دارو-غذا

بهترین مکمل بارداری چیست؟ مصرف چه ویتامین هایی ضروریست؟

بهترین مکمل بارداری چیست

اختصاصی فارمافوری: ویتامین های دوران بارداری مکمل هایی هستند که برای زنان باردار ساخته شده اند تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای یک بارداری سالم را به بدن خود بدهند. پزشک شما ممکن است  توصیه کند که هنگام شروع برنامه ریزی برای بارداری و همچنین در دوران بارداری ، آنها را مصرف کنید. اما از میان این خیل عظیم ویتامین ها، بهترین مکمل بارداری کدام است؟

داشتن یک رژیم غذایی سالم همیشه یک ایده عاقلانه است. به ویژه در دوران بارداری. همچنین ایده خوبی است که از ویتامین پیش از زایمان استفاده کنید. تا به هر شکاف تغذیه ای در رژیم غذایی خود کمک کنید.

بهترین مکمل بارداری کدام است؟

ویتامین های دوران بارداری به شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای یک بارداری سالم را دریافت کنید.

اما بهترین مکمل بارداری، مکملی ست که موارد زیر را داشته باشد.

۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک
۴۰۰  میکروگرم ویتامین D
۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم (میلی گرم) کلسیم
۷۰ میلی گرم ویتامین C
۳ میلی گرم تیامین
۲ میلی گرم ریبوفلاوین
۲۰ میلی گرم نیاسین
۶ میکروگرم ویتامین B12
۱۰ میلی گرم ویتامین E
۱۵ میلی گرم روی
۱۷ میلی گرم آهن
۱۵۰ میکروگرم ید

اکتی ناتال یکی از بهترین مکمل هایی ست که تقریبا تمام موارد بالا را در مقادیر استاندارد پوشش می دهد. برای مشاهده این محصول می توانید روی نام آن کلیک کنید.

در برخی موارد ، پزشک برای شما نوع خاصی از ویتامین های دوران بارداری را تجویز می کند.

اسید فولیک ، کلسیم ، ید و آهن
اسید فولیک

اگر احتمال بارداری برای شما وجود دارد ، باید اسید فولیک مصرف کنید. این ماده می تواند از نقایص مادرزادی که بر مغز و نخاع نوزاد تأثیر می گذارد جلوگیری کند. نقایص لوله عصبی در اوایل بارداری ایجاد می شود. قبل از اینکه بسیاری از زنان اصلا بدانند که باردار هستند. نیمی از حاملگی ها برنامه ریزی نشده است. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند هر زنی که ممکن است باردار شود روزانه ۴۰۰ میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک مصرف کند. مصرف آن قبل از بارداری شروع شده و در ۱۲ هفته اول بارداری ادامه پیدا کند.

اگر بچه ای با نقص لوله عصبی داشته اید ، باید با پزشک خود در مورد اسید فولیک صحبت کنید. مطالعات نشان داده است که مصرف دوز بیشتر (حداکثر ۴۰۰۰ میکروگرم) حداقل یک ماه قبل و در طول سه ماهه اول بارداری ممکن است مفید باشد. اما در مورد آنچه برای شما مناسب است با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهایی که دارای اسید فولیک هستند عبارتند از:
 • سبزیجات برگ سبز
 • آجیل
 • لوبیا
 • میوه های خانواده مرکبات
 • بسیاری از غذاهای دیگر غنی شده با اسید فولیک

حتی اگر می توانید اسید فولیک را از غذا دریافت کنید باز هم ایده خوبی است که از مکمل به عنوان پشتیبان استفاده کنید. چرا که اغلب ویتامینی که از غذا دریافت می کنید به اندازه کافی نیستند. یکی از با کیفیت ترین فولیک اسید های موجود در بازار ایران فولیک اسید آپوویتال است. (برای مشاهده محصول، روی نام آن کلیک کنید.)

کلسیم

مصرف کلسیم برای یک زن باردار مهم است. کلسیم می تواند از کاهش تراکم استخوان جلوگیری کند. زیرا کودک از کلسیم برای رشد استخوان خود استفاده می کند. سوپراکل یکی از بهترین مکمل های حاوی کلسیم برای دوران بارداری ست. (برای مشاهده محصول، روی نام آن کلیک کنید.)

ید

ید برای عملکرد سالم تیروئید زنان در دوران بارداری بسیار مهم است. کمبود ید می تواند باعث موارد زیر شود:

 • سقط جنین
 • مرده زایی
 • کاهش رشد فیزیکی
 • ناتوانی ذهنی شدید
 • ناشنوایی

برخی مکمل های دوران بارداری، هم حاوی ید و هم حاوی فولیک اسید هستند تا از نقص های جنین پیش گیری کنند. مثل یدوفولیک آپوویتال (برای مشاهده محصول، روی نام آن کلیک کنید.)

آهن

آهن به بدن شما کمک می کند تا گلبول های قرمز خون بیشتری بسازد. این سلولهای خونی اکسیژن مورد نیاز بدن را برای نوزاد حمل می کنند. یکی از بهترین مکمل های آهن که عوارضی مثل یبوست ایجاد نمی کنند ایزی آیرون است.(برای مشاهده محصول، روی نام آن کلیک کنید.)

در مورد سایر مواد مغذی چطور؟

مواد مغذی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سلامت بارداری شما را بهبود بخشد. پزشک شما می تواند در تصمیم گیری در مورد نیاز به مصرف مکمل هایی که شامل موارد زیر است ، کمک کند.

 

اسیدهای چرب امگا۳

این چربی ها که شامل DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) و EPA (ایکوزاپنتانوئیک اسید) است ، تنها از منابع غذایی مانند ماهی های چرب و آجیل تامین می شود. مطالعات نشان می دهد امگا ۳ می تواند خطر زایمان زودرس و بچه دار شدن با وزن کم را کاهش دهد. اگر غذای غنی از امگا ۳ نمی خورید ، می توانید از مکمل های دوران بارداری که حاوی امگا ۳ مخصوص این دوران هستند استفاده کنید. مثلا پرگمام یا پرینامکس دوران بارداری. (برای مشاهده این محصولات می توانید بر روی نام آن کلیک کنید.)

کولین:

اگرچه بدن شما می تواند به تنهایی مقداری کولین تولید کند ، اما بیشتر آن را از طریق غذا دریافت می کنید. منابع غنی کولین گوشت گاو ، گوشت خوک ، مرغ ، ماهی و تخم مرغ است. بسیاری از زنان باردار به اندازه کافی کولین دریافت نمی کنند. ماده ای که برای رشد سالم مغز نوزاد به آن نیاز است..

زمان شروع مصرف ویتامین های دوران بارداری

بهترین زمان برای شروع مصرف ویتامین های دوران بارداری قبل از بارداری است. اسید فولیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای جلوگیری از نقایص مادرزادی ، حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری باید مکمل اسید فولیک را شروع کنید.

برخی پزشکان توصیه می کنند که همه زنانی که می توانند بچه دار شوند از ویتامین های دوران بارداری استفاده کنند. حتی اگر قصد بارداری ندارند.

یکی از بهترین و کامل ترین مکمل های دوران پیش از بارداری فرتیل اید بانوان است. این مکمل نتنها شانس بارداری را افزایش میدهد، بلکه منجر به تولد فرزندانی سالم می شود. (برای مشاهده این محصول می توانید بر روی نام آن کلیک کنید.)

عوارض جانبی ویتامین قبل از تولد

برخی از ویتامین های دوران بارداری می توانند در یک زن باردار حالت تهوع ایجاد کنند. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد ، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند نوع دیگری از ویتامین قبل از تولد را تجویز کنند که لازم نباشد آن را به طور کامل ببلعید. گزینه ها عبارتند از:

 • جویدنی ها
 • مایعات

آهن موجود در ویتامین های دوران بارداری نیز ممکن است باعث یبوست شما شود. اگر یبوست دارید موارد زیر می تواند کمک کند:

 • رژیم غذایی سرشار از فیبر داشته باشید
 • مقدار زیادی آب بنوشید
 • اگر پزشک می گوید برای بی خطر است ورزش کنید
 • نرم کننده مدفوع را با مشورت پزشک خود مصرف کنید

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *