سبک زندگی

بعد از مرگ میفهمیم که مرده ایم؟ از علم تا تجربه چه میگویند؟

بعد از مرگ میفهمیم

اختصاصی فارمافوریبرخی افراد معتقدند ما بعد از مرگ میفهمیم که مرده ایم. در واقع زمانی که شما می میرید، مغز متوجه این موضوع می شود. این در حالی است محققین و دانشمندان می گویند پس از توقف قلب، مغز شما به لحاظ علمی متوقف می شود. پس اگر مغز از نظر علمی متوقف می شود، چگونه می فهمد که مرده است؟

 

بعد از مرگ میفهمیم که مرده ایم؟

بسیاری از افرادی که احیا شده و کاملا به زندگی بازگشته اند، تجربه ی پس از مرگ را توصیف کرده اند.

دکتر سام پارنیا رئیس مرکز تحقیقات احیا و مراقبت های ویژه در شهر نیویورک می گوید “از دهه ی ۱۹۶۰ که سی پی آر (احیای قلبی عروقی) را آغاز کردیم و افرادی را که دچار ایست قلبی شده بودند، به زندگی باز می گرداندیم، بسیاری از آنها تجربه های غیر عادی را گزارش کردند. آن ها درست زمانی که قلبشان ایستاده بوده و از نظر علمی مرده بودند، احساس می کردند که کاملا هوشیار بوده و از رویدادهای پیرامون خود آگاهی داشته اند. در بسیاری از موارد، این تجربه ها به تایید تیم پزشکی و پرستاری رسیده است.”

هر ساله، ۱ نفر از ۵ نفری که دچار ایست قلبی شده اند به زندگی باز می گردد. داستان هایی که بعضی از آنها بازگو می کنند اغلب تجربه های نزدیک به مرگ هستند. این حوادث اغلب عبارتند از یک تونل که به چراغی روشن ختم می شود. یک دالان معنوی. جلسه ای با افرادی که دوستشان داریم و دیگر چیزهایی که عرفانی و مرموز به نظر می رسند. در برخی موارد، افرادی که دچار ایست قلبی شده اند تجربه های روحانی را شرح داده که در آن حس کرده اند از بدن خود جدا شده و تلاش های تیم پزشکی را برای احیای خود مشاهده کرده اند.

پارنیا می گوید “این گزارش ها شبیه به هم هستند. تعداد زیادی از آنها هم به دهه های قبل باز می گردد. این اظهارات نشان می دهد که مسئله ای در میان است.”

بعد از مرگ میفهمیم. اما چگونه؟

زمانی که مغز متوقف می شود، جریان خون در حرکت به سمت مغز به سرعت متوقف می گردد. بیماران بی هوش بوده و مغز آنها هیچ فعالیتی را ثبت نمی کند. آنها به گفته پارنیا، از نظر بالینی فوت کرده اند. او می گوید :

“در مورد توقف ناگهانی قلب، این تجربه ها نزدیک به مرگ نیستند. در واقع از نظر بیولوژیکی فرای مرگ هستند.”

تجربه ها در برابر علم

بعضی تحقیقات گرچه از توضیح این تجربه های شفاف در آن لحظات عاجزند، اما از آن ادعاها پشتیبانی می کنند. پارنیا و همکارانش در سال ۲۰۱۴، ۱۰ بیماری را بررسی کردند که پس از توقف ناگهانی قلب مجددا احیا شده اند. ۹ تن از آنها تجربه های نزدیک به مرگ داشتند. دو تن از آنها می توانستند تلاش دکترها برای احیای خود را توصیف کنند. یکی از بیماران دقیقا آن حوادث را شرح می دهد. حوادثی که دقایقی پس از توقف ناگهانی قلب او رخ داده اند. او مو به مو و مطابق با واقعیت لحظاتی را توضیح می دهد که از نظر پزشکی مرده بوده است.

“نمی توان هوشیاری بعد از توقف ناگهانی قلب را شرح داد. چیزی که در حین توقف ناگهانی قلب رخ می دهد آن است که هیچ خونی به سمت مغز جریان ندارد و مغز شما بلافاصله خاموش می شود.”

به نظر شما چه توضیحی برای این اتفاق عجیب وجود دارد؟

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *