خانواده سالم

افزایش یا کاهش میل جنسی : از علل تا درمان

افزایش یا کاهش میل جنسی

اختصاصی فارمافوری: هر فردی میل جنسی خود را دارد که برای او طبیعی است. تعدادی از عوامل ممکن است باعث افزایش یا کاهش میل جنسی شود.

برای درک اینکه چرا برخی افراد ممکن است میل جنسی بالا یا پایین داشته باشند، به همراه نکاتی در مورد چگونگی افزایش آن، این مقاله را بخوانید.

تعریف

میل جنسی، به میل فرد برای شرکت در فعالیت جنسی اشاره دارد. میل جنسی کم به کاهش میل جنسی مربوط می شود، در حالی که میل جنسی بالا افزایش میل به رابطه جنسی است.

 

دلایل افزایش میل جنسی

برخی از دلایلی که ممکن است یک فرد میل جنسی بالاتری داشته باشد عبارتند از:

ورزش کردن: یک مطالعه نشان می دهد که افرادی که درگیر فعالیت بدنی هستند، تمایل جنسی بیشتری دارند.

مصرف مواد مخدر: داروهای محرک مانند کوکائین، می تواند باعث افزایش میل جنسی شود.

تغییرات در انتقال دهنده های عصبی: دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است. افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است درمان جایگزینی دوپامین دریافت کنند. این امر می تواند باعث افزایش جنسی و اجبار جنسی شود.

تستوسترون: برخی تحقیقات قدیمی نشان می دهد که ممکن است بین سطوح بالاتر تستوسترون در مردان و میل جنسی بالاتر ارتباط وجود داشته باشد.

 

دلایل کاهش میل جنسی

دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد میل جنسی کمتری دارد، از جمله:

یائسگی

مطالعاتی که در مورد میل جنسی زنان انجام می شود، نشان می دهد که در طول یائسگی، هورمون های جنسی کاهش می یابد. این می تواند باعث کاهش میل جنسی و برانگیختگی شود.

فرهنگ و مذهب

افرادی که در معرض اعتقادات مذهبی یا فرهنگی بسیار محدود کننده هستند ممکن است سطوح پایین تری از میل جنسی داشته باشند.

سلامت روان

مطالعات نشان داده است که مردان و زنانی که دارای اختلالات روانی ، مانند اضطراب یا افسردگی، هستند ممکن است کاهش میل جنسی را تجربه کنند.

سن

میل جنسی ممکن است با بالا رفتن سن افراد تغییر کند. نتایج یک بررسی نشان می دهد که وقتی افراد به سن ۶۰ سالگی می رسند، میل جنسی کاهش می یابد.

چاقی

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد بین چاقی و اختلال عملکرد جنسی ارتباط وجود دارد، که ممکن است به کاهش میل جنسی منجر شود.

بیماری های مزمن

بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری قلبی می تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی شود که ممکن است میل جنسی را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان می دهد که اثرات بیولوژیکی دیابت، مانند آسیب عصبی، همراه با اثرات روانی، مانند تصور از خود و خستگی، می توانند میل جنسی را کاهش دهند.

بارداری

نتایج یک مطالعه نشان داد که زنان تمایل دارند فعالیت جنسی خود را در طول بارداری کاهش دهند. یکی از دلایل اصلی این امر کاهش میل جنسی آنها بود.

رضایت از رابطه

یک مطالعه نشان داد که میل جنسی برخی از زنان بسته به رضایت آنها از رابطه ممکن است کاهش یابد.

دارو

داروها یا درمان ها ممکن است باعث کاهش میل جنسی در فرد شود. برخی از این موارد عبارتند از:

شیمی درمانی: در مردان، شیمی درمانی ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهد که منجر به کاهش میل جنسی آنها می شود. برای زنان، شیمی درمانی ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود، زیرا می تواند باعث شروع زودهنگام یائسگی شود.

پیشگیری از بارداری هورمونی زنانه: مروری بر زنان و داروهای ضد بارداری هورمونی نشان می‌دهد که برخی روش‌های پیشگیری از بارداری ممکن است میل جنسی را کاهش دهد. از جمله:

حلقه ضد بارداری

تزریق

ایمپلنت

داروهای ضد افسردگی: یک نگاه تاریخی به داروهای ضد افسردگی و اختلالات جنسی نشان می دهد که ممکن است میل جنسی را کاهش دهند.

 

چگونه میل جنسی را افزایش دهیم

افراد می توانند روش های زیر را برای کمک به افزایش میل جنسی خود امتحان کنند:

 

سکس درمانی

یک متخصص جنسی می تواند به مشکلات جنسی کمک کند. همزمان که می توانند به افزایش میل جنسی کمک کنند، می توانند از افراد برای رسیدن به ارگاسم نیز حمایت کنند.

 

خواب را افزایش دهید

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مدت بیشتر خواب در زنان منجر به سطح بالاتری از میل جنسی در روز بعد می شود.

 

آفرودیزیک ها

منابع مورد اعتماد گیاهی مانند یوهیمبین و Eurycoma longifolia ممکن است به افزایش میل جنسی کمک کند. مکمل ایکس اید مقادیر زیادی از منابع گیاهی را داراست. همچنین برخی از غذاها مانند توت فرنگی، شکلات و صدف خام نیز می توانند خواص تقویت کننده جنسی داشته باشند.

 

ورزش

افراد ممکن است میل جنسی خود را از طریق ورزش، تمرکز حواس و یوگا افزایش دهند.

 

تستوسترون درمانی

تستوسترون درمانی در مردان مسن می تواند به آنها کمک کند تا میل جنسی را به دست آورند.

تحقیقاتی که به بررسی درمان تستوسترون و میل جنسی در زنان می پردازد متفاوت است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ استدلال می کند که بعید است میل جنسی زنان را افزایش دهد، با این حال، مطالعه دیگری نشان می دهد که می تواند میل جنسی را در زنان افزایش دهد.

تحقیقات بیشتری برای اثبات اثرات تستوسترون و میل جنسی در زنان ضروری است.

 

میل جنسی طبیعی چیست؟

بهتر است میل جنسی را به عنوان یک طیف در نظر بگیرید. چیزی که ممکن است کسی آن را عادی بداند، ممکن است برای شخص دیگری متفاوت باشد. میل جنسی نیز می تواند نوسان داشته باشد و منجر به افزایش یا کاهش میل جنسی شود.

 

در برخی موارد، میل جنسی یک فرد ممکن است بسیار زیاد یا بسیار کم شود. این وضعیت ممکن است به یک اختلال عملکرد جنسی تبدیل شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلال علاقه جنسی/برانگیختگی زنان (FSIAD) : نوعی اختلال عملکرد جنسی است که در آن فقدان مداوم میل جنسی وجود دارد که ناشی از بیماری های پزشکی یا داروها نیست.

درمان FSIAD ممکن است شامل مشاوره یا دارو باشد.

رفتار جنسی اجباری: سازمان بهداشت جهانی (WHO) رفتار جنسی اجباری را در طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD-11) گنجانده است. این اختلال به عنوان یک اختلال تکانه ای تعریف می شود که «با یک الگوی مداوم شکست در کنترل تکانه ها یا میل های جنسی شدید و مکرر که منجر به رفتار جنسی تکراری می شود”، مشخص می شود.

 

خلاصه

میل جنسی یک طیف است و آنچه ممکن است برای یک فرد طبیعی باشد ممکن است برای دیگری عادی نباشد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است میل جنسی بالا یا پایین داشته باشد یا اینکه چرا ممکن است نوسان داشته باشد. دارو، سن و بیماری های مزمن همگی می توانند بر آن تأثیر بگذارند.

راه هایی برای افزایش میل جنسی وجود دارد که شامل ورزش، سکس درمانی یا خواب کافی می شود.

اگر فردی نگران هرگونه تغییر در میل جنسی خود است، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *