پوست و زیبایی

بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست حساس / برای حساسیت به کرم ضدآفتاب چه باید کرد

بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست حساس

اختصاصی فارمافوری: بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست حساس کدام است؟ برخی از ترکیبات ضد آفتاب می توانند باعث ایجاد حساسیت های پوستی در برخی افراد شوند. این آلرژی ها ممکن است علائمی مانند قرمزی پوست، خارش و تورم ایجاد کنند.

کرم ضد آفتاب به محافظت از بدن در برابر اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش (ماورابنفش) کمک می کند. این اثرات مخرب شامل پیری زودرس پوست و سرطان پوست است.

در این مقاله علل و علائم آلرژی به کرم ضد آفتاب را بیان می کنیم. ما همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه آزمایش و درمان حساسیت به ضد آفتاب در کودکان و بزرگسالان ارائه می دهیم.

علل حساسیت به ضد آفتاب

درماتیت تماسی یا سایر واکنش ها ممکن است در نتیجه واکنش آلرژیک به ضد آفتاب ایجاد شود.

برخی از ترکیبات ضدآفتاب می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی افراد شوند.

با توجه به اطلاعات کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، اکسی بنزون ​​یا بنزوفنون-۳ ماده ضدآفتابی است که بیشترین احتمال ایجاد واکنش آلرژیک را دارد.

سایر ترکیبات ضد آفتاب که مستعد تحریک واکنش هستند عبارتند از:

بنزوفنون ها

دی بنزوئیل متان ها

برخی از افراد ممکن است به عطرها و مواد نگهدارنده ای که تولیدکنندگان معمولاً به ضدآفتاب ها اضافه می کنند یا حساسیت داشته باشند.

انواع ضد آفتاب

دو نوع اصلی ضد آفتاب وجود دارد: شیمیایی و فیزیکی. ضد آفتاب های شیمیایی اشعه ماورابنفش را جذب می کنند، در حالی که ضد آفتاب های فیزیکی حاوی مواد معدنی هستند که اشعه ماورابنفش را منحرف می کنند.

ضدآفتاب های شیمیایی: این ضدآفتاب ها حاوی ترکیباتی هستند که پرتوهای فرابنفش پر انرژی را جذب کرده و به صورت کم انرژی آزاد می کنند. این کار از رسیدن اشعه ماوراء بنفش به پوست جلوگیری می کند.

ضد آفتاب های فیزیکی: این ضد آفتاب ها حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند که پرتوهای فرابنفش را منعکس یا پراکنده می کنند. ضد آفتاب های فیزیکی نسبت به ضد آفتاب های شیمیایی کمتر تحریک کننده هستند. با این حال، همچنین از محبوبیت کمتری برخوردار هستند زیرا لایه ای سفید روی پوست باقی می گذارند.

انواع واکنش های پوستی

درماتیت تماسی (CD) شایع ترین واکنش نامطلوب پوستی به ضد آفتاب است. سه نوع درماتیت تماسی وجود دارد که ممکن است افراد دارای حساسیت و آلرژی به ضد آفتاب را تحت تاثیر قرار دهد. آن ها عبارتند از:

درماتیت تماسی تحریک کننده: این نوع در افرادی که پوست حساس یا شرایطی مانند اگزما دارند بیشتر رخ می دهد.

درماتیت تماسی آلرژیک: این نوع درماتیت تماسی آلرژیک زمانی رخ می دهد که فرد به یک ماده خاص محصول حساسیت داشته باشد.

درماتیت تماسی فوتو آلرژیک: این نوعی از آلرژی است که در تماس کرم ضد آفتاب با نور ماورابنفش ایجاد می شود. واکنش های فوتوالرژیک گاهی شبیه آفتاب سوختگی به نظر می رسد.

علائم

آلرژی به ضد آفتاب ممکن است بلافاصله پس از استفاده از ضد آفتاب ایجاد شود، اگرچه در برخی موارد ممکن است ایجاد آن زمان ببرد.

علائم حساسیت به ضد آفتاب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قرمزی یا تورم پوست

خارش یا سوزش

برآمدگی ها یا کهیرها

پوسته پوسته شدن یا خونریزی

بثورات، یا تاول های پر از مایع

افرادی که از قبل بیماری هایی مانند اگزما و پسوریازیس دارند، در معرض افزایش خطر ابتلا به آلرژی به ضد آفتاب هستند.

سایر افرادی که در معرض خطر هستند عبارتند از کسانی که در فضای باز کار می کنند و کسانی که قبلاً پوست آسیب دیده از نور خورشید دارند.

کودکان و حساسیت به ضد آفتاب

غیرممکن است که بدانیم یک کودک چه واکنشی به یک ضد آفتاب نشان می دهد. هنگام استفاده از یک ضد آفتاب خاص برای اولین بار، انجام آزمایش پچ برای بررسی علائم واکنش معقول است.

والدین و مراقبان باید قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکانی که پوست حساسی دارند یا شرایطی که از قبل بیماری پوستی وجود داشته، با پزشک مشورت کنند. همچنین باید در مورد نحوه محافظت از کودک در برابر اشعه ماوراء بنفش مشاوره بگیرند.

در زیر چند توصیه کلی برای محافظت از کودکان در برابر نور خورشید ذکر شده است:

از یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع بر پایه مواد معدنی با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بالاتر استفاده کنید.

مراقب ضدآفتاب های اسپری که کنترل آن ها دشوار است و قابل استنشاق هستند، مخصوصاً توسط نوزادان باشید.

به کودک شلوار بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه لبه پهن بپوشید.

کودکان کمتر از ۶ ماه را از نور خورشید دور نگه دارید.

درمان ها و راه حل ها

درمان آلرژی به ضد آفتاب مانند سایر واکنش های پوستی آلرژیک است.

فردی که واکنش آلرژیک خفیف به ضد آفتاب را تجربه می کند، باید با شستشوی پوست با آب خنک، ضد آفتاب را پاک کند. سپس باید تا زمانی که پوست به طور کامل بهبود یابد از نور خورشید دور بماند.

اگر کودک دچار واکنش آلرژیک خفیف شود، والدین یا مراقب او می توانند لایه نازکی از ژل نفتی را روی ناحیه آسیب دیده بمالند تا پوست را مرطوب کند.

برای آلرژی های پوستی متوسط ​​تا شدید، پزشک ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب

مرطوب کننده های پوست، مانند ژل نفتی یا لوسیون کالامین

آنتی هیستامین ها برای کاهش خارش

کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش التهاب پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

فردی که واکنش آلرژیک شدید یا مکرر به ضد آفتاب نشان می دهد باید با پزشک خود قرار ملاقات بگذارد. پزشک ممکن است آنها را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد، که برای تشخیص عنصر ایجاد کننده واکنش کار خواهد کرد.

یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۸ اشاره می کند که ماده ضد آفتاب بنزوفنون-۳ پتانسیل ایجاد واکنش آلرژیک شدید آنافیلاکسی را دارد.

با این حال، آنافیلاکسی ناشی از ضد آفتاب نادر است.

اگر فردی با هر یک از علائم آنافیلاکسی زیر دچار واکنش آلرژیک پوستی شد، باید با ۱۱۵ تماس بگیرد:

سفتی در قفسه سینه

مشکل در تنفس

خس خس سینه

تورم گلو یا سایر قسمت های بدن

صدای خشن

مشکل در بلع

گرفتگی معده

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

رنگ پریدگی یا قرمزی صورت و بدن

کرم های ضد آفتاب به محافظت از افراد در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش مانند پیری زودرس پوست و سرطان پوست کمک می کنند. به همین دلیل، مزایای استفاده از ضد آفتاب بسیار بیشتر از خطرات آن است.

با این حال، برخی از ترکیبات ضد آفتاب می‌توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی در برخی افراد شوند. این خطر به ویژه برای افرادی که دارای پوست حساس یا بیماری های پوستی قبلی مانند اگزما یا پسوریازیس هستند، زیاد است.

فرد می تواند با انجام یک تست پچ روی پوست قسمت داخلی ساعد آلرژی را آزمایش کند. افرادی که واکنش نشان می دهند باید از استفاده از محصول خودداری کنند. همچنین باید تا زمانی که یک ضد آفتاب جایگزین مناسب پیدا کنند از نور خورشید دور بمانند.

افرادی که حساسیت شدید یا مکرر به ضد آفتاب دارند باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک ممکن است آنها را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد که برای تشخیص مواد تشکیل دهنده آلرژی کار کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *