رژیم غذایی

بهترین رژیم غذایی برای بیماری های خود ایمنی

بهترین رژیم غذایی

اختصاصی فارمافوری: نتایج تحقیقات روشن است: حتی بهترین رژیم غذایی هم نمی تواند آرتریت را درمان کند. اما آیا رژیم غذایی می تواند علائم را کاهش دهد؟ تحقیقات نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای به دلیل مزایای ضد التهابی و انتخاب غذای متنوع ، امتیازات بالایی دارد. در حالی که رژیم های گیاهخواری  محدود کننده تر هستند. مطالعات همچنین خواص ضد التهابی این نوع رژیم را نشان می دهند.

یکی دیگر از رژیم های غذایی که ممکن است برای خود ایمنی مفید باشد، رژیم AIP یا پروتکل خود ایمنی است. این رژیم بر اساس این ایده است که غذاهای خاصی روده شما را ملتهب می کند. حذف آنها ممکن است علائم خود ایمنی را کاهش دهد.

درک این نکته ضروری است که پیروی از AIP در دراز مدت می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود. که می تواند منجر به عوارض دیگری شود.

 

از رژیم AIP چه میدانیم؟

رژیم AIP شما را بر غذاهای کامل و مغذی متمرکز می کند. اما از شما می خواهد که به تدریج مصرف این مواد را قطع کنید:

دانه ها
حبوبات
سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، فلفل ، بادمجان ، ادویه جات ترشی جات تهیه شده از فلفل
لبنیات
تخم مرغ
 قهوه
 الکل
آجیل و دانه ها
قندها و روغنهای تصفیه شده یا فرآوری شده
افزودنی های مواد غذایی

هنگامی که مصرف همه این موارد را متوقف کردید ، منتظر بمانید تا ببینید آیا علائم خود ایمنی شما بهبود می یابد یا خیر. اگر چنین شد ، به آرامی شروع به خوردن غذاهای ممنوع کنید. یکی یکی. تا متوجه شوید آیا هر کدام از آنها علائم شما را تحریک می کند یا خیر. ایده این است که یاد می گیرید از چه غذاهایی باید دوری کنید.

به این نوع رژیم غذایی، رژیم حذف می گویند. افراد معمولاً فقط حدود ۴ تا ۸ هفته در رژیم حذف هستند.

پیروی از رژیم AIP بدون در نظر گرفتن رژیم حذف، می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. بنابراین قبل از امتحان کردن باید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر آنها به شما چراغ سبز نشان می دهند ، باید رژیم غذایی را برای شما تنظیم کنند و در حین اجرا بر سلامت شما نظارت کنند.

 

ایده پشت AIP چیست؟

بیماریهای خود ایمنی-مانند آرتریت روماتوئید ، آرتریت پسوریاتیک یا بیماری التهابی روده-بیماری طولانی مدت است که در آن سیستم ایمنی بدن دچار مشکل می شود. و به اشتباه به بافتهای سالم حمله می کند. این امر باعث التهاب مداوم در برخی بخش های بدن می شود.

کارشناسان علت دقیق بیماری های خود ایمنی را نمی دانند. یک نظریه استدلال می کند که علت این بیماری ها موادی است که از داخل روده شما عبور می کند، وارد جریان خون می شود و التهاب ایجاد میکنند. این نظریه “روده نشت کننده” نامیده می شود و برخی از محققان آن را با احتمال بالاتری برای ایجاد برخی شرایط خود ایمنی مرتبط می دانند. هرچند که علت و معلول ثابت نمی شود.

هدف رژیم غذایی AIP این است که با اجتناب از غذاهای مرتبط با التهاب ، از دیواره روده محافظت کند و علائم خود ایمنی را کاهش دهد.  نتایج یک مطالعه نشان می دهد که این رژیم غذایی کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده بهبود میبخشد. و بهترین رژیم غذایی ممکن برای بیماران خود ایمنی است. اما محققان هشدار دادند که مطالعات بزرگتر و دقیق تری مورد نیاز است.

 

بهترین رژیم غذایی برای کدام بیماران ؟

بیش از ۱۰۰ بیماری  خود ایمنی ممکن است از رژیم AIP بهره مند شوند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

 

 روماتیسم مفصلی
 آرتریت پسوریاتیک
 اسکلروز چندگانه
شوگرن
 بیماری سلیاک
 لوپوس
 بیماری هاشیموتو
 سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
خستگی آدرنال
 اسپوندیلیت آنکیلوزان

 

اگر از رژیمی پیروی می کنید که غذای شما را به شدت محدود می کند ، مشاوره از یک متخصص تغذیه را در نظر بگیرید. متخصصان می توانند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی کمک کنند و با توصیه به جایگزین های سالم برای غذاهایی که از آنها اجتناب می کنید ، تغذیه مورد نیاز خود را تضمین می کنند. مصرف مکمل های غذایی جدید را بدون صحبت با پزشک یا متخصص تغذیه شروع نکنید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *