دارو-غذا

بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره آنزیمی در آناناس

بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟

بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟ آیا لازم است که ما بروملین مصرف کنیم؟ بروملین مخلوطی است از آنزیم هایی که به طور طبیعی در آب میوه و ساقه گیاه آناناس(Ananas comosus ) یافت می شود. بروملین که به شکل مکمل های غذایی در دسترس است به عنوان یک آنزیم پروتئولیتیک در نظر گرفته می شود. دسته ای از آنزیم هایی که تصور می شود به هضم پروتئین کمک می کنند. گفته می شود مکمل های بروملین طیف متعددی از بیماری ها را درمان می کند. به ویژه مواردی که با التهاب مزمن همراه هستند. مانند آلرژی، آرتروز، سینوزیت و کولیت اولسراتیو.

بروملین هضم غذا را آسان می کند. و سلامت قلب را بهبود می بخشد. و همچنین در برابر برخی از انواع سرطان ها از ما محافظت می کند. ویژگی های دارویی آناناس در بسیاری از فرهنگ های طب سنتی آمریکای جنوبی ، چین و جنوب شرقی آسیا شناخته شده است. در فرهنگ ما، رسم بر این است که برای بیمار، کمپوت آناناس می برند.

بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟

به گفته مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه (NCCIH) ، محکم ترین شواهد علمی در خصوص فواید بروملین به کاهش التهاب و تسکین علائم التهاب حاد بینی و سینوس مربوط میشود.

تحقیقات در مورد سایر فواید بروملین در درمان بیماری ها یا متناقض است. (مثل درد عضلات بعد از ورزش) یا نشان می دهد که اصلا فاقد آن فواید (همچون بیماری های گوارشی) است.

ما از فوایدی که هنوز به مطالعات بیشتری نیاز دارند می گذریم. مثلا کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر. در اینجا در پاسخ به این پرسش که بروملین چیست و چه فوایدی دارد فقط به چند یافته از تحقیقات موجود که دارای شواهدی بسیار محکم هستند، می پردازیم.

سینوزیت

مطالعات متعددی فواید بروملین در بهبود سینوزیت را اثبات کرده است. در یک آزمایش دو-سو کور متعلق به سال ۱۹۶۷ ، ۶۰ بیمار مبتلا به سینوزیت متوسط تا شدید،  به مدت شش روز بروملین یا دارونما را در امتداد درمان استاندارد دریافت کردند. محققان دریافتند که التهاب در ۸۳ درصد از بیماران مصرف کننده بروملین در مقایسه با فقط بیش از نیمی از گروه دارونما کاهش یافته است. و مشکل تنفسی در گروه بروملین ۷۸ درصد در مقایسه با گروه دارونما برطرف شده است.

مطالعه ای در سال  ۲۰۰۶ با بررسی ۱۰ آزمایش کنترل تصادفی نشان داد استفاده بروملین همراه با داروهای استاندارد، می تواند به تسکین التهاب سینوس کمک کند. یک مطالعه آزمایشی بر روی ۱۲ بیمار مبتلا به سینوزیت مزمن که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان می دهد مصرف ۵۰۰ میلی گرم بروملین شش بار در روز به مدت سه ماه باعث بهبود علائم و کیفیت زندگی می شود. سرانجام، تحقیقی متعلق به سال  ۲۰۱۶ نشان داد که بروملین ممکن است مدت زمان علائم سینوزیت حاد در کودکان را کاهش دهد، تنفس را بهبود بخشد و التهاب بینی را کاهش دهد.

تسکین درد ناشی از آرتروز

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که بروملین سطح برخی از مواد  که باعث التهاب ناشی از آرتروز می شوند را کاهش می دهد. اما نتایج حاصل از آزمایشات بالینی متفاوت است. همچنین مطالعاتی که تاثیر بروملین در تسکین درد پس از اپیزیتومی (بریدگی های جراحی در پرینیوم) به هنگام زایمان را بررسی کرده اند نتایج متفاوتی نشان می دهد.

بروملین همچنین باعث تسکین پس از جراحی بینی و پا  و جراحی های دهان شده است.

زانو درد

تا اینجای کار مطالعاتی که تاثیر بروملین بر درد زانو را بررسی کرده اند نتایج متفاوتی به همراه داشته اند. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۶ در ژورنال تحقیقات و درمان ارتروز مقاله ای منتشر شد. این مقاله خبر از آن داد که محققان ۹ آزمایش بالینی درباره به کار گیری بروملین برای درمان درد آرتروز را تجزیه و تحلیل کرده اند. هفت مورد از این آزمایشات نشان می داد که بروملین حداقل به اندازه دیکلوفناک، موثر بوده است.  که با توجه به عوارض ناچیزش، میتواند در طولانی مدت مصرف شود. و جایگزین مناسبی برای مسکن ها در دردهای دائمی آرتروز شود.

تحقیقات دیگر نشان می دهد بروملین ممکن است درد زانو را کاهش دهد. از جمله مطالعه ای کوچک که در سال ۲۰۰۲ در ژورنال فیتومدسین منتشر شد. نویسندگان با تجزیه و تحلیل داده های خود بر روی ۷۷ بزرگسال سالم و دارای درد حاد یا خفیف زانو ، دریافتند که یک ماه درمان با بروملین به طور قابل توجهی علائم را تسکین می دهد. و عملکرد فیزیکی فرد را بهبود می بخشد. انعطاف مفاصل بیشتر می شود. و توانایی فرد در بالا رفتن از پله ها یا پیاده روی به مراتب بیشتر می شود.

در همین رابطه مکملی تهیه شده است به نام آناهیل پلاس. که برای مشاهده قیمت و توضیحات آن می توانید بر روی نام مکمل کلیک کنید.

کاهش درد و عوارض پس از جراحی دندان

طبق یافته ها بروملین خوراکی در کاهش درد ، تورم و زمان بهبودی پس از جراحی موثر است. با این حال همچنین معلوم شده تاثیر بروملین در افراد مختلف و بافتهای مختلف در یک فرد متفاوت است.

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ وقتی پس از جراحی دهان و دندان به ۴۰ بیمار بروملین داده شد. ۷۰ درصد بیماران کاهش تورم و درد را تجربه کردند. محققان توصیه کردند بعد از جراحی یا کشیدن دندان، روزانه یک دوز بین ۷۵۰ میلی گرم تا ۱۰۰۰ میلی گرم قبل از غذا مصرف شود. مصرف این مکمل باعث می شود تا عوارض جراحی از جمله درای ساکت به حداقل برسد. و زخم زودتر ترمیم پیدا کند.

برای مشاهده قیمت و توضیحات این مکمل بر روی آناهیل کلیک کنید.

بیماری التهابی روده ( IBD و IBS و کولیت اولسراتیو )

مطالعه ای بر روی موش ها در سال ۲۰۰۵ که نتایج اش در ژورنال کلینیکال ایمینولوژی منتشر شد. این مقاله نشان می دهد بروملین ممکن است در درمان بیماری التهابی روده (IBD) کمک کننده باشد. این مطالعه دریافت بروملین به فرو نشاندن التهاب مربوط به IBD و IBS کمک می کند.

در مطالعه دیگری که نتایج اش سال ۲۰۰۸ منتشر شد، محققان نمونه برداری از روده بزرگ بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو و بیماری کرون را در معرض بروملین قرار دادند. آنها گزارش دادند که بروملین تولید چندین سایتوکاین پیش التهابی و کموکاین (پروتئین های پیام رسانی سلولی) که در IBD افزایش یافته و در پیشرفت آن نقش دارند را کاهش می دهد.

گزارش موردی از دو بیمار مبتلا به کولیت اولسراتیو وجود دارد که به درمان با بروملین پاسخ خوبی داده اند. با این حال ، بروملین به طور دقیق در حیوانات یا انسان های مبتلا به IBD آزمایش نشده است. برای بررسی اینکه آیا در صورت قرار گرفتن بافت های روده در معرض بروملین در داخل بدن تغییرات مشابهی رخ می دهد، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

آسم

بر اساس مطالعه مقدماتی در سال ۲۰۱۲ که نتایج آن در ژورنال درمان جایگزین در سلامت و دارو منتشر شد نقش بروملین در درمان آسم امیدبخش است. محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها مشاهده کردند که درمان با بروملین ممکن است التهاب مجاری تنفسی مرتبط با آسم را مهار کند. برومولین با کاهش فاکتورهای مرتبط با التهاب مجاری تنفسی می تواند آسم را کنترل کند.

سرطان

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد ممکن است بروملین دارای خواص ضد سرطانی باشد. اما این اثرات در انسان هنوز تأیید نشده است. به عنوان مثال ، مطالعه ای نتایج اش سال ۲۰۱۲ در مجله غذاهای دارویی منتشر شد. این آزمایش روی سلولهای سرطانی پستان نشان می  داد که بروملین با ایجاد آپوپتوز، (نوعی مرگ برنامه ریزی شده سلول برای جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی.) ، با سرطان پستان مقابله میکند.

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۷ مشاهده شد درمان با بروملین باعث افزایش شاخص بقای حیوانات مبتلا به سرطان خون، ریه، پستان، سارکوم (استخوان و بافت نرم) می شود.

بر اساس نظر مرکز سرطان مموریال اسلوان کترینگ بروملین به عنوان داروی کمکی در درمان اغلب سرطان ها مفید است.

بهبود زخم

اثرات بروملین در از بین بردن زخم های ناشی سوختگی مورد مطالعه قرار گرفته است. مروری بر یافته های بالینی نشان می دهد که پمادهای موضعی حاوی بروملین ممکن است به از بین بردن پوست مرده ناشی از سوختگی کمک کند. همچنین مصرف خوراکی برومولین می تواند ترمیم زخم ها را تسریع کند.

تقویت سیستم ایمنی

برومولین از طریق کاهش ترشح فاکتورهای پیش التهابی و تحریک پاسخ ایمنی سلولی، سیستم ایمنی را تعدیل می کند. واکنش هایی که به دنبال ترشح بیش از حد سایتوکاین ها ایجاد می شوند معمولا به نفع بدن نیستند. برای مثال، در بیماری کرونا، طوفان سایتوکاین ها پیامد های خطرناکی برای بیمار خواهد داشت. برومولین در کنترل این واکنش ها نقش موثری دارد.

 

بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟

حالا بعد از خواندن این مقاله، اگر از ما بپرسند بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟ ما می توانیم توضیحاتی در این رابطه بدهیم. ولی، تا وقتی که ندانیم که برای استفاده از فواید این مکمل، چطور و چه مقدار از آن را باید مصرف کنیم، دانسته های ما عملا فایده ای ندارد. بنابراین، در ادامه این سوال که بروملین چیست و چه فوایدی دارد، بهتر است به این بپردازیم که چه مقدار و چطور باید آن را مصرف کنیم. چه عوارضی دارد و چه کسانی نباید آن را بخورند؟

مقدار مصرف

خوردن مقدار زیادی میوه آناناس همان اثری که مصرف مکمل بروملین برخوردار است را ندارد. بروملین در درجه اول در ساقه آناناس یافت می شود. که ما معمولا این بخش از آناناس را نمی خوریم.

مکمل های بروملین به صورت پودر، کرم، قرص یا کپسول فروخته می شوند. که ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد استفاده شود. آناهیل و آناهیل پلاس از جمله مکمل هایی هستند که در بازار دارویی ایران یافت می شوند.

هیچ دوز استانداردی برای مصرف بروملین وجود ندارد.  اغلب مصرف ۲۰۰ میلی گرم  تا ۴۰۰ میلی گرم، سه بار در روز با معده خالی توصیه می شود. این دوز را برای کودکان نصف کنید.

وقتی بروملین را به عنوان کمک کننده گوارش استفاده می کنیم معمولاً بهتر است همراه با وعده های غذایی مصرف شود. تا کمتر عوارض گوارشی داشته باشد. هنگامی که برای بیماری های التهابی استفاده می شود، اغلب بین وعده های غذایی با معده خالی مصرف می شود. تا حداکثر جذب را داشته باشد.

 

عوارض جانبی احتمالی

عوارض جانبی عموما مرتبط با بروملین عبارت است از خونریزی غیرطبیعی رحم، اسهال، خواب آلودگی، قاعدگی شدید، افزایش ضربان قلب، سو هاضمه، حالت تهوع و استفراغ.

در بعضی از افراد، بروملین ممکن است واکنش های آلرژیک و علائم آسم را ایجاد کند. مانند مشکلات تنفسی، تنگی گلو، کهیر، جوش روی پوست و خارش پوست.

اگرچه بروز این عوارض بسیار نادر بنظر می رسد. با این حال، به دنبال پاسخ به پرسش بروملین چیست و چه فوایدی دارد، بهتر است با عوارض احتمالی آن آشنا شویم.

موارد منع مصرف

افرادی که به آناناس حساسیت دارند باید از مصرف بروملین خودداری کنند. واکنش های آلرژیک همچنین ممکن است در افراد مبتلا به حساسیت به شیره گیاهان، هویج، کرفس، رازیانه، چاودار، گندم ، پاپئین ، سم زنبور عسل ، یا گرده چمن ، گرده درخت توس یا درخت سرو رخ دهد.

علاوه بر این ، زنان باردار و شیرده، و افراد مبتلا به زخم معده نمی بایست از بروملین استفاده کنند. کسانی که سایر اختلالات گوارشی را دارند باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

بروملین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. همچنین می بایست قبل از عمل جراحی از مصرف آن اجتناب شود.

تداخلات دارویی

بروملین ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و افرادی که از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد یا ضد پلاکت) یا داروهایی مانند آسپرین، کومادین (وارفارین) یا جینکو بیلوبا، کلوپیدوگرل، استفاده می کنند مضر باشد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

8 نظر برای “بروملین چیست و چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره آنزیمی در آناناس

 1. farid گفت:

  بسیار جالب بود

  1. فارمافوری گفت:

   سلامت باشید

  2. الینا گفت:

   باسلام من۲۰روزدیگه میخام کلیه م رولیزر کنم یک سانت برش میدن سنگ رودرمیارن،الان ازاین کپسول بروملین شبی یکی استفاده میکنم،یعنی نبایدبخورم بخاطراون عمل ک دارم؟اگه نبایدبخورم چندروزقبلش بایدقرص روقطع کنم؟این قرص خیلی خوردنش برام مهمه

   1. فارمافوری گفت:

    سلام. چون ممکنه بروملین خطر خونریزی رو افزایش بده، بهتره بین ۵ تا ۷ روز قبل عمل مصرفش قطع بشه. البته لیزر عمل جراحی محسوب نمیشه. ولی برای احتیاط از ۵ روز قبل، مصرفش رو متوقف کنید.

    1. الینا گفت:

     ببخشیدمن pcnlدارم فک کنم بالیزرفرق میکنه.برای این چی؟

    2. فارمافوری گفت:

     بخاطر افزایش خطر خونریزی، بهتره که مضرفش از ۵ روز قبل قطع بشه

 2. کاربر جدید گفت:

  من دچار واریس هستم. چون روی دارو خونده بودم که به بهبود کبودی و خون‌مردگی کمک می‌کنه این دارو رو تهیه کردم. اما الآن برام سؤال شده که آیا به بهبود رگ‌های واریسی هم کمک می‌کنه یا به خاطر افزایش خطر خونریزی نباید مصرف بشه؟

  1. فارمافوری گفت:

   سلام. مصرف این مکمل در مبتلایان به واریس منعی نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.