بیماری ها, خانواده سالم, سبک زندگی

ام اس و سردرد: آنچه باید بدانیم

ام اس و سردرد: آنچه باید بدانیم

ام اس و سردرد: آنچه باید بدانیم. فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) ممکن است انواع مختلفی از سردردها را تجربه کند. محرک های سردرد ام اس عبارتند از استرس، تنش عضلانی یا برخی غذاها. با این حال، طیف وسیعی از داروها و درمان‌های جایگزین، مانند تکنیک‌های آرام‌سازی، ممکن است به تسکین علائم کمک کنند.

ام اس روی مغز و نخاع تاثیر می گذارد. این امر می تواند علائمی مانند ضعف جزئی عضلانی ایجاد کند یا می تواند منجر به عوارض شدید ناتوان کننده از جمله ناتوانی در راه رفتن شود.

این مقاله علل سردرد و سردردهای میگرنی را که ممکن است به دلیل ام اس باشد بررسی می کند و به اقدامات پیشگیرانه و گزینه های درمانی می پردازد. همچنین علل و درمان سایر علائم سردرد را مورد بحث قرار می دهد.

آیا سردرد از علائم ام اس است؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO) می گوید که اکثر مردم گاهی اوقات سردرد می گیرند و افراد اغلب سردرد تنشی را گزارش می کنند. این سازمان می افزاید که سردردهای میگرنی از هر ۷ نفر در سراسر جهان ۱ نفر را مبتلا می کند و زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند.

با این حال، بنیاد مولتیپل اسکلروزیس بیان می کند که محققان مطمئن نیستند که آیا رابطه ای بین ام اس و سردرد وجود دارد یا خیر. علاوه بر این، برخی از افرادی که سردرد می گیرند، علائم میگرن نیز دارند، اگرچه هیچ ارتباط ثابت شده ای با میگرن که یکی از علائم ام اس است وجود ندارد.

میگرن

سردرد میگرنی شامل درد شدید ضربانی یا ضربانی در یک ناحیه از سر است. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به صدا یا نور نیز وجود داشته باشد.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۷ از ۵۰ نفر نشان داد که شیوع سردرد در افراد مبتلا به ام اس بیشتر از آنچه قبلاً نشان داده شده بود. این تحقیق همچنین بیان کرد که سردرد یک علامت مکرر مرتبط با شروع زودرس ام اس است. با این حال، نویسندگان گفتند که این تحقیق هیچ یک از سابقه قبلی سردرد یا استرس عاطفی شرکت کنندگان را در نظر نمی گیرد.

تحقیقات دیگر در سال ۲۰۱۴ ارتباط قوی بین ام اس و گزارش های سردرد میگرنی با هاله را نشان داد. هاله یک علامت هشدار دهنده است که سردرد قریب الوقوع است و می تواند در بین افرادی که ام اس ندارند رخ دهد. محققان به این نتیجه رسیدند که تحقیقات بیشتری برای پیوند سردردهای میگرنی با هاله و عود احتمالی ام اس مورد نیاز است.

تنش

سردردهای تنشی نیز ممکن است با ام اس ارتباط داشته باشند. یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که برخی از سردردهای ام اس ممکن است ناشی از درد تنشی باشد تا سردردهای میگرنی. این تحقیق اضافه کرد که سردرد در انواع مختلف ممکن است از علائم ام اس باشد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

درباره ام اس

موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS) می گوید که ام اس یک بیماری مادام العمر است و علائم آن از نسبتاً خفیف تا شدید متغیر است. علت آنها مشخص نیست، اگرچه برخی از محققان معتقدند زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به میلین، ماده ای که سلول های عصبی را می پوشاند و از آنها محافظت می کند، حمله می کند.

بهبودی یا عود ممکن است به طور غیر منتظره اتفاق بیفتد، در حالی که درمان ها ممکن است پیشرفت بیماری را کاهش دهند. با این حال، برخی از افراد با اشکال خفیف‌تر ممکن است بتوانند بدون درمان این بیماری را مدیریت کنند.

بر اساس گزارش مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، شروع بیماری ام اس معمولاً افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه ممکن است پس از ۵۰ سالگی فرد رخ دهد. این بیماری حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد و برخی تحقیقات نشان می دهد که ام اس ممکن است در دوران کودکی یا نوجوانی نیز شروع شود.

علائم دیگر ام اس چیست؟

دریافت تشخیص ام اس به دلیل علائم غیرقابل پیش بینی این بیماری می تواند دشوار باشد ، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

مسائل بینایی

ضعف عضلانی

ایجاد تعادل در مشکلات

درد

فلج شدن

از دست دادن شنوایی

مانع سخنرانی

مشکلات تمرکز

علت سردرد چیست؟

محرک های میگرن و سردردهای تنشی متفاوت است. اگر فردی بتواند علائم و علل احتمالی را تشخیص دهد، ممکن است بخواهد برای درمان به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی عموماً افراد ۳۵ و ۴۵ ساله را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه کودکان، بزرگسالان جوان و افراد مسن نیز ممکن است آن را تجربه کنند. اگرچه متخصصان به طور کامل علت وقوع آنها را درک می کنند، اما بنیاد میگرن آمریکا (AMF)

عوامل زیر را به عنوان محرک های احتمالی فهرست می کند:

استرس: در میان افرادی که دچار سردردهای میگرنی می شوند، حدود ۷۰ درصد استرس را یکی از محرک های آن گزارش می کنند.

کم آبی بدن: حدود ۳۳ درصد از افراد مبتلا به سردردهای میگرنی گزارش می دهند که کم آبی یک محرک است.

هورمون ها: تا ۷۵ درصد از زنان مبتلا به سردردهای میگرنی این اختلال را در طول چرخه قاعدگی خود تجربه می کنند.

الکل و کافئین: بسیاری از مردم گزارش می دهند که علائم آنها پس از مصرف هر یک از این مواد بدتر می شود.

تغییرات آب و هوا: طوفان، گرمای زیاد، و تغییرات زیاد در فشار هوا از عوامل رایج هستند.

بوها: قرار گرفتن در معرض بوهای خاص ممکن است حملات را بدتر یا تحریک کند.

غذا: محرک های رایج عبارتند از شکلات، پنیر، شیرین کننده های مصنوعی، گوشت های پخته شده، و مواد غذایی حاوی افزودنی مونو سدیم گلوتامات (MSG).

نور: نور خورشید، روشنایی روشن داخل ساختمان، و نورهای سوسوزن می توانند محرک باشند.

دارو: مصرف داروهای تجویزی برای سردردهای میگرنی بیش از ۱۰ روز در ماه می تواند محرک باشد.

سردردهای تنشی

افراد معمولا سردردهای تنشی را گزارش می کنند – عوامل متعددی ممکن است باعث ایجاد آنها شوند، از جمله موارد زیر:

استرسی که باعث انقباض ماهیچه های صورت، فک، گردن و پوست سر می شود

کار شدید

اضطراب یا افسردگی

وعده های غذایی از دست رفته

خواب خیلی کم

آیا می توان از سردرد پیشگیری کرد؟

اقداماتی که ممکن است به پیشگیری از سردردهای میگرنی و تنشی کمک کند شامل تغییر سبک زندگی، درمان‌های جایگزین و تکنیک‌های تمدد اعصاب است.

سردردهای میگرنی

برخی از غذاهای رایج ممکن است باعث سردردهای میگرنی شوند. بنیاد ملی سردرد توصیه می‌کند برای شناسایی غذاهای مشکل‌ساز، یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید.

جدا از اقدامات رژیم غذایی، AMF  این شیوه های زندگی را توصیه می کند:

داشتن زمان خواب منظم

کاهش استرس

ورزش منظم

پیروی از یک برنامه درمانی دارویی

نفس های آهسته و عمیق بکشید

سردردهای تنشی

برای جلوگیری از سردرد تنشی، AMF توصیه می کند:

آرامش

ماساژ درمانی

طب سوزنی

فیزیوتراپی

بیوفیدبک درمانی

درمان شناختی رفتاری

آیا درمانی وجود دارد؟

داروها و درمان‌های غیردارویی برای میگرن و سردردهای تنشی در دسترس هستند.

برخی از گزینه های درمانی عبارتند از :

درمان سردرد میگرنی

در مراحل اولیه، پزشکان ممکن است توصیه کنند:

استراحت در اتاقی ساکت و تاریک با کیسه یخ

نوشیدن مایعات زیاد

مصرف مقادیر کم کافئین

درمان های اضافی ممکن است شامل مصرف دارو در شروع علائم در مرحله حاد باشد. همچنین داروهای روزانه برای پیشگیری یا کاهش شدت حملات بیشتر در مرحله پیشگیری وجود دارد.

درمان فاز حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای تریپتان که سطح ناقل عصبی سروتونین را در مغز افزایش می دهند

مسکن های بدون نسخه برای سردردهای خفیف مانند استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن

داروهای ضد تهوع برای تسکین حالت تهوع و استفراغ ناشی از سردرد

مواد افیونی برای استفاده مختصر

درمان فاز پیشگیرانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد افسردگی

درمان غیر دارویی، مانند تکنیک های آرام سازی یا بیوفیدبک

درمان سردرد تنشی

اولین گام در درمان سردرد تنشی شامل رسیدگی به هر مشکل اساسی سلامتی است. به عنوان مثال، یک دستگاه دهان اصلاحی ممکن است به کاهش تنش ناشی از اختلال مفصل فک کمک کند. پزشکان همچنین ممکن است تجویز کنند:

مسکن ها

NSAID ها

داروهای ضد افسردگی

آرام بخش ها

خلاصه

در حالی که محققان مطمئن نیستند که آیا رابطه ای بین ام اس و سردرد وجود دارد، افرادی که سردرد ام اس را تجربه می کنند می توانند تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند که ممکن است به پیشگیری از آن کمک کند. این موارد شامل پرهیز از غذاهایی که محرک‌های رایج هستند، مانند آنهایی که حاوی MSG هستند، و همچنین هیدراته ماندن، کاهش استرس، ورزش کردن و حفظ یک برنامه خواب ثابت است.

داروها می توانند درد را کاهش دهند و از سردردهای مکرر جلوگیری کنند. پزشکان همچنین ممکن است داروهایی برای کاهش سایر علائم سردردهای میگرنی مانند حالت تهوع تجویز کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *