رژیم غذایی

بهترین رژیم غذایی برای دیابت نوع ۲

بهترین رژیم غذایی برای دیابت نوع 2

اختصاصی فارمافوری: دیابت نوع ۲ بیماری است که بر کنترل قند خون تأثیر می گذارد. فرد می تواند با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن سالم، این بیماری را مدیریت کند. بهترین رژیم غذایی برای دیابت نوع ۲ ، کتوژنیک است. رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب، پروتئین متوسط ​​و با کربوهیدرات بسیار کم است که ممکن است به برخی افراد در کنترل  قند خون کمک کند.

برخی افراد پیشنهاد می کنند که این نوع رژیم غذایی ممکن است به افراد مبتلا به دیابت کمک کند، اما انجمن دیابت آمریکا (ADA) هیچ رژیم غذایی خاصی را نسبت به دیگری توصیه نمی کند.

اما چرا؟

هر فردی نیازهای غذایی متفاوتی دارد. اکنون پزشکان برنامه های غذایی را بر اساس عادات غذایی فعلی، ترجیحات، و وزن یا سطح قند خون مورد نظر برای آن فرد شخصی سازی می کنند.

غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی، شیر و میوه، منبع اصلی سوخت برای بسیاری از فرآیندهای بدن هستند. بدن از انسولین برای کمک به رساندن گلوکز از خون به سلول ها برای انرژی استفاده می کند.

با این حال، در فرد مبتلا به دیابت، انسولین یا وجود ندارد یا به درستی کار نمی کند. این کار توانایی بدن در استفاده مؤثر از کربوهیدرات ها را مختل می کند و به نوبه خود باعث افزایش قند در خون می شود.

اگر فردی یک وعده غذایی پر کربوهیدرات بخورد، می تواند منجر به افزایش گلوکز خون، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت شود. رژیم غذایی برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲ مهم است.

محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها هدف اصلی رژیم کتو است.

محققان در ابتدا این رژیم غذایی را برای کودکان مبتلا به صرع توصیه کردندبرخی بررسی ها معتقدند ممکن است این رژیم برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نیز مفید باشد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که پیروی از رژیم کتوژنیک ممکن است این فواید را به همراه داشته باشد:

کاهش خطر ابتلا به دیابت در افرادی که هنوز آن را ندارند

بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت

کمک به کاهش وزن اضافی افراد

در این مقاله به ارتباط احتمالی بین رژیم کتو و دیابت می پردازیم.

 

رژیم کتوژنیک و دیابت

رژیم کتوژنیک به شدت کربوهیدرات ها را محدود می کند. بدن را وادار به تجزیه چربی ها برای تامین انرژی می کند. فرآیند استفاده از چربی برای انرژی کتوز نامیده می شود. منبع سوختی به نام کتون تولید می کند.

 

تاثیر بر سطح قند خون

رژیم کتو می تواند به کنترل طولانی مدت قند خون کمک کند.

رژیم کتوژنیک ممکن است به برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند زیرا به بدن اجازه می دهد سطح گلوکز را در سطح پایین اما سالم نگه دارد.

مصرف کمتر کربوهیدرات ها در رژیم غذایی می تواند به از توقف افزایش ناگهانی قند خون کمک کند و نیاز به انسولین را کاهش دهد.

 

مطالعات بر روی رژیم‌های کتوژنیک، از جمله تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که این رژیم‌ها می‌توانند در کنترل سطوح HbA1c مفید باشند. این حروف به مقدار گلوکزی اشاره دارد که طی حدود ۳ ماه با هموگلوبین در خون حرکت می کند.

 

تاثیر بر دارو

رژیم های کتوژنیک ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کنند. به این ترتیب، برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که از رژیم کتوژنیک نیز پیروی می کنند ممکن است بتوانند نیاز خود به دارو را کاهش دهند.

با این حال، دانشمندان هشدار داده اند که افرادی که از رژیم کتوژنیک همراه با رژیم انسولین پیروی می کنند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به هیپوگلیسمی (قند خون پایین) باشند.

هیپوگلیسمی زمانی رخ می دهد که سطح قند خون به ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا کمتر برسد.

بهتر است در حین مصرف دارو، هرگونه تغییر رژیم غذایی را با پزشک خود در میان بگذارید. مصرف نکردن کربوهیدرات کافی در هنگام مصرف داروهای خاص برای دیابت می تواند خطرناک باشد.

 

تاثیر بر وزن

رژیم کتوژنیک به چربی سوزی بدن کمک می کند. این امر زمانی مفید است که فرد در تلاش برای کاهش وزن است و ممکن است برای افرادی که اضافه وزن آنها بر ایجاد پیش دیابت و دیابت نوع ۲ تأثیر گذاشته است مفید باشد.

حتی کاهش وزن سبک تا متوسط ​​از طریق رژیم غذایی و ورزش ممکن است از کنترل قند خون، سلامت کلی و توزیع انرژی در طول روز در افراد مبتلا به دیابت حمایت کند.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که رژیم کتوژنیک دارند، در مدیریت سطح قند خون موفق بوده اند و برخی کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

 

فواید

رژیم کتوژنیک می تواند به مزایای دیگری نیز منجر شود از جمله:

فشار خون پایین

بهبود حساسیت به انسولین

کاهش وابستگی به دارو

بهبود لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب”، بدون افزودن به لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد”

افت انسولین

 

برنامه ریزی غذایی

برنامه ریزی غذایی برای افراد مبتلا به دیابت حیاتی است.

رژیم‌های کتوژنیک سخت‌گیرانه هستند، اما زمانی که فرد به دقت از آنها پیروی می‌کند و حواسش به برآوردن نیازهای مواد مغذی باشد، می‌توانند رژیم سالمی داشته باشد.

ایده این است که از غذاهای غنی از کربوهیدرات که می توانند سطح انسولین را افزایش دهند، دوری کنید. به طور معمول، مصرف کربوهیدرات در رژیم کتو بین ۲۰ تا ۵۰ گرم (گرم) در روز متغیر است.

برای پیروی از رژیم کتو، افراد باید سعی کنند یک برنامه غذایی ایجاد کنند که در آن ۱۰٪ کالری از کربوهیدرات ها، ۲۰٪ از پروتئین و ۷۰٪ از چربی تامین شود. با این حال، نسخه های مختلفی از رژیم غذایی وجود دارد و نسبت ها بسته به نوع آن متفاوت است.

افراد باید از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنند و به جای آن بر روی غذاهای طبیعی تمرکز کنند.

 

یک رژیم کتوژنیک باید شامل مواد غذایی زیر باشد:

سبزیجات کم کربوهیدرات: مراقب سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت باشید.

تخم مرغ: تخم مرغ کربوهیدرات کمی دارد و منبع عالی پروتئین است.

گوشت ها: گوشت های چرب قابل قبول هستند، اما برای حفظ سلامت قلب باید در حد اعتدال مصرف شوند. همچنین حواستان به مصرف بیش از حد پروتئین باشد. ترکیب سطح بالای پروتئین با سطوح کم کربوهیدرات ممکن است باعث شود کبد پروتئین را به گلوکز تبدیل کند. این امر باعث افزایش سطح قند خون می شود.

منابع چربی سالم: این منابع شامل آووکادو، روغن زیتون، آجیل و دانه‌ها هستند. اگرچه رژیم غذایی عمدتاً چربی است اما توصیه می‌شود که بیشتر از چربی‌های سالم به جای گزینه‌های سالم مانند بیکن، سوسیس، گوشت قرمز و پنیر سرخ شده استفاده کنید.

ماهی: منبع خوبی از پروتئین است.

انواع توت ها: توت ها منابع خوبی از فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند که مصرف آنها در رژیم کتو به مقدار خاصی مناسب است.

یکی از مشکلات این رژیم این است که پیروی از آن در دراز مدت دشوار است.

 

اثرات جانبی

رژیم کتوژنیک ممکن است گزینه ای مناسب برای مدیریت گلوکز در برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد.

از آنجایی که رژیم کتوژنیک شامل تغییر جهت به سمت یک منبع انرژی متفاوت است، این امر می تواند منجر به برخی عوارض جانبی شود.

 

عوارض جانبی کوتاه مدت

تغییر رژیم غذایی ممکن است علائمی شبیه ترک یک ماده مانند کافئین ایجاد کند.

این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

کتو آنفولانزا، یک گروه کوتاه مدت از علائم که شبیه علائم آنفولانزا است

تغییرات قابل توجه در عادات روده مانند یبوست

گرفتگی عضلات پا

از دست دادن قابل توجه انرژی

مه گرفتگی ذهنی

تکرر ادرار

سردرد

از دست دادن نمک

در بیشتر موارد، عوارض جانبی موقتی هستند. مردم اغلب هیچ مشکل سلامتی طولانی مدتی ندارند.

 

عوارض جانبی طولانی مدت

اثرات طولانی مدت ممکن است شامل ایجاد سنگ کلیه و افزایش خطر شکستگی استخوان به دلیل اسیدوز باشد.

سایر عوارض عبارتند از خطر دیس لیپیدمی و افزایش احتمالی دوره های هیپوگلیسمی.

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند از آنجایی که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات اغلب شامل چربی اضافی است، ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) به دلیل تجمع چربی در شریان ها بیشتر باشد. افراد مبتلا به دیابت در حال حاضر دارای خطر افزایش یافته CVD هستند.

 

جایگزین، گزینه ها

ممکن است پزشک به جای پیشنهاد یک رژیم غذایی، برنامه غذایی خاصی را توصیه کند.

رژیم کتوژنیک یکی از بی شمار  برنامه های غذایی است که ممکن است به افراد در مدیریت وزن کمک کند.

با این حال، اکثر متخصصان سلامت رژیم کتو را برای مدیریت دیابت توصیه نمی کنند.

بسیاری از رژیم های غذایی پر از مواد مغذی موجود هستند که هدف آنها متعادل کردن مصرف کربوهیدرات، پروتئین و چربی، کنترل وزن بدن و حفظ قند خون در محدوده سالم است.

 

انتقادات

منتقدان رژیم کتوژنیک بر اثرات نامطلوب آن، از جمله احتمال آسیب کلیه، بیماری قلبی عروقی ، و دوره های هیپوگلیسمی تمرکز می کنند.

حفظ این نوع رژیم نیز می تواند به صورت طولانی مدت دشوار باشد، زیرا بسیار محدود کننده است. این امر ممکن است بعدها منجر به افزایش وزن شود، به خصوص اگر فردی پس از بازگشت به یک رژیم غذایی معمولی شروع به خوردن سطوح نامتعادل کربوهیدرات کند.

منتقدان همچنین خاطرنشان می کنند که هیچ منبع معتبری برای حمایت از مزایای طولانی مدت رژیم کتو وجود ندارد.

 

چشم انداز

مقامات بهداشتی در ایالات متحده رژیم کتو را به عنوان راهی برای مدیریت دیابت توصیه نمی کنند.

شاید بهتر باشد افراد روی موارد زیر تمرکز کنند:

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه پیروی کنید.

مصرف کربوهیدرات ها را به طور مساوی در طول روز پخش کنید.

وعده های غذایی کوچکتر را بیشتر از یک وعده غذایی بزرگ یک بار در روز بخورید.

توصیه های پزشک را دنبال کنید، که احتمالاً یک برنامه غذایی شخصی را توصیه می کند.

پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به فرد کمک کند تا برنامه ای را انتخاب کند که به بهترین وجه متناسب با سبک زندگی او باشد. مردم باید رژیمی پیدا کنند که برای آنها مفید باشد و احساس خوبی در آنها ایجاد کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *