پوست و زیبایی, خواص مواد غذایی

تاثیر روغن ماهی روی مو

تاثیر روغن ماهی بر روی مو

تاثیر روغن ماهی روی مو. روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است. برخی از مطالعات نشان می دهد که امگا ۳ ممکن است سلامت مو را بهبود بخشد، به ویژه برای افرادی که ریزش مو دارند. با این حال، شواهد برای این در حال حاضر محدود است.

فرد می تواند با تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها، مصرف روغن ماهی خود را افزایش دهد. مکمل های امگا ۳ نیز موجود است.

شایان ذکر است که محتویات و کیفیت مکمل ها می تواند بسیار متفاوت باشد و برچسب زدن آنها همیشه دقیق نیست. هرکسی که به مکمل علاقه دارد باید درباره مارک های معتبر تحقیق کند و قبل از خرید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کند.

این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که آیا روغن ماهی برای مو مفید است و آیا می تواند به ریزش مو کمک کند یا خیر. همچنین دوزهای توصیه شده و اینکه آیا روغن ماهی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند را بررسی می کند.

روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی از گونه های مختلف ماهی های روغنی مانند شاه ماهی، ماهی تن و ماهی خال مخالی به دست می آید. همچنین به عنوان مکمل، یا به صورت مایع یا در کپسول موجود است.

روغن ماهی سرشار از امگا ۳ است، اسیدهای چرب ضروری که بدن نمی تواند برای خود بسازد. دو مورد از شناخته شده ترین انواع امگا ۳ دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) هستند.

شرکت ها می توانند روغن ماهی را از هر نوع ماهی روغنی تولید کنند، بنابراین محصولات مختلف حاوی انواع و مقادیر متفاوتی از امگا ۳ هستند. برخی ممکن است DHA یا EPA کمی داشته باشند یا اصلاً نداشته باشند.

کپسول روغن ماهی امگازون ترکیبی ویژه حاوی EPA ,DHA و ویتامین E است. این محصول از روغن ماهی سالمون نروژی تهیه شده و کاملا خالص و عاری از هرگونه مواد سمی است. در فارمافووری بررسی کنید

روغن ماهی برای ریزش مو خوب است؟

اکثر تحقیقات در مورد روغن ماهی اثرات احتمالی بر ریزش مو را بررسی کرده اند. در حالی که این مطالعات کوچک بوده اند، نتایج آنها نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است باعث رشد مو شود.

روغن ممکن است با وارد کردن موها به فاز رشد یا ماندن طولانی‌تر موها، این تأثیر را داشته باشد.

مو در چهار مرحله رشد می کند: آناژن، کاتوژن، تلوژن و اگزوژن و مرحله آناژن زمانی است که رشد می کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ بر روی حیوانات نشان داد که روغن تخمیری ماهی خال مخالی مدت زمانی را که موها در فاز آناژن سپری می کنند افزایش می دهد. شایان ذکر است که این یافته ممکن است در مورد انسان صدق نکند.

با این حال، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ با ۱۲۰ شرکت‌کننده زن نشان داد که یک مکمل حاوی امگا ۳ و امگا ۶ باعث کاهش میزان مو در بقیه مرحله یا مرحله تلوژن و افزایش مقدار آن در مرحله رشد می‌شود.

در مقایسه با گروه کنترل، شرکت کنندگانی که این مکمل را به مدت ۶ ماه مصرف کرده بودند، ریزش مو کمتر و رشد بیشتری را گزارش کردند.

در حالی که این نتیجه امیدوارکننده به نظر می رسد، تعیین اینکه آیا روغن ماهی می تواند به طور قابل اعتمادی از رشد مو در هر فردی حمایت کند، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

آیا روغن ماهی برای موهای نازک مفید است؟

روغن ماهی ممکن است به همان دلایلی که ممکن است به ریزش مو کمک کند به نازک شدن مو کمک کند. اگر موها زمان بیشتری را در مرحله رشد خود بگذرانند، ممکن است ظاهر موهای بیشتری به فرد بدهد.

علاوه بر این، مطالعه ۲۰۱۵ نشان داد که بر اساس گزارش های شرکت کنندگان مکمل حاوی امگا ۳ و امگا ۶ منجر به قطر و تراکم بیشتر مو پس از ۶ ماه شد.

منابع و مقدار مصرف

هیچ دوز رسمی توصیه شده روزانه برای EPA یا DHA وجود ندارد، زیرا آنها مواد مغذی ضروری نیستند. با توجه به بهداشت هاروارد، مقدار استاندارد EPA و DHA در روز برای یک بزرگسال از ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی متغیر است.

با این حال، قضاوت در مورد میزان مصرف واقعی ممکن است دشوار باشد زیرا مقادیر موجود در مکمل‌ها متفاوت است – ۱۰۰۰ میلی‌گرم روغن ماهی از یک برند ممکن است حاوی کمتر یا بیشتر EPA و DHA نسبت به همان مقدار روغن از مارک دیگر باشد.

افراد می توانند امگا ۳ را از رژیم غذایی خود دریافت کنند. ماهی روغنی منبع خوبی از EPA و DHA است. تعداد کمی از غذاهای گیاهی حاوی این نوع امگا ۳ هستند، اما روغن جلبک جایگزین مناسبی برای افرادی است که رژیم های گیاهخواری یا وگان دارند.

فردی که مکمل روغن ماهی را انتخاب می کند ممکن است از مصرف آن همراه با وعده غذایی حاوی چربی سود ببرد. برخی از شواهد معتبر نشان می دهد که انجام این کار می تواند جذب را افزایش دهد.

اثرات جانبی

بسیاری از مردم روغن ماهی را به راحتی مصرف می کنند و هرگونه عارضه جانبی معمولاً خفیف است. رایج ترین عوارض جانبی عبارتند از:

بوی بد دهان

یک مزه ماهی

عرق بدبو

سوء هاضمه

حالت تهوع

اسهال

همچنین، دوزهای بالای روغن ماهی ممکن است از لخته شدن خون به درستی جلوگیری کند و خطری را برای افراد مبتلا به برخی اختلالات خونریزی ایجاد کند. این دوزها همچنین ممکن است اثرات داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین (کومادین) را تشدید کنند.

هر فردی که مشکل سلامتی دارد باید قبل از استفاده از مکمل روغن ماهی با پزشک صحبت کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

ریزش و نازک شدن مو می تواند ناراحت کننده باشد و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. اگر فردی متوجه ریزش موی غیرقابل توجیه شود، ممکن است کمک کند با پزشک صحبت کند.

گاهی اوقات، ریزش مو ناشی از تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی یا یک بیماری زمینه ای مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است.

اگر فردی دچار ریزش مو و هر یک از علائم زیر است، باید با یک ارائه دهنده مراقبت های پزشکی تماس بگیرد:

پریود نامنظم یا بدون قاعدگی

افزایش وزن غیر قابل توضیح

آکنه

پوست یا موی چرب

خلاصه

تعداد کمی از شواهد نشان می دهد که روغن ماهی حاوی مقادیر قابل توجهی EPA و DHA ممکن است از رشد مو حمایت کند.

با این حال، تعیین اینکه آیا روغن ماهی می تواند با ریزش مو در انسان مقابله کند، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

هر کسی که فکر می کند روغن ماهی را برای سلامت مو امتحان کند، باید در مورد مارک های معتبر تحقیق کند و در صورت داشتن هر گونه مشکل بهداشتی مداوم با پزشک تماس بگیرد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *