بیماری ها

ایدز با لمس منتقل می شود؟ /افسانه ها و حقایق در مورد انتقال ویروس

ایدز با لمس منتقل می شود

اختصاصی فارمافوری: ایدز با لمس منتقل می شود؟ افسانه های زیادی در مورد انتقال آچ آی ویوجود دارد، اما رفع آنها می تواند به مردم کمک کند تا بفهمند چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند.

نوآوری ها در آزمایش و درمان خطر ابتلا به آچ آی ویرا کاهش داده و به مبتلایان به آچ آی وی کمک کرده است تا زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

اکنون می توان سطح این ویروس را در بدن به حدی کاهش داد تا در آزمایش غیرقابل تشخیص باشد. در این مرحله، ویروس غیر قابل انتقال است. این بدان معنی است که یک شخص نمی تواند ویروس را به شخص دیگری منتقل کند.

اما برای حفظ این سطح، فرد باید به مصرف داروهای خود ادامه دهد. در غیر این صورت، سطح ویروس می تواند دوباره افزایش یابد.

این مقاله به برخی از تصورات غلط رایج در مورد انتقال آچ آی ویمی پردازد.

افسانه اول: اچ‌آی‌وی می‌تواند در نتیجه تماس با فردی که به آن مبتلا است، گسترش یابد

اینکه لمس کردن می تواند آچ آی ویرا منتقل کند، صحت ندارد.

واقعیت: به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) آچ آی وی نمی تواند از طریق لمس کردن گسترش یابد. دست دادن، در آغوش گرفتن، و تماس های فیزیکی مشابه باعث انتقال ویروس نمی شود.

فرد تنها در صورتی می تواند به این ویروس مبتلا شود که با مایعات زیر از فردی که قبلاً آچ آی ویدارد تماس پیدا کند:

خون

شیر مادر

مقعدی

منی

واژینال

آچ آی وی از طریق بزاق منتقل نمی شود.

این مایعات باید با غشاهای مخاطی فرد دیگر – مانند داخل یا روی رکتوم، واژن، آلت تناسلی یا دهان – تماس داشته باشند تا فرد در معرض خطر ابتلا به آچ آی وی قرار گیرد.

انتقال همچنین می تواند از طریق پوست ترک خورده یا با استفاده از سوزن های آلوده رخ دهد.

افسانه دوم: آچ آی وی از طریق حشرات آلوده و حیوانات خانگی قابل انتقال است

واقعیت: برخی افراد معتقدند که می توانند از طریق حشرات یا حیوانات خانگی آلوده به آچ آی وی مبتلا شوند. این اما چنین چیزی امکان پذیر نیست.

برای انتقال اچ آی وی، پشه یا حشره دیگری باید فرد مبتلا به آچ آی وی را نیش بزند، سپس خون را به بدن فرد دیگر تزریق کند.

همچنین، اچ آی وی به دلیل ساختار ژنتیکی متفاوت در مقایسه با دی ان ای انسان، در پشه زنده نمی ماند.

حشرات دوباره خون را به فرد جدید تزریق نمی کنند، بنابراین نمی توانند آچ آی ویرا منتقل کنند.

اشکال دیگری از این ویروس وجود دارد، مانند ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) که گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، اچ‌آی‌وی فقط بر انسان تأثیر می‌گذارد. انسان نمی تواند به FIV یا سایر ویروس های نقص ایمنی در حیوانات مبتلا شود.

افسانه سوم: آچ آی وی می تواند از طریق آب یا غذای آلوده منتقل شود

واقعیت: آچ آی وی نمی تواند برای مدت طولانی در خارج از بدن زندگی کند و نمی تواند در آب زنده بماند. در نتیجه، امکان جذب ویروس از طریق شنا، نوشیدن، حمام کردن، یا سایر فعالیت‌های مرتبط با آب وجود ندارد.

علاوه بر این، امکان ابتلا به آچ آی وی از طریق موارد زیر وجود ندارد:

به اشتراک گذاشتن غذا با فردی که آچ آی وی دارد

خوردن غذایی که آثار خون روی آن وجود دارد

توالت یا حمام مشترک

تماس با بزاق، عرق یا اشک

این ویروس نمی تواند در معرض هوا یا گرمای حاصل از پخت و پز زنده بماند. همچنین اگر فردی غذایی می خورد که آثاری از ویروس روی آن وجود داشت، اسید معده او آن را از بین می برد.

افسانه چهارم: اگر زوجی مبتلا به آچ آی وی باشد، نیازی به محافظت از خود ندارد

واقعیت: گونه های مختلف آچ آی وی وجود دارد و سویه ها می توانند در طول زمان تغییر کنند. اگر فردی و همسرش دو گونه متفاوت از آچ آی ویداشته باشند، ممکن است آنها را به یکدیگر منتقل کنند. این امر می تواند منجر به عفونت مجدد شود که می تواند درمان را پیچیده کند.

داروهای فعلی می توانند سطح این ویروس را در بدن کاهش دهند تا غیر قابل انتقال باشد. اگر این اتفاق برای هر دو طرف بیفتد، محافظت از آچ آی وی ممکن است غیر ضروری باشد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند هر یک از زوج ها را در مورد وضعیت خود راهنمایی کند.

حتی اگر خطر انتقال آچ آی وی وجود نداشته باشد، سایر عفونت‌های مقاربتی می‌توانند در نتیجه رابطه جنسی بدون کاندوم یا سایر روش‌های مانع گسترش یابند.

افسانه پنجم: انتقال خون خطر ابتلا به آچ آی وی را افزایش می دهد

واقعیت: متخصصان مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر به شدت جریان خون را برای انواع عفونت های مرتبط با خون، از جمله HIV آزمایش می کنند.

خون بانکی که برای انتقال خون در دسترس است حاوی آچ آی وی نیست. این ویروس نمی تواند از طریق اهدای عضو و بافت پخش شود، زیرا  تحت آزمایش قرار می گیرند.

زمانی که دانشمندان برای اولین بار آچ آی ویرا شناسایی کردند، نمی‌دانستند چه چیزی باعث این ویروس شده یا چگونه گسترش می‌یابد. در نتیجه خون اهدایی را برای آچ آی وی را آزمایش نکردند و برخی از افراد از این طریق به این ویروس مبتلا شدند.

با این حال، اکنون، آزمایش دقیق تضمین می کند که هیچ ویروسی در خون وجود ندارد.

هر کسی که در مورد خون یا اندام هایی که قرار است دریافت کند نگرانی دارد، می تواند با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد محصول و فرآیند آزمایش صحبت کند.

ابتلا به آچ آی وی با اهدای خون ممکن نیست، زیرا تمام سوزن ها و سایر مواد استریل هستند.

افسانه ششم: آچ آی وی از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل نمی شود

واقعیت: متخصصان مراقبت های بهداشتی ابتلا به آچ آی وی از رابطه جنسی دهانی را نادر اما ممکن می دانند.

در طول رابطه جنسی دهانی، قرار دادن دهان بر روی آلت تناسلی، واژن یا مقعد می تواند به طور بالقوه فرد را در معرض مایعات عفونی قرار دهد که می تواند وارد غشاهای مخاطی دهان او شود.

اگرچه خطر ابتلا به اچ آی وی در نتیجه برقراری رابطه جنسی دهانی پایین است، اما اگر شریک زندگی خود به این ویروس مبتلا باشد، فرد همچنان می تواند اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهد.

افراد می‌توانند از روش‌های محافظتی مانند کاندوم برای کاهش خطر انتقال آچ آی وی و سایر عفونت‌ها در طول رابطه جنسی دهانی استفاده کنند.

برای جلوگیری از انتقال، متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام رابطه جنسی تک همسری با شریکی را که به طور مداوم از درمان ضد رتروویروسی استفاده می کند (در صورت ابتلا به HIV) توصیه می کنند. درمان ضد رتروویروسی می تواند سطح ویروسی فرد را کاهش دهد تا آچ آی وی غیرقابل انتقال باشد.

افسانه هفتم: آچ آی وی از طریق بوسیدن قابل انتقال است

واقعیت: اچ‌آی‌وی از طریق بزاق منتقل نمی‌شود و امکان انتقال ویروس با بوسیدن گونه‌ها یا لب‌ها وجود ندارد.

همچنین احتمال ابتلا یا انتقال اچ آی وی از طریق بوسیدن با دهان باز در فرد بسیار کم است.

برای اینکه این اتفاق بیفتد، هر دو نفر باید زخم های بزرگ و باز در دهان خود داشته باشند که خون از آن عبور کند.

افسانه هشتم: امکان ابتلا به آچ آی وی از طریق سوزن وجود ندارد

واقعیت: آچ آی ویمی تواند تا ۴۲ روز در سوزن استفاده شده زنده بماند. هیچ راه مطمئنی برای به اشتراک گذاشتن سوزن وجود ندارد.

فرد باید هر بار که تزریق می کند، از یک سوزن جدید استفاده کند.

افراد همچنین باید اطمینان حاصل کنند که فردی که خالکوبی انجام می دهد قبل از انجام خالکوبی جدید از سوزن های تازه استفاده می کند.

خلاصهگزینه های درمانی زیادی برای کمک به جلوگیری از پیشرفت آچ آی وی به ایدز وجود دارد.

هر کسی که نگران است شاید آچ آی وی داشته باشد یا ممکن است در معرض آن قرار گیرد، بهتر است در مورد آزمایش با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کند.

با از بین بردن افسانه ها در مورد آچ آی وی و ایدز، افراد بیشتری می توانند به دنبال تشخیص و درمان اولیه باشند و زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *