بیماری ها

افسردگی چه تاثیری بر روی جسم میگذارد؟

افسردگی چه تاثیری بر روی جسم

اختصاصی فارمافوری: اثرات افسردگی ممکن است فراتر از احساسات و سلامت روان فرد باشد. افسردگی همچنین می تواند بر سلامت جسمانی فرد تأثیر بگذارد. در این مقاله با اثرات فیزیکی افسردگی از جمله درد مزمن، تغییر وزن و افزایش التهاب آشنا شوید و به این پرسش پاسخ دهید که افسردگی چه تاثیری بر روی جسم میگذارد؟

 

افسردگی چیست؟

افسردگی یک وضعیت پیچیده سلامت روان است که باعث می شود فرد خلق و خوی ضعیفی داشته باشد و ممکن است احساس غم یا ناامیدی دائمی در او ایجاد کند.

علائم افسردگی می تواند یک تجربه موقت در پاسخ به سوگ یا ضربه باشد. اما زمانی که علائم بیش از ۲ هفته طول بکشد، می تواند نشانه یک اختلال افسردگی جدی باشد.

همین علائم همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری روانی دیگر، مانند اختلال استرس دوقطبی یا پس از سانحه  (PTSD)  باشد.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) علائم افسردگی را به صورت زیر فهرست می کند:

خلق و خوی افسرده در بیشتر روزها، از جمله احساس غم و اندوه یا پوچی
از دست دادن لذت در فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
بیشتر روزها خیلی کم یا زیاد می خوابید
کاهش یا افزایش وزن ناخواسته یا تغییر در اشتها
تحریک فیزیکی یا احساس سستی
انرژی کم یا خستگی
احساس بی ارزشی یا گناه
مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
افکار مزاحم مرگ یا خودکشی

علائم در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. برای اینکه پزشک بتواند افسردگی را تشخیص دهد، فرد باید پنج علامت یا بیشتر داشته باشد که باید در همان دوره ۲ هفته ای وجود داشته باشد.

علائم فیزیکی افسردگی

افسردگی به شیوه های متفاوتی می تواند بر سلامت جسمانی تأثیر بگذارد،از جمله موارد زیر:

افزایش یا کاهش وزن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات اشتها را تجربه کنند که می تواند باعث کاهش یا افزایش وزن ناخواسته شود.

کارشناسان پزشکی افزایش وزن بیش از حد را با بسیاری از عارضه ها از جمله دیابت و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند. کمبود وزن می تواند به قلب آسیب برساند، باروری را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خستگی شود.

درد مزمن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است دردهای غیر قابل توضیحی از جمله درد مفاصل یا عضلانی، حساسیت سینه ها و سردرد را تجربه کنند.

علائم افسردگی یک فرد می تواند به دلیل درد مزمن بدتر شود.

بیماری قلبی

افسردگی می تواند انگیزه فرد را برای انتخاب شیوه زندگی مثبت کاهش دهد. زمانی که رژیم غذایی نامناسبی داشته باشند و سبک زندگی کم تحرکی داشته باشند، خطر ابتلا به بیماری قلبی در آنها افزایش می یابد.

افسردگی همچنین ممکن است یک عامل خطر مستقل برای مشکلات سلامت قلب باشد. طبق تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵، از هر پنج نفر مبتلا به نارسایی قلبی یا بیماری عروق کرونر، یک نفر افسردگی دارد.

التهاب

تحقیقات نشان می دهد که استرس مزمن و افسردگی با التهاب مرتبط هستند و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که افسردگی می تواند به دلیل التهاب مزمن باشد.

افراد مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد دارای شرایط التهابی یا اختلالات خودایمنی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع ۲ و آرتریت هستند.

با این حال، مشخص نیست که آیا افسردگی باعث التهاب می شود یا التهاب مزمن فرد را در برابر افسردگی آسیب پذیرتر می کند. تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین این دو لازم است.

مشکلات سلامت جنسی

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است کاهش میل جنسی داشته باشند، در برانگیختگی مشکل داشته باشند، دیگر ارگاسم نداشته باشند یا ارگاسم کمتر لذت بخشی داشته باشند.

برخی از افراد نیز به دلیل افسردگی مشکلات در روابط را تجربه می کنند که می تواند بر فعالیت جنسی تأثیر بگذارد.

بدتر شدن بیماری های مزمن

افرادی که قبلاً دارای یک بیماری مزمن بوده اند ممکن است در صورت ابتلا به افسردگی علائم خود را بدتر ببینند.

بیماری های مزمن ممکن است از قبل احساس انزوا یا استرس داشته باشند و افسردگی ممکن است این احساسات را تشدید کند.

افرادی که افسردگی را تجربه می کنند و دارای یک بیماری مزمن هستند باید با پزشک در مورد راهکارهایی برای رسیدگی به هر دو بیماری صحبت کنند. حفظ سلامت روان ممکن است سلامت جسمی را بهبود بخشد و مدیریت بیماری مزمن را آسان‌تر کند.

مشکل خواب

افسردگی ممکن است منجر به بی خوابی شود. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است دچار بی خوابی یا مشکلات خواب شوند. این اختلال می تواند باعث ایجاد احساس خستگی در آنها شود و مدیریت سلامت جسمی و روانی را دشوار کند.

پزشکان کم خوابی را با مشکلات مربوط به سلامتی مرتبط می دانند. به طور مشابه، تحقیقات کمبود خواب طولانی مدت را با فشار خون بالا، دیابت، مسائل مربوط به وزن و برخی از انواع سرطان مرتبط می دانند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *