تناسب اندام

تزریق لیپوتروپیک برای کاهش وزن : چقدر موثر است؟

تزریق لیپوتروپیک

اختصاصی فارمافوری: برخی از کلینیک ها تزریق لیپوتروپیک را برای کاهش وزن پیشنهاد می دهند.

لیپوتروپ ها در تزریق لیپوتروپیک شامل ترکیبی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه مختلف است که برخی از محققان گزارش می دهند که به کاهش وزن و چربی کمک می کند.

تزریق لیپوتروپیک چیست؟

برخی از افراد از تزریق لیپوتروپیک استفاده می کنند زیرا کلینیک های کاهش وزن آن ها را به عنوان درمان هایی که باعث افزایش چربی سوزی می شوند، معرفی می کنند. در ترکیب با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، افرادی که از تزریق لیپوتروپیک استفاده می کنند به راحتی چربی خود را کاهش میدهند.

هر کلینیک نوع خاص تزریق خود را دارد. بنابراین اجزای آن ممکن است از یک کلینیک به کلینیک دیگر متفاوت باشد.

لیپوتروپ ها موادی هستند که باعث حذف چربی از کبد و کاهش تولید چربی می شوند. برخی از رایج‌ترین لیپوتروپ‌هایی که کلینیک‌ها استفاده می‌کنند عبارتند از:

ویتامین B-12
متیونین
اینوزیتول
کولین

ویتامین B-12 و متیونین مواد مغذی مهمی هستند که برای واکنش‌هایی در بدن که متابولیسم چربی و پروتئین را تنظیم می‌کنند، مورد نیاز هستند.

محققان در مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در لوئیزیانا دریافتند که محدود کردن متیونین رژیم غذایی در افراد مبتلا به سندرم متابولیک باعث افزایش هضم چربی می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که ترکیبی از رژیم غذایی، میوینوزیتول و D-chiroinositol ممکن است کاهش وزن و چربی را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تسریع کند. با این حال، محققان نیاز به انجام مطالعات بیشتری برای تایید اثرات اینوزیتول دارند.

همچنین برخی محققان اثرات ترکیبات با منابع گیاهی را به عنوان منبع لیپوتروپ در موش ها مورد مطالعه قرار داده اند. محققان بیان می کنند که لیپوتروپ های اصلی گیاهی عبارتند از:

کولین
بتائین
میونوزیتول
متیونین
کارنیتین
منیزیم
نیاسین
پانتوتنات
فولات ها

سایر مواد موجود در غذاهای گیاهی – مانند اسیدهای چرب، فیبر و فلاونوئیدها – ممکن است اثرات لیپوتروپیک داشته باشند. این مطالعه تنها به بررسی اثر مواد لیپوتروپیک در رژیم غذایی پرداخته است.

کارآزمایی‌های بالینی که تزریق‌های لیپوتروپیک را مطالعه کرده‌اند نادر هستند. به همین دلیل، برخی از پزشکان ممکن است استفاده از آنها را برای کاهش وزن یا چربی توصیه نکنند.

هزینه

کلینیک های کاهش وزن قیمت تزریق لیپوتروپیک را تعیین می کنند، بنابراین هزینه از یک کلینیک کاهش وزن به کلینیک بعدی متفاوت است.

یکی از عواملی که ممکن است بر هزینه آنها تأثیر بگذارد، اجزای موجود در تزریق لیپوتروپیک است.

تزریق ویتامین B-12 به تنهایی ممکن است هزینه کمتری داشته باشد.

برخی از کلینیک ها بسته های تزریقی را ارائه می دهند یا ممکن است هزینه تزریق را در قیمت برنامه کاهش وزن لحاظ کنند.

دوز

مقدار مصرف بستگی به مواد موجود در تزریق دارد. همچنین، هر کلینیک ممکن است از پروتکل و برنامه ریزی متفاوتی برای تزریق پیروی کند.

در برخی از کلینیک ها، افراد یک بار در هفته تزریق لیپوتروپیک دریافت می کنند، در حالی که سایر کلینیک ها تزریق مکرر را پیشنهاد می کنند.

در یک مطالعه، محققان ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامین B-12 را به صورت عضلانی برای بررسی اثرات آن بر کاهش وزن تجویز کردند. سایر کلینیک ها ممکن است مقادیر مختلف ویتامین B-12 و سایر مواد تشکیل دهنده را در فرمولاسیون تزریقی خود انتخاب کنند.

خطرات و عوارض جانبی

افرادی که می خواهند از تزریقات لیپوتروپیک استفاده کنند، باید کلینیکی را انتخاب کنند که پزشک متخصص باشد. برخی از کلینیک ها ممکن است پزشک نداشته باشند. در حالی که برخی دیگر ممکن است متخصصان کاهش وزن داشته باشند که پزشکان نیز جزو آن تیم هستند.

برخی از تزریقات لیپوتروپیک ممکن است برای همه مناسب نباشد. قبل از دریافت اولین تزریق، فرد باید بررسی کند که آیا هر یک از ترکیبات می تواند در ترکیب با داروهای خود مضر باشد یا خیر.

جدا از درد در محل تزریق، یکی از خطرات استفاده از تزریقات لیپوتروپیک این است که ممکن است اثربخش نباشد. افراد نمی توانند برای کاهش چربی به این تزریق ها اعتماد کنند. بنابراین باید سعی کنند عادات سالم تری مانند ورزش منظم را در پیش بگیرند.

محققان عوارض جانبی تزریق لیپوتروپیک را مطالعه نکرده اند. اطلاعات در مورد عوارض جانبی از از افرادی که از تزریق برای کاهش وزن استفاده کرده اند، به دست می آید. عوارض جانبی نیز ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

راه های دیگر برای کاهش وزن

افرادی که می خواهند وزن کم کنند می توانند با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنند تا یک برنامه کاهش وزن ایمن، موثر و فردی ایجاد کنند.

پزشکان می توانند به افراد کمک کنند تا راه های سالمی برای رسیدن به وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و نسبت باسن به کمر خود پیدا کنند که می تواند سلامت کلی را ارتقا دهد.

قبل از برنامه ریزی برای یک رژیم کاهش وزن، افراد ممکن است بخواهند عادات غذایی فعلی و ورزش خود را در نظر بگیرند. برخی از سوالاتی که باید از خود بپرسند عبارتند از:

برای ارتقای زندگی سالم و رسیدن به وزن متوسط ​​چه تغییراتی در رژیم غذایی می توانم ایجاد کنم؟
برای ارتقای زندگی سالم و رسیدن به وزن متوسط ​​چه ورزش هایی را می توانم با خیال راحت انجام دهم؟
کدام مداخلات در گذشته کمک کرده یا نه؟
محدودیت های غذایی و ورزشی من چیست؟

پزشکان، متخصصان تغذیه و متخصصان کاهش وزن می توانند به پاسخ به برخی از این سوالات کمک کنند.

برای کاهش وزن و حفظ این کاهش، ممکن است فرد نیاز به تغییر عادات سبک زندگی خود به غیر از خوردن و ورزش داشته باشد.

به عنوان مثال، برنامه های کاهش وزن که ایمن و موثر هستند نیز باید شامل موارد زیر باشد:

درمان رفتاری یا مشاوره سبک زندگی

مدیریت خواب

مدیریت استرس

بازخورد مداوم، نظارت و پشتیبانی

اهداف تناسب اندام آهسته، ثابت و قابل دستیابی

مردم باید سعی کنند از برنامه های کاهش وزن که کلاهبرداری هستند اجتناب کنند. آنها باید این موارد را گزارش کنند.

 

برخی از تغییرات ساده ای که فرد می تواند در رژیم غذایی خود برای ترویج عادات سالم تر ایجاد کند عبارتند از:

 

نوشیدن آب بیشتر

خوردن فیبر بیشتر

اجتناب از غذاهای فرآوری شده

افزایش میزان میوه و سبزیجات در رژیم غذایی

کاهش مصرف شکر و نوشیدنی های شیرین شده با شکر

دستورالعمل های رژیم غذایی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ برای آمریکایی ها توصیه های تغذیه و ورزش را ارائه می دهد. افرادی که می خواهند وزن کم کنند می توانند این دستورالعمل های توصیه شده را همراه با توصیه های پزشک خود دنبال کنند.

 

خلاصه

برخی از افراد از تزریق لیپوتروپیک برای کمک به کاهش چربی و کاهش وزن استفاده می کنند.

هدف از این تزریق ها تسریع متابولیسم چربی است. با این حال، برای حفظ وزن متوسط، افراد باید سعی کنند سالم‌تر غذا بخورند و عادات ورزشی منظم را اتخاذ کنند. تزریق لیپوتروپیک جایگزین این عادات سالم نیست.

محققان تاثیر تزریق لیپوتروپیک را تایید نکرده اند.

برای کاهش وزن و چربی، فرد باید سعی کند روی سبک زندگی و رژیم غذایی تمرکز کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *