دارو, عوارض دارویی

باسیتراسین در مقابل نئوسپورین: تفاوت چیست؟

باسیتراسین در مقابل نئوسپورین: تفاوت چیست؟

باسیتراسین در مقابل نئوسپورین: تفاوت چیست؟ نئوسپورین نام تجاری پماد آنتی بیوتیک سه گانه است. حاوی باسیتراسین روی، نئومایسین سولفات و پلی میکسین B سولفات است. پماد باسیتراسین نیز موجود است و دو آنتی بیوتیک دیگر را شامل نمی شود.

با آن که هر دو نوع کرم می توانند به درمان خراش ها، بریدگی ها و سوختگی های جزئی کمک کنند، بسیاری از افراد به باسیتراسین حساسیت دارند.

پمادهای آنتی بیوتیکی می توانند به کاهش خطر عفونت کمک کنند، که به ویژه برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مهم است. با این حال، یک منبع معتبر متاآنالیز در سال ۲۰۱۸ نشان داد که این کرم‌ها به سختی در پیشگیری از عفونت مؤثرتر از دارونما هستند.

در این مقاله، درباره تفاوت‌های پماد نئوسپورین و فقط باسیتراسین و اینکه آیا آنها ضروری هستند، بیشتر بخوانید.

باسیتراسین در مقابل نئوسپورین

افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است از پمادهای آنتی بیوتیک سود ببرند، زیرا می توانند خطر عفونت را کاهش دهند.

باسیتراسین و نئوسپورین هر دو آنتی بیوتیک های موضعی هستند – کرم های دارویی که فرد می تواند مستقیماً روی پوست خود استفاده کند.

پزشکان گاهی اوقات نئوسپورین را به دلیل ترکیب آنتی بیوتیک هایی که در آن وجود دارد، “نئو-باک پلیم” می نامند.

برخی از داروخانه ها پمادهای آنتی بیوتیک سه گانه را نیز می فروشند که نسخه های عمومی نئوسپورین هستند. فرمولاسیون آنها در بین تولیدکنندگان متفاوت است – ممکن است حاوی ترکیبات کمی متفاوت از نئوسپورین یا نسبت های متفاوتی از هر ماده باشد.

پماد باسیتراسین فقط حاوی یک آنتی بیوتیک است. این بدان معنی است که نئوسپورین پوشش آنتی بیوتیکی گسترده تری ارائه می دهد که ممکن است با انواع بیشتری از باکتری ها مبارزه کند.

با این حال، هیچ تحقیق اخیر به طور مستقیم نئوسپورین را با پماد فقط باسیتراسین مقایسه نکرده است، بنابراین مشخص نیست که آیا یکی از آنها ایمن تر یا موثرتر از دیگری است.

از دهه ۱۹۴۰، زمانی که محققان این آنتی بیوتیک را کشف کردند، پزشکان از باسیتراسین و پمادهای حاوی آن استفاده کردند.

پمادهای باسیتراسین و نئوسپورین کاربردهای مشابهی دارند، از جمله:

مرطوب نگه داشتن زخم برای محدود کردن احتمال ایجاد اسکار

کاهش خطر عفونت

تمیز نگه داشتن زخم

تسکین درد

هر دو پماد برای آسیب های خفیف و بدون عارضه مانند سوختگی های جزئی، خراش ها و بریدگی ها هستند. هیچ یک از این دو دارو برای درمان عفونت جدی پوستی یا عفونت سیستمیک به اندازه کافی قوی نیستند.

زخم های عمیق ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشند، از جمله بخیه زدن، آنتی بیوتیک های خوراکی یا واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند کزاز.

از مصرف هیچ یک از پمادها یا استفاده از آن به عنوان جایگزین مراقبت های پزشکی خودداری کنید.

مزایا و معایب

از آنجایی که هر دو نوع پماد حاوی باسیتراسین هستند، فواید و خطرات آن مشابه است.

مزایای استفاده از پماد نئوسپورین یا فقط باسیتراسین عبارتند از:

کاهش جای زخم. هر دو محصول به مرطوب نگه داشتن زخم کمک می کنند، که ممکن است از ایجاد زخم جلوگیری یا کاهش دهد.

کاهش خطر عفونت. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۸ نشان داد که استفاده از پماد آنتی بیوتیک می تواند خطر عفونت را کمی کاهش دهد. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که این اثرات در مقایسه با اثرات دارونما حداقل بود.

خطرات استفاده از هر محصول حاوی باسیتراسین عبارتند از:

واکنش های آلرژیک. در سال ۲۰۰۳، انجمن درماتیت تماسی آمریکا باسیتراسین را به دلیل خطر بالای آلرژی های پوستی، آلرژن سال نامید. به ندرت، یک واکنش آلرژیک می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

التیام ضعیف. واکنش آلرژیک به باسیتراسین می تواند باعث شود زخم به آرامی بهبود یابد و خطر عفونت های خطرناک پوستی مانند سلولیت را افزایش دهد.

علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ یا تب. این علائم ممکن است ناشی از یک آلرژی یا مستقل از یک واکنش پوستی باشد.

سمیت. مصرف بیش از حد باسیتراسین می تواند سمی باشد، به خصوص زمانی که فرد از آن روی زخم باز استفاده می کند و بدن دارو را وارد جریان خون می کند. مصرف خوراکی باسیتراسین ممکن است به کلیه ها آسیب برساند و در غیر این صورت خطرناک است. هنگام شیردهی از آن بر روی دهان یا سینه استفاده نکنید.

مقاومت آنتی بیوتیکی. برخی نگرانی‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد کرم‌های آنتی‌بیوتیک بدون نسخه ممکن است به مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک کنند.

هیچ مطالعه بزرگی ارزیابی نکرده است که آیا استفاده از پماد باسیتراسین یا نئوسپورین در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است یا خیر.

جایگزین، گزینه ها

محصولات ژله ای مانند وازلین می توانند جایگزین خوبی برای باسیتراسین یا نئوسپورین باشند. ژله از خشک شدن زخم ها جلوگیری می کند، که می تواند از خارش و سایر علائم ناخوشایند جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد.

ژل نفتی همچنین دارای خطر کمتری از واکنش های آلرژیک است و ممکن است به تمیز نگه داشتن زخم ها و کاهش خطر ایجاد اسکار کمک کند.

لوسیون های مبتنی بر لانولین یا آنهایی که حاوی ویتامین E هستند نیز ممکن است کمک کنند. با این حال، برخی از افراد به لانولین حساسیت دارند. چک کردن لیست مواد تشکیل دهنده و انجام تست پچ پوست قبل از استفاده گسترده از هر کرم یا لوسیون بسیار مهم است.

علاوه بر کرم ها و پمادها، تمیز نگه داشتن زخم ها مهم است. اگر فردی علاقه ای به استفاده از کرم ندارد، باید زخم را چند بار در روز با صابون ملایم و آب گرم شستشو دهد.

از کندن زخم خودداری کنید. اگر مکرراً در معرض آلرژن ها یا کثیفی است، به خصوص اگر زخم روی دست یا صورت است، آن را پوشیده نگه دارید.

افراد مبتلا به زخم های خارش دار یا واکنش های آلرژیک موضعی ممکن است با استفاده از کرم هیدروکورتیزون تسکین پیدا کنند.

خلاصه

پمادهای آنتی بیوتیکی مانند باسیتراسین و نئوسپورین ممکن است کمی خطر عفونت زخم و اسکار را کاهش دهند.

با این حال، گزینه های دیگر نیز ممکن است کارساز باشند و خطرات کمتری را به همراه داشته باشند. اکثر افراد تا زمانی که زخم های خود را تمیز نگه دارند نیازی به استفاده از پمادهای مخصوص برای آسیب های جزئی ندارند.

مانند هر آسیب دیگری، در مورد هر گونه علائم عفونت، مانند تورم، درد شدید، رگه های رنگی که از زخم پخش می شود یا چرکی که از زخم می ریزد، به پزشک مراجعه کنید. سعی نکنید عفونت ها را با پماد در خانه درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *