بیماری ها

استرس چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

استرس چه عوارضی برای سلامتی

اختصاصی فارمافوری: احساس استرس کوتاه مدت بخشی منظم از زندگی روزمره است. هنگامی که این احساسات مزمن یا طولانی مدت می شوند، می توانند به شدت بر سلامت فرد تأثیر بگذارند. در این مقاله به این می پردازیم که استرس چه عوارضی برای سلامتی می تواند داشته باشد. استرس مزمن چیست؛ چگونه آن را تشخیص دهیم و چه عواقب پزشکی می تواند داشته باشد. ما همچنین راه‌هایی را برای مدیریت استرس، از جمله درمان‌های پزشکی، و زمان مراجعه به پزشک شرح می‌دهیم.

 

استرس مزمن چیست؟

علائم استرس مزمن می تواند شامل سردرد، خستگی و اعتماد به نفس پایین باشد.

استرس یک پاسخ بیولوژیکی به موقعیت های سخت است. باعث ترشح هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین در بدن می شود.

این هورمون ها به آماده سازی بدن برای انجام عمل کمک می کنند، به عنوان مثال با افزایش ضربان قلب و تنفس. هنگامی که این اتفاق می افتد، پزشک ممکن است فردی را در حالت هوشیاری یا برانگیختگی بالا توصیف کند.

عوامل زیادی می توانند واکنش استرس را تحریک کنند، از جمله موقعیت های خطرناک و فشارهای روانی، مانند ضرب الاجل های کاری، امتحانات و رویدادهای ورزشی.

اثرات جسمانی استرس معمولاً طولانی نیست. با این حال، برخی از افراد خود را در وضعیت تقریباً ثابتی از افزایش هوشیاری می یابند. این استرس مزمن است.

 

برخی از علل بالقوه استرس مزمن عبارتند از:

مشاغل پر فشار

مشکلات مالی

روابط چالش برانگیز

استرس مزمن برای مدت طولانی بر بدن فشار وارد می کند. این امر می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند و خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش دهد.

 

علائم و نشانه ها

استرس مزمن بر کل بدن تأثیر می گذارد. این امر می تواند چندین علامت فیزیکی یا روانی داشته باشد، که می تواند عملکرد روزانه را چالش برانگیزتر کند.

نوع و شدت علائم از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است.

 

علائم و نشانه های استرس مزمن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تحریک پذیری، که می تواند شدید باشد

خستگی

سردرد

مشکل در تمرکز، یا ناتوانی در انجام این کار

افکار سریع و بی نظم

مشکل در خوابیدن

مشکلات گوارشی

تغییرات در اشتها

احساس درماندگی

از دست دادن کنترل

عزت نفس پایین

از دست دادن میل جنسی

عصبی بودن

عفونت ها یا بیماری های مکرر

 

استرس چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

در طی دوره های طولانی، استرس مزمن می تواند به ایجاد طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی کمک کند، از جمله:

استرس مزمن می تواند به فشار خون بالا بیانجامد.
بیماری قلبی
فشار خون بالا
دیابت
چاقی
یک سیستم ایمنی ضعیف
اختلال عملکرد جنسی
اختلالات دستگاه گوارش
تحریک پوست
عفونت های تنفسی
بیماری های خود ایمنی
بیخوابی
سوختن
افسردگی
اختلالات اضطرابی
اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD
جنون جوانی
مدیریت استرس

استرس مزمن می تواند طاقت فرسا به نظر برسد و ممکن است فرد احساس کند نمی تواند کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورد.

با این حال، تعدادی از استراتژی ها می توانند به کاهش سطح استرس و بهبود رفاه کمک کنند.

 

برخی از روش‌های مدیریت استرس عبارتند از:

 

درک علائم و نشانه ها

این نشانه ها می توانند متفاوت باشند، اما اگر فرد بتواند سیگنال های استرس خود را تشخیص دهد، بهتر می تواند آنها را مدیریت کند.

صحبت کردن با دوستان و خانواده

آنها می توانند حمایت عاطفی و انگیزه ای برای اقدام برای درمان ارائه دهند.

شناسایی محرک ها

همیشه نمی توان از عوامل استرس زا اجتناب کرد. با این حال، توجه به محرک‌های خاص می‌تواند به فرد کمک کند تا استراتژی‌های مقابله و مدیریتی را توسعه دهد، که ممکن است شامل کاهش مواجهه باشد.

به طور منظم ورزش کنید

فعالیت بدنی باعث افزایش تولید اندورفین در بدن می شود، این اندورفین ها مواد شیمیایی هستند که خلق و خو را تقویت می کنند و استرس را کاهش می دهند. ورزش می تواند شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن، یا تمرین در باشگاه باشد.

تلاش برای تمرکز حواس

افرادی که این شکل از مدیتیشن را انجام می دهند از تکنیک های تنفس و فکر برای ایجاد آگاهی از بدن و محیط اطراف خود استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که ذهن آگاهی می تواند تأثیر مثبتی بر استرس، اضطراب و افسردگی داشته باشد.

بهبود کیفیت خواب

کم خوابی یا خواب با کیفیت پایین می تواند به استرس کمک کند. سعی کنید هر شب حداقل ۷ ساعت وقت داشته باشید و زمان های منظمی را برای خواب و بیدار شدن تعیین کنید. از کافئین، خوردن غذا و فعالیت بدنی شدید در ساعات قبل از خواب خودداری کنید.

همچنین گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب، حمام آب گرم یا مدیتیشن می تواند به آرام شدن قبل از خواب،  کمک کند.

 

درمان استرس

اگر راهبردهایی مانند موارد ذکر شده در بالا کمکی نمی کند، مهم است که برای مشاوره و پشتیبانی به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. پزشک ممکن است درمان روانشناختی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) را توصیه کند.

یکی از اهداف ثابت شده درمان شناختی رفتاری کمک به افراد برای مقابله با استرس مزمن است. در جلسات ساختاریافته، یک درمانگر تلاش می کند تا فرد را قادر سازد تا رفتار، افکار و احساسات خود را در مورد عوامل استرس زا اصلاح کند.

درمان شناختی رفتاری همچنین می تواند به فرد کمک کند تا ابزارها و مکانیسم های مقابله ای را برای مدیریت پاسخ های استرس ایجاد کند.

گاهی اوقات، پزشک داروهایی را برای کمک به درمان برخی از علائم استرس مزمن توصیه می کند. به عنوان مثال، ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای درمان اضطراب یا افسردگی تجویز کند. برای افرادی که مشکل خواب دارند، پزشکان ممکن است داروهای آرام بخش تجویز کنند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سعی نکنید به تنهایی با استرس مزمن مقابله کنید. اگر راهبردهای خودیاری مؤثر واقع نشدند، پزشک می‌تواند در مورد گزینه‌های درمانی حمایت و مشاوره ارائه دهد. آنها همچنین می توانند فرد را به یک روانشناس یا روانپزشک ارجاع دهند.

هر کسی که تحت فشار استرس قرار گرفته است باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند، به خصوص اگر افکار خودکشی در سر دارد یا برای مقابله با آن از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند.

 

چکیده

استرس بخشی منظم از زندگی روزمره است. استرس کوتاه مدت به طور کلی بی ضرر است، اما زمانی که طول بکشد و مزمن شود، می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند. همچنین می تواند به ایجاد اختلالات جسمی و روانی منجر شود.

تکنیک‌های خودیاری شامل شناسایی محرک‌ها، توسعه راهبردهای مقابله و اجتناب، ارتباط با دوستان و خانواده، و تمرین ذهن آگاهی است.

اگر این تکنیک‌ها کار نمی‌کنند، یا اگر استرس شدید می‌شود، فرد باید با یک متخصص صحبت کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *