بیماری ها

بهبود تبخال چقدر طول می کشد؟ برای تبخال باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بهبود تبخال چقدر طول می کشد

اختصاصی فارمافوری: بهبود تبخال چقدر طول می کشد ؟ هسته های سرد یا تاول های تب ناشی از نوعی ویروس هرپس سیمپلکس است. ویروس تبخال باعث عفونت مادام العمر می شود که می تواند سالها در بدن شما خفته باشد و باعث ایجاد زخم سرد شود.

اگرچه زخم های سرد معمولاً روی یا در دهان شما ایجاد می شوند ، اما می توانند روی گونه ها ، بینی و چشم های شما نیز ایجاد شوند.

هنگامی که در معرض ویروس قرار گرفتید ، طور کلی یک محرک باعث بروز مجدد زخم ها می شود. محرک های احتمالی عبارتند از:

فشار
خستگی
بیماری
نوسانات هورمونی
حساسیت غذایی
قرارگیری در معرض نور خورشید

بیش از ۹۰ درصد بزرگسالان مبتلا به HSV هستند. حدود ۵۰ درصد از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند. هرچند همه افراد دچار زخم های سرد علامتی نمی شوند.

بهبود تبخال چقدر طول می کشد؟ در ابتدا باید بدانیم که هنگامی که زخم های سرد ظاهر می شوند ، معمولاً پنج مرحله را دنبال می کنند:

مور مور
تاول زدن
بیرون زدن
پوسته پوسته شدن
بهبود

 

مراحل تبخال چگونه است؟

 

مرحله ۱: سوزن سوزن شدن

اگر احساس سوزن سوزن شدن غیرقابل توضیح در اطراف دهان خود دارید ، ممکن است زخم سرد در شما ایجاد شود. سوزن سوزن شدن معمولاً یکی از اولین نشانه هایی است که نشان می دهد زخم سرد در سطح پوست ایجاد می شود. همچنین ممکن است ناحیه دچار سوختگی یا خارش شود.

درمان زخم سرد در مرحله سوزن سوزن شدن ممکن است از شدت و مدت آن بکاهد ، اما مانع از ایجاد زخم نمی شود. داروهای خوراکی در این مرحله بسیار مفید هستند. این داروها همچنین می تواند به طور روزانه برای جلوگیری یا محدود کردن شیوع بیماری استفاده شود.

اگر هر چند وقت یکبار دچار تبخال شدید ، ممکن است درمان های موضعی مفید باشد. برخی از این درمان های موضعی عبارتند از:

(Abreva) آبروا : که بدون نسخه (OTC) در دسترس است
آسیکلوویر (Zovirax) ، فقط با نسخه
پنسیکلوویر (Denavir) ، فقط با نسخه

با این حال ، برخی از منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهند که این پمادها نمی توانند به اندازه کافی به ویروس برسند. بنابراین ممکن است اثربخشی آنها محدود باشد. نتایج یک مطالعه نشان می دهد که در آزمایشگاه ، ژل آلوئه ورا دارای فعالیت مسدود کننده ویروس در برابر HSV بود. ممکن است به این معنا باشد که آلوئه ورا شاید یک درمان موضعی موثر باشد.

اگر تب مکرر دارید یا ترجیح می دهید داروهای خوراکی مصرف کنید ، با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است یکی از موارد زیر را تجویز کنند:

آسیکلوویر (Zovirax)

والاسیکلوویر (والترکس)

فامسیکلوویر (فامویر)

اگر این مرحله از  زخم سرد دردناک یا آزاردهنده است ، می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) استفاده کنید. کرم های حاوی لیدوکائین یا بنزوکائین نیز ممکن است تسکین دهند.

 

مرحله ۲: تاول زدن

حدود یک یا دو روز پس از احساس گزگز اولیه ، زخم سرد شما معمولاً به مرحله تاول می رود. این زمانی است که یک یا چند تاول پر از مایع شفاف در سطح پوست ظاهر می شود. پوست اطراف و زیر تاول قرمز می شود. ممکن است تاول ها روی دهان یا داخل آن ظاهر شود ، از جمله در گلو.

شاید بخواهید قبلاً از مسکن ، داروی خوراکی یا کرم موضعی برای تسکین علائم سرد استفاده کنید. علاوه بر این درمان ها ، باید آب مصرفی خود را نیز افزایش دهید. مهم است که بدن خود را هیدراته نگه دارید ، مخصوصاً وقتی دهان شما زخم است.

هنگامی که زخم های سرد در سطح پوست شما ظاهر می شوند ، به راحتی گسترش می یابند. پس از لمس منطقه آسیب دیده دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید و در این مدت از به اشتراک گذاشتن غذا یا نوشیدنی خودداری کنید. بوسیدن و رابطه جنسی دهانی نیز می تواند ویروس را منتقل کند ، بنابراین احتیاط کنید. شما باید تماس صمیمی را تا زمانی که تاول ها به طور کامل از بین بروند محدود کنید.

تاول ها و مراحل بعد از آن نیز ممکن است هنگام غذا خوردن باعث ناراحتی شوند. شما باید از خوردن برخی غذاها اجتناب کنید ، از جمله:

مرکبات
غذاهای ادویه دار
غذاهای شور
مایعات داغ

 

مرحله سوم: باز شدن

زخم سرد باز می شود ، اغلب ظرف چند روز پس از ظاهر شدن روی سطح پوست شما باز می شود. زخم های باز قرمز و کم عمق خواهند بود. آنها در این مدت بیشتر مسری هستند.

برای تسکین علائم خود از یک مسکن موضعی یا دهانی استفاده کنید. همچنین می توانید از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

از کندن زخم ها خودداری کنید. کندن آن می تواند باعث بدتر شدن یا گسترش وضعیت شود. همچنین می تواند عفونت باکتریایی پوست ایجاد کند.

 

مرحله ۴: پوسته پوسته شدن

پس از مرحله باز شدن ، تاول شما خشک می شود. در اینجا مرحله پوسته پوسته شدن را آغاز می شود. وقتی تاول خشک می شود ، زرد یا قهوه ای به نظر می رسد. باید مراقب باشید تاول پوسته را تشدید نکنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم و پماد اکسید روی زخم در این مرحله کمک کننده است.

 

مرحله ۵: بهبودی

آخرین مرحله زخم سرد مرحله بهبودی است. زمانی است که تاول پوسته پوسته پوسته می شود. برای نرم نگه داشتن زخم و کاهش تحریک ، سعی کنید از نرم کننده های حاوی اکسید روی یا آلوئه ورا استفاده کنید.

پوسته پوسته شدن به آرامی از بین می رود. زخم های سرد عموما جای زخم برجا نمی گذارند.

 

بهبود تبخال چقدر طول می کشد؟

بعد از عبور از تمامی مراحل بالا، معمولا تبخال رو به بهبودی می رود. این زمان معمولا بین هفت تا ده روز به طول می انجامد. استفاده از درمانهای خانگی و موثر می تواند این زمان را تا پنج روز کوتاه کند که با توجه به دردناک بودن این زخمهای سرد بسیار میتواند مفید باشد. البته اگر تبخال بیشتر از ده روز طول کشید، بهره بردن از درمانهای قوی تر و توسط پزشک شاید ضروری باشد.

 

برای تبخال باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فقط گاهی اوقات دچار تبخال می شوید ، درمان خانگی ممکن است برای به حداقل رساندن ناراحتی و تسریع روند بهبود کافی باشد. اما اگر به طور مرتب زخم های سرد دارید ، باید برای تجویز داروهای قوی تر به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به کاهش دفعات و شدت زخم های شما کمک کند. استفاده از بالم لب با کرم ضد آفتاب اضافی نیز مهم است.

در صورت بروز زخم سرد به اشکال زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید:

به چشم شما سرایت می کند.
با تب همراه است.
ظرف یک یا دو هفته از بین نمی رود.
به شدت پوسته پوسته شده یا ترشح زیاد همراه است.

 

نتیجه نهایی

ویروس وقتی که زخم سر باز و بهبود نیافته باشند بیشتر مسری است. با این حال ، ممکن است ویروس قبل یا بعد از بروز زخم نیز مسری باشد.

بهتر است هنگام مواجهه با تبخال اقدامات احتیاطی دقیقی انجام دهید:

از به اشتراک گذاشتن ظروف و محصولات بهداشتی خودداری کنید.

تا زمانی که زخم وجود دارد از تماس فیزیکی با شخص دیگر خودداری کنید.

محصولاتی را که برای درمان زخم های سرد استفاده می کنید به اشتراک نگذارید.

بعد از لمس زخم سرد ، دستان خود را بشویید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *