پوست و زیبایی

تفاوت کلاژن و بیوتین برای پوست و مو

تفاوت کلاژن و بیوتین برای پوست و مو

تفاوت کلاژن و بیوتین برای پوست و مو. کلاژن پروتئین و جزء بافت همبند بدن است، در حالی که بیوتین یک ویتامین است. هر دو نقش مهمی در سلامت پوست و مو ایفا می کنند، اما مشخص نیست که آیا یکی از آنها از نظر عینی برای بهبود ظاهر مهم تر از دیگری است یا خیر.

تحقیقات در حال ظهور نشان می دهد که مصرف مکمل کلاژن ممکن است به طور کلی ظاهر پوست را بهبود بخشد. با این حال، بیوتین ویتامینی است که بدن انسان به تنهایی قادر به ساخت آن نیست، بنابراین افراد باید آن را از منبع دیگری دریافت کنند.

مصرف هر یک از این دو ماده به عنوان مکمل یا دریافت آنها از غذا ممکن است برای پوست یا مو مفید باشد. مصرف آن‌ها با هم بی‌خطر است، بنابراین افرادی که می‌خواهند پوست یا سلامتی خود را بهبود بخشند، ممکن است هر دو را امتحان کنند.

این مقاله از عبارات «مرد»، «مونث» یا هر دو برای اشاره به جنسیت تعیین شده در بدو تولد استفاده می‌کند.

تفاوت در چیست؟ تفاوت بیوتین و کلاژن روی پوست و مو

کلاژن پروتئینی است که به تشکیل ماتریکس خارج سلولی کمک می کند. این ماتریس به پوست شکل و ساختار می دهد. بدن به طور طبیعی کلاژن خود را می‌سازد، اما با بالا رفتن سن، تولید کند می‌شود. کلاژن در پوست با سرعتی سریعتر از بدن می تواند آن را تولید کند شروع به تجزیه می کند.

این امر می تواند منجر به از دست دادن خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست شود. از دست دادن کلاژن نقش مهمی در ایجاد پوست نازک تر و چین و چروک دارد. همچنین ممکن است بهبود زخم را کند کند.

در مقابل، بیوتین یک ویتامین B است. یک ماده مغذی ضروری است، اما بدن قادر به ساخت آن نیست. فرد باید آن را از طریق غذا یا مکمل ها دریافت کند.

بیوتین به آنزیم های مختلف کمک می کند تا گلوکز، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه سازنده پروتئین ها را متابولیزه کنند. در نتیجه، کمبود بیوتین می تواند منجر به ریزش مو، شکنندگی ناخن ها و عفونت های پوستی شود.

بسیاری از افراد از کلاژن و بیوتین به عنوان مکمل برای بهبود سلامت پوست، مو و ناخن استفاده می کنند.

کدام یک برای مو بهتر است؟بیوتین یا کلاژن

یکی از نشانه های اصلی کمبود بیوتین، ریزش مو است. مصرف مکمل بیوتین ممکن است ریزش مو را در افراد مبتلا به این بیماری کاهش دهد.

بیوتین همچنین ممکن است به رشد مجدد مو کمک کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۲۱ روی ۱۵۶ زن که جراحی کاهش وزن داشتند، ۷۲ درصد ریزش مو را گزارش کردند. ۲۲ نفر دچار کمبود بیوتین بودند و به مدت ۳ ماه روزانه ۱۰۰۰ میکروگرم بیوتین مصرف کردند. از این تعداد، پنج نفر (۲۳%) کاهش قابل توجهی در ریزش مو گزارش کردند.

۲۹  نفر دیگر بدون کمبود بیوتین تصمیم گرفتند ۱۰۰۰ میکروگرم بیوتین در روز مصرف کنند. از این گروه، ۱۱ نفر (۳۸٪) کاهش قابل توجهی در ریزش مو گزارش کردند.

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که بیوتین ممکن است ریزش مو را در افراد دارای کمبود بیوتین و بدون آن بهبود بخشد، اما مطالعه آنها به دلیل تعداد کم شرکت‌کنندگان تنها شواهد ضعیفی برای این ادعا ارائه می‌دهد.

شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهد بیوتین می تواند موها را به طور قابل توجهی ضخیم تر کند یا به طور چشمگیری ریزش مو را در افرادی که کمبود بیوتین ندارند، معکوس کند. با این حال، اگر فردی مکمل را در سطوح معمولی مصرف کند، بعید است که مکمل بیوتین مضر باشد.

یک مطالعه تصادفی کنترل شده با دارونما در سال ۲۰۱۹، اثر یک محصول کلاژن را بر سلامت پوست در ۳۶ زن ارزیابی کرد. همه شرکت کنندگان بالای ۳۵ سال سن داشتند.

شرکت کنندگان از مکمل یا دارونما به مدت ۱۲ هفته استفاده کردند. سپس محققان از معیارهای معتبر هیدراتاسیون، الاستیسیته، زبری و تراکم برای ارزیابی سلامت و ظاهر پوست استفاده کردند. گروه کلاژن در هر چهار معیار پیشرفت قابل توجهی داشت و این بهبودها برای ۴ هفته پیگیری پس از دوره ۱۲ هفته ای اولیه ادامه داشت.

با این حال، یک تولید کننده مواد مغذی کلاژن این مطالعه را تامین مالی کرد. این یک محدودیت قابل توجه است که می تواند تحقیقات را سوگیری کند.

قرص کلاژن گلد بیوتین و ویتامین C آدریان برای سلامت پوست، مو و ناخن است.درفارمافوری بررسی کنید
کدام یک برای پوست بهتر است؟

اگر فردی دچار کمبود بیوتین باشد، مصرف بیوتین ممکن است سلامت پوست او را بهبود بخشد. در غیر این صورت، کلاژن می تواند گزینه بهتری باشد زیرا شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد به بهبود ظاهر پوست کمک می کند.

بررسی سیستماتیک مطالعات قبلی در مورد مکمل های کلاژن خوراکی از این ایده حمایت می کند که کلاژن ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد.

در هشت مطالعه روی هیدرولیز کلاژن، محققان شواهدی پیدا کردند که کلاژن ممکن است پیری پوست، سلولیت، خشکی پوست و زخم را بهبود بخشد.

دو مورد از مطالعات بهبودهایی را در هیدراتاسیون و خاصیت ارتجاعی پوست با کلاژن تری پپتید نشان دادند، و یکی نشان داد که دی پپتید کلاژن ظاهر پیری پوست را متناسب با مقدار دی پپتید کلاژنی که فرد مصرف می کند بهبود می بخشد.

این تجزیه و تحلیل هیچ عارضه جانبی را گزارش نکرد و نشان داد که کلاژن می تواند مکمل مفیدی برای کاهش علائم پیری باشد.

در مقابل، هیچ مطالعه تصادفی ثابت نکرده است که بیوتین می تواند شرایط پوست را بهبود بخشد.

آیا مصرف بیوتین و کلاژن اشکالی ندارد؟

خیر. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر ناامن بودن مصرف بیوتین و کلاژن با هم وجود ندارد. برای افرادی که می خواهند سلامت پوست و مو را بهبود بخشند، مصرف هر دو ممکن است یک گزینه باشد.

خطرات و عوارض جانبی

در دوزهای معمولی، بیوتین و کلاژن احتمالا بی خطر هستند.

شواهدی وجود ندارد که بیوتین در دوزهای بالا سمی باشد. با این حال، مصرف بیوتین در دوزهای بالا ممکن است با برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی از جمله آزمایش‌های زیر تداخل داشته باشد:

هپاتیت

اچ‌آی‌وی

پانل های تیروئید

ویتامین دی

b-HCG:  هورمونی که در دوران بارداری در خون وجود دارد

فرد باید قبل از انجام هر گونه آزمایشی در مورد تمام مکمل ها به پزشک اطلاع دهد. پزشکان ممکن است توقف موقت مکمل را تا زمان کامل شدن آزمایش توصیه کنند.

کلاژن به طور طبیعی در بدن وجود دارد، بنابراین در دوزهای معمولی، بعید است که عوارض جانبی جدی ایجاد کند. در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۹ از ۳۶ نفر که کلاژن مصرف کردند، شرکت کنندگان هیچ عارضه جانبی را گزارش نکردند.

سازمان غذا و دارو (FDA) شرکت ها را ملزم به آزمایش مکمل ها از نظر ایمنی یا خلوص نمی کند. این بدان معنی است که مکمل ها ممکن است حاوی مواد دیگری باشند که باعث واکنش های آلرژیک، عوارض جانبی منفی یا تداخل با داروها می شوند.

قبل از مصرف هر گونه مکملی، فرد باید با یک پزشک حاذق صحبت کند.

منابع غذایی کلاژن و بیوتین
طیف وسیعی از غذاها حاوی بیوتین هستند، از جمله:

تخم مرغ

گوشت، مانند جگر گاو و گوشت خوک

ماهی مانند سالمون

شیر

بادام ها

نان گندم کامل

سیب

پنیر چدار

ماست ساده

برخی از محصولات حیوانی حاوی کلاژن هستند، مانند:

مرغ

ماهی

آب قلم، آبگوشت استخوان

تعدادی از غذاهای گیاهی همچنین حاوی گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین هستند که اسیدهای آمینه ای هستند که به بدن در ساخت کلاژن کمک می کنند. منابع غذایی برای این اسیدهای آمینه عبارتند از:

آجیل

حبوبات

دانه

محصولات سویاسوالات متداول

در اینجا چند پاسخ به سؤالات مربوط به کلاژن و بیوتین آورده شده است.

آیا کلاژن یا بیوتین می تواند باعث افزایش وزن شود؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه کلاژن یا بیوتین باعث افزایش وزن می شود وجود ندارد.

افسانه های زیادی در مورد کلاژن و بیوتین در انجمن ها، سایت های رسانه های اجتماعی و وبلاگ ها وجود دارد. برخی افراد ادعا می کنند که این مواد باعث افزایش وزن می شوند. هیچ مدرکی برای تایید این موضوع وجود ندارد.

آیا منابع گیاهی کلاژن وجود دارد؟

تا سال های اخیر، هیچ گزینه ای برای کلاژن گیاهی وجود نداشت. با این حال، دانشمندان راهی برای ایجاد کلاژن با استفاده از مخمرها و باکتری های اصلاح شده ژنتیکی یافته اند. برخی از شرکت ها اکنون این نوع کلاژن وگان را به عنوان مکمل می فروشند.

برخی از غذاهای گیاهی نیز ممکن است به سنتز کلاژن بدن کمک کنند. این غذاها شامل آجیل، دانه ها، حبوبات و محصولات سویا است.

آیا منابع گیاهی بیوتین وجود دارد؟

بسیاری از غذاهای گیاهی حاوی بیوتین هستند. آنها شامل آجیل، دانه ها، سیب زمینی شیرین، سیب، کلم بروکلی و اسفناج هستند. افرادی که مکمل‌های بیوتین مصرف می‌کنند باید برچسب را بخوانند تا ارزیابی کنند که آیا این محصول گیاهی است یا خیر.

خلاصه

کلاژن و بیوتین هر دو در سلامت انسان نقش دارند. کلاژن یک جزء مهم در بافت همبند از جمله پوست است. بیوتین یک ماده معدنی است که بدن برای متابولیسم اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه که بلوک های سازنده پروتئین هستند به آن نیاز دارد.

کمبود بیوتین می تواند باعث بثورات پوستی و ریزش مو شود، بنابراین افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از مصرف آن به عنوان مکمل سود ببرند. شواهد محدود نشان می دهد که ممکن است حتی در افرادی که کمبود بیوتین ندارند به ریزش مو کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع ضروری است.

از دست دادن کلاژن به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد و باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و تراکم پوست می شود. اینکه کلاژن یا بیوتین برای یک فرد بهتر است به شرایط و اهداف فردی آنها بستگی دارد.

ریزش مو و مسائل مربوط به سلامت پوست می تواند نشانه یک مشکل اساسی سلامت باشد. قبل از استفاده از مکمل، فرد باید با پزشک خود صحبت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *