بهداشت فردی, بیماری ها

بیماران سرطانی چگونه از بیماری ها و عفونت ها مصون بمانند؟

بیماران سرطانی

به هنگام ابتلا به سرطان و شیمی درمانی، سیستم ایمنی به شدت ضعیف می شود. برای آنکه روند درمان به خوبی طی شود و داروها به نتایج مورد انتظار برسند، نباید در معرض بیماری ها قرار بگیرند. بیمار حتی نباید سرما بخورد. چرا که یک سرما خوردگی ساده می تواند نتایج را عوض کند. اما بیماران سرطانی چگونه از بیماری ها و عفونت ها مصون بمانند؟

بیماران سرطانی چگونه از میکروب ها دور بمانند؟

 

شستشو!

شستن دست ها یکی از اولین خطوط دفاعی در برابر عفونت ها ، از جمله کروناویروس است. هربار که سطحی لمس می شود- دستگیره در ، چراغ ، یا دستگاه خودپرداز – میکروب های برجا مانده از دیگران لمس می شود. برای بیماران سرطانی ، حتی عفونت های جزئی نیز می توانند به سرعت جدی شوند. بنابراین باید با آب گرم و کف صابون شستشو انجام داد. و این کار را حتما هر بار قبل از غذا خوردن یا بعد از از دستشویی انجام داد.

 

استفاده از ضد عفونی کننده ها

آب و صابون برای شستشوی باکتری ها و ویروس ها بهترین هستند. ضدعفونی کننده ها با پایه الکل در حذف برخی میکروب های خاص مانند نوروویروس به خوبی عمل نمی کنند. اما آنها کروناویروس جدید را از بین می برند. بیماران سرطانی فقط مطمئن باشند که محلول حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد. البته قبل از خشک شدن دستان نباید آن را پاک کرد.

 

ماسک 

بیماران سرطانی بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند. به ویژه در دوران همه گیری. اما اگر باید بیرون رفت ، حتما همیشه ماسک باید داشت. دستکش یکبار مصرف نیز پیشنهاد می شود. از رستوران ها ، آرایشگاه ها و هرجایی که مردم می توانند دور هم جمع شوند اجتناب کرد. در صورت امکان ، از یکی از اطرافیان باید خواست که غذا را با رعایت نکات بهداشتی درست کند.

 

بیمار از دیگران فاصله بگیرد، به خصوص اگر آنها بیمار هستند

به کسی که مبتلا به سرماخوردگی ، آنفولانزا یا سایر بیماری های عفونی است نزدیک نباید شد. از همه باید خواست که حداقل ۲ متر فاصله را با بیمار مبتلا به سرطان حفظ کنند. قطرات عطسه می توانند تا دو متر یا دورتر حرکت کنند. از هرکسی که مریض است باید خواست تا در ناحیه آرنج خود سرفه یا عطسه کند.

 

با احتیاط سفر کند

بیمار ممکن است مجبور شود به طور منظم برای درمان سرطان خانه را ترک کند. پس باید دستمال های حاوی الکل را با خود همراه ببرد. اگر از تاکسی ، پرواز یا وسیله نقلیه عمومی دیگر استفاده می کند ، میز سینی ، پنجره ، دستگیره در و دیگر سطوحی که ممکن است لمس کند را ضدعفونی کند. از شرکت هواپیمایی بپرسد که مسافران چقدر نزدیک می نشینند. در صورت امکان ، یک صندلی خالی در کنار خود درخواست کند.

 

بوفه را بیخیال شود

بوفه صبحانه ممکن است خوشمزه به نظر برسد. اما ایمن تر است که از منو سفارش دهید. غذا اغلب به مدت طولانی روی بوفه و سالاد قرار می گیرد. بنابراین میکروب ها می توانند فرصت رشد پیدا کنند.

 

ماهی خام نخورد

بیمار مبتلا به سرطان بهتر است غذاهای دریایی خام یا نیم پز را کنار بگذارد. سوشی ، ساشیمی ، صدف ، و موارد مشابه. ماهی و صدف می توانند سالمونلا و باکتری هایی که در آب گرم دریا زندگی می کند را در خود جای دهند. سرطان می تواند بیمار را مستعد ابتلا به مسمومیت غذایی کند. میل کردن غذاهای دریایی خام با سس داغ یا الکل میکروب ها را از بین نمی برد.

 

غذا را باید بپزد

یک قاعده کلی این است که همه غذاها را بیمار مبتلا به سرطان به خوبی بپزد. مرغ، ماهی و گوشت به خوبی بپزد. گوشت چرخی بیشتر از همه بپزد و حرارت ببیند.

 

مراقب پنیر باشد

فرایندی به نام پاستوریزاسیون برای از بین بردن میکروب در غذاهای لبنی استفاده می شود. پنیرهای نرم مانند بری ، کممبر ، فتا ، پنیر بز ، و کوسکو فرسکو یا بلانکو با شیر غیر پاستوریزه تهیه می شوند و می توانند بیمار را در معرض مسمومیت غذایی قرار دهند. از مصرف شیر یا محصولات ماست “خام” نیز خودداری کند.

 

میوه و سبزیجات تازه را بشویید

اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، باید از میوه ها و سبزیجات تازه تا جای ممکن اجتناب کند. زیرا می توانند حامل میکروب ها باشند و شخص را بیمار کنند. اگر می خواهد سبزیحات بخورد اول آن را خوب بشوید. مخصوصاً سبزیجات برگ دار مانند کلم پیچ ، که می تواند خاک را پنهان کند. حتی میوه هایی مانند موز و پرتقال که پوستشان را میگیرد را هم ابتدا بشوید. از جوانه های خام یا کمی پخته ، که در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند و می توانند میکروب ها را دعوت کنند ، خودداری کند.

 

از منابع آلودگی دوری کند

به مدفوع حیوانات خانگی یا نوزادان دست نزند. مدفوع به معنای واقعی کلمه مملو از میکروب است. یک تریلیون عدد از آنها می توانند تنها در یک گرم مدفوع انسان بسته بندی شوند. اگر مجبورد این کار کثیف را انجام دهد ، دستکش لاستیکی بپوشد و دستان خود را بلافاصله پس از درآوردن بشوید. از خاکهای حیاط خلوت که ممکن است توسط فضولات حیوانات کثیف شده باشد ، خودداری کند.

 

مراقب زخم ها باشد

حتی کوچکترین زخم می تواند راه را برای میکروب ها باز کند. در اینجا به راه های جلوگیری از بریدگی و خراشیدگی اشاره شده است:

از ریش تراش برقی استفاده کند نه تیغ.

هنگام استفاده از چاقو یا رنده از دستکش آشپزی استفاده کند.

برای محافظت از پاها در بیرون و داخل منزل خود کفش بپوشد.

زخم ها را با آب و صابون بشوید. روی آن یک لایه پماد ضد باکتری بمالد و با یک باند تمیز بپوشاند. در صورت مشاهده علائم عفونت مانند تورم ، قرمزی یا چرک به پزشک خود اطلاع دهد.

 

از سالن ناخن حذر کند

فعلاً از مراجعه به سالن آرایش یا استخر آبگرم خودداری کند. به خصوص در این همه گیری کرونا. ناخن گیر و ناخن های کثیف می تواند بیمار را آلوده کنند. اگر باتری ها و قارچ ها در استخرها خوب تمیز نشوند ، رشد می کنند.

 

به پوست خود رسیدگی کند

هر روز در آب گرم حمام کند. مراقب باشد که پاها ، کشاله ران ، زیر بازوها و هرجای عرق کرده را بشوید. این نواحی را به آرامی خشک کند تا میکروب ها مکان مناسبی برای رشد نداشته باشند. هر روز پوست خود را مرطوب کند تا خارش نداشته باشد و ترک نخورد. از کرم های ملایم و بدون رایحه قوی استفاده کند. بعد از استحمام در حالی که پوست مرطوب است کرم بزند.

 

واکسن بزند

تضعیف سیستم ایمنی بدین معناست که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای کرونا، آنفولانزا یا عوارضی مانند ذات الریه باشد. پس حتما واکسن بزند. خانواده ، دوستان و مراقبان را نیز به این کار تشویق کند. ممکن است برای دفع عفونت ها به واکسن های دیگر نیاز داشته باشد. اما واکسن هایی که حاوی ویروس زنده هستند برای افراد مبتلا به سرطان مناسب نیست. واکسن های ویروس کشته شده مانند واکسن سینوفارم کرونا مناسب است.

 

درباره آنتی بیوتیک ها بپرسد

قبل از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک با پزشک سرطان مشورت کند. به خصوص اگر قصد دارد ایمونوتراپی را شروع کند. نتایج یک مطالعه کوچک نشان می دهد افرادی که آنتی بیوتیک را ظرف یک ماه پس از شروع درمان با داروهای موسوم به مهارکننده های ایست بازرسی ایمنی مصرف کرده اند ، به اندازه کسانی که آنتی بیوتیک مصرف نکرده اند ، درمان خوبی نداشته اند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *