بیماری ها

تشخیص سرطان پستان در مراحل ابتدایی و درمان آن

تشخیص سرطان پستان

اختصاصی فارمافوری: هنگامی که اولین بار سرطان سینه تشخیص داده می شود ، مرحله ای نیز برای آن تعیین می شود. مرحله به اندازه تومور و محل گسترش آن اشاره دارد. بنابراین هرچقدر تشخیص سرطان پستان در مراحل ابتدایی تر باشد، اندازه تومور و میزان گسترش آن کمتر است.

پزشکان برای تشخیص مرحله سرطان سینه آزمایش های مختلفی را بررسی می کنند. این موارد می تواند شامل آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن ، MRI ، سونوگرافی و سی تی اسکن ، و همچنین آزمایش خون و بیوپسی بافت باشد.

به منظور درک بهتر روش های تشخیص و درمان ، باید بدانید سرطان در چه مرحله ای است. سرطان پستان که در مراحل اولیه قرار دارد احتمالاً چشم انداز بهتری نسبت به سرطان در مراحل بعدی دارد. بنابراین با تشخیص سریع و به موقع، شانس بهبود به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

مرحله بندی سرطان سینه

فرآیند مرحله بندی مشخص می کند که آیا سرطان از سینه به سایر قسمت های بدن مانند غدد لنفاوی یا اندام های اصلی گسترش یافته است یا خیر. رایج ترین سیستم مورد استفاده ، سیستم کمیته مشترک آمریکایی در زمینه سرطان ، به طور اختصار TNM ، است.

 

در سیستم مرحله بندی TNM ، سرطان ها بر اساس مراحل T ، N و M طبقه بندی می شوند:

 

T نشان دهنده اندازه تومور و میزان گسترش آن در داخل سینه و مناطق اطراف آن است.
N نشان دهنده میزان انتشار آن در غدد لنفاوی است.
M متاستاز یا میزان گسترش آن به اندام های دور را تعریف می کند.

در مرحله بندی TNM ، هر حرف با یک عدد همراه است تا میزان پیشرفت سرطان را توضیح دهد. پس از تعیین مرحله TNM ، این اطلاعات در فرآیندی به نام “گروه بندی مرحله” ترکیب می شوند.

 

گروه بندی مرحله روش رایج مرحله بندی است که مراحل آن از ۰ تا ۴ متغیر است. هرچه تعداد آنها کمتر باشد ، مرحله سرطان پایین تر است.

 

مرحله ۰

این مرحله سرطان سینه غیر تهاجمی (“درجا”) را توصیف می کند. کارسینوم مجرای درجا (DCIS) نمونه ای از سرطان مرحله ۰ است. در DCIS ، سلولهای پیش سرطانی ممکن است به تازگی شروع به شکل گیری کرده باشند. اما از مجاری شیر فراتر نرفته باشند. تشخیص سرطان پستان در این مرحله، با درمانی تقریبا قطعی همراه است.

 

مرحله ی ۱

این مرحله اولین شناسایی سرطان تهاجمی پستان است. در این مرحله ، اندازه تومور بیش از ۲ سانتی متر (یا حدود ۳/۴ اینچ) نیست. این سرطان های پستان بر اساس چندین معیار به دو دسته ۱A و B1  تقسیم می شود.

 

مرحله ۱A   به این معنی است که تومور ۲ سانتی متر یا کوچکتر است و سرطان به درون سینه محدود است.

 

مرحله B1  به این معنی است که خوشه های کوچکی از سلول های سرطانی سینه در غدد لنفاوی یافت می شوند. به طور معمول در این مرحله ، یا هیچ تومور مجزا در سینه یافت نمی شود یا تومور ۲ سانتی متر یا کوچکتر است.

 

مرحله ۲

این مرحله سرطان های تهاجمی پستان را توصیف می کند که در آنها یکی از موارد زیر صادق است:

 

اندازه تومور کمتر از ۲ سانتی متر (۳/۴ اینچ) است. اما غدد لنفاوی زیر بازو نیز درگیر است.

تومور بین ۲ تا ۵ سانتی متر (حدود ۳/۴ اینچ تا ۲ اینچ) است . و ممکن است غدد لنفاوی زیر بازو درگیر نباشد.

تومور بزرگتر از ۵ سانتی متر (۲ اینچ) است ، اما هیچ یک از غدد لنفاوی درگیر سرطان نیست.

تومور جداگانه ای در سینه یافت نمی شود. اما سرطان پستان بزرگتر از ۲ میلی متر و در ۱ تا ۳ غدد لنفاوی زیر بازو یا نزدیک استخوان سینه یافت می شود.

مرحله ۲ سرطان سینه به مراحل A2  و B2  تقسیم می شود.

در مرحله A2   هیچ توموری در سینه یافت نمی شود. یا اینکه تومور کوچکتر از ۲ سانتی متر است. ممکن است در این مرحله سرطان در غدد لنفاوی یافت شود. یا تومور بزرگتر از ۲ سانتی متر اما کوچکتر از ۵ سانتی متر باشد و سرطان به غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد.

 

در مرحله B2   ممکن است تومور بزرگتر از ۲ سانتیمتر اما کوچکتر از ۵ سانتیمتر باشد. و سلولهای سرطانی سینه در غدد لنفاوی یافت می شوند. یا تومور ممکن است بزرگتر از ۵ سانتیمتر باشد ، اما غدد لنفاوی درگیر نیستند.

 

مرحله ۳

مرحله ۳ سرطان ها به بافت سینه و نواحی اطراف آن منتقل شده اند اما مناطق دورتر در بدن درگیر سرطان نیستند.

تومورهای مرحله A3  یا  بزرگتر از ۵ سانتی متر (۲ اینچ) هستند و در یک تا سه غدد لنفاوی زیر بازو گسترش یافته اند. یا هر اندازه ای دارند و غدد لنفاوی متعددی درگیر سرطان است.

تومور مرحله B3  با هر اندازه به بافتی نزدیک سینه – پوست و ماهیچه های قفسه سینه – گسترش یافته است و ممکن است به غدد لنفاوی داخل سینه یا زیر بازو گسترش یافته باشد.

مرحله C3 سرطان یک تومور با هر اندازه ای است که به شکل زیر گسترش یافته است:

تا ۱۰ یا بیشتر غدد لنفاوی زیر بازو.

به غدد لنفاوی بالای یا زیر استخوان ترقوه و نزدیک گردن در همان سمت بدن با پستان آسیب دیده.

به غدد لنفاوی درون خود پستان و زیر بازو.

مرحله ۴

در مرحله ۴ سرطان سینه، قسمت های دور بدن مانند ریه ها ، کبد ، استخوان ها یا مغز درگیر سرطان است و گزینه های درمانی بسیار محدود است.

در این مرحله سرطان دیگر قابل درمان نیست. زیرا اندام های اصلی تحت تأثیر قرار می گیرند. اما هنوز درمان هایی وجود دارد که می تواند به بهبود و حفظ کیفیت خوب زندگی کمک کند.

 

تشخیص سرطان پستان در مراحل ابتدایی

از آنجا که سرطان ممکن است در مراحل اولیه علائم قابل توجهی نداشته باشد ، مهم است که غربالگری منظم انجام شود. اگر چیزی طبیعی به نظر نمی رسد ، به پزشک خود اطلاع دهید. هرچه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود ، شانس شما برای نتیجه مثبت بیشتر است.

یادگیری در مورد تشخیص سرطان پستان می تواند بسیار سخت و حتی ترسناک باشد. ارتباط با افرادی که می دانند چه چیزی را تجربه می کنید می تواند به کاهش این اضطراب ها کمک کند. و همینطور خود شما هم از سایر افرادی که با سرطان سینه زندگی می کنند حمایت کنید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *