بهترین مکمل ها, خواص مواد غذایی, دارو-غذا

تفاوت بین روغن کبد ماهی و روغن ماهی چیست؟

تفاوت بین روغن کبد ماهی و روغن ماهی چیست؟

تفاوت بین روغن کبد ماهی و روغن ماهی چیست؟ هم روغن کبد ماهی و هم روغن ماهی روغن هایی هستند که از ماهی به دست می آیند. آنها منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن را کاهش دهد.

در حالی که روغن کبد ماهی نوعی روغن ماهی است، آنچه معمولاً “روغن ماهی” نامیده می شود از منابع مختلفی تهیه می شود.

تفاوت هایی بین روغن کبد ماهی و روغن ماهی وجود دارد. به عنوان مثال، آنها حاوی سطوح مختلف اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین های مختلف هستند.

این مقاله تفاوت های روغن کبد ماهی و روغن ماهی را شرح می دهد. مزایا و خطرات هرکدام را فهرست می‌کند و راه‌هایی را ارائه می‌کند که فرد بتواند آنها را از طریق غذا یا مکمل‌ها در رژیم غذایی خود بگنجاند.

روغن کبد ماهی در مقابل روغن ماهی

هم روغن کبد ماهی و هم روغن ماهی منابع امگا ۳ هستند. امگا ۳ گروهی از اسیدهای چرب هستند که در دوزهای کم برای سلامت انسان مهم هستند.

بیشتر مطالعات بر روی سه نوع امگا ۳ تمرکز دارند: آلفا لینولنیک اسید (ALA)، دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA). فواید هر اسید ممکن است کمی متفاوت باشد، بنابراین دریافت هر سه ممکن است سلامت را بهبود بخشد.

روغن کبد ماهی نوعی روغن ماهی است. تفاوت های اصلی بین روغن کبد ماهی و سایر روغن های ماهی عبارتند از:

ویتامین های مختلف: روغن کبد ماهی ماهی حاوی ویتامین های A و D است.

محتوای امگا ۳: روغن کبد ماهی از کبد ماهی کاد بدست می آید که نسبت به سایر ماهی ها مانند ماهی تن و ماهی خال مخالی کمتر چرب است. به همین دلیل، روغن کبد ماهی دوز کمتری از امگا ۳ ارائه می دهد.

سایر فواید سلامتی: علاوه بر فواید احتمالی امگا ۳، روغن کبد ماهی از دیرباز یک داروی مردمی محبوب برای مدیریت یبوست و القای زایمان بوده است.

فواید روغن کبد ماهی و روغن ماهی

در حالی که روغن کبد ماهی نوعی روغن ماهی است، مردم معمولاً از اصطلاح «روغن ماهی» برای اشاره به روغن‌های ماهی چرب‌تر مانند روغن ماهی تن و ماهی خال مخالی استفاده می‌کنند.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که امگا ۳ ممکن است با کاهش فشار خون یا کاهش خطر حمله قلبی، سلامت قلب را بهبود بخشد. بیشتر چنین تحقیقاتی بر روی جمعیت هایی متمرکز شده است که روغن ماهی زیادی در رژیم غذایی خود دارند، نه افرادی که مکمل روغن ماهی را مصرف می کنند.

اگرچه همه تحقیقات از این مزایای بالقوه پشتیبانی نمی کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ بر روی افراد مبتلا به دیابت نشان داد که مکمل های امگا ۳ باعث کاهش سطح تری گلیسیرید می شوند، اما خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش نمی دهند.

مکمل های امگا ۳، از جمله روغن ماهی، ممکن است از مزایای زیر برخوردار باشند:

کمک به مدیریت علائم آرتریت روماتوئید

خطر خشکی چشم و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را کاهش می دهد

محققان به مطالعه امگا ۳ برای طیف گسترده ای از شرایط ادامه می دهند، اما داده ها تا کنون قطعی نیستند. به عنوان مثال، یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۹ از امگا ۳ نشان می دهد که آنها ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشند، اما سایر مطالعات غیرقابل اطمینان بوده یا این ادعا را تضعیف کرده است.

مانند سایر روغن های ماهی، روغن کبد ماهی نیز ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهد. یک مطالعه کوهورت در سال ۲۰۱۴ که گروهی از افرادی را که روغن کبد ماهی را مکمل مصرف کردند و گروهی که در گروهی که روغن کبد ماهی مصرف می‌کردند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمتری پیدا نکردند را دنبال کرد.

این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف کنندگان روغن کبد ماهی مشکلات سلامتی بیشتری دارند و احتمال بیشتری برای گزارش بیماری های استخوانی و رشد خوش خیم دارند.

نویسندگان این مطالعه نشان می‌دهند که احتمال مصرف روغن کبد ماهی در افرادی که مشکلات سلامتی دارند بیشتر است. علاوه بر این، آنها دریافتند که مصرف کنندگان روغن کبد ماهی سبک زندگی سالم تری دارند، که نشان می دهد تفاوت های دیگر ممکن است پیامدهای مختلف سلامتی بین گروه ها را توضیح دهد.

نکته

برخی از تحقیقات دیگر همچنین به فواید سلامتی روغن کبد ماهی اشاره می کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ تأکید می کند که روغن کبد ماهی به دلیل اینکه منبعی از امگا ۳ و ویتامین A است، ممکن است به محافظت در برابر گلوکوم کمک کند.

ویتامین D نقش مهمی در سلامتی دارد. حدود یک چهارم آمریکایی ها ممکن است دچار کمبود باشند. روغن کبد ماهی یک منبع ویتامین D است و به همین دلیل ممکن است فواید سلامت زیر را ارائه دهد:

کاهش خطر پوکی استخوان، به خصوص زمانی که فرد آن را همراه با کلسیم مصرف کند

کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از تومورها

بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن

حمایت از متابولیسم گلوکز

شواهد در حال ظهور نشان می دهد، اما نتیجه نمی گیرد، که خطر ابتلا به بیماری شدید COVID-19 در افرادی که ویتامین D کافی دریافت نمی کنند بیشتر است.

خطرات روغن کبد ماهی و روغن ماهی

از آنجا که روغن کبد ماهی و روغن ماهی هر دو روغن ماهی هستند که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، خطرات مشابهی دارند. از جمله:

آلرژی به ماهی: مکمل های روغن ماهی ممکن است باعث ایجاد حساسیت به ماهی شود. در برخی افراد، واکنش ممکن است شدید باشد.

مشکلات معده: برخی از افرادی که مکمل های روغن ماهی مصرف می کنند، مشکلات معده مانند نفخ، گاز، اسهال یا یبوست را تجربه می کنند.

طعم بد: روغن ماهی می تواند طعم ماهی را در دهان ایجاد کند و فرد ممکن است بلافاصله پس از مصرف مکمل متوجه بوی بد دهان شود.

فشار خون: تحقیقات محدود نشان می دهد که امگا ۳ ممکن است فشار خون را کاهش دهد. افرادی که از داروهای فشار خون استفاده می کنند باید قبل از استفاده از این مکمل ها با پزشک مشورت کنند.

لخته شدن خون: امگا ۳ نیز ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد، بنابراین افراد مبتلا به اختلالات انعقادی، اختلالات خونریزی و کسانی که داروهای انعقادی مصرف می کنند باید قبل از مصرف مکمل روغن ماهی با پزشک مشورت کنند.

تداخلات با سایر داروها: پزشکان تمام تداخلات دارویی احتمالی مرتبط با روغن ماهی را شناسایی نکرده اند، بنابراین افرادی که هر دارویی که برای سلامتی آنها حیاتی است مصرف می کنند، باید قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنند.

انواع روغن جگر ماهی و روغن ماهی
سه نوع اصلی مکمل روغن کبد ماهی و روغن ماهی وجود دارد:
غذا

فرد می تواند با خوردن جگر ماهی روغن کبد ماهی را دریافت کند. تعدادی از غذاها، از جمله بیشتر ماهی ها، منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند و ممکن است مزایای برتری نسبت به مکمل ها داشته باشند. ماهی های چرب مانند ماهی تن و ماهی خال مخالی دارای بالاترین میزان امگا ۳ هستند.

روغن ها

تعدادی از تولید کنندگان فرمول های روغن ماهی خالص یا روغن ماهی حاوی مکمل های دیگر را می سازند. این روغن ها معمولا حاوی غلظت های بالاتری از روغن ماهی هستند، اما ممکن است طعم بدی داشته باشند.

قرص

کپسول‌های حاوی روغن ماهی ممکن است برای افرادی که نمی‌خواهند از مکمل‌های روغنی استفاده کنند، گزینه دلپذیرتری باشد.

جایگزین، گزینه ها

وگان ها و گیاهخواران ممکن است تمایلی به خوردن روغن ماهی نداشته باشند. روغن کتان حاوی امگا ۳ است، اما حاوی EPA و DHA در روغن ماهی نیست. روغن جلبک حاوی DHA است، اما حاوی EPA نیست.

دوز

آخرین بررسی مؤسسه پزشکی برای تعیین دوز مناسب امگا ۳ بر داده‌های غیرقطعی تکیه داشت. در عوض، این سازمان میانگین مصرف در گروه های سالم را بررسی کرد و مصرف روزانه زیر را توصیه کرد:

مصرف بر حسب گرم

۰-۱۲  ماه ۰.۵ گرم

۱-۳  سال ۰.۷ گرم

۴-۸  سال ۰.۹ گرم

۹-۱۳  سال ۱.۲ گرم برای مردان

۱  گرم برای ماده

۱۴  سال + ۱.۶ گرم برای مردان

۱.۱  گرم برای زنان

خوردن دو تا سه وعده ماهی در هفته نیز می تواند به فرد کمک کند تا میزان توصیه شده امگا ۳ را دریافت کند.

مکمل

مکمل ها از نظر میزان امگا ۳ موجود و همچنین نوع امگا ۳ متفاوت هستند. مهم است که برچسب را بررسی کنید. کاربران همچنین باید به دنبال مواد دیگر باشند، زیرا مصرف بیش از حد مکمل ها ممکن است خطر مصرف بیش از حد ویتامین را افزایش دهد.

اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که غذا منبع سالم‌تر روغن ماهی است و مزایای ظاهری امگا ۳ ممکن است زمانی که فرد مکمل‌ها را مصرف می‌کند کمتر آشکار شود. به عنوان مثال، فواید قلبی عروقی امگا ۳ ممکن است فقط در افرادی وجود داشته باشد که غذاهای غنی از امگا ۳ مصرف می کنند نه مکمل ها.

خلاصه

امگا ۳ حاصل از روغن کبد ماهی و روغن ماهی ممکن است فواید سلامتی مهمی داشته باشد و شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آنها می توانند به افراد سالم آسیب برسانند.

برای به دست آوردن بیشترین فواید، مصرف ماهی را افزایش دهید. افرادی که علاقه مند به آزمایش مکمل ها هستند باید ابتدا با پزشک مشورت کنند.

برای کسانی که تمایلی به خوردن محصولات ماهی ندارند، منابع عالی دیگری از امگا ۳ مانند روغن جلبک وجود دارد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *