگا ۳ یا هر دو خطر ابتلا به بیماری خود ایمنی را کاهش می دهند.

تحقیقات قبلی ارتباط بین مصرف ویتامین دی و کاهش بروز بیماری های خود ایمنی را شناسایی کرده بودند. همین امر در مورد مکمل های اسید چرب امگا ۳ مشتق شده از دریا نیز صادق است.

اکنون محققان در کالج آمریکایی روماتولوژی نتایج اولین کارآزمایی بزرگ، ملی و تصادفی‌سازی و کنترل‌شده را ارائه کرده‌اند که ارزش ویتامین دی، اسید چرب امگا ۳ یا هر دو مکمل را در پیشگیری از بیماری‌های خودایمنی مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این کارآزمایی، مصرف مکمل های ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا ۳ به مدت ۵ سال باعث کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بروز بیماری های خودایمنی در افراد مسن در مقایسه با عدم مصرف آنها شد.

 

سرنخ های اولیه

دکتر کارن کاستنبادر، نویسنده ارشد این تحقیق، مدیر برنامه لوپوس در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، نتایج مطالعات قبلی را که منجر به آزمایش‌های جدید شدند را برای شرکت‌کنندگان در کنفرانس خلاصه کرد.

هنگامی که بدن انسان در معرض نور خورشید قرار می گیرد، ویتامین دی تولید می کند که از دندان ها و استخوان های سالم پشتیبانی می کند. با نور خورشید کمتر، بدن ممکن است به طور طبیعی ویتامین دی کافی تولید نکند. تحقیقات نشان دادند که کمبود ویتامین دی با طیف وسیعی از بیماری ها مرتبط است.

دکتر کاستنبادر به حضار کنفرانس توضیح داد: «مشاهدات اکولوژیکی گذشته، نشان دادند که بیماری التهابی روده، مولتیپل اسکلروزیس، و دیابت نوع ۲ در عرض های جغرافیایی شمالی، جایی که سطوح ویتامین دی در گردش خون پایین تر است، شیوع بیشتری دارند.”

او همچنین در مورد اسیدهای چرب امگا ۳ گفت: “در مطالعات مشاهده‌ای گذشته، خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در افرادی که مصرف ماهی‌های چرب بیشتری داشتند کمتر مشاهده شد.”

دکتر کاستن بادر و همکارانش ۲۵۸۷۱ بزرگسال را برای آزمایش ویتامین دی و امگا-۳ (VITAL) به کار گرفتند.

 

آزمایشی برای بررسی تئوری اولیه

همه مردانی که شرکت کردند ۵۰ سال یا بیشتر سن داشتند. زنان، که ۵۱ درصد از گروه را تشکیل می دادند، ۵۵ سال یا بیشتر سن داشتند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۷ سال بود.

 

محققان شرکت کنندگان را به طور تصادفی به چهار گروه تقسیم کردند. که هر یک از آنها روزانه یک سهم مشخص را به مدت ۵.۳ سال دریافت کردند:

 

یک دارونما ، امگا ۳ و یک دارونما ، ویتامین دی

۱ میلی گرم (میلی گرم) مکمل اسید چرب امگا ۳ و ۲۰۰۰ واحد بین المللی (IU) ویتامین دی

یک دارونما امگا ۳ و ۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی

۱ میلی گرم مکمل اسید چرب امگا ۳ و دارونما ویتامین دی

این کارآزمایی از نوامبر ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۴ انجام شد و درمان تا دسامبر ۲۰۱۷ ادامه یافت.

 

ارتباط ویتامین دی و بیماری های خود ایمنی

محققان تأثیر ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا ۳ را بر بیماری های خودایمنی به طور کلی و بر بیماری خودایمنی فردی ارزیابی کردند.

 

در تحلیل نهایی، بروز بیماری خودایمنی برای شرکت‌کنندگانی که مکمل‌های ویتامین دی، مکمل‌های اسید چرب امگا ۳ یا هر دو را مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که فقط دارونما مصرف می‌کردند، ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

 

محققان می نویسند: “اثر ویتامین دی۳ پس از ۲ سال مصرف مکمل قوی تر ظاهر شد.”

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *